Özel Haber: Beyza Bişkin

Düğün sezonunun açılmasıyla birlikte altın alışverişlerinde artış yaşandı. Kuyumcular ise özellikle vatandaşları internetten altın alınmaması konusunda uyardı. Ayrıca kuyumcular,  altının sahte olup olmadığının vatandaş tarafından anlaşılmadığına da dikkat çekti.

“Altın internetten alınmaz bu kesin bir kuraldır”

Kuyumcu esnafı Burhan Yıldırım; “Sahte altınları müşteri veya kullanıcı anlayamaz onu ancak kuyumcu olması lazım ki anlayabilsin. Sahte altını anlamak için belli bir tecrübe edinmek lazım onun için güvenilir kuyumculardan alışveriş yaparlarsa sıkıntı çıkmaz. Bazen müşterilerin bize getirdikleri altınlarda sahte çıkabiliyor özellikle çeyreklerde sahte çıkıyor onlarda genellikle elden ele alınanlar veya internet üzerinden alınanlar oluyor. Altın internetten alınmaz bu kesin bir kuraldır. Müşteriler altın alırken internet üzerinden almasınlar” ifadelerini kullandı.

“Devlet yaptırımlarının artması gerekiyor”

Altının sahte olup olmadığının kuyumcular dışında kimsenin anlayamayacağını belirten Kuyumcu Yavuz Selim Saydam; “Devlet yaptırımlarının artması gerekiyor. Sahte tam, yarım ve çeyrek yakalandığı zaman en azından ceza çıkarsalar daha iyi olur” dedi.