DÖVİZ « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

DÖVİZ

Bu haber 31 Ağustos 2020 - 8:36 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Fikir Günlüğü

Yaklaşık 5 yıl önce, Amerikan Doları, yaşadığımız şu günlerdeki gibi atak yaptı.

Sayın Erdoğan demişti ki “dolara yatırım yaparsanız zarar edersiniz”.

Dolarlar Türk Lirasına çevrildi, hatta sahte de olsa, dolar yakma şovları yapıldı. Hükümeti dışarıdan destekleyen Sayın Bahçeli de, o günlerde doları yüksek fiyattan satarak kar elde etti. Ne yazık ki geçen yıllar içinde birçok vatandaş gibi o da karını kaybetti.

Aradan geçen 5 yıl içinde dolar öylesine arttı ki, Sayın Erdoğan’ın aksine dolara yatırım yapan değil, yapmayan zarar etti.

Bir dolar 2.6 iken 7,5’lara doğru hızla geldi, dayandı.

Üçe katlandı.

Parasını bankada mevduat olarak değerlendirenler dövizdekinin beşte birine ulaşamadı.

Sayın Ekonomi Bakanı ve Cumhurbaşkanının damadı olan Berat Albayrak’a “bu doların hali ne olacak, ekonomimiz nasıl etkilenecek, korkalım mı?” diye sorulduğunda alınan yanıt ürkütücü. Ekonominin hiç de emin ellerde olmadığını düşündürüyor.

Sayın Albayrak diyor ki “dolarla mı maaş alıyorsunuz?”.

Demek istiyor ki, yükselirse yükselir, sizi etkilemez ki? Memleketimizde maaşlar, ücretler, fiyatlar hep Türk Lirası. Amerikan Doları uzak bir memleketin parası, artmış-inmiş bize ne?

Sayın Bakan’ın gübre fiyatlarından kullandığımız elektronik aletlere, makine ve parçalarından araba yakıtlarına, ilaç ve tıbbi malzemelere kadar birçok şeyin dolarla alındığını bilmemesi mümkün mü?.

Şatafatlı şovlarla açılan şehir hastanelerini yapan şirketlere, hedeflenen hasta sayısı tutturulamadığında garanti ödemesi de dolarla. Aynı yap-işlet-devret modeliyle köprü, paralı otoyol, havaalanı gibi yatırımlarda da aradaki farkı devlet açıktan dövizle ödüyor. Geçilmeyen köprüye, yolcusu olmayan havaalanına, hastası olmayan hastaneye, on yıllar boyunca ödenmeye devam edecek muazzam miktarlardaki döviz devletin değil, vatandaşın cebinden çıkıyor.

En üzücü olanı, Sayın Bakanın, yükselişin gerçek nedenlerini gözden kaçırmak için dövizi sanki hiç fonksiyonu olmayan, hiç işe yaramayan bir para birimi gibi gösterme yoluna kaçması. Böyle bir anlayış dövizdeki fahiş yükselişin kendisinden bile daha vahim. Gerçekleri görmezden gelmesi güven sarsıyor.

Her gelecek ayın, bir önceki aydan iyi olacağı kehaneti vardı. Tam tersi oldu.

Uluslararası Para Fonu (IMF) borcunun ödendiği propaganda amaçlı sıkça gündeme getirildi ama bu bir aldatmaca. Ak Parti hükümetinin işbaşına geldiği yıllara göre dış borç dolar cinsinden 3 katına yaklaştı. Çok kişiye borçlu olan adamın, bir kişiye borcunu ödemesi; lakin yeni borçlar alarak daha fazla sayıda alacaklısı ve daha çok borcu olması gibi bir şey.

Öte yandan hükümet kanadından döviz rezervlerinin yüksek olduğu söylemleri gelse de, gerçek rakamların hiç de öyle olmadığı, önemli bir miktar azalmanın olduğu uzmanlarca açıklanıyor. Ne varlık fonu, ne savaş-felaket durumları için ayrılmış kaynakların kullanılması, uzun dönemdir alarm veren ekonomik kötüleşmeyi düzeltemedi.

Umalım ki yanılıyor olalım.

 

Akın Eraslan Balcı
Akın Eraslan Balcıakineraslanbalci@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.