DERS ÇIKARMAK BU KADAR MI ZOR ? « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

DERS ÇIKARMAK BU KADAR MI ZOR ?

Bu haber 20 Şubat 2020 - 18:52 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bilindiği üzere Maden ilçesi doğal olmayan heyelan riski nedeniyle Afet Bölgesi ilan edilmişti. Geçtiğimiz günlerde AK Parti Elazığ Milletvekili Metin Bulut ise bir televizyon programında Madenlilere “müjde!” vermiş ve Maden ilçesinin İlimizde yaşanan 6.8’lik deprem sonrasında Gezin beldesine taşınacağını söylemişti. Gezin beldesinin direkt fay zonu üzerinde olduğuna işaret eden uzmanlar ise Maden ilçesinin, Gezin beldesine taşınmasının sağlıklı olmadığını kaydederek, dünyanın gelişmiş hiçbir ülkesinde fay hattının üzerinde yerleşime izin verilmediğini aktarıyorlar. Bu durum ise heyelandan kaçalım derken depreme yakalanmak diye ifade edilirken yağmurdan kaçarken doluya tutulmak bu olsa gerek dedirtti.

 

 

Haber: Songül DURSUN/ ÖZEL

Bilindiği üzere Maden ilçemiz doğal olmayan heyelan riski nedeniyle Afet Bölgesi ilan edilmiş, bu konu uzun bir müddet de Elazığ gündemine oturmuştu. Maden ilçesinin Gezin’e taşınması o dönem de gündeme gelmiş ancak sonrasında ise Maden Kaymakamlığı, tarafından ilçede yapılacak yeni konutların ilçe merkezinde bulunan Kortik Mahallesi olacağını açıklandı. Daha sonra ise “100 bin sosyal konut” projesinde de Maden’e 150 konut yapılacağı TOKİ listesinde yer aldı.

Ancak ilimizde 24 ocak tarihinde yaşanan 6.8‘lik deprem sonrasında Maden ilçesinin yeniden Gezin’e taşınacağın kesinlik kazandığını AK Parti Milletvekili Metin Bulut’tan öğrendik. Milletvekili Bulut, katıldığı bir yerel televizyon programında “Madenlilere müjde olsun. Orayı tahliye ediyoruz. İnşallah Gezin’de çok güzel bir yerde komple yapacağız” diyerek detayları ise Çevre ve Şehircilik Bakanı’nın açıklayacağını söyledi.

PROF. DR. GÜROCAK: GEZİN, DİREKT FAY ZONU ÜZERİNDE!***

Fakat konunun uzmanları ve Madenliler bu konuda Milletvekili Bulut ile hem fikir değiller. İlimizde yayın yapan Kanal 23 televizyonunda 13 şubat 2020 tarihinde yayınlanan “Melisa ile Yaşama Dair” programına katılan Fırat Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Zülfü Gürocak, Gezin’in direkt fay zonu üzerinde olduğunu ve fay üzerinde yerleşim yeri olmaması gerektiğine dikkat çekerek şunları konuştu:

“DÜNYANIN GELİŞMİŞ HİÇBİR ÜLKESİNDE FAYIN ÜZERİNDE YERLEŞİME İZİN VERMEZLER”***

“Bingöl, Palu, Sivrice, Gezin gibi yerler direkt fayın üzerinde, çok yakın yerler. Özellikle Gezin beldemiz direkt fay zonu üzerinde yer alıyor. Gezin, Sivrice’ye gör daha büyük risk altında Gezin dediğimiz alan tamamen alüvyon zeminden oluşan bir bölge üzerinde. Sivrice nispeten kayalık üzerindedir. Ama Gezin tamamıyla alüvyon zemin üzerinde kurulmuş bir beldedir. Hatta bir dönem Maden’deki heyelan sebebiyle Maden ilçesinin Gezin’e taşınması gibi bir talep de gündeme gelmişti. Ben o zaman da bu çok açık ve net bir şekilde bunun hiç sağlıklı olmadığını tam aksine Gezin’deki yerleşimlerin oradan kaldırılması gerektiğini söylemişti. Dünyanın gelişmiş hiçbir ülkesinde fayın içerisine yerleşime izin vermezler.”

“AKTİF FAY HATLARI ÜZERİNDE YAPI YAPILMASI MUTLAKA ENGELLENMELİ”***

Yine geçtiğimiz günlerde gazetemizin manşet haberinde de TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası (JMO) Genel Başkanı Hüseyin Alan da, ilimizde yaşanan depremin ihmaller zinciri ile birleşince kayıplara neden olduğunu aktardığına yer vermiş Alan’ın afetlerin değil ihmallerin öldürdüğünü dile getirdiğini yazmıştık. “BİR FAY YASAMIZ YOK”başlıklı o günkü haberimizde de Başkan Alan’ın aktif fay hatları üzerinde yer alan alanlar üzerinde yapı yapılmasının mutlaka engellenmesi gerektiğine dikkat çektiğini belirtmiştik.

MADENLİLER, BU DURUMU AKIL TUTULMASI OLARAK GÖRÜYOR!

Ülkemiz jeolojik konumu, tektonik ve morfolojik yapısı ve iklim özellikleri nedeniyle doğal kökenli olayların sık gözlendiği bir konumda yer almaktayken, yerleşim düzenimiz ve yapılaşma alışkanlıklarımız da bu olayların afete dönüşmesinde önemli rol oynamaktayken, Maden ilçemizin Gezin beldesine taşınmasına anlam veremeyen Madenliler durumu akıl tutulması olarak değerlendiriyorlar.

“YAĞMURDAN KAÇARKEN DOLUYA TUTULDUK!”

Uzmanlar diri fay izleri yakınında,  insan barınımı ile ilgili yerleşim amaçlı yapıların yasaklamak  gerektiğini ve  böylece  yüzey  faylanmasından  ileri  gelen  tehlikeleri  azaltmak gerektiğini sürekli dile getirmelerine rağmen bugünlerde Maden ilçesinin, aktif fay zonu üzerinde bulunan Gezin beldesine taşınmasının “müjde” gibi gösterilerek yapılmak istenene anlam veremeyen Maden ilçe halkı “Yağmurdan kaçarken doluya tutuluyoruz”  ifadelerinde bulunarak Maden’in Gezin beldesine taşınmasına karşı çıktıklarını dile getiriyorlar.

HATIRLATIYORUZ…***

Afetleri önlemek amacı ile bir alanın imar planlamasına gidilmeden önce yerleşime açılacak alanlarda deprem, heyelan, taşkın, kaya düşmesi, çığ ve diğer afet risklerinin bulunup bulunmadığının tespit edilmesi gerektiğini,  Jeolojik-Jeofizik-Jeoteknik etüt raporları yerleşim alanlarının planlama kararlarını etkilemesi açısından önemli olduğunu ve imar planlamasına yönelik etütlerin; yerleşim yeri seçimi, mevcut ya da potansiyel yerleşim alanlarının morfolojik, jeolojik, jeofizik, jeoteknik, hidrojeolojik, sismotektonik, arazi kullanımı ve afet risk durumunun ayrıntılı incelenmesi gerektiğini bir kez daha hatırlatıyoruz.

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.