DEPREMZEDELİĞİMİZE BİR DE BİLGİZEDELELİK EKLENDİ! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

DEPREMZEDELİĞİMİZE BİR DE BİLGİZEDELELİK EKLENDİ!

Bu haber 25 Haziran 2020 - 8:08 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kent Güncesi

24 Ocak 2020 Elazığ Depreminin şiddetini baz alırsak can kaybı çok şükür az oldu. Gerçekten çok mu çok ucuz atlattık bu faciayı. Ama bu depremin biz de açtığı manevi ve maddi kayıpların üzerimizden atmamız bir hayli zaman alacak. Maddi kayıplar belki bir şekilde hâl yoluna koyulacak koyulmasına da uğradığımız manevi kayıpların asla yeri doldurulamayacak!

Her sene takvimler 24 ocağı işaret ettiğinde bizim yüreğimiz yine yangın yerine dönecek!

Bunu nereden mi biliyorum? Uzun yıllar Kocaeli basınında görev yaptım 17 Ağustos Depreminin yıl dönümünde o depremi bizzat yaşayan insanların gözlerinde; o matem o kadar canlıydı ki; korku filminden bir kesitmiş gibi izlediğimiz haberleri o anı yaşayanların gözlerinde depremin üzerinden bir hayli zaman geçmesine rağmen bile görüyorduk.

Kimsenin elinde sihirli bir değnek yok! Zaten merhameti barındıran insanlar böylesi bir olayı kolay kolay hafızalarından da yüreklerinden de silemez.  Herkesin sabahtan akşama kurduğu deklare ettiği ‘Deprem ülkemizin gerçeği ve biz depreme göre yaşamasını öğrenmeliyiz’ cümlesini hayatımıza kanalize ederek hareket etmek zorundayız. Ama nerede?

Şimdi koronavirüs tedbirlerine uymayan ve bana bir şey olmaz diyenler, depremde de aman bize bir şey olmaz rahatlığında değiller miydi? Oysa 100 binin üzerinde konutumuz oturamaz hale geldi yani yuva diye tabutlarımızda oturduğumuz gerçeği ile birkaç ay önce karşı karşıya kalmadık mı? Tedbir almayıp, Allah bizi korur mantığını da bir türlü algılayamıyorum ve böyle düşünenlere Rabbin seni yaratırken neden sana akıl baş etti. Aklın senin aksesuarın mı? Demeden edemiyorum. Neyse böylesi bağnazlıklara kızıyorum. Tedbir kuldan, takdir Allah’tan bilinci ile hareket etmek neden bu denli zor gelir anlamak gerçekten çok mu çok güç!

24 Ocak tarihinden itibaren maddi kayıplarımızın ortadan kalkması için devlet ve millet seferberlik ilan etti.  Elazığ sahipsiz cümlesine inat herkes yaralarımızı sarmak için seferber oldu. Ama talihsizlik bu ya biz henüz depremin izlerini silerken bir de ortaya tüm dünyayı kasıp kavuran koronavirüs pandemisi çıktı bu da tuzu oldu ve sadece depremin yaraları değil bir bu virüs ile boğuşmak zorunda kaldık. Su alan ekonomimiz iyice çöküşe geçti. Çok şükür  yardımsever bir milletiz ve bu günlerde geçecek bunu biliyorum.

Sadece üzüldüğüm tek bir nokta var.  Şu olacak, bu yapılacak ve bu sorunda tarih olacak denilirken maalesef hâlâ birçok sorunumuz yerinde sarıyor. İnsanlarımızın kafası karma karışık! Birçoğu, nasıl bir yol izleyeceğini bile bilmiyor! Çünkü her kafadan bir ses çıkıyor. Karışık olan kafalar iyiden iyiye Arap saçına dönüyor. Reva mı bu insanlarımıza?  Depremzedeliğimize bir de bilgizedelik ekleniyor. Oysa kapsamlı ve doğru bilgiye herkesin ihtiyacı var.

Kamuoyunu doğru bilgilendirmek vazifesi ile görevlendirilen bizler bu konuları işin ilgililerine sorduğumuz da bile onlardan doyurucu bilgiler alamıyoruz. Bundan dolayı da kamuoyuna böyle bir yol izle kesin sonuç alabilirsin diye efelik cümleler kuramıyoruz. Sadece yetkili kurumlardan gelen bilgileri sağlıklı bir şekilde duyurmaya çalışıyoruz. Bu da vatandaşın dermanına ne denli çözüm sağlıyor o da tam bir muamma.

Geçtiğimiz günlerde orta hasarlı yapı sahiplerinin de isterlerse kentsel dönüşüm olanaklarından faydalandırılacağı ifade edildi. Lakin bu açıklama yapılırken her mahallemizin kentsel dönüşüm kapsamında olmadığı atlandı ya da daha detaylı bilgilerin gelmesi biraz daha zaman alacak. Ama bu haberin heyecanı ile çoktan orta hasarlı yapı sahipleri, mahalle muhtarlarının kapısını aşındırmaya başladı. Sarayatik Mahalle Muhtarı Aytaç Şahinoğlu; dayanamayıp verilen bu müjdelerin ardından mahalle sakinlerini bilgilendirdi ve yetkili kişilerin orta hasarlı yapılar ile ilgili verdiği müjdenin bir nevi sözde kalmamasını temenni etti.  Muhtar Şahinoğlu; “İnşallah orta hasar yine ortada kalmaz” diyerek bu süreçte sağlıksız bilgilendirmelerin ne gibi sıkıntılara yol açtığına da üstü kapalı değinmiş oldu.

Deprem bölgesiyiz ama hâlâ mülk sahiplerine ulaşılmadığı için 10 bin konutumuzun akıbeti meçhul? Kira yardımları, taşınma yardımları yeni konut başvuruları insanların yeniden başını sokacakları yuvayı nasıl oluşturacak kaygıları ve sayarken karıştırdığımız yarım yamalak nice sorunun üzerindeki sis  perdesi ne yazık ki hâlâ aralanmadı. İşte bundan dolayı da Elazığ kendinin umursanmadığı hissine kapılmaya başlandı. Sağlıklı bilgi ile kamuoyu aydınlatılarak, Elazığ’ımızı bu karamsar havadan ne olur kurtarın! Sayın ilgililer ve yetkililer depremzedeyken iyiden iyiye bir de bilgizede olup çıktık! Yazık cidden yazık bize!

 

Kübra Türkan
Kübra Türkankubraturkan@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.