DEPREMZEDELERİN ÇADIR ÇİLESİ SONA ERİYOR! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

DEPREMZEDELERİN ÇADIR ÇİLESİ SONA ERİYOR!

Bu haber 12 Şubat 2020 - 18:24 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Yetkililerden gelen açıklamalar, çadır kent sakinlerinin yüreklerini ısıttı

24 ocak saatler 20.55’i gösterdiğinde 6,8 şiddetindeki depremle adeta yıkıldık. Devlet ve millet kenetlenerek, yaralarımızın kısa sürede sarılması adına olağanüstü çaba gösterdi. Depremzedeler, çadır kentlere hızlı bir şekilde yerleştirildi. Konteyner kentler kurulmaya çalışırken maalesef Elazığ diğer doğu illerinde olduğu gibi dondurucu havanın etkisinde kaldı. Haliyle çadırdaki zorlu yaşam şartları dondurucu havanın etkisiyle daha da bir zorlaştı. Bu süreçte; yetkililer tarafından yapılan açıklamalar, çadır kent sakinlerinin yüreklerini ısıttı. Edindiğimiz bilgilere göre; ilimizin beş ayrı noktasında kurulmaya çalışılan konteyner kentler 17 şubatpazartesi itibari ile depremzedelere açılacak. Ayrıca dün de Eski Eğitim ve Araştırma Hastanemizde de gerekli düzenlemeler yapıldı ve burası da dün itibarı ile depremzedelere açıldı. Yani depremzedelerin çadırdaki çilesi sona eriyor.

 

 

Haber: Kübra TÜRKAN / ÖZEL

Depremin ilk günlerinde Fırat gazetesi olarak; depremzedelerin yaralarını sarmak için birbiriyle yarışan devlet erkanımıza, siyasilerimize, bürokratlarımıza ve de milletimize ‘Teşekkürler Türkiye’ haberimiz ile gösterdikleri özveriye dikkat çekmiştik.  Son zamanlarda depremzedeler sadece çadır hayatı ile değil bir de dondurucu soğuklarla mücadele etmeye başlamıştı. Bundan dolayı da kısa sürede çadırlarda yaşayanların daha sağlıklı yapılara kavuşturulması gerekiyordu.  Nitekim bu konuda gerekli adımlar atıldı ve konteyner kentler hızlı bir şekilde kurulmaya başlandı.

BEŞ NOKTADA 3 BİN 909 ADET KONTEYNER KURULUYOR!

Kent merkezinde Aşağı Demirtaş’ta bin 16, Doğukent’te 900, Hankendi de bin 280 ve Kırklar Mahallesi’nde ise 456, Sivrice’de de 254 adet konteynerden oluşan beş farklı alanda yoğun bir çalışma yürütülüyor.  Üç noktada alt yapım çalışmaları son aşamaya gelirken, Kırklar ve Doğukent Mahallesi’nde bulunan alanlarda konteynerler yerleştirilmeye başlandı. Konteyner alanındaki ilgililer 17 şubat pazartesi itibari ile de hazır olan konteyner kentlere depremzedelerin yerleştirileceği ifade ederek yaptıkları bu açıklamayla çadır kent sakinlerine umut oldular.

ÇADIR KENT SAKİNLERİ ÇADIRLARDAN KURTULUYOR!

Çadır kentlerde yaşayan depremzedelerin beklentilerin sık sık gündeme getiren haberleri siz değerli okullarımıza sunduk. Çadır kent sakinleri; çadırda yaşama alışkın olmadıklarını kışın çadırlarda yaşamanın çok daha güç olduğunu belirterek, yetkililerin bir an evvel daha sağlıklı yapılara kendilerini kavuşturmalarını talep etmişlerdi.  Çadır kent sakinlerinin bu istekleri; nihayetinde karşılık buluyor. Hummalı çalışmaların sürdüğü; konteyner kentler;  kısa sürede tamamlanacak ve depremzedeler daha düzenli ve daha sıcak bir ortama kavuşmuş olacak.

BAKANLARIMIZ VE VALİMİZ; VATANDAŞLARIN RAHATI İÇİN YOĞUN MESAİ HARCIYOR!***

Doğu illerinde bilindiği üzere son zamanlarda soğuk hava şiddetini bir hayli arttı. Özellikle geceleri kent genelimizde hissedilen hava sıcaklıkları -15 ° bile gösterdi. Bu durumda çadır kent sakinlerinin barınma sorunun daha seri bir şekilde halledilmesi yetkililerin en öncelikli sorunu oldu.  Depremin ilk gününden itibaren ilimizde olan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu,  Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da kentimizin yetkilileri başta Vali Çetin Oktay Kaldırım olmak üzere birlikte konteyner kentlerin kurulacağı alanlarda işleri titizlikle takip ediyorlar. Yani bütün yetkililerimiz el birliği ile kısa sürede konteyner kentlerin sağlıklı bir şekilde oluşması adına yoğun mesai harcadı.

OKULLAR AÇILIR AÇILMAZ, ÇADIR ÇİLESİ SONA ERECEK!***

Depremzedeler için oluşturulan tek yaşam alanı bunlarla da sınırlı kalmadı. Eski Eğitim ve Araştırma Hastanemiz de gerekli düzenlemelerin ardından depremzedelerin kullanımına açıldı. Çadır kent sakinleri; özellikle okullar açılmadan çadırdaki zorlu yaşamın sona ermesini diliyordu. Okulların açılması ile birlikte çadır kent sakinlerinin; çadır çilesi de sona erecek. Çünkü yetkililer planlamalarını bu doğrultuda yaparak; konteyner kentleri bu takvime yetiştirme gayretindeler.

KONTEYNER KENTLERDE ÖĞRENCİLER DAHA RAHAT DERS ÇALIŞABİLECEK!

Geçtiğimiz haftalarda çadır kent sakinlerinin geleceğe dair kaygılarından da bahsetmiştik. Böylesi olumlu gelişmeler haliyle onları sevindirecek.  Hiç değilse bu dondurucu soğuklarda; kötü hava şartlarından korunabilecekleri daha sağlıklı yapılarda bir şekilde hayatlarını idame ettirebilecekler. Çadır kent sakinlerinin, çadırdaki zorlu mücadeleleri de sona erecek. Ayrıca konteyner kentlerde öğrencilerini düşünen uygulamalarında hayata geçirilecek olması evlatlarının derslerini yapacakları ortamların da düşünülüyor olması çadır kent sakinlerini mutlu edeceğe benziyor. Çünkü ailelerin bir büyük endişesi de çocuklarının çadır ortamında ders çalışamamasıydı.

KONTEYNER KENTLERDE ÇAMAŞIR YIKAMAKTA SORUN OLMAKTAN ÇIKACAK!

Çadırda ailelerin bir kısmı kendi imkanları ile çamaşırlarını yıkamak zorunda kalırken; bu dondurucu soğuklarda kıyafetlerini de kurutamazken artık bu çileleri de sona erecek. Çünkü konteyner kentlere  arçelik firması; depremzedelerin kullanabilmesi için; çamaşır yıkama ve kurutma yapabilen TIR gönderdi. Yani çadır hayatından sonra konteyner kentlerde hayat bir nebzede olsa depremzedeler için daha kolay olacak.

HERKESİN ORTAK TEMENNİSİ SAĞLIKLI EV ORTAMLARINA KAVUŞMAK!***

Yine de herkesin ortak temennisi;  kısa sürede sağlıklı ve güvenilir ev ortamlarına kavuşmak.Dileriz kısa sürede depremin izleri ortadan kalkar. Elazığ’ımız da,  insanımız da rahat bir nefes alır. Yetkililerimizin dediği gibi Elazığ’ın yapı stoğu el birliği ile güçlendirilecek ve artık insanlarımıza sağlıklı ve güvenilir yapılarda yaşama güvencesi de sağlanmış olur.

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.