DEPREMZEDE VATANDAŞLAR, YENİ KONUTLARA NE KADAR ÖDEME YAPACAK? « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

DEPREMZEDE VATANDAŞLAR, YENİ KONUTLARA NE KADAR ÖDEME YAPACAK?

Bu haber 16 Temmuz 2020 - 18:35 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İlimizde, 24 Ocak’ta meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremde evleri hasar gören vatandaşlar için deprem konutlarının yapımı devam ediyor. Depremde evleri hasar gören depremzedelerin bazılarının TOKİ tarafından evleri yapılırken, bazılarının evleri kentsel dönüşüm kapsamında yapılacak, bazı vatandaşlar ise evimi ben kendim yaptıracağım derken bazısı ise müteahhit aracılığı ile yeni evlerini yaptıracak. Peki, bu vatandaşlar, evlerini yaptırırken ceplerinden ne kadar ücret ödeyecek? Bu konuda vatandaşlar hiçbir bilgiye sahip olmadıklarını belirtirken konuya Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Pirinçci açıklık getirdi. İşte Pirinçci’nin o açıklamaları…

 

 

Haber: Songül DURSUN/ÖZEL

Kentimizde, 24 Ocak tarihinde meydana gelen depremde evleri hasar gören vatandaşlar için başlanan deprem konutlarının yapımı sürüyor. 19 Bin 300 konutun inşa edileceği belirtilen şehrimizdeilk etap konutların ağustos ayında depremzedelere teslim edileceği bekleniyor. Ancak depremzede vatandaşların kafasında hala cevabı muamma olan bazı sorular mevcut. Vatandaşlar yeni yapılan ve yapılacak olan konutlar için ne kadar ödeme yapacak? Devlet yeni konutlar için ne gibi kolaylıklar sağlayacak? Riskli alan dışında kalan yerler için sağlanan kolaylıklar nelerdir? İşte tüm bu sorularımızı Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mustafa Pirinçci yanıtladı.

“TOKİ DEPREM KONUTLARINA VATANDAŞ;  İLK  İKİ YIL ÖDEMESİZ 18 EŞİT TAKSİTLE, 20 YIL 0 FAİZLE ÖDEYECEK”

Pirinçci, ilk olarak TOKİ marifetiyle yapılan konutlara depremzedelerin ne kadar ödeme yapacağı konusuna açıklık getirerek; bu konuda tasarrufun Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da olduğunu ifade etti ve “Ağır hasarlı olan binaları şehir dışında rezerv alan dediğimiz alanlarda konutlar yapılıyor. Bu konutlarda maliyetin ne kadar olduğu tespit edilecek. Bu konu Sayın Cumhurbaşkanımızın tasarruflarında. Ne kadar indirim yapılır bilinmez ama indirimi yapıldıktan sonra rakam açıklanacak. Ama 20 yıl 0 faizle ilk iki yıl ödemesiz 18 eşit taksitle ödenecek. Ağır hasarlı yapıları olup da hak sahibi olanların rezerv alanlarda verilecek mevcut yerleri de kendilerinde kalacak. Bütün ağır hasarlı konutu olanlara TOKİ tarafından yaptırılan konutlarda konut verilecek.7269 sayılı yasadan faydalanarak, AFAD şartlarında ödemesi yapılacak” dedi

“ALAN BAZINDA KENTSEL DÖNÜŞÜMDE,  YAPI AĞIR HASARLI İSE AFAD ŞARTLARINDAN YARARLANILACAK”

Müdür Pirinçci, kentsel dönüşüm kapsamına alınarak yapılacak konutlar için ise “Alan bazında kentsel dönüşümde olan yerler var. Alan bazında kentsel dönüşümde de yapı ağır hasarlıise zaten yine AFAD şartlarından yararlanılacak. Alan bazında olup da orta hasar, az hasar veya hasarsız olan riskli binalar, alan içerisinde olduğu için;bunlar riskli yapı olduğu için bu konutları kentsel dönüşüm kapsamında o günkü değer üzerinden devlet satın alacak. 24 ocak tarihi baz alınarak o dönemin değeri üzerinden satın alıyoruz. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ)’nin önemli iştiraklerinden biri olan GEDAŞ var;  onlar şehri o dönemde taradılar.Buradaki konut fiyatları, dükkân fiyatları konusunda bir çalışma yaptılar. Yani bizim biçtiğimiz bir değer var.Bu değerle şu andaki yapım maliyeti değerinin arasındaki farkı vatandaş ödeyecek. Mustafapaşa, Rüstempaşa, Abdullahpaşa, Karşıyaka veSürsürü Mahallesinde bulunan ve riskli alan ilan edilen bölgenin sınırlarındaolan az hasarlı, orta hasarlı, hasarsız olup da risk teşkil eden konutları devlet satın alıyor. Yeni yaptırılacak olan konutun maliyeti üzerinden satışını yapılacak ve aradaki farkı vatandaş kendisi ödeyecek” şeklinde konuştu.

“KENTSEL DÖNÜŞÜM ALANLARINDA KONUTU OLANLAR 20 YIL, EN DÜŞÜK TÜFE’YE GÖRE ÖDEYECEK”

Konuya ilişkin açıklamalarını sürdüren Müdür Pirinçci; “Hatta ağır hasarlılarda da vatandaşın ikinci bir evi varsa,AFAD’danhak sahibi olamıyordu. Bir vatandaşın 19 tane evi var;depremde yıkılmış, zarar görmüş;  bir evi zarar görmemişti. Bu vatandaş 19 evden de hak sahibi olamıyordu. Bir tane evi sağlam olduğu için, AFAD şartlarında hak sahibi olamıyordu. Ama bizde riskli alan,kentsel dönüşüm alanlarında olan yapılarda binaların içerisindeki konutlar(ister dükkân, ister  ev olsun) 19 değil 29 olsun; biz onu karşılıyoruz. İkinci evi olan ağır hasarlılar, orta hasarlılar, az hasarlılar, risk teşkil eden hasarsız yapılarda hak sahibi olanların 24 ocak tarihi itibarı ile devlet satın alıyor. Bugünkü yapım maliyeti, üzerinden satıyor, aradaki farkı vatandaşı borçlandırıyor.  Burada da 20 yıl ama en düşük TÜFE’ye göre vatandaş ödüyor.”

“KENDİ EVİNİ KENDİSİ YAPACAK VATANDAŞLARA DA DEVLET KOLAYLIK SAĞLIYOR”

Peki, vatandaş yeni evini kendi yapmak isterse durum nasıl olacak? Diye kendisine yönelttiğimiz soruyu yanıtlayan Pirinçci, “ağır hasarlı bina sahipleri,  orta hasarlı bina sahipleri kendileri isterse şayet ben kendim evimi kendim yapacağım derse; bina babında kentsel dönüşümden faydalanacaklar. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum,  son Elazığ’a gelişlerinde Elazığ’da ilk olan bir şey paylaştı. AFAD koşullarında hak sahibi olan vatandaşlar, kentsel dönüşüm haklarından da faydalanacaklar. Bunlara da 125 bin TL’ye kadar devlet kredide yardımcı olacak. Bu kredinin de yıllık faizinin 4 puanını da yine devlet karşılayacak. Aynı zamanda bu binalar belediyenin harç ve vergilerinden de muaf tutulacaklar. Bu da vatandaşın lehine olacak ikinci bir durum… Dolayısıyla vatandaşa ikinci bir kolaylık sağlanmış oldu” dedi.

“EVLERİNİ BİR MÜTEAHHİT FİRMA İLE ANLAŞARAK YAPTIRACAK OLAN VATANDAŞLAR, KENTSEL DÖNÜŞÜM ŞARTLARINDAN FAYDALANACAKLAR”***

Yeni yapılacak olan evlerini bir müteahhit firma ile anlaşarak yaptıracak olan vatandaşlar için ise Müdür Pirinçci şu açıklamaları yaptı: Riskli alan dışındaki ağır hasarlı yapı sahipleri ve orta hasarlı yapı sahipleri bir müteahhit firma ile anlaşırsa binasına risk tespiti yaptırırsa az önce bahsettiğimiz 125 binTL’ ye kadar olan krediden bu vatandaşlarımız da faydalanabilecekler ve bu kredinin yıllık 4 puanlık faizini yine devlet karşılayacak. Bina bazlı olarak, kentsel dönüşüm şartlarından faydalanacaklar.

“VATANDAŞLARIN, KİRA YARDIMI ALMAK YERİNE FAİZ PUAN İNDİRİMİNDEN YARALANMALARI DAHA AVANTAJLI”

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Müdürü Mustafa Pirinçci, vatandaşlara bir tavsiyede bulunarak; “Geçmişte bina bazlı kentsel dönüşümden vatandaşlar 18 ay kira yardımı alıyordu. Ya faiz indiriminden faydalanıyordu ya da kira yardımından faydalanıyordu. Kira yardımının burada çok fazla bir avantajı olmuyor. Çünkü ağır hasarlı binalar için 11 bin TL’ye kadar AFAD ödeme yaptı. Aradaki o ödenen miktar düşüleceği için oradaki kira yardımının pek fazla bir avantajı olmuyor. Devlet, 18 ay, aylık 905 TL kira yardımında bulunuyor. Fakat bu binaların çoğu ağır hasarlı olduğu için AFAD’tan da 5 bin TL taşınma 6 bin TL kira yardımı alacağına, bunun toplamı da 16 bin 280 TL ediyor. 16 bin 280TL den 11 bin TL’yi çıkardığımızda çok büyük bir meblağ olmadığı için vatandaşların faiz puan indiriminden yararlanmaları daha fazla yararına olacaktır. O faiz indirimi 32 bin TL gibi bir rakama tekabül ediyor. Hatta biraz üzerinde de olabilir. O vatandaşlar için daha avantajlı olacaktır diye düşünüyorum” dedi.

“KONUTLAR OCAK SONUNA KAVUŞACAK ŞEKİLDE DEVAM EDİYOR “

Son olarak, hızla devam eden deprem konutları hakkında da bilgilendirmede bulunan Pirinçci; “1 Temmuz itibarı ile inşaatına başlanmış konutlar var. Hedeflenen 19 bin 800 konut. Şu anda 14 bin 500 adet konut ve iş yerinin ihalesi yapılmış. 9 bin 504 konutla birlikte toplamda yaklaşık 24 bin konut yapılacak. Bu konutlar ocak sonuna kavuşacak şekilde devam ediyor. Planlama devam ediyor, Elazığ’da herhangi bir aksama yok. Aynı anda birkaç firma birden çalışıyor. Ağustos’un 15 ‘inden itibaren  ilk etap konutlar tamamlanacak. 1 Eylül itibarı ile Bizmişen’de yapılan konutların belli bir etabı tamamlanır. Abdullahpaşa’daki konutların bir kısmı tamamlanır,Çatalçeşme’de,Yazıkonak’ta,Akçakiraz’daki konutların bir bölümü tamamlanır.Yani bu yılsonuna kadar büyük bir rahatlık sağlanacak” İfadelerinde bulunarak sözlerini tamamladı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.