Depremzede öğrencilere KYK burs desteği müjdesi geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katıldığı bir canlı yayın programında evi ve iş yeri hasarlı öğrencilerin tamamına burs verileceğini ve KYK kredisi alanların kredilerinin bursa dönüştürüleceğini duyurdu. Açıklamaların ardından "Depremzede öğrencilere burs başvurusu nasıl yapılır, kimler yararlanabilir?" sorusu gündeme geldi. Bizler de depremzede öğrencilere bu gelişmeye sorduk, öğrenciler müjdeyi duymuş olsa bile içeriği hakkında detaylı bilgi sahibi olmadıklarından dert yandı.

Özel Haber: Ahmet Mert TALAY

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT Haber canlı yayında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Erdoğan; "Kahramanmaraş deprem felâketlerinde yakınlarını kaybeden veya evi, iş yeri orta veya üstü hasarlı olan depremzede öğrencilerin tamamına burs verilecek, bunu ilk defa açıklıyorum" dedi. Fırat gazetesi olarak bizler de depremzede öğrencilerin bu müjdenin ardından  görüşlerini öğrenmek istedik. İşte gazetemize açıklama yapan öğrencilerin görüşlerinin detayları…

Yüksel: devletten aldığımız burslarla evimizi geçindiriyoruz

Miraç Yüksel; “Yani zaten ailem kıt kanaat geçiniyordu. 3 kardeşiz üçümüzde okuyoruz. İşyerimiz hasar aldı çok şükür güçlendirildi ama müşteriler eskisi kadar gelmiyor. Eskisi kadar kazanamıyoruz sadece ben ve bir kardeşim burs en küçüğümüzde kredi alıyor. Babamın işleri zaten kesat. Devletten aldığımız burslarla hem evin ihtiyaçlarına hem de eğitim masraflarına yetişmeye çalışıyoruz. Devletten bu yardım yapılırsa eğer benim gibi depremzede öğrenciler için çok yararlı olacak” şeklinde görüş bildirdi.

Altan: devlet, eğitim bursunu lütuf görmemeli

Doğan Altan; “Eğer gerçekleşecekse bu müjde öğrenciler açısından çok yararlı olacak. Gerçekleşecekse dedim. Çünkü bu ülkenin namuslu vatandaşları seçim vaatleriyle çok kandırıldı kaldı ki anayasada her bireyin eğitim alma hakkı var. Eğitim almak için devlet zaten öğrencilere yardım etmeli ve insanımıza da bunu bir lütuf olarak görmemeli” ifadelerini kullanarak, eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması gerektiğini aktardı.

Uğur: Kredilerin bursa dönmesi harika olur

Ayşe Uğur; “Devletin verdiği kredinin bursa dönüşmesi bence harika bir iş olur. Üniversite bittikten hemen sonra her bölümü okuyan öğrenci atanamıyor o sene, iş sahibi olmadan borç sahibi olmuş oluyor. Depremzede öğrenciler bu krediyi nasıl ödeyecekti” dedi.

Bakır: Bunun kaynağı ne kimse sorgulamıyor!

Ulaş Bakır; “Çok büyük bir müjde bu. Ancak kaç yüz bin tane öğrenci var. Sorgulamıyor kimse kaynak nerden geliyor, devlet bursu krediye dönüştürecek çok güzel çok faydalı bir iş ama ne, nasıl olacak?” ifadelerini kullandı.