DEPREM’DEN DERS ALAN KİM? « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

DEPREM’DEN DERS ALAN KİM?

Bu haber 21 Şubat 2020 - 7:46 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Elazığ Depremi’nden önce…

Tarih 2 Ekim 2019.

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel EROL, yerel bir televizyonda konuşuyor (kaydı mevcut)…
“Maden nereye taşınabilir?.. Bunu, ilgili teknik birimler birkaç alternatif oluşturarak kendilerine göre, Maden Halkı’na da sorarak yer belirleyebilirler. Ama bana göre en doğru yer Gezin!..”

***
Elazığ Depremi’nden önce…
Tarih 6 Ekim 2019.
Prof. Dr. Naci GÖRÜR, daha önce memleketi Elazığ’da Fırat Üniversitesi’nde düzenlenen sempozyumda dikkât çektiği deprem konusunda CNN TÜRK Televizyonu’nda konuşuyor…
“Burada bir uyarı yapmak istiyorum. Bakın, bu fay uzun zamandır suskun. Özellikle Sivrice Gölü’nün olduğu taraflar!..”
***
Elazığ Depremi’nden önce…

Tarih 30 Ekim 2019.

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel EROL, yine yerel bir televizyonda konuşuyor (kaydı mevcut)…
“Maden’le ilgili yapılması gereken şey, Maden’in tümünün taşınması. Yeni bir yerleşim bölgesine taşınması. Bence doğru yer Gezin’dir!..”
***

Elazığ Depremi’nden sonra…

Tarih 7 Şubat 2020.

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel EROL, yine yerel bir televizyonda konuşuyor (kaydı mevcut)…
“Şimdi sen bilim ve teknoloji çağında yaşıyorsun. Yâhû fay hattının gittiği yer belli. Fay hattının üstüne götürüyorsun bina yapıyorsun yâhû. Burda fay hattı var. Fay hattının üstüne niye yapıyorsun?..
Yerleşim yerlerini hiçbir zaman ovada kurmamışlar. Milâttan öce bakın, düşünün. Efes öyle, Bergama öyle, Perge öyle, Harput öyle!..”
***

Elazığ Depremi’nden sonra…

Tarih 13 Şubat 2020.

Fırat Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Elazığlı Prof. Dr. Zülfü GÜROCAK, enkaz kaldırma ve arama, kurtarma sürecinde birçok ulusal televizyona bilimsel açıklamalar yaptıktan sonra, yerel bir televizyonda stüdyo konuğu olarak konuşuyor (kaydı mevcut)…

“Bingöl, Palu, Sivrice, bunlar direkt fayın üzerinde, çok yakın. Gezin beldemiz meselâ, direkt fay zonu içerisinde ve Sivrice’ye göre daha büyük risk altında! Gezin dediğimiz alan, tamamen alüvyon zeminden oluşan bir bölge üzerinde. Sivrice nispeten kayalık üzerindedir. Ama Gezin tamamıyla alüvyon zemin üzerine kurulmuş bir beldedir. Hattâ bir dönem hatırlarsınız. Maden’deki heyelan sebebiyle Maden İlçesi’nin Gezin’e taşınması gibi bir talep de gündeme gelmişti. Ben o zamanda çok açık ve net şekilde, bunun hiç sağlıklı olmadığını, tam aksine Gezin’deki yerleşimlerin oradan kaldırılması gerektiğini söylemiştim. Dünyanın gelişmiş hiçbir ülkesinde fayın içerisine yerleşime izin vermezler! Benim başka da söyleyeceğim yoktur…”
***
Elazığ Depremi’nden sonra…
Tarih 16 Şubat 2020.
Muhalefetin, ayrıca bilim insanlarının konuya ilişkin görüşlerine karşılık, hükûmet ile iktidar partisi temsilcilerinin bu konudaki düşüncelerine de somut ve en son şekliyle bir örnek verelim.

AKP Elazığ Milletvekili Metin BULUT’un yerel bir televizyon programında yaptığı açıklamaları “kaynak” gösteren gazetemiz Fırat’ın yaptığı haber (metni mevcut)…
Milletvekili BULUT: “Maden, Gezin’e taşınıyor!” Başlığı altında Metin BULUT, Maden İlçemizin Gezin’e taşınacağının müjdesini (!) verdi spotuyla sunulan haberde, milletvekilinin aynen şu ifâdelerine yer veriliyor…
“… Madenliler’e müjde olsun. Benim paylaşamayacağım şeyler de var. Dün konuştuk. Muhatabı paylaşsın diye, bir hakkı gasp etmeyelim diye söylemiyorum. Muhatabı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı… Kızılay’ın da çok güzel yatırımı olacak, onlar paylaşacaklar. Türkiye’deki örnek eko köylerden biri Gezin’de yapılacak. Maden dehşet bir yere kavuşacak inşallah. Eski Maden’i muhafaza edeceğiz. Meselâ Gezin’in adı Maden olacak, diğeri de eski Maden olacak. Orası geçmişte Madenli’nin anılarının yaşadığı, yaşatıldığı bir yer olarak kalacak. Biz istiyoruz ki Madenli esnaf, daha çok kazansın. Yani onları bir yol güzergâhına taşıyalım. Oradan bir ayda sattığı ekmeği bir günde satsın. Ben Madenle alakalı gerçekten çok çaba gösterdim. Sonuç aldık Allah’a hamdolsun. İki bakanımıza gerçekten çok teşekkür ediyorum. Madenliler’in mutlu olmaması için hiçbir neden yok!”
***

Elazığ Depremi’nden sonra…

Tarih 18 Şubat 2020.

Daha önce Maden İlçesi’nde meydana gelen doğal olmayan heyelan ile Maden’in taşınmasına çabalayanların amacı konusunda birçok yazı kaleme alan Gazeteci, Yazar, Belgesel film yapımcısı, program yapımcısı ve sunucusu Banu AVAR, “Elazığ’dan Gazeteci H. Vehbi COŞKUN soruyor; “Maden’i, Gezin’e taşımaktan kasıt ne?!” başlığıyla Facebook’ta paylaştığı, ayrıca Twitter’de Retweetlediği 1 Şubat 2020 Tarihli “Hayat Durdu Elazığ’da!” başlıklı köşe yazımda sorumlulara yönelttiğim 3 soruyu tekraren sormuş ilgililere…
***
Elazığ Depremi’nden sonra…

Tarih 19 Şubat 2020.
Gazeteci, Yazar Banu AVAR, bu kez “Elazığ / Maden Bahçelievler Mahallesi Muhtarı Mehmet GEZER’e kulak verin!” Başlığı altında Facebook ile Twitter’de yaptığı paylaşımda Madenli’nin düşünceleri ve duygularına tercümân olan şu ifâdelere yer veriyor…
“Hafriyat yüzünden 2017 Yılından beri kalıcı konut bekleyen memleketimiz üzerinde yine “mâlum doğu fay zonu üzerindeki tarım havzası Gezin ve Tekevler bölgesine taşınsın mı, taşınmasın mı” tartışması başlatılmış olmasını büyük tâlihsizlik olarak kabul ediyoruz. Çünkü Maden’de yaşayan Madenliler olarak bizlerin ortak irâdesi ve kararı “Hafriyat yüzünden afetzede olduk. Çocuklarımız, Doğu Anadolu fay zonu üzerinde, tarım havzası Gezin Bölgesi’nde depremzede olmasın” şeklindedir. Bu çerçevede; hem hafriyat mağduru afetzedelere yapılması plânlanan kalıcı afat konutlarını, hem de 100 Bin sosyal konut projesi kapsamındaki 150 TOKİ konutlarını zemin olarak deprem riski olmayan Maden Merkez Bahçelievler Mahallesi’nde Kortik, İstasyon, Fatih Mehmet İlkokulu’nun etrafı, Poyraz Lojmanları ve SSK Binası yerine yapılmasını VATAN BİLİNCİ’YLE yetkililerden önemle tâlep ediyoruz.”
***

Şimdi, netice olarak; Siyasîlerden bilim insanlarına, yerel basından ulusal basına, yetkililerden tutun da Maden’de oturan mağdur Madenliler’e kadar yansıttığımız görüşler ve düşünceler ışığında konuya bakacak olursak, deprem afeti olmadan önlem almamız gerektiğini anlatanlar, bugün Maden konusunda yine ateşle oynuyorlar?
Maden İlçesi’ni uzmanların “tamamıyla alüvyon zemin üzerine kurulmuş bir belde” diye dikkât çektiği Gezin’e taşımak da neyin nesi?

Geçmişte Prof. Dr. Naci GÖRÜR’e kulak asmayanlar, bugün “Gezin’deki yerleşimlerin oradan kaldırılması gerektiğini söylemiştim. Dünyanın gelişmiş hiçbir ülkesinde fayın içerisine yerleşime izin vermezler!” diyen Fırat Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Elazığlı Prof. Dr. Zülfü GÜROCAK’a kulak vermeli!

Bilim insanı olan uzmanlara, Maden’de oturan Madenliler’in sesi Muhtar Mehmet GEZER’e ve biz uyarıda bulunanlara kulak asmayanlar, herhâlde depremde Elazığ’ı tuttuğu söylenen şu Adıyaman’daki Şeyh’e güveniyorlar!

H. Vehbi Coşkun
H. Vehbi Coşkunvehbicoskun@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.