24 Ocak 2020’de saatler 20.55’i gösterdiğinde Elazığ 6,8 büyüklüğünde depremle sarsıldı. Merkez üssü Sivrice olan depremde 41 kişi hayatını kaybetti, binin üzerinde insan yaralandı.

Türkiye'nin dört bir yanından ekiplerin katıldığı arama kurtarma çalışmalarında birçok vatandaş enkazdan sağ çıkarıldı. Arama kurtarma çalışmalarının sonrasında hasar tespit çalışması yürütüldü. Depremzedelerin yaralarını sarmak için hummalı bir çalışma başlatıldı.

Depremin yaraları sarılmaya başlandı

Depremin üzerinden tam 4 yıl geçti. 41 kişiyi hayattan koparan bu deprem, koca bir yıkıma neden oldu. Depremin yaralarını halen sarmaya devam eden Elazığ, hasarlı bina yıkımlarına devam ediyor. Yıkılan binaların yerini ise yapı olarak dayanaklı konutlar aldı ve almaya da devam ediyor. Depremden sonra 10 milyar yatırım bedeli ile konut inşasına başlandı. Devletin başlattığı seferberlik sonrasında kent geneli adeta inşaat şantiyesine dönüştü.

İnşa edilen TOKİ konut sayısı 25 bini aştı

Deprem sonrasında Çevre, Şehircilik ve İklim değişikliği Bakanlığı tarafından açıklana verilere göre 2020 Elazığ depreminden sonra Elazığ’da 16 bin 700’ü merkezde olmak üzere yaklaşık 25 bin aşkın konut yapıldı.

Elazığ’ın o lezzeti yemek yarışmalarına konu oldu! Elazığ’ın o lezzeti yemek yarışmalarına konu oldu!

Depremin 4.yılında Elazığ’a övgü

Bilim insanı ve Deprem bilimci Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan 2007 ve 2020 depremlerine değinerek Elazığ’a dair şunları dile getirdi; “Sivrice 2007 ile 2020 M6.8’lik depremden ders çıkaran Elazığ, hızlı bir biçimde kötü konutları yerinde yıkıp yapmış, yapmakta olduğunda 6 Şubat 2023depreminden Malatya etkilenirken, komşu Elazığ’da hiçbir ev göçmemiştir. Alkışlar Elazığ’a” dedi

Editör: Büşra Sarıkaya