DEĞİŞEN VE DÖNÜŞEN AİLE « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

DEĞİŞEN VE DÖNÜŞEN AİLE

Bu haber 02 Kasım 2020 - 7:56 'de eklendi.

Toplumun en küçük birimi olarak aile, eğitim, sağlık ve güvenlik gibi bir takım fonksiyonlarını diğer kurumlara aktarmış olsa da ulusların ve kültürlerin gelişimi için temel araç olmaya devam etmektedir. Toplumun temel bir ünitesi olarak aile bireylerin ve toplumun ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda değişmektedir. Dünyada aynı hızla değişmektedir. 21. yüzyılda en hızlı değişenler arasında yerleşik değer yargıları yer almaktadır. Artık doğal olan yerini yapay’a bırakmaktadır. Gerçek yerini sanal’a bırakmakta, asıl da yerini imgeye-düş’e bırakarak gözden kaybolmaktadır. Sanal medya , medyatik kültürü ve düşsel imajı yaratmıştır. Bütün değer yargıları hızla değişmekte, insanlar bu hızlı değişime ayak uydurmakta zorlanmaktadır.

Türkiye’de aile kurumu, bir yandan geçen yüzyılın ikinci yarısında artan iç ve dış göçlerden, son dönemlerde ise başta televizyon ve internet olmak üzere yaygınlaşan kitle iletişim araçlarının meydana getirdiği değişim sürecinden etkilenmiş ve etkilenmeye devam edecektir. Ailenin bölünmesi, parçalanması, tek ebeveynli ailelerin giderek artması, uyuşturucu kullanımı, metropollerde sokak çocukları olgusunun ortaya çıkması ve giderek çoğalmasıyla bireysel, toplumsal ve aile içi şiddetin yaygınlaşması, kimlik bunalımı gibi bireyleri, dolayısıyla toplumu ilgilendiren problemler ortaya çıkmaktadır. Bu tür sorunların ortaya çıkışında etkili olan faktörleri anlamak için Türk toplumundaki ailenin değişimine bakmak yararlı olacaktır. Ailede özellikle son yıllarda kadın ve erkeğin rol ve statülerinde değişmeler meydana gelmiş, bir zamanlar kas gücüne dayalı işler yerine günümüzde belli bir donanıma sahip bireylerin meslek edindikleri görülmektedir. Meslek alanlarındaki genişleme aynı zamanda cinsler arasındaki meslek farklılıklarını da birbirine yakın hale getirmiştir.

Annenin çalışmasının çocuklar üzerindeki etkisi, işin talep ettiği zaman ve bağlılığın, çocuklara ayrılacak enerji ve zaman miktarını azaltması, böylece kadının çalışması, aile ve çocuklar üzerinde olası sonuçlarının tartışılmasına, babanın aile içinde rolünün ve dolayısıyla aile yapısının yeniden şekillenmesine neden olmuştur.

Toplumumuzda ailenin yapısında, üyelerinin rol ve ilişkilerinde değişmeler yaşanmasına rağmen bir kurum olarak aile önemini sürdürmeye devam etmektedir. Türk aile yapısının, batı aile yapısından ayıran önemli farklılıkların toplumsal ve kültürel değerlerle beraber birlikte yaşama kültürünün varlığını burada hatırlamak gerekir. Batılılaşma ve Cumhuriyet reformlarıyla beraber Türk ailesi değişim ve dönüşümler yaşamış. Ancak gelenekçi aile yapısı çok büyük değişimler olmamakla beraber Kadın-erkek ilişkileri bu bağlamda etkilenmiştir.

Eğitim, siyaset, gündelik hayata katılım gibi modernlik ve değişen toplumsal yapıda aile Türk toplumunu hem çağdaş hem de geleneksel özelliklerini özünde taşıyan ailesini temelde korumaya devam etmektedir. Dayanışma, yardımlaşma, evliliğin en temel meşruluk sistemi olarak yaşanması ve kadının annelik rolünün önemi bu özellikler arasında sayılabilir.

Toplum olarak birlik ve beraberliğimizin en büyük yapı taşlarından ailenin korunması devam ettirilmesi için bir çoğumuza önemli görevler düşmektedir. Bunun için başta eğitimin daha sağlıklı ve verimli verilmesi, anne-babamıza karşı tutum ve davranışlarımız toplum olarak saygının korunması, tanıdığımız olmasa da insanlara yardımseverlik bu toprakların mayasında var onu devam ettirmek, duyarsız olmamak, bencil davranmamak ve en önemlisi aile olabilmenin ana kaidelerini modern ve çağdaşlık adı altında terk etmemek gibi örnekler verilebilir.

Sonuç olarak her ne kadar zaman ve kişiler değişse de aile kavramı devam etmektedir. Bu yapıyı korumak ve kollamak kişi olarak bize düşmektedir. Evet faydalı olanı alalım ama bizi yok edecek, sevgisizlik, gaddarlaştıracak ve saygımızı yitirecek tutum ve davranışlara hayatımızı ailemizi feda etmeyelim…

Sevgi kafamıza göre olmalı ama saygı şart!

 

 

 

 

 

 

 

 

Cahit Kutlu
Cahit Kutlucahitkutlu@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.