Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kuruluşunun 100'üncü yılı dolayısıyla Elazığ’ın hafızasında iz bırakan 100 Elazığlı şahsiyetin biyografisinin yer aldığı “Cumhuriyetimizin 100. Yılında İz Bırakan 100 Elazığlı” isimli bir eser hazırladı.

42 bilim ve kültür insanının Prof. Dr. Orhan Kılıç editörlüğünde hazırladığı kitabın tanıtımı Ahmet Tevfik Ozan Kongre merkezinde yapıldı. Programa Elazığ Valisi Ömer Toraman, AK Parti Elazığ Milletvekili Erol Keleş, Elazığ Cumhuriyet Başsavcısı Aşkın Yeğin, Elazığ Belediye Başkan Yardımcısı Nazif Bilginoğlu, Elazığ İl Emniyet Müdürü Adnan Karayel, Fırat Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Bilal Üstündağ, Prof. Dr. Soner Özgen ve kitapta yer alan şahsiyetlerin aileleri ile akademisyenler katıldı.  

Cumhuriyetimizin 100. Yılında İz Bırakan 100 Elazığlı kitabının prestij bir eser olduğunu söyleyen Elazığ Valisi Ömer Toraman, eserin mutlaka kütüphanelerde bulunması gerektiğini ifade etti. Vali Toraman, “Önümüzdeki yüzyıla giderken geçmişteki bu şahsiyetlerden ve miraslarından güç alıyoruz. Hocamızı tebrik ediyoruz. Merak eden herkesin kolaylıkla ulaşabileceği her yerde bulunması gerekiyor çünkü bu şahsiyetler daha çok okunsun ve bilinsin. Araştırmacılarımıza da teşekkür ediyoruz.” dedi.

“Elazığ için çok büyük bir kazanım”

AK Parti Elazığ Milletvekili Erol Keleş, Kitabın hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ederek; “Öncelikle ELFED Başkanımıza teşekkür ediyorum 10. Seneyi doldurdular ve bu yıl içerisinde çok ciddi etkinliklere imza attılar. Çok güzel bir eser bu eserin kazandırılması Elazığ’ımıza ve kültürümüze çok ciddi emekleri var. Orhan Hocama da teşekkür etmek istiyorum Orhan hocam sağolsun beraber çalıştığımız dönemde de hem üniversitemize idari açıdan olsun akademik açıdan olsun çok katkıları oldu. Elazığ için çok büyük bir kazanım yeni nesillere bu insanların hayatlarını anlatmak nereden geldiğimiz açısından son derece önemli” dedi.

Elazığ Ansiklopedisi hazırlanıyor

Elazığ Belediye Başkan Yardımcısı Nazif Bilginoğlu ise yaptığı açıklamada, “Bizde Elazığ Belediyesi olarak çok değerli bir çalışmamız olduğunun müjdesini verelim. Bu ekiple birlikte çok değerli akademisyenlerden oluşan sayın valimizin de önderliğinde belediyemizin çok büyük bir kültür çalışması, Elazığ’a yıllarca hizmet edeceği bir değerli eseri kazandıracağız. Elazığ Ansiklopedisi dediğimiz ve 1 yılı geçen bir süre içerisinde çalışan sadece Elazığ’da iz bırakanlar değil bütün geçmişle vizyonla 4 bin yıllık tarihi içine alan bu memlekette iz bırakan herkese yer veren mükemmel bir çalışmayı bununla taçlandıracağız” dedi.

Fırat Nehrinde balıkları öldürücü etki! Fırat Nehrinde balıkları öldürücü etki!

Editör: Lokman Polat