Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Fethi Ayaz ile Cumhuriyet Mahallesi’nin olanaklarını da mahalledeki bir takım eksiklikleri de konuştuk. Gazetemize özel açıklamalarda bulunan Muhtar Ayaz,  mahalle sakinlerinin duyarlı olduğunu kaydederek; “Mahallemiz nezih bir mahalle. Emniyet açısından da  diğer hizmetler konusunda büyük sorunlarımız yok! Olumsuzluklar büyümeden hemen önlem alınıyor. Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları da sorunlarımız karşısında ilgili. Hemen ekipleri görevlendiriyor” dedi. Ayrıca uzayan tek sorunlarının Sarı Evler ve Beyaz Evler bölgesinin tam olarak kentsel dönüşüme girememesinin olduğunu bu konuda son derece olumlu adımlar atıldığını belirten Muhtar Ayaz; “Başkan Şerifoğulları bu konuda hak sahipleri ile son derece sağlıklı bir orta yol bularak çözüm üretti. Beyaz Evler ve Sarı Evler bölgesinde yıkımlar başladı ve bazı yapılar da yükselmeye başladı” diyerek kısa sürede mahallerinin bu görüntüden de sıyrılacağını ifade etti.

Röportaj: Kübra TÜRKAN

Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Fethi Ayaz ile Cumhuriyet Mahallesi’ndeki gelişmeleri konuştuk. İşte Muhtar Ayaz ve bazı mahalle sakinlerinin dilinden Cumhuriyet Mahallesi’ne dair görüşleri…

Cumhuriyet Mahallesi Elazığ’ın kaç yıllık bir mahallesi ve siz kaç yıldır bu mahallede muhtarlık görevi yapıyorsunuz?

Cumhuriyet Mahallemiz 25- 26 yıllık bir mahalle. İki dönemdir Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı olarak görev yapmaktayım. Nasip olursa hizmete devam edeceğim.

Cumhuriyet Mahallesi genelde huzurlu ve modern bir mahalle ama yıllardan beri süregelen Sarı Evler ve Beyaz Evler diye adlandırılan müstakil evlerde yaşayan vatandaşların birçoğunun hayvancılıkla uğraşması diğer semt sakinlerini özellikle koku ve görüntü açısından rahatsız eden bir durumdu. Bu konuda olumlu gelişmeler olduğunu duyduk. Bu konuda nasıl bir yol izleniyor? Bize aktarır mısınız?

“SARI EVLER VE BEYAZ EVLER YERLEŞİM YERLERİNİN ORTASINDA KALDI”

Sarı Evler yani 109 evler, Beyaz Evler orası da 128 evler olarak nitelendirilmekte. Bu bölgede  oturanlar, hayvancılıkla uğraşıyorlardı.  Bunlar burada ikamet etmeye başladığında buralarda hiç yerleşim yeri yoktu. Sonrasında etrafı hep apartmanlarla doldu.  Haliyle bu evlerde yerleşim yerlerinin tam ortasında kaldı. Bizler uğraştık ve öncesinde kentsel dönüşüme buralar sokuldu. 21 hektarlık bir alandı bunun 3 hektarına TOKİ’ler yapıldı. Geriye kalan 18,84 hektar alan içinde buradaki hak sahipleri ile görüşmeler yapıldı. Kentsel dönüşme dahil olması için bunu bu hak sahipleri daha önceki dönemlerde kabul etmedi.

“BAŞKAN ŞERİFOĞULLARI BEYAZ EVLER VE SARI EVLERİN KENTSEL DÖNÜŞÜME GİRMESİ İÇİN YOĞUN MÜCADELE HARCADI”

Elazığ Belediye Başkanlığına Şahin Şerifoğulları seçildikten sonra bu durumu Şahin Başkanımıza arz ettik. Burada yaşayan hak sahipleri; “Bizler kendimiz müteahhide verelim” demekte. Şahin Başkanımız; bu konuda Ankara ile de bağlantı kurarak güzel bir çalışma yaptı. Buradaki bölgede yeni bir şuyulandırma yapıldı. 18,84 hektarlık alanda kimi yerlerde 3 evi bir parsel, kimi yerlerde 10 evi bir parsel yaptı. Bazı yerlerde daha fazla evi parsel bazında yaparak;  burada yaşayanların kendilerinin müteahhit ile uzlaşmasını sağladı. Bu parseller yapılırken, orada yaşayanlar da bu görüşmelerin içinde oldu. Yeniden vatandaşa tapuları dağıtıldı. Bu durumdan hak sahipleri de son derece memnun kalarak, Başkan Şerifoğulları’na defaten teşekkür ettiler. Bizler de bu konuda Başkan Şerifoğulları’na teşekkür ederiz. Çünkü bu görüntünün mahallemizden kalkması adına yoğun bir mücadele ortaya koydu.

“BEYAZ EVLER VE SARI EVLER BÖLGESİNDE YIKIMLAR BAŞLADI VE BAZI YAPILAR DA YÜKSELMEYE BAŞLADI”

İnanın şu an biz bu olumlu adımların meyvelerini yiyoruz. Bu bölgede bazı yerler müteahhitlere verildi ve yıkımlarda başladı. Bu çirkin görüntüler de ortadan kalkıyor. İnşallah kısa zamanda daha güzel şeyler de olacak. Tabi bende  bu güzel çalışma için mahallem adına bir kez daha Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’na teşekkür ediyorum. Vatandaşla iç içe yapılarak,  vatandaşın her adımdan haberdar olduğu güzel bir süreç işledi.

Cumhuriyet Mahallesi Elazığ’ın son derece nezih mahallerinden birisi depremlerin ardından hâlâ bunu koruyor mu? Yani Cumhuriyet Mahallesi hâlâ huzurlu bir mahalle mi?

“EMNİYET AÇISINDAN BÜYÜK SORUNLAR YAŞAMIYORUZ”

Abartılı bir söylemde asla bulunmuyorum. Kesinlikle abartılı değil. Emniyet yönünden öyle çok büyük sorunlar yaşanmıyor.  En büyük sorun olarak zaman zaman parklarda uygunsuz davranan kişiler denk geliyor. Bu konuda da bizler Emniyet güçlerimizi hemen bilgilendiriyoruz. Onlar da gelip, bu kişileri uyarıyor onlar da uygunsuz davranışlarını sergilemekten ya kaçınıyor ya da parktan uzaklaşıyor. Emniyet konusunda verdiğimiz örneklerden de hareketle çok büyük bir olayımız yok. Emniyet Müdürümüze istediğimiz saatte ulaşıyoruz. Emniyet personellerimiz de çok ilgili.  Elazığ Emniyet Müdürümüz Adnan Karayel’e geçtiğimiz günlerde de hayırlı olsun ziyaretinde bulunduk. Kendisine hem Elazığ’ımıza hoş geldiniz dedik hem de başarılı çalışmalar da diledik. Kendisi de bizlere şunu iletti.  Hırsızlık olaylarına karşı vatandaşı uyaran Müdür Karayel; “Vatandaş çok kısa bir süre için bile evini terk ediyorsa bile muhakkak kapılarını kilitleyerek çıksın” dedi bu sağlanırsa hırsızlık olaylarını da en aza indirgenmiş olur.

Peki mahallenize dair ne gibi istekleriniz var? Desek neler söyler siniz?

“PANDEMİ DÖNEMİNDE OTOBÜS SAYIMIZ VE SEFER SAYIMIZ AZALDI BUNUN YENİDEN YÜKSELTİLMESİNİ TALEP EDİYORUM”

Pandemiden önce otobüslerimiz 20 dakikada bir kalkıyor ve 3 otobüsümüz birden vardı. Pandemi ile birlikte otobüs sayımız 2’ye düşürüldü. Ben 2 olan otobüs sayımızın yeniden 3’e çıkarılmasını ve eskiden olduğu gibi 20 dakikada bir seferlerin yeniden düzeltilmesini talep ediyorum. Çünkü mahallemizde yaklaşık 30 bin nüfusu var. Yani Elazığ’ın en büyük mahallerinden biri. Tekrar otobüs sayımız bu nedenle artırılır ve sefer saatlerimiz de düzenlenirse vatandaşlarımız daha bir rahat edecektir.

 “HAVAİ İLETİM HATLARI HEM TEHLİKELİ HEM DE ÇİRKİN GÖRÜNTÜ OLUŞTURUYOR BUNLAR YER ALTINA ALINMALI”

Ayrıca Fırat EDAŞ’ı ilgilendiren bir sorunumuz daha var. Havai iletim hatları var. Onların en kısa sürede yeraltına alınmasını istiyoruz. Elektrik tellerine ağaç değmesin ve bir tehlike oluşmasın diye ağaçların uzayan bazı dallarını kesmek zorunda kalıyoruz. Çünkü bu durum hem tehlike arz ediyor hem de çirkin bir görüntü oluşturuyordu. Havai iletim hatlarının ivedilikle yer altına alınmasını gerekiyor.

“MAHALLEMİZDE ALTYAPI YENİLEME ÇALIŞMALARINA GELECEK YIL BAŞLANACAK”

Ayrıca şu an biliyorsunuz Elazığ Belediye Başkanımız Şahin Şerifoğulları bazı mahaller de altyapı yenileme çalışmalarına başladı. İnşallah önümüzdeki yıl da bizim mahallemizde bu çalışmalar başlayacak. Bu yıl başlamasına çok sıcak bakmadık. Diğer mahallerde de başladı.  Önümüzde kış olunca diğer sene biz de bu çalışmalar başlasın istedik.

“BETON MİKSERLERİNİN GELİŞİ GÜZEL RAMPALARA DÖKTÜKLERİ BETONLAR, ARAÇLARA CİDDİ ZARAR VERİYOR!”

Özellikle en büyük sıkıntılarımızdan biri de bu beton mikserlerinin bu rampalardan çıkarken; betonları rampalara döküyorlar. Bunlardan çok şikâyetçiyiz. Çünkü beton dökümü anında fark edilmemişse temizlenmesi oldukça güç oluyor. Yollarda sertleşiyor ve yoldan geçen araçlara ciddi zarar veriyor. Beton mikserlerindeki, betonları dökenlere caydırıcı cezalar uygulanmalı!

“BAŞKAN ŞERİFOĞULLARI SADECE BİZİM MAHALLEMİZDE DEĞİL, ELAZIĞ’IN GENELİNİN FAYDALANACAĞI ÇOK GÜZEL İŞLER YAPTI”

Mahallemizde şu anda ciddi bir yapılaşma var. Bizler her konuda belediyemizle iç içeyiz. Gece gündüz fark etmeden sorunlarımızı direk başkanımıza iletiyoruz. İlgili birimler de sorunlarımızı çözmek için direk harekete geçiyor. Şu an bile mahallenin bir yerinde asfalt serimi gerçekleşiyor. Su arızalarımızı gideren bir ekip var. Zaman zaman umulmadık sorun oluyorsa bunu iletir iletmez anında çözüm sağlanıyor. Başkan Şerifoğulları, sadece bizim mahallemizde değil, Elazığ genelinin faydalanacağı çok güzel işler yaptı. Çok iyi yatırımlar yaptı. Başkanımızı bundan dolayı tebrik ediyorum.

Depremlerden sonra zemini daha sağlam görülen muhitlerden biri de Cumhuriyet Mahallesi’ydi. Haliyle bu durum konut fiyatlarını da artırdı. Bu noktada gerek kira fiyatları gerekse de satılık  yapıların fiyatları bir hayli arttı. Bu konuda mahalle muhtarı olarak vatandaşlardan size de bir serzeniş geliyor mu? Bu konu özelinde de görüşlerinizi alabilir miyiz?

“ÇOK BÜYÜK DERPEMLER OLDU HÂLÂ EV ARAYANLAR VAR!”

Dışarıdan gelen depremzedelerimiz var. Burası hem zemininden dolayı hem de daha elit bir mahalle olması sebebiyle tercih ediliyor. Sadece bizim mahallemizde değil; Ataşehir, Çaydaçıra, Abdullahpaşa, Hilalkent gibi mahallerde daha fazla kiralık konut aranıyor. Ancak o kadar büyük bir deprem oldu ki çok vatandaş gelmek istedi ve hâlâ ev arayanlar da baya çok. Allah hepsinin de hepimizin de yardımcısı olsun.

“BİR DEPREMZEDE DÜŞMÜŞSE ONUN ELİNDEN TUTMAK LAZIM, BAZEN HOŞ OLMAYAN ŞEYLER DUYUYORUZ”

İnşallah bu zor günleri el birliği ile atlatacağız ama burada şunu da belirtmem lazım. Rabbim hepimize merhamet versin. Bazı hoş  olmayan şeyler de duyuyoruz ve bunlar da bizi üzüyor. Bugün 3-5 ya da 10 fazla verince ne olacak? İki sene sonra o para sana bir şey kazandırmaz ama birinin hayır duası bundan kat kat üstündür. Bir depremzede düşmüşse onun elinden tutup ona destek olmamız lazım. Biz bu şekilde yetiştik ve bizi bu şekilde yetiştirdiler. Bundan dolayı bazı şeyler zorumuza gidiyor. Olmaması gereken şeyleri duyuyoruz. Herkesin biraz fedakârlık yapması lazım ki elbirliği ile bu zor günlerin üstesinden gelebilelim İnşallah.

Bazı yapılara kesin ağar hasar raporu çıkmadan yıkım işlemi yapılmasa da hasarlı olduğu için boşaltılan bazı yapılar da talan ediliyor. Cumhuriyet Mahallesi’nde böyle sorunlarla sık karşılaşılıyor mu?

“MAHALLE SAKİNLERİMİZ ÇOK DUYARLI; OLUMSUZ BİR DURUM BÜYÜMEDEN ÖNLEM ALIYORUZ”

Bizim mahallede çok sık böyle şeyler görmüyoruz. Çünkü mahalle sakinlerimiz çok duyarlılar. Bu konuda da mahalle sakinlerimize teşekkür ediyorum. Bir yabancı gördükleri an bizi bilgilendirirler. Bizler de hemen meçhul ya da şüpheli kişiler bu bölgede diye emniyeti bilgilendiriyoruz. Böylesi  durumlarda emniyet personeli gelerek,  gereken çalışmayı yapıyor. Çok şükür mahalle sakinlerimiz sorumluluk sahibi ve en ufak şeye meyil vermiyorlar.  Olumsuz bir durum büyümeden önlem alınıyor.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Az önce unuttum ifade etmeyi Fatih Ahmet Cami civarında ATM’lere uygun bir yer keşfettik. Buraya da ATM’ler gelsin istedik. Ama bunu banka yetkililerine ilettiğimizde üzücü cevaplar aldık.  Kimisi belediye bizden işgaliye parası almasın. Yok bize uygun fiyata verilsin gibi söylemler ortaya atılıyor. Ben dedim ki belediyenin hakkını vereceğiz. Biz burayı mahalleli olarak veririz dedik. Bu konuyu da bütün milletvekillerimize ilettik.  Burada tekrar bankalara sesleniyorum. Gösterdiğim ATM yerine gelip baksınlar beğenmemeleri için bir sebep yok! Kendileri de hizmet verdikleri noktadan gelir ede edecekler. Hâl böyle olunca onların da belediyenin hakkını vermemek gibi bir hakları olamaz. Belediye ne belirlemişse onu ödemek zorunda.

MAHALLE SAKİNLERİ SAĞLIK HİZMETİNİ DAHA KONFORLU ALABİLECEK!

Ayrıca TOKİ cami civarında Aile Hekimliğinin binası yenilenmişti.  Bir diğer tarafında da kapı açılmasını talep ettik. Bu konuda AK Parti Elazığ Milletvekili Prof. Dr. Erol Keleş gerekeni yaparak,  oraya ikinci bir kapı açılmasını da sağladı.

“YAPILAN GÜZEL İŞLER TEK BAŞINA YAPILMIYOR”

Şahsım ve mahallelim adına bunun için de teşekkür ederim. Ayrıca sizin nezdinizde Fırat gazetesine de çok teşekkür ederim. Yapılan güzel işler tek başına olmuyor. Elazığ Belediye Başkanımız Şahin Şerifoğulları’nın sağlam iradesi ile biz muhtarlar da gereken hizmetleri mahalle sakinlerimize sunmanın rahatlığını yaşıyoruz.

MAHALLE SAKİNLERİ: 3 YILDA BİLE MAHALLEMİZDE FARK EDİLİR BİR DÖNÜŞÜM OLDU

Röportajımızın bitiminde mahalle sakinlerinden Sümeyye Erkan ve Raife Eyvez;  “3 yıldır mahallemizde ciddi bir dönüşüm oldu. Bizlerin sorunlarına kayıtsız kalmayan muhtarımız sorunlarımızı ilgililere iletti.  Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları da buranın dönüşmesini sağladı. Bulunduğumuz yer Cumhuriyet Mahallesi’nin zirvedeki noktalarından biri ve zemin tamamen kayalık. Burada bazı çalışmaları sürdürmek bir hayli güç. Bizlerin araba park yerleri yapıldı, yollarımız sağlıklı oldu,  kavşağımız düzeltildi ve kaldırımlarımız da yapıldı. Kayaların taşınması bu eğimli yolda baya sıkıntılı oldu. Ama bizleri çok memnun eden güzel işler çıkarıldı. Emeği geçen herkese ve teşekkürlerimizi iletmemize olanak sağlayan Fırat gazetesine teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.