ÇÖZÜM BEKLEYEN ÇÖZÜMSÜZLÜKLERİMİZ  « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

ÇÖZÜM BEKLEYEN ÇÖZÜMSÜZLÜKLERİMİZ 

Bu haber 24 Temmuz 2020 - 8:47 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İlimizde yaşadığımız depremim üstünden tam tamına yedi ay geçti. Deprem sonrasında ki günlerde verilen taahhütlerin bazıları maalesef unutulmuş gibi. Deprem sonrası yapılan jet hızında ki yıkım çalışmaları bu günlerde kaplumbağa hızına düşmüş gibi. Rüstempaşa, Sanayi vs. mahallelerinin bazı kısımlarında terkedilmiş hasarlı binaların kapıları, pencereleri talan edilmiş vaziyette nahoş bir manzara olarak durmakta. Bu manzara başka mahallelerimizde de göze çarpmakta.

Mağdur olan insanlarımız bu manzara karşısında umutsuzluğa kapılmaktadır. Bilgi kirliliği ve uzun bekleyişler insanlarımızı yormaktadır.
Hem deprem hem de pandeminin etkilerini en ağır derecede sırtında hisseden esnafımızın çoğunluğu bırakın siftah etmeyi sinek avlamakta…

Depremde hasar görüp yıkılan binalar evlere olan rağbeti artırmış olsa da boş işyerlerinin çokluğu, ilimizde ki ekonomik durumun, küçük esnafın halini özetler nitelikte…

Pandemi ve deprem dolayısı ile esnafa destek için oluşturulan krediler esnafın yarasına pansuman olmakla kalmış; asıl yarayı iyileştirecek müdahalelere olanak sağlamamıştır. Elazığ’da konuştuğumuz yılların esnafları; yaşanan bu durumun kalıcı ve gerçekçi tedbirler alınmazsa önümüzde ki günlerin daha da sıkıntılı geçeceğini ifade etmektedir.

24 Ocak sonrasında birçok okulumuz hasar görmüş sonrasında apar topar yıkılan bu okullarımız maalesef gördüğümüz kadarıyla (bir iki tanesi hariç) hala temelleri atılmamış durumdadır. Bu durum eğitim camiasında, öğrenci ve velilerinde endişe yaratıp bir belirsizliğe doğru yelken açmakta ve akıllara bir plan dâhilinde bu yıkımların yapılmadığı intibaını vermektedir.

Kısa bir zaman diliminde bitirilen konteyner kentlerde kalan yurttaşlarımızın var olan bir sıkıntısı toplu ulaşım araçlarının yeteri kadar uğramaması nedeniyle yaşadıkları ulaşım sorunu çözüm beklemekte.

İlimizde deprem sonrası yaşanan yoğunluk adeta yerini yalnızlığa terk etmiş kalan insanlarımız dertleri ile baş başa bırakılmış algısı vermektedir. Depremin hemen sonrasında verilen sözler, söz uçar misali uçmuştur.

Bu şehir tarihinin en ağır sıkıntılarını yaşarken canı gönülden hizmet eden bürokratlarımız yöneticilerimizin bu yaraları sarmak için çaba göstermekte. Lakin bu çaba gördüğümüz kadar Elâzığ’ın aldığı ağır yaraların iyileşmesi için yeterli değildir. İyi niyetinden şüphemiz olmadığı sorumluluk sahibi yöneticilerimizin daha fazla çaba göstermeleri konuştuğumuz vatandaşlarımızın bize yetkililere ulaştırmak için ilettikleri ricadır.

Köylülerimize kulak misafiri olduğumuzda yapılan evlerin metrekaresinin küçüklüğü onları o evlere nasıl sığacağı konusunda endişeye sevk etmektedir. Onların da ricası köylere yapılan prefabrik evlerin ve ahırların metrekaresinin büyütülmesi ricasıdır. Köylerde yaşayan vatandaşlarımızın nüfus yoğunluğu, evin ihtiyaçları için besledikleri hayvan sayısı ve çeşitliliği göz önünde bulundurulmalıdır. Bu yapılmazsa köylülerimize ekstradan yükün yükleneceği aşikârdır. Köylerde yaşayan vatandaşlarımız dertlerini dinleyecek yetkilileri köylerine beklemektedir.

Yeni dönemde ilimizde hayata geçirilen dikey bahçeler gördüğümüz kadarı ile bazı yerlerde olmamış gibi.  Özellikle öğretmen evi önünde kalp şeklinde yapılan dikey bahçe örnekleri orijinalliğini yitirmiş, üstünde ki çiçekler kurumuş, saksılar düşmüş olmakla pek görenlere mutluluk vermemektedir. İlimizde insanların en yoğun olduğu bu bölgede ki bu nahoş manzara insanlarımızda dikey bahçelere karşı olumsuz düşünce vermektedir. Şayet ‘’dikey bahçeler böyle olacaksa olmasın’’ sözlerini çokça işitmekteyiz. Bu konunun tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini düşünmekteyim.

İlimizde ki bir başka sıkıntıda bazı sokaklarda aydınlatmanın neredeyse olmadığı özellikle yetkili firmanın o bölge sakinlerinin aramalarına rağmen duyarsız kaldığı yönündedir. Bizatihi şahit olduğum Kazım Karabekir Caddesinde aydınlatmanın çok yetersiz olduğu bazı aydınlatma direklerinin yıkım ile hasar gördüğü ve onarılmadığından kaynaklıdır.

Bu olumsuzlukları ifade ettikten sonra ilimizde ki su sorununu neredeyse ortadan kaldıran Hamza Bey Barajı suyunu ilimize ekstra çabalar ile ulaştıran Belediye başkanımız Şahin beyi canı gönülden kutluyoruz. Mevcut sorunların çözülmesi yönünde sergilediği üstün çalışmanın artarak devam etmesini dileğiyle bu şehrin sıkıntılarına merhem olmaya çaba gösteren her bireye, yöneticimize şükranlarımı sunuyorum…

 

 

Muhammet Yalçın Azizoğlu
Muhammet Yalçın Azizoğlumuhammetyalcin@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.