ÇOCUK İSTİSMARI VE İHMALİNİN NEDENLERİ « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

ÇOCUK İSTİSMARI VE İHMALİNİN NEDENLERİ

Bu haber 06 Mayıs 2020 - 7:31 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Değerli dostlar, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de koronavirüs pandemisi devam etmektedir. Birkaç haftadır bu konuda yazıyorum. Bu vesile ile kaybettiğimiz canlara bir kez daha Allah’tan rahmet, hastalığı sürenlere ise acil şifalar diliyorum. Salgın eğrimiz azalma eğilimine girmiş bulunmaktadır. Ancak tedbirleri elden bırakmamalıyız. Tedbirleri sürdüreceğiz ve hep birlikte başaracağız. Bugün pandemi ile ilgili yazılara ara vererek sizlere önemli bir konu olan çocuk istismarı ve ihmalinden bahsetmek istiyorum.

Bir halk sağlıkçı olarak yıllarca bu konu ile ilgili uyarıcı araştırmalar, vaka sunumları yaptım ve bilimsel makaleler ile durumu ortaya koymaya çalıştım. Çocuk istismarı en basit tanımıyla, çocukların fiziksel, sözel, psikolojik, duygusal ve cinsel kötü muameleye ve ihmale uğramasıdır. Dolayısıyla dünyada ve ülkemizde en önemli halk sağlığı sorunlarından biridir. Bu yazıda özellikle çocuk istismarı ve ihmalinin nedenleri üzerinde duracağım.

Çocuklar üzerinde istismar ve ihmalin gelişmesini oluşturduğu düşünülen risk faktörleri; 1. Toplumsal ve Kurumsal, 2. Bireysel ve Ailesel ve 3. Çocukla ilgili faktörler olabilir. Ayrıca bu risk faktörü gruplarının birbiriyle etkileşimi de söz konusudur.

Toplumsal ve kurumsal risk faktörleri arasında; toplumda mevcut yüksek suç oranı, o toplumda sosyal servislerin yokluğu veya azlığı, yüksek fakirlik ve işsizlik oranları sayılabilir. Çocuklar yalnızca doğrudan kendilerine yöneltilen öfke ve şiddetten değil, bu unsurların mevcut olduğu bir ortamda bulunmaktan, toplumsal fakirlik, yetersiz konutlaşma, zayıf sağlık hizmetleri, yetersiz besin kaynakları gibi bütünsel boyutta olaylardan da olumsuz yönde etkilenirler.  Tıp dilinde prematüre denilen tam gelişimini tamamlamadan doğan çocuklar, fiziksel ve zihinsel özürlü çocuklar, hiperaktif ve huysuz çocuklar, doğumdan sonra çeşitli sebeplerle anneden ayrı kalan bebekler ise çocuk istismarını artırabilen çocukla ilgili risk faktörleri arasında yer alır.

İstismarı artırabilen en büyük grup ise bireysel ve aileyle ilgili faktörlerdir. Yapılan çalışmalar bunların; aileyle ilgili çocuklukta fiziksel veya cinsel istismar öyküsü olması, ebeveynlerin (anne-baba) genç yaşta evlenmesi, tek ebeveyn, üvey ebeveyn, aile genelinde ya da aile bireylerinde duygusal yetersizlik, bireyler arası zayıf iletişim yeteneği, kendine saygı azlığı, alkol-uyuşturucu bağımlısı ebeveyn, sosyal destek eksikliği, ailesel yeteneklerde eksiklik, aile içi şiddetin varlığı, hazır olmadan yeni bebek sahibi olmanın yarattığı stres, ailede çok çocuk olması, eğitim seviyesinde düşüklük, aile bireylerinde ruhsal hastalık varlığı, gebeliğin istenmemesi olduğunu göstermiştir.

Yukarıda belirttiğim çocuk istismarı ve ihmaline yol açabilecek nedenlerin kontrolü ya da ortadan kaldırılması için; risk faktörlerini ortadan kaldırmaya veya azaltmaya yönelik iyileştirici çalışmalar yapılmalı, öncelikle toplum bu konuda bilinçlendirilmeli, ilgili kişiler, özellikle de anne ve babalar eğitim programlarına alınmalıdır. Çocuk istismarının birincil, ikincil ve üçüncül önleme aşamalarında; ilgili resmi ya da gönüllü organizasyon ve ajansların sayısı ve işlevselliği artırılmalı, bu organizasyonlar sorunun çözümünde multidisipliner bir yaklaşımla birlikte çalışmalıdır. Çocuk istismarını önleme programları devlet politikalarında yer almalı, bu programlara yasal destek sağlanmalıdır.

Erhan Deveci
Erhan Devecierhandeveci@elazigfirat.com
Halk Sağlığı Uzmanı

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.