Birçok kişinin 'lezzet harikası' olarak tanımladığı çiğ köftenin tadını kaçıracak bulgulara ulaşıldı. Bulgur ve çeşitli baharatların yoğurulup karıştırılması ile pişirilmeden hazırlanan çiğ köfte, son yıllarda restoranlarda ikram edilmesinin yanı sıra marketler ile zincir dükkanlarda da satılıyor. Ancak 10 ayrı şehirden toplam 3 bin çiğ köfte ve çiğ köfte ile birlikte servis edilen yeşil yapraklı salata örneklerini inceleyen uzmanlar, birçok üründe sağlığı bozacak düzeyde yoğun bakteri türleri saptadılar. Haber Global’den Mert İnan’ın haberine göre, Araştırma sonucunda en çok parazit içeren numunelerin İstanbul, Ankara ve Bursa'daki ürünler olduğu da ortaya konuldu.

Yüzde 18'inde parazit çıktı

Araştırmalar kapsamında, çiğ köfte örnekleri üzerinde yapılan laboratuvar analizlerinde, İstanbul’daki örneklerin yüzde 18.7’sinde, Bursa’da yüzde 8.7’sinde, Ankara’da ise yüzde 8’inde zararlı parazitler tespit edildiği ortaya konuldu. Bu oran İzmir’deki numunelerde yüzde 12, Antalya’da yüzde 10, Adana’da yüzde 7.3, Diyarbakır’da yüzde 9.3, Şanlıurfa’da yüzde 4.7 olarak kayda geçti. Gaziantep’ten alınarak incelenen ürünlerin yüzde 39,3’ü ile Adıyaman’dan elde edilen örneklerin de yüzde 24.7’sinin insan sağlığı açısından zararlı parazit yumurtaları, protozoa kistleri ve trofozoidler açısından tüketime uygun olmadığı tespit edildi.

Yeşillikler bakteri yuvası!

Çiğ köfte ile birlikte servis edilen yeşil yapraklı salata ürünlerde ise İstanbul’daki örneklerin yüzde 22’si, Bursa’da yüzde 12.7’si, Ankara’da yüzde 24.7’si, İzmir’de yüzde 47.3’ü, Antalya’da yüzde 18’i, Adana’da yüzde 11.3’ü, Diyarbakır’da yüzde 20.7’si, Şanlıurfa’da yüzde 16’sı, Gaziantep’te yüzde 26’sı ve Adıyaman’da ise yüzde 13.3'ünün parazit yumurtaları, protozoa kistleri ve trofozoidler açısından tüketime uygun olmadığı anlaşıldı.

Yetersiz yıkanıyorlar

Araştırmacılar, genel olarak çiğ köfte örnekleri için Ankara, İstanbul ve Bursa'nın, çiğ köfte ile servis edilen yeşil yapraklı sebzeler için İstanbul, Ankara ve Bursa'nın 'en riskli' iller olarak saptarken, elde edilen bulgular ışığında, "Baharatlar, bulgur, salça gibi birçok farklı gıdanın birleşiminden oluşan çiğ köftelerin üretimi sırasında uygulanan işlemler sebebiyle kontamine olma riski yüksek bir gıdadır. Çiğ köftenin yanında tüketilen yeşillikler ise yetersiz yıkandığında bakteri ve özellikle de parazitlerin tüketiciye aktarımına sebep olmaktadır" denildi.