Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) geçtiğimiz 4-5 Kasım tarihlerinde 38. Olağan Kurultayı'nı gerçekleştirdi. Kurultay sonrası 13 yıldır Genel Başkanlık koltuğunda oturan Kemal Kılıçdaroğlu koltuğunu Özgür Özel’e devretti. Kongrede Kemal Kılıçdaroğlu’na destek veren iller içerisinde yer alan Elazığ’da yeni genel başkan ile bir değişim olup olmayacağı ise 24 Mart seçimlerine giderken en çok merak edilen konulardan birisi…

Cumhuriyet Halk Partisi Elazığ İl Başkanı Av. Coşkun Çağlar Duran kongre sürecini ve 31 Mart yerel seçimlerinde partisinin sergileyeceği tutuma ilişkin elazigfirat.com’a özel açıklamalarda bulundu.

Elazığ’da 2023 yılında kaç yangın çıktı? Elazığ’da 2023 yılında kaç yangın çıktı?

“Kökten bir değişim olmaz”

Bundan sonra sürecin çok üzerinde durmaya gerek yok. Partinin kurumsal bir kimliği var bir genel başkan değişti diye kökten bir değişim olmaz herkes CHP’li, herkes adaylardan birini sevebilir sonuçta hepimiz partimizi daha çok seviyoruz. Zaten biz hemen kurultay sonrası Pazar günü Genel Başkanımız Özgür beyle bir toplantı yaptık. Orada da ifade etti hepimizin ortak gayesi ve amacı partimizi iktidara taşımak, herkesin ortak fikri de bu olunca kimse iç hesaplaşmaların veya başka şeylerin içerisine girmedi, girmeyeceğini de düşünüyorum….”

“İkinci turda bende Genel Başkanın çekilmesinden yanaydım”

İkinci tur oylamasında şahsi olarak Kılıçdaroğlu’nun çekilmesi gerektiğini söyleyen Duran; “Kapalı kapılar ardındaki toplantıda ne olduğunu sonradan bizde basından öğrendik çünkü çok farklı bit ortamdı orada bizim orada işin içerisine dahil olmamız pek mümkün değildi. Genel başkanımız Kılıçdaroğlu o yönde bir karar verdi bizde ikinci turda da 10 delegemiz ve milletvekilimiz ile yine desteğimizi verdik” dedi.

“Bireysel aday göstereceğimizi düşünüyorum”

Partisinin 31 Mart yerel seçimlerde izleyeceği yol haritası hakkında da açıklama yapan Başkan Duran, Elazığ’da yerel seçimlerde bir ittifak yapılacağını düşünmediğini belirterek; “Aslında bizim için önemli olan bu ay sonunda veya önümüzdeki ay içerisinde bir tüzük kurultayına gideceğiz. Tüzük kurultayında aday belirlemenin tarzı ve yöntemi o zaman belli olacak. Şu an itibariyle bir ittifak olacak mı olmayacak mı veya merkez yoklaması ile mi yoksa ön seçimle mi adayları belirleyeceğimiz henüz belli değil.”

“Sadece olumlu düşüncelerimiz görüldü eleştirilerimiz görülmedi”

Kamuoyunda sık sık CHP Elazığ İl Teşkilatının ve Milletvekili Gürsel Erol’un Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nı eleştirmediği söylemleri ile ilgili de açıklama yapan Duran; “Gerek benim gerek Milletvekilimizin siyaset tarzı hep yapıcıydı yoksa eleştirdiğimiz zamanlarda oldu çok şeyini de eleştirdik ama bunun yanı sıra doğru olan şeylere de doğru dedik. Yine aynı şeyi düşünüyoruz bu Şahin başkanın veya başka bir başkanının gelip gitmesiyle değil bu bizim siyaset tarzımız ile alakalı. Sürekli muhalefet olan her şeye karşı çıkan bir yapıda değilim. Evet bu süreç içerisinde yanlışlıklar oldu onları da dile getirdik. Bu şehirde birçok projeyi önceki belediye başkan adayları süreç içerisinde dile getirdi Şahin Başkan yaptı bunları da takdir ettik. Bunun yanı sıra deprem sonrası süreçte imar ile ilgili de çok şeye karşı çıktık. İzzetpaşa Mahallesi’nde halen daha yeşil bir alan yok. Altyapı problemini defalarca eleştirdik. Malatya Caddesi her yağmurda su altında kalıyor ama nedense eleştirilerimiz çok fazla görülmedi” şeklinde konuştu.

“Değişim bir heyecan oluşturacak”

Kongrenin teşkilatlarda bir heyecan yaratacağını söyleyen Başkan Duran, “Her zaman yenilik bir heyecan yaratır ben bu heyecanın geleceğini inanıyorum. Bizim tarzımız farklıydı yeni yönetimin tarzı farklı olacak. Biz bu işin seçimlerden sonra yapılmasını istiyorduk ama delege hemen değişim olsun yönünde karar aldı. Bundan sonra artık önümüze bakacağız” diyerek sözlerini noktaladı.