CHP Elazığ adaylarını görücüye çıkardı!

Cumhuriyet Halk Partisi, 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda Aday Tanıtım Toplantısı düzenledi. Düzenlenen toplantıya CHP Ankara Milletvekili Deniz Demir,  CHP Milletvekili Gürsel Erol katılım sağladı. Toplantıda; CHP Elazığ Belediye Başkan Adayı Avukat Coşkun Çağlar Duran ve ilçe belediye başkan adayları kamuoyuna tanıtıldı.

CHP Elazığ adaylarını görücüye çıkardı!
CHP Elazığ adaylarını görücüye çıkardı!
+2
Haber albümü için resme tıklayın

Hafta sonu iktidar partisi AK Parti’nin hafta başında ise ana muhalefet partisi CHP Belediye Başkan Adaylarını görücüye çıkardı. CHP 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda Aday Tanıtım Toplantısı düzenleyerek; Elazığ Belediye Başkan Adayı Av. Coşkun Çağlar Duran başta olmak üzere İlçe Belediyeleri Başkan Adaylarını da kamuoyuna tanıttı.

“Bizler sokaklardayız”

CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol; “Bu meydanlar bize uğur getirdi. Bu ülke 21 yıldır iktidar partisi olan ve Elazığ’da sürekli belediye başkanlığını alan ve milletvekilliğinde en iddialı partili olarak, 5 milletvekilinin olduğu dönemde 4 ve benimde seçildiğim dönemde AK Parti’nin en güçlü olduğu Türkiye’de ki illerden bir olan Elazığ’da; biz sokaklarda meydanlarda siyaset yapıyoruz, onlar saraylarda siyaset yapıyorlar. Geçtiğimiz günlerde AK Parti’nin aday tanıtımı vardı. Kapalı spor salonunda yaptılar. Peki, oraya kimi götürdüler? Belediye personelini zorunlu olarak götürüp kalabalık olmasını istediler. Ve Elazığ’da en güçlü diye anılan partidir. Peki, biz neredeyiz? Cumhuriyet Halk Partisi bugüne kadar Elazığ’da yok sayılan ve en ufak bir deneyimi olmayan bizler sokaklardayız. Çünkü bizim onlardan bir farkımız var. Onları genel merkezleri seçer belediye başkanı ve milletvekili olurlar ama bizler de milletin vekiliyiz. Biz Elazığ’ın milletvekiliyiz. Bize oy veren vermeyen herkesin milletvekiliyiz. Seçildiğim günden itibaren 6 yıldır Elazığ’da sizi temsil ediyorum” dedi.

“Elazığ’ın sesi olmaya devam edeceğim”

“Halkın, milletin, kimsesizlerin vekili olarak Elazığ’ın sesi olmaya devam edeceğim” diyen Erol; “Elazığ milletvekiliyim. Elazığ Milletvekiline yakışan Elazığ halkının değerlerine sahip çıkmaktır. Bu devlet bizimdir. Ben terör bildirgesine imza atıyorum dedim. Bir daha milletvekili olur muyum korkusu yaşamadım. Benimle ilgili partim disiplin işlemi yapar mı diye korku yaşamadım. Çünkü bir milletvekili seçmenine inanıp güvenecek” diye konuştu. “Elazığ muhafazakâr, milliyetçi bir kent” diyen Milletvekili Erol; “Devletine, milletine, vatanına bağlı bir kenttir. Bu kenti temsil edenler de parti politikalarına göre değil, kentin değerlerine göre hareket etmeli” ifadelerini kullandı.

“Elazığ sokaklarındayım, meydanı kimseye bırakmayacağım!”

Elazığ sokaklarında olacağını meydanı kimseye bırakmayacağını belirten Milletvekili Erol; “Parlamentoda 6 yıldır sizi temsil ediyorum. Elazığ’ın bu yalan dolan siyasetine son verip, sizin inançlarınız, değerleriniz, milli duruşunuz, devletçiliğiniz Elazığ’da siyasetin malzemesi haline gelmiş. Ama sizin adına mecliste taraf olunması gerektiği zaman orada başka burada başka. Burada sokaklarda milliyetçi, muhafazakâr, dini inançları son derece önemseyenler ama parlamentoda elini kaldır indir. Bunların milletvekilliği bu kadar. Ben yine Elazığ sokaklarındayım. Yine dönüyorum. Meydanı kimseye bırakmayacağım hiç merak etmeyin. Siyasette nerede olursa olayım, benim hayatımda Elazığ önceliklidir. Elazığ denildiği zaman akla gönül bağım, fedakârlığım, aşkım, sevdam gelir” dedi.

“Elazığ benim için önemli”

Milletvekili Erol; “Elazığ benim için önemli ve sizler benim için bir değersiniz. Bugüne kadar size layık olmanın mücadelesini verdim. İnandığım hiçbir değerlerden taviz vermedim. Ben devletçi, vatansever, Atatürkçü, Cumhuriyetçi bir milletvekiliyim. Ben bu ülkede 12 Eylül faşizmini de sorguladım. 12 Eylül askeri rejimi, faşizmi bu ülkede sağcıları ve solcuları, ülkücüleri, milliyetçileri, sol gençliği idam etti. İnsanlar çocuklarından ayrı kaldı, evinden ve işinden oldu. 12 Eylül Türkiye’deki uygulamaları, sağcıları ve solcuları ne kadar mağdur etmiş ise bunu bir faşist tanımlanması olarak meclis kürsüsünde konuştum. Bu bir faşizmdir. Ama aynı zamanda 28 Şubat kararlarını da eleştirdim. 12 Eylül insanların özgürlüğünü kısıtlayan, işinden gücünden eden, cezaevlerinde yatıran, işkence yapan, mağdur eden bir zihniyet faşist bir zihniyetse aynı şekilde insanların inançları, giyimleri, baş örtüsü, türban üzerinden insanların mağdur edilmesi, genç kızlarımızın üniversiteye sokulmaması, bir annenin evladını ziyaret etmemesi de 28 Şubat’ta bir faşist uygulamadır. Çünkü bunlar toplumun gerçekleridir” şeklinde konuştu.

Milletvekili Erol, oyunu artırarak seçildiğine vurgu yaptı

“Bu ülkede yaşayan 85 milyon yurttaşımız bu ülkenin gerçeğidir” diyen Milletvekili Erol; “Alevi, Sunni, Türk, Kürt, Zaza, Laz, Çerkez olabiliriz. Hepimizin soyu sopu kendi namusumuz, onurumuz ve şerefimizdir. Hepimiz birbirimizin soyuna ve yaşam tarzına saygı duyacağız. Bunu asla ve asla siyaset malzemesi yapmayacağız. Ben bu düşüncülerle Elazığ’ı temsil eden bir milletvekili olarak sizlere bu süreçte layık olmanın mücadelesini vereceğim. Ben Elazığ’a ilk geldiğimde 19 bin oyumuzu 38 bin yaparak bizi parlamentoya gönderdiniz. Bu adamı bir deneyelim dediniz. Ama o zaman tek başına başıma seçilebilecek yeterlilikte oy alamadım. 2018 seçimlerine ittifak ile seçildim. Arkasında 2020 yılında Elazığ’da bir deprem yaşandı. Deprem sonrası benim Elazığ’ın sorunlarına sahip çıkmamdan dolayı 2023 seçiminde dediniz ki bu adam iyi bir milletvekilliği yaptı Elazığ için olması lazım. Oylarımızı 38 bin 77 bine çıkardınız. Bana güven duydunuz. Bu benim için son derece anlamlıdır. Bende sizden aldığım bu güvenle bu şehri temsil etmenin hep mücadelesini verdim. 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta bir deprem oldu. 10 il afet bölgesi ilan edildi. Elazığ ise edilmedi. Elazığ’da da mağduriyetler vardı, ağır hasarlı binalar vardı, ölümcül bir yıkım olmadı ama mağduriyetlerin olduğu bir deprem sürecini bizde yaşadık. Elazığ afet bölgesi ilan edilmedi. İlin AK partinden 4 milletvekili vardı. Ben o zaman sizlere söylemiştim, bunların 4’ü de gidecek, bir daha milletvekili olamayacaklar demiştim. Bugün 4’üde gitti. Hiçbiri milletvekili olamadı. Halkını arkana almazsan siyasetin sonu odur. Halkın arkanda olmazsa havadan gelir tavada gidersin. Bu işler böyledir. Ben sayın cumhurbaşkanımızı aradım. Ben bu ilden seçilmiş bir milletvekiliyim ve millet protokolündeyim. Sayın cumhurbaşkanımızda seçildi, ülkenin cumhurbaşkanı oldu. Ülkenin cumhurbaşkanı olarak hepimizin cumhurbaşkanıdır. Siyasetçiler eleştirebilir ama eleştiri hakkı benim değil genel başkanlarındır. Onlar da birbirlerini eleştirir. Cumhurbaşkanımızı aradım. Elazığ’ın afet bölgesi ilan edilmemesinden kaynaklı yaşanacak mağduriyetleri anlattım. Aynı gün aynı akşam, Elazığ afet bölgesi ilan edildi. Bunun arkasından AK Parti’nin 4 milletvekili açıklama yaptı. Dediler ki, zaten bizde cumhurbaşkanı yardımcısının özel kalem müdürü ile görüşmüştük. Muhalefet partisinin milletvekili Gürsel Erol, iktidar partisinin genel başkanı ve ülkenin cumhurbaşkanıyla görüşüyor, iktidar partisinin 4 milletvekili özel kalem müdürü ile görüşüyor. Bizim farkımız budur” dedi.

“Sizden ricam; Elazığ’da yeni bir fark daha yaratalım”

Açıklamasını sürdüren Milletvekili Erol; “Şimdi, önümüzde yeni dönem var. Benim seçilmemden memnunsanız, bu şehirde bir fark yarattıysak, bizi nu şehirde olmamız, sizin yasal ve kişisel haklarınızı korumaya yönelik bir kazanımsa, şehrin tanıtılması ile ilgili bir kazanım ve fark yarattıysak şimdi sizden Elazığ’da yeni bir fark yaratmanızı rica ediyorum. Her dönem belediye başkanları seçilir. Her belediye başkanının kendine göre uygulama, projelendirme, seçim vaatleri olur. Ama seçim bittikten sonrada herkes yine rutin belediyecilik işlerine devam eder” dedi.

“Yeni bir belediyecilik anlayışını sizlere tanıtalım”

“Ben Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nı başarısız bir belediye başkanı olarak görmüyorum” diyen Milletvekili Erol; “Kendine göre doğru ve iyi işler yapmıştır. Ama bizim iddiamız mevcut belediye başkanının kötülüklerini anlatarak değil, kendi belediye başkan adayımız Çağlar arkadaşımızın farklılığını anlatmaktır. Neler yapacağız onları anlatacağız. Elazığ çok partili seçime geçtiği günden bugüne kadar CHP’nin belediye başkanlığını almadığı ülkedeki ender illerden birisi. Bir dönem Şükrü Kacar bağımsız seçilmiş CHP’ye katılmış. Onun dışında Elazığ’da CHP’li belediye başkanı olmamış. Belediyenin, park, asfalt, yeraltı, ulaşım gibi detaylar belediyenin zaten asli görevleridir. Elazığ Belediyesi’nin yıllarca isimler değişse de aynı düşüncede yönetilmesinin bu şehre getirdiği artı bir değer yoktur. Bana nasıl ki fırsat verdiniz ve kendimi size kanıtlama şansı yakaladım, Çağlar başkana da bir fırsat verin. Bu sefer Elazığ’da yeni bir belediyecilik anlayışını sizlere tanıtalım. Yeni hizmetleri sizlere getirelim” dedi.

“Belediyenin gelirlerini doğru kullanacağız”

Elazığ’daki öncelikli politikalarından birisinin emeklilerin yaşam standarttı olduğuna vurgu yapan Milletvekili Erol; “Belediyenin gelirlerini doğru kullanacağız, doğru planlayacağız. Birilerine peşkeş çekmeyeceğiz, ona, buna, müteahhitte ve yandaşa vermeyeceğiz. Kime vereceğiz emekliye vereceğiz. Siz yıllardır bu devlete hizmet ediyorsunuz. Yıllardır emek verdiniz. Babam öğretmendi bir maaşıyla 6 çocuğu okuttu ve birikim yaptı. Şimdi bir evde 4-5 kişi çalışıyor bir evi geçindiremiyor. O hale gelmişiz. Emekliler eskiden çağasına, çocuğuna, torununa yardım ederdi şimdi onların yardımları olmazsa ayakta duramıyor. Elazığ’daki öncelikli politikamızdan birisi emeklilerimizin yaşam standartlarını yükseltmek için onlara belediye bütçesinden her ay 2 ila 3 bin lira arasında katkı vereceğiz” dedi.

“Öğrencilere aş evi açacağız, ücretsiz yemek vereceğiz”

Elazığ’ın öğrenci şehri olduğuna da değinen Milletvekili Erol; “Her belediye başkan adayı park, metro, tramvay, teleferik, çocuk parkları yapacağım der. Bunların hepsi vaattir ama sosyal belediyecilikteki her uygulama vatandaşa getireceği direk katkıdır. Elazığ üniversite şehri, Elazığ’da 41 bin öğrencimiz var ve fakir fukaranın çocuğu inanın kuru ekmekle geçiriyor gününü annesi babası para gönderemediği için. Öğrencilere aş evi açacağız, ücretsiz yemek orada yesinler. Gidip orada ihtiyaçlarını gidersinler” diye konuştu.

“Elazığ’da belediyenin kreşi yok, mahallelerde kreş açacağız”

Her mahallede belediye kreşleri açacaklarını ifade eden Milletvekili Erol; “Annelere sesleniyorum; Elazığ’da belediyenin kreşi yok. Mahallelerde kreş açacağız, işe giden anneler önce çocuklarını oraya bırakacaklar ve çocuklarına okul öncesi eğitim verecekler. Sosyal belediyecilik günlük hayatınızda, direk hayatınızı etkileyecek belediyenin bütçesi ile finanse edilecek hizmetlerdir. Benim sizden ricam bize bir şans verin. Bize şans verin ki size hizmet edelim” şeklinde konuştu.

“Elazığ, olduğu yerde saydı bir de bizi deneyin!”

“Bizim Elazığ’da bir tane belediye başkanımız yok” diyerek sözlerine devam eden Milletvekili Erol; “20 belediye var, 20 belediye de bir tek şehir merkezindeki meclis üyemiz var. Onlarda İYİ Parti listesinden seçildiler. Bizim burada bir belediyemiz olsa kardeş belediyecilikte o belediyelerin bütün imkânlarını kullanarak Elazığ’ı ihya edebiliriz. Elazığ’ı kalkındırabiliriz, planlayabiliriz. İstanbul Büyükşehir Belediyemizin yapma sorunluluğu olmadığı halde Elazığ Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yaptığı okulun değeri 600 milyon. İstanbul belediyemiz Elazığ’a katkı olarak yaptı. Şimdi düşünün Keban, Ağın, Baskil, Elazığ’ı bizde olursa ben o belediyelerin hepsini burada seferber ederim. Elazığ eskiden olduğu gibi doğunun Paris’i yaparız. Sizden destek istiyoruz. Bölgecilik temelinde oy kullanmayın, ideolojik temelde oy kullanmayın, insanların sizin vicdanlarınıza duygularınıza sömürü dili kullanarak oy kullandırtmasına müsaade etmeyin. Elazığ olduğu yerde saydı, birde bizi deneyin” dedi.

“Bize şans verin ki size hizmet edelim”

Elazığ’ın sokaklarında olacağına dikkat çeken Milletvekili Erol; “Bize güvenin bakın neler yapacağız. Başaramazsak bizi sorgulayın. Bu meydanlarda gezdirmeyin, konuşturmayın ama bize bir şans verin. Bize bir fırsat verin ki sizin hayatınıza, günlük yaşantınıza katkı sunalım. Bana inanın güvenin. Benim olduğum yerde cesaret, mertlik, babayiğitlik, hizmet, hak, hukuk vardır. Benim olduğum yerde Mustafa Kemal Atatürk vardır. Aday arkadaşımıza başarılar diliyorum. Elazığ’ımızda aday olan bütün partilerin adaylarına başarılar diliyorum, hepsine hayırlı olsun. Çağlar Başkanı sizlere emanet ediyorum. Bundan sonra Elazığ’ın sokaklarındayım, bakalım bu sokaklar kimi özlemiş” diyerek sözlerini noktaladı.

“Yaptığım siyaset hiçbir zaman partizan bir siyaset olmadı”
CHP Elazığ Belediye Başkan Adayı Av. Coşkun Çağlar Duran; “2021 yılında CHP’nin ilk kongresi ile CHP’nin il başkanı olarak seçildim. Genele geldiğim ilk günden itibaren bu şehrin tüm ilçelerini, köylerin büyük bir kısmını ve mahallerini gezdim. Yaptığım siyaset hiçbir zaman partizan bir siyaset olmadı. Bu şehirde herkesi kucaklayacak bir siyaset dili geliştirdim. Kimseyi ötekileştirmedim, Kimseyi farklı görmedim. Her ortamda öncelik Elazığlı olmak; öncelik her zaman bu şehirde bir komşu, bir arkadaş, bir dost bütünü ile hareket ettik” ifadelerini kullandı.

“Bu şehre şeffaf belediyeciliği getirmek için bir yola çıktık”

“2022 yılında çoğumuzun hatırlayacağı üzere ’41 Mahallede 41 İl’ projesi gerçekleştirdik. Bu projede bu şehrin her mahallesini ayrı ayrı gezdik. Cadde cadde sokak sokak esnaflarımızla, şehirde yasayan vatandaşlarımızla bir araya geldik. Her mahallenin sıkıntısını problemini yerinde dinleyip, bu problemleri esnaflarla tartıştık. Çözüm yollarını sunduk, onların çözüm yollarını dinledik. Sonuçta ortak bir rapor hazırlayarak bununla ilgili dosyaların içerisinde hazır olarak beklettik. Şimdi önümüzde bir seçim var. Bundan 7-8 ay önce genel seçimlerde İl Başkanı olduğum bir dönemde bize bu şehir çok büyük gurur ve onur yaşattı. Neydi bu gurur ve onur? Bu şehirde oylarınız yüzde 100’ün üzerinde arttı. Bunun sebebi şuydu. Bu şehir bize güvenip inandı. Şimdi aynı güven ve inancı sizden tekrardan istiyoruz. Bu şehre farklı bir belediye anlayışı getirmek için bu şehrin ihtiyacı olan sosyal belediyecilik anlayışını getirmek için, bu şehirde en büyük ihtiyacı olan sorgulanabilir şeffaf belediyeciliği getirmek için bir yola çıktık. Bu yolda sizin de desteklerinizi istiyoruz” dedi.

“Bizim hedefimiz bu şehri bir adım ileriye taşımak”
Halkçı belediyecilik vurgusu yapan Av. Duran; “Makam odalarında değil, sokaklarda olacağız. Halkçı belediyeciliğin çatısı altında sosyal projelerle asgari ücretin altında geçim sağlayan vatandaşlarımızı sosyal desteklerle, kadınlara çocuklara yapacağımız desteklerle, bu şehrin 5-10 yılını değil, 30 yılını 50 yılını hedefleyen projelerle yola çıktık. Bizim hedefimiz bu şehri bir adım ileriye taşımak. Bizim amacımız kimseyi kayırmak, kimseyi ötekileştirmek değil, hep beraber daha yaşanabilir daha güzel daha mutlu bir şehir yaratmaktır” diyerek açıklamasını tamamladı.

Editör: Şah İsmail Gezici

12 Şub 2024 - 16:59 - Siyaset

Mahreç  Şah İsmail Gezici


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Elazığ Fırat Gazetesi Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Elazığ Fırat Gazetesi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Elazığ Fırat Gazetesi editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Elazığ Fırat Gazetesi değil haberi geçen ajanstır.

01

Mahmut Mecdi Demir - Senelerdir Halka hizmet yerine müteahhitlere hizmet eden, caddeleri kaldırımları, yeşil alanları, otoparkları müteahhitlere sunan çarpık kentleşmeye çanak tutan , imar tadilatları ve imar oyunları ile rant dağıtan bir anlayış hüküm sürüyor. Bunun için dürüst yönetimlerin işbaşına gelmesi gerekir.

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 12 Şubat 16:59