CEYHAN: İLKOKUL DÜZEYİNDEKİ VE DAHA KÜÇÜK YAŞTAKİ ÇOCUKLARIN EĞİTİMLERİ DAHA GEÇ BAŞLATILMALI! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

CEYHAN: İLKOKUL DÜZEYİNDEKİ VE DAHA KÜÇÜK YAŞTAKİ ÇOCUKLARIN EĞİTİMLERİ DAHA GEÇ BAŞLATILMALI!

Bu haber 09 Ağustos 2020 - 19:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kurban Bayramı’nda ortaya çıkan yoğun kalabalık görüntüleri, uzmanları endişelendirdi. Uzmanlar, vakalarda yakında ciddi artış olacağı endişesini taşıyor. Ayrıca okulların açılmasına sayılı günler kala ailelerin endişeleri artıyor. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı ve Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Hemşehrimiz Prof. Dr. Mehmet Ceyhan,  dünyayı saran pandemi ile mücadele sürerken Türkiye dahil tüm ülkelerde okulların açılmasına yönelik kritik açıklamalarda bulundu. Ceyhan,çocuğunu okula göndermek istemeyen velilere yeni bir seçenek tanınması gerektiğini belirterek; ilkokul düzeyindeki ve daha küçük yaştaki çocukların eğitimlerinin daha geç başlatılması çağrısında bulundu.Öte yandan Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı hemşehrimiz Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Kurban Bayramı süresince koronavirüs salgınıyla ilgili önlemlere yeterince dikkat edilmediğini söyleyerek, bunun 10 gün sonraki tabloya vaka sayısında artış olarak yansıyabileceğini, yeniden bin 500’lü rakamlara çıkabileceğinin endişesi içerisinde olduğunu ifade etti.İlhan,”Vaka sayımız son 6 gündür artışta, dün tekrar 1000’i geçti. Dikkatli olmazsak Eylülde çok zorlanacağız” diyerek adeta vaka sayılarının alarm verdiğinin sinyallerini verdi.

Haber: Songül DURSUN

Kurban Bayramı’nda artan koronavirüs vakaları veliler arasında endişeye neden oldu. Endişeli bekleyiş döneminde 83 milyon, 31 Ağustos’ta açılacak okullara kilitlendi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk “Bizim niyetimiz okulları açmak” dese de bayramla hızla yükselişe geçen vaka sayıları endişe yaratıyor.

VAKA ARTIŞI VELİLERİ DE ENDİŞELENDİRDİ

Son günlerdeki vaka artışı ve okulların 31 ağustos tarihinde açılacak olması velileri de endişelendirdi. “Bayramda sahillerden gelen görüntüler nasıl sürpriz değilse okullar açıldıktan sonra vaka sayısının artması da sürpriz olmayacak” diye konuşan H.Ü. Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan,okulların açılmasına ilişkin kritik açıklamalarda bulundu.

PROF. DR. CEYHAN, VELİLERE ALTERNATİFLER SUNULMALI!

Çocuğunu okula göndermek istemeyen velilere yeni bir seçenek tanınması gerektiğini belirten Ceyhan; “Çocuğunu okula göndermek istemeyen aileler için bir karar alınıp o ailelere çocuğunu okula götürmeme ve sadece online eğitim alma hakkı tanınmalı” dedi. İlkokul düzeyindeki ve daha küçük yaştaki çocukların eğitimlerinin daha geç başlatılması çağrısında bulunan Ceyhan; “İlk 5 sınıfın kreşlerin anaokullarının ve ilköğretimin ilk 5 sınıfının açılmasının geciktirilmesi gerekir. Öncelikle 6. sınıftan itibaren üniversiteler de dâhil onlar açılmalı, bir aylık bir gözlemden sonra eğer sorun çıkmıyorsa o zaman daha küçük çocukların okula gitmesi için karar verilmeli” diye konuştu.

“OKUL ÇAĞINDAKİ ÇOCUKLARIN VİRÜS BULAŞTIRMA RİSKİ DAHA YÜKSEK”

Hemşehrimiz Prof.Dr Mehmet Ceyhan, ayrıca dünyayı saran pandemi ile mücadele sürerken Türkiye dahil tüm ülkelerde okulların açılmasına yönelik uygulamaların en zor karar olduğunu ifade ederek, 10-19 yaş grubunun yani okul çağındaki çocukların, virüs bulaştırma riskinin çok daha yüksek olduğunun belirlendiğini dile getirdi.

PROF.DR. CEYHAN: ÇOCUKLARIN ÇOĞU HAFİF VE BELİRTİSİZ GEÇİRDİĞİ İÇİN FARKINA VARAMIYORSUNUZ

Çocukların virüs alsa bile bulaştırmayacağı iddia edildiğini ancak son dönemde yapılan çalışmaların bunun doğru olmadığını gösterdiğini dile getiren Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, çocuklarda genellikle virüsün belirti vermediğini ve bu nedenle hastalığı bulaştırdığında zaman konusunda bir dezavantaj yarattığını belirtti. Prof. Dr. Ceyhan, “Okullardaki dezavantaj, bulaşan çocukların çoğu hafif ve belirtisiz geçirdiği için farkına varamıyorsunuz. O çocuk evde daha riskli ağır seyredebilecek, yaşı yüksek, kronik hastalığı olan birine bulaştırdığı zaman anlayabiliyorsunuz bu da tedbir almanızı geciktiriyor. Hangi okul olduğunu bulup tedbir aldığınızda bulaşın üzerinden ay geçmiş oluyor. O yüzden okulların açılması her ülkede en zor karar verilen konulardan biri. Bir ülkede salgın başladığında ilk kapatılan yerlerden biri okul oluyor. Türkiye’yi düşünürseniz 18 milyon kişiden bahsediyoruz. Bunları kontrol etmek kolay değil. Okullar için açılış tarihi olarak açıklanan tarih konusunda erken diyemiyoruz çünkü geç dediğiniz bir tarihte bundan daha iyi olacağının garantisi yok. Virüsün mutasyon riski var” dedi.

CEYHAN; “OKULLARIN AÇILMASI BU SAYILARLA RİSKLİ OLUR, SAYILARIN DAHA AŞAĞI İNMESİ LAZIM”

Prof. Dr. Ceyhan; okulların açılmasına ilişkin flaş bir açıklamada bulunarak; “Bir sınıfa girdiğinde sınıfın yarısından fazlasını enfekte edecek çocuklar var. Onun için riskli olur bu sayılarla, sayıların daha aşağı inmesi lazım” dedi. Ceyhan,  “Gördük ki sıcağın virüse olumlu bir etkisi yok. Dolayısıyla bundan sonra ne kadar tedbir alırsak,ne kadar uyarsak kurallara o kadar azaltabileceğiz.Yoksa eğer sonbahara bu vaka sayıları ile orada da okulların açılmasıyla tatilden dönen insanların etkisiyle tekrar bir artış yaşayabiliriz.Bir okulun açılması ya da büyük bir toplanmaya karar verilmesi sadece sağlık anlamında önerilerle olmuyor. Birçok başka faktör var. Ben sadece sağlık açısından söyleyebilirim. Şu andaki rakamlarda ve Çarşamba günü sayın bakanın açıkladığı Türkiye’deki PCR taraması sonuçlarına göre 200 bin civarında aktif virüs taşıyan insan var. Bu insanlar içinde de sayısını bilemiyoruz ama süper bulaştırıcılar da var. Yani bir sınıfa girdiğinde sınıfın yarısından fazlasını enfekte edecek çocuklar da var. Onun için riskli olur bu sayılarla, sayıların daha aşağı inmesi lazım” diye konuştu.

CEYHAN; “OKULLAR AÇILACAKSA; KESİN KARARLI OLUNMALI VE AÇMA-KAPAMA KOŞULLARI KESİN KRİTERLERLE BELİRLENMELİDİR”

“Bayramda sahillerden gelen görüntüler nasıl sürpriz değilse okullar açıldıktan sonra vaka sayısının artması da sürpriz olmayacak”  diye konuşan Ceyhan, Okullar açılmasına ilişkin birtakım uyarı ve önerilerde bulunarak şunları kaydetti: Okullar açılacaksa; Kesin kararlı olunmalı ve açma-kapama koşulları kesin kriterlerle belirlenmelidir:

1-Biz günlük minimum 100.000 test yapmalıyız. Pozitif oranı % 2’yi geçerse bölgesel veya ülke çapında okulları kapatmalıyız. New York şehri rehberi örnek alınabilir. New York şehir merkezi (nüfus 8 milyon)’nde günlük 70 bin test yapılacak, pozitiflik oranı % 3’ü (test sayısı az olacağı için bizde % 2 önerdim) okul kapatılacak.

2) Karma eğitim yapılmalı, çocuğunu okula göndermek istemeyen aileler için sadece evden eğitim hakkı tanınmalıdır. Bu ailelere çocukların refakati için olanak sağlanmalıdır.

3) Çocuklar arasında maskesiz en az 2 m mesafe sağlanmalıdır

4) Önce 6. sınıf ve üzerindeki sınıflar açılmalı, kreşler, ana okulları ve ilk 5 sınıf 1 aylık bir gözlemden sonra açılmalıdır.

VAKA SAYILARI, ADETA  “İPİN UCU KAÇTI” DEDİRTİYOR

Öte yandan, Kurban Bayramı geride kalırken, özellikle son 10 gündür sosyal mesafe ve maske kuralının hiçe sayıldığı görüntüler uzmanları endişelendirirken, tespit edilen yeni vaka sayısı da yeniden bin rakamının üzerine çıktı ve adeta  “İpin ucu kaçtı” dedirtti.  Kurban Bayramı’nda bayramlaşma, kurban kesimi ve tatilde kurallara uyum istenen düzeyde olmadığını belirten Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Başkanı, Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi hemşehrimiz Prof. Dr. M. Necmi İlhan, “Vatandaşlarımız bu kadar uyarıya rağmen neden kurallara uymamakta imtina ediyor anlamaya çalışıyoruz” diyerek, virüs için riskli ortamların, kalabalık ortamlar olduğuna dikkat çekti.

PROF.DR.İLHAN; “VATANDAŞLARIMIZ BU KADAR UYARIYA RAĞMEN NEDEN KURALLARA UYMAMAKTA İMTİNA EDİYOR”

İlhan,”Her ne amaçla, her nerede olursa olsun kalabalıktan kaçınmak şart. Maske ve temizliği de unutmayalım tabi… Açık olan şu: Kurallara uymayan bir grup vatandaşımız var, Bayram öncesi,sonrası birleşen izinlerle vaka sayımız son 6 gündür artışta, dün tekrar 1000’i geçti. Dikkatli olmazsak Eylülde çok zorlanacağız. 4 gün tatil, önümüzdeki 10-15 gün için belirleyici olacak. Bu rakamlar bin 500’e uzanır diye endişem var. Daha üzerine çıkmaz diye de açık açık dua ediyorum. Gelecek hafta değil ama bir sonraki hafta bilim kurulları bu konuyu çok konuşmak zorunda kalacaklar. Hem Toplum Bilimleri Kurulu hem de Koronavirüs Bilim Kurulu. Zaten şu anda konuşuyoruz, aramızda tartışıyoruz. Vatandaşlarımız bu kadar uyarıya rağmen neden kurallara uymamakta imtina ediyor anlamaya çalışıyoruz.Anlamlandıramıyorum bir hekim olarak açıkçası. Çünkü çok açık ve net “ dedi. Prof. Dr. İlhan, şu an virüste bulaşma ve hastalık gücünü azaltan mutasyon olmadığını hatırlattı ve “Sıcak bulaşı etkilemiyor, Kuzey yarımküre yaz ama virüsten kırılıyor.Çözüm sağlamları korumak: Şu an aşı olmadığına göre mesafe, maske vehijyentek seçenek ”  diyerek kurallara uymanın önemine vurgu yaptı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.