ÇETİNER: BİZ DAĞLARI İLMEK İLMEK İŞLİYORUZ! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

ÇETİNER: BİZ DAĞLARI İLMEK İLMEK İŞLİYORUZ!

Bu haber 17 Aralık 2020 - 17:47 'de eklendi.

Elazığ Orman Bölge Müdürü Muhammed Salih Çetiner basın mensupları ile bir araya gelerek, önemli açıklamalarda bulundu. Bölge müdürü olarak yaptıkları çalışmalardan bahseden Çetiner; Türkiye’nin 3. Büyüklüğündeki Altınova Fidanlığında yaklaşık 12 milyon fidan ürettiklerini ve çeşitli ağaç türlerinin de aşılama yöntemi ile ilk kez Elazığ’da uygulandığını aktardı. Bunun yanı sıra Çetiner; “Orman Köy Kredisi (OR Köy Kredisi) ile orman köylerinin ihtiyaçlarında ve herhangi bir sorunda iyileştirme yapmak için genel müdürlüğümüzün başlıca ayrıcalıklarını bize sunması bizim için büyük şans” diyerek 4 milyonun Elazığ’da kullanıldığına dikkat çekti.

 

 

Haber: Remziye KÖKBURİ/ Aysun ÇETİN

Farklı bir uygulamayı ilk kez Elazığ’da uyguladıklarına vurgu yapan Çetiner; “ Elazığ Orman Fidanlık Müdürlüğüne bağlı Altınova Fidanlığını 2011 yılında tesis ettik. Yaklaşık 700 dekar alanda Türkiye’nin 3. büyüklüğündeki fidanlığı. Yaklaşık 12 milyon fidanı Elazığ Orman Fidanlık Müdürlüğü olarak bizler üretmekteyiz. Asıl ağaç türümüz meşe bunun yanı sıra özellikle buranın yetişme metoduna uygun karaçam, sedir, sarıçam, kızılçam, yapraklı türlerden karaağaç, akça ağaç, dış budak mahlep ve özellikle ceviz, badem gelir getirici tür kapsamında dut ve alıçlar üretmekteyiz. Bu yıl 24 Ocakta bir deprem yaşadık akabinde pandemi süreci. Buna rağmen tüm programlarımızı genel müdürlüğümüzün, bakanlığımızın bize vermiş olduğu tüm program ve ödenekleri yerli yerinde kullanarak yüzümüzün akıyla gerçekleştirdiğimizin mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

“FARKLI BİR UYGULAMAYI İLK KEZ ELAZIĞ’DA UYGULADIK”

Sözlerini sürdüren Çetiner; “Elazığ Orman Bölge Müdürlüğü 8 ili kapsamakta. Toplamda 8 il, 70 ilçeye hizmet vermekteyiz. Elazığ’ın Arıcak ve Keban ilçesinde ilk kez doğal olarak yetişen Menengiç ve Bıttım ağaçlarına Antep Fıstığını aşılıyoruz. Farklı bir uygulamayı ilk kez Elazığ da uyguladık. 2021 yılında Maden ilçemizde bulunan Bıttım ağaçlarına oradaki vatandaşlarımıza ek gelir sağlamak için çalışmalarımızı devam ettireceğiz. Elazığ’da orman varlığımız 170 bin hektar buda il genel alanının yüzde 19’a tekabül ediyor.  Ağaçlandırma görevlendirme konusunda bizde en ilk sırada yer almakta. Mevcut olanı korumak ve ağaçlandırmayı arttırmak faaliyetlerimizi hızlandırıyor” şeklinde konuştu.

KÖYLÜLERİN TALEPLERİNİ ALIP ÇÖZÜM ÜRETİYORUZ”

Sözlerini sürdüren Çetiner; “Elazığ Orman Bölge Müdürlüğü denilince aklımıza gelen ilk şey ağaçlandırmanın ve erozyon kontrol çalışmalarının yoğun olduğu bir bölge olarak Ankara’dan Genel Müdürlükten bakılınca oluşturduğu izlenim budur. Bu yıl Elazığ’da bize ağaçlandırma programı verilmemişken biz 600 dekar alanda ağaçlandırma çalışmalarımızı tamamladık.12 milyon fidan ürettik bunun 5 milyonu Elazığ’da üretildi. Fidanların 3 milyonunu Elazığ’da farklı lokasyonlar da toprakla buluşturduk. Geçen yıl ilkini bu yılda ikincisini gerçekleştirdiğimiz ‘Geleceğe Nefes’  çalışmamız 11 Kasımda yapıldı. Sayın Valimizin farkındalığı ağaç sevgisini aşılamak için basınında etkisi ile ciddi katkıları oldu. Orman Bölge Müdürlüğü ne yapıyor diyorlar biz dağları ilmek ilmek dokuyoruz. İşin görünmeyen kısmında güzelleştirme çalışmalarımızı büyük sevgi ve emek ile gerçekleştiriyoruz. Meryem dağı çıplak Hazar Dağı çıplak haklı olarak serzenişte bulunuluyor. Takdir edilirse önce biz yere bakıyoruz mera olan yere kazma vuramıyoruz diğer bir konu ise orada fizyolojik zemin yok. Orman Genel Müdürlüğümüzün bize aktarmış olduğu Orman Köy Kredisi (OR Kredisi) var. 13 milyon tutarında ödenek geldi biz bunun 4 milyonunu Elazığ’da harcadık. Buradaki amacımız orman köylülerini  köyde tutmak göçü önlemek. Köylülerin taleplerini alıp çözüm üretiyoruz. Güneş enerji taleplerini sera istiyorlarsa sera, arı kovanı istiyorlarsa tahsis ediyoruz. Orman köylülerinin isteklerini yerine getirmek için çabalarımız süreklilik arz etmekte” ifadelerini kullandı.

“ÜÇ GÜN SÜREN YANGINLARIMIZ OLDU”

“Üç gün süren yangınlarımız oldu” diyerek sözlerini sürdüren Çetiner; “Bu yıl çok kurak geçti. Yağış miktarı az hem de mayıs ayından kasımın 21’ne kadar yağmur yağmadı. Bundan dolayı Elazığ’ da çok ciddi yangınlar oldu. Üç gün süren yangınlarımız oldu. Bugüne kadar 25 tane orman yangınımız meydana geldi. 36 hektarlık bir alanımız zarar gördü.  Tabi meşe olduğu için tamamen yanmıyor, tekrar sürgün verme kabiliyeti olduğu için baharda yanan alanlar tekrar sürgün verecek. Yanan ormanlarımızda da tekrar dikim çalışmalarımızı gerçekleştirdik.  Tabi yangın bizler için felakettir. Bu anlamda 6 farklı noktada Harput, Kömürhan, Hazar, Karakoçan, Palu ve Elazığ Merkezde olmak üzere toplam 6 noktada 7-24 arkadaşlarımız yangın ilk müdahale ekibimiz yangına zamanında erken müdahale ederek yangınların büyümesine engel oldular” ifadelerine yer verdi.

“40 ÜLKE ARASINDA ELAZIĞ BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ CİNSİYET EŞİTLİĞİ ÖDÜLÜNÜ ALDI”

40 ülke arasında Elazığ Bölge Müdürlüğü Cinsiyet Eşitliği Ödülünü aldıklarını ve bundan gurur duyduklarını aktaran Çetiner;  “Dış kaynaklı bir projemiz var 2013 yılından beri devam eden ve 2021 yılının sonuna kadar devam eden dış kaynaklı birleşmiş milletler tarımsal kalkınma fonunun ve Orman Genel Müdürlüğümüzün de paydaş olduğu yüzde 80 hibe yüzde 20 de faydalanacak katkıların olduğu ciddi bir projemiz var. Murat Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi. Elazığ’da toplam 14 mikro havzada şuan çalışmalarımızı yapmaktayız. Bu kapsamda orman köylülerine mantolama, dam örtüsü, köylerdeki çeşmeleri onarıyoruz, su kaynaklarına havuz yapıyoruz. Sera kurulumu yapıyoruz. 40 ülke arasında Elazığ Bölge Müdürlüğü cinsiyet eşitliği ödülünü aldı. Bundan dolayı gururluyuz” dedi.

ElaziĞ Orman BÖlge MÜdÜrÜ Çetİner, Yil Boyunca Yaptiklari ÇaliŞmalari Anlatti

ElaziĞ Orman BÖlge MÜdÜrÜ Çetİner, Yil Boyunca Yaptiklari ÇaliŞmalari Anlatti

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.