CEP DELİK CEPKEN DELİK! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

CEP DELİK CEPKEN DELİK!

Bu haber 26 Kasım 2020 - 8:19 'de eklendi.

Kent Güncesi

24 Ocak depreminin hemen ardından ilimizde olan ve yaklaşık iki ay süresince Ankara mesaisini ilimizde yürüten Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Elazığ’da deprem yaralarının sarılıp sarılmadığının şüphesiz en sıkı takipçilerinden biri.

Bakan Kurum ilimize her geldiğinde; TOKİ marifetiyle yükselen şantiye alanlarında incelemede bulunarak, aksaklık gördüğü zamanlarda da ilgili kişileri gerektiği şekilde uyararak herkesin vatandaşın refahı için çalışması gerektiğini kaydeden isimlerden.

Nitekim önceki gün ilimize gelen Bakan Kurum, yine şantiye alanlarında incelemede bulundu ve  depremzedelerin kafasında soru işareti oluşturan birkaç konuya da açıklık getirdi.  Depremin olduğu gündem beri orta hasar ortada kaldı! Orta hasar da muamma sürüyor! Cümleleri ile depremden sonra orta hasarlı yapı sahiplerinin ne yapacağını bilemez bir halde olduğunu gazete olarak gündem de tutmaya çalıştık.

Bakan Kurum bu gelişinde orta hasarlı yapı sahiplerini de düşünen çeşitli çalışmaları olduğunu ifade etti. Buraya kadar her şey tozpembe…

Orta hasarlı yapı sahipleri için neler yapılacağını aktaran Bakan Kurum; “ Orta hasarlı binalarda ada bazlı anlaşan vatandaşlarımıza da destek olacak adımlarımızı da atacağımızı söyledik. İnşallah o adımlarımızı da hızlı bir şekilde atarak, yaraları saracağız. Orta hasarlı binalarla ilgili AFAD’ımızın 2 yıl ödemesiz 8 yıl sıfır faizli kredisi var. Kentsel dönüşümden talep eden vatandaşlarımıza kentsel dönüşüm alanı ilan etmek suretiyle her türlü desteği veriyor olacağız” dedi.

Depremzedelere güzel bir pansuman! Emeği geçenlere teşekkürler. Ama bir de işte işin aması var. İlimizde kentsel dönüşüm çalışmalarının akıbeti ortada, bir adada yaşayan konu komşunun uzlaşma serüveni pek bir zaman alıyor.

Öncesinde deprem sonrasında da koronavirüsün alt üst ettiği pskilolojiler ile uzlaşma kültürünün sağlanmasını beklemek ise bir hayli ütopya! Her ne kadar Polyona vitesine takarak ilerlemek istesem de bu pek mümkün olmuyor.

Sadece bu mu? Tabi ki de hayır! Afeti yaşayan insanlarımızın cebinde ne kaldı? Cebinde kalanları da virüs eritti gitti. Zar zor eş dosttan borç alan, bir şekilde emekli olmayı becererek emekli ikramiyesini yuvalarına bağlayan insanlarımız adeta meteliğe kurşun atmakta!

Şimdi bunlar nasıl sil baştan kredi çekecek takat bulacaklar kendilerinde?

Çözümler ileri sürmek elbette güzel ama vatandaşın cebinde ne kaldı ki?

Ah keşke birileri çıkarak vatandaşın cebinde para olup olmadığını da sorsa…

Özetle cep delik cepken delik!

Depremzedenin kafası ise hâlâ Arap saçı!

İNSAN OLUN KÂFİ!

Bir kadın olarak böylesi bir günün takvimlerde yer alıyor olması bile canımı yeterince acıtıyor. Dün 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’ydü. Bugün hemcinslerine seslenen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu tebrik ediyorum. Bütün kadınların duygularına tercüman olacak nitelikte bir uyarıda bulundu çünkü Bakan Soylu; “Nereden çıktı bu kadına şiddet, nereden çıktı bu kadını dövmek, nereden çıktı bu kadın cinayetleri?  Hiçbir duygumuzla, hiçbir eğitimimizle, hiçbir anlayışımızla uymadığını ifade etmek istiyorum. Burada erkeklere sesleniyorum; kendinize gelin! Fiziksel olarak güçlü olabilirsiniz. Böyle bir ayıp olur mu? Neyi tatmin ediyorsun? Neyi ortaya koyuyorsun? Neyini sağlıyorsun? Hangi duygunu yüceltiyorsun?” diyerek kadına şiddet olaylarının sıfırlanmasını istediklerini ifade etti. Ben Bakan Soylu kadar yumuşak cümleler kurmadan kendiniz olmasanız dahi insan olmanın erdemini taşıyın kâfi diyeceğim.

Bakan Soylu’nun açıklamasında şiddet mağduru kadınların %90’ının kolluk kuvvetlerinde herhangi bir suç duyurusu olmadığını aktarması da madalyonun belki de çok daha fazla bakmamız gereken öteki yüzü olarak karşımıza çıkıyor! Celladına aşık olan kadınlarımız mı çok fazla?  Yoksa celladın kendisi utanmazken, kendi mağdur olarak utandığından mı?  Bu sessizlik sarmalı…

İnanın! İnsanlık, insan müsveddelerine kurban edilmeyecek kadar kutsal!

Ne olur kisvenizin içini insanlıkla doldurun!

Kübra Türkan
Kübra Türkankubraturkan@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
Mehmet Şükrü Baş Kasım 28, 2020 / 16:00

KÜBRA HANIM KIZIM…İnsan olmak o kadar kolay mı? İnan insan olarak doğar ama insan olarak ölmez. Daha doğusu ölemez..Eline yüreğine sağlık yine can alıcı bir konuya değişmişsin tebrik ederim.

    Kübra Türkan Kasım 29, 2020 / 18:07

    Saygıdeğer hocam değerli görüşlerinize sonsuz teşekkürler. Yapılan işlerin ardından üstadların övgüsünü almak çok mutlu ediyor. İyi ki varsınız.