CANIMIZA LADES! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

CANIMIZA LADES!

Bu haber 06 Ağustos 2020 - 8:33 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kent Güncesi

Kimse tehlikenin farkında değil. Maalesef birçok kişi bana bir şey olmaz diyerek hareket etmeye devam ediyor. İnsanlarımız; bayram öncesi,  bayramda ve bayramdan sonra da eski tas eski hamam düzenlerine geçtiler. Oysa bunun faturası çok kabarık olacak. Ne yazık ki bu gelişi güzel hareket etmenin bedeli hayatımıza mal olabilir. Ama bunu anlayan kim?

Kurul kaideler sanki laf-ü güzah olsun diye hayatımıza oturtulmaya çalışılmış niyetim kimseyi korkutmak değil ama koronavirüsün şakası yok. Yetkililer, sürekli artık yeni hayatımızın normaline merhaba dedik dese de Dünya Sağlık Örgütü bu virüsün tehlikesinin onlarca yıl etkili olacağına belirtse de her şeye kulak asmamaya meyilli olan bizler kural kaidelere de kulak asmamakla; canımızla bile isteye lades demekteyiz.

Buyurun buradan yakın! Virüs mart ayından beri ülkemizde görüldü ve birçok ilçe nüfusumuzdan fazla insanlarımız virüs nedeniyle hayata gözlerini yumdu.  Elbette inanan insanlarız, ecele de inanırız. Lakin Müslüman’ın kendine emanet edilen bu cana iyi bakmak gibi bir görevi de var. Ayrıca yeryüzünde yaşayan hiçbir canlıya bile isteye zarar verme lüksümüz yok.  Yani sizler maskesiz gezerken sadece kendi sağlığınızı değil kaç kişinin sağlık hakkını gasp ettiğinizi bir daha düşünün.

Sosyal mesafe kuralına uymayarak virüslerin önüne adeta kırmızı halı serdiğinizin de bilmem farkında mısınız? Bilim Kurulu Üyelerinin her biri; bayram tatilinde gelen görüntülerin ardından bu rahatlığın faturası ağır olacak demedi mi?

Düğünler, taziyeler başta olmak üzere hayatımızda artık hiçbir şey eskisi gibi değil. Bunu anlamak neden bu kadar zor! .  Özellikle gençlerimiz çok daha kural tanımaz. Canımızın hiç mi kıymeti yok bunu sizleri büyütüp belirli bir yaşa getirmek için kalmaz mücadele gösteren ebeveynlerinize danışın isterseniz.  Yaşlılarımız aylarca boşuna mı evlerinde mahkûm gibi yaşadılar. Siz gezin tozun onları ölümün döşeğine atın diye miydi?

Gençlerimize yüklenirken bazı ebeveynleri de eleştirmeden edemeyeceğim. Sıcakta virüsün öldüğü filan yok. Çocuklarınızı kalabalık ortamlara gelişi güzel götürmekten ne olur vazgeçin. Hastanelerimizin birçoğunun tam kapasite çalıştığını biliyoruz ve kronik rahatsızlığı olmayan hafif belirtiler gösteren bazı pozitif vakaların ise; evlerinde izole bir hayat sürdürdükleri de aldığımız duyumlar arasında bayramın faturasının bize pahalıya mal olacak peki bu kadar vakaya hangi sağlık kuruluşu sağlık hizmeti verebilecek?

İlimizde vaka sayılarına dair sağlıklı bir bilgide yok. Bundan dolayı insanlarımız güllük gülistanlık yaşamaya devam ediyor.  Vaka sayıları konusunda doğru düzgün bilgiler sunulsa belki insanlarımızda tehlikenin bitmediğinin farkına varır ve işleri yokken evde kalırlar.  Kavurucu sıcaklara rağmen Gazi Caddesi’nde iğne atacak yer yok.  Maske ve mesafe kurallına uymayanlara cezalar yeniden gelmeli. Toplu taşıma araçlarında maskeler araçların vites kollarında dikiz aynalarında sallanıyor.

Yolda yürüyen insanlarımız kollarına takıyor maskelerini çanta taşır gibi maske taşımayı da bizler icat ettik galiba.  Bu kurallara uymadığımızda canımızdan olabiliriz ve çok sevdiklerimizi de canımızdan edebiliriz.  Ama bu bizleri kesilecek para cezası kadar ürkütmüyor ne acı.

Pandeminin ilk döneminde sıkı tedbirlerin olduğu zamanlarda kağıt toplayıcıların, hurdacıların gelişi güzel çöp karıştırmaya devam ettiğini haberleştirmiştik. Normalleşme sürecinin adı geçer geçmez neredeyse her çöp birikintisinin yanında aile boyu çalışır vaziyetteler. Bizim gördüğümüz bu vahim tablolarını denetleme mekanizmasında olan kurumlarında en kısa sürede görmesi dileğiyle henüz ikinci dalga tehlikesi ile karşı karşıya kalmadan bu denli anormal rahatlık hiç masun değil!

Ne olur; canınıza, canımıza ve canlarımıza lades demeyin!

 

Kübra Türkan
Kübra Türkankubraturkan@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Mehmet Şükrü Baş Ağustos 6, 2020 / 18:59 Cevapla

Benim aslan yürekli kardeşim…Seni bu güzel yazınızdan ötürü bir kere daha kutluyorum…Bizdeki bu ihmal ve nemelazımcılık korkarımki canımızı çok yakacak.İnşallah ilgileler bu yazınıza aklı selim bir şekilde cevap verme inceliğini gösterir. Ve ilgililer vakit geçirmeden önlemini alır diye düşünüyorum.

Nurşah köseoğlu Ağustos 6, 2020 / 19:55 Cevapla

Yıllardır alıştığımız yaşam şeklinden bir anda vazgeçmek zorunda kaldık. Bu salgının yayılmasını önlemek adına sosyal mesafeyi korumak için özgürlüğümüze ara verip rutinlerimizi rafa kaldırdık. Salgın henüz geçmemesine ragmen fazlasıyla yeni normalleşme sürecine adapte olduk. Maskesini takmayan önlemini almayan herkes sadece kendini değil temas ettiği herkesi riske atıyor. Bu sürecin bir an önce bitmesi için önlem almaya ve kurallara uymay devam etmeliyiz geçici kısıtlamaların bitmesiyle normal yaşamımıza dönmeyi hepimiz sabırsızlıkla bekliyoruz