2023 yılını bitirmeye az bir süre kala, kafayı karıştırmaya başlayan gündem konularından birisi ise asgari ücret...

Asgari ücrete dair detayların belli olmasına az bir süre kalırken, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan'dan yeni bir açıklama geldi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Ticaret Bakanlığı'nın 2024 yılı bütçesinin görüşmelerinde konuşan, ay başında asgari ücret için komisyonun toplanacağını belirten Işıkhan, uzlaşmayı umut ettiklerini de söyledi.

Asgari ücret için toplantılar başlıyor

Bakan Işıkhan'ın öne çıkan ifadeleri şu şekilde;

Geçtiğimiz dönemde Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nda hem işçi hem de işveren kesiminin oy birliğiyle asgari ücreti net 11.402 liraya yükselttik. Böylece 2002 yılında 184 lira olan bu rakamı, reel olarak yüzde 237 artırmış olduk. Aralık ayı başında 2024 yılı asgari ücretini belirlemek için yine komisyonumuz toplanacaktır. Herkesin mutabık kaldığı bir tutarda uzlaşılacağını ümit ediyoruz. Bildiğiniz üzere tüm ücretlilerin asgari ücret düzeyine kadar olan gelirlerinin, vergi dışında bırakılmasını sağlamıştık. Dolayısıyla asgari ücrette yapılacak her artış, tüm çalışanlar bakımından vergi istisnası tutarının artışı kadar ek gelir avantajı sağlamış oluyor. Bu kapsamda 2024 yılında 595,1 milyar lira vergi istisnası öngörülmektedir.

Malatya depremleri sonrası Naci Görür’den açıklama! Malatya depremleri sonrası Naci Görür’den açıklama!

İşsizlik seviyesi

Ağustos itibariyle son bir yılda; işgücümüz 507 bin artarak 34,9 milyon, istihdamımız 667 bin artarak 31,7 milyon, işsiz sayımız 160 bin azalarak 3,2 milyon ve işsizlik oranımız 0,6 puan azalarak yüzde 9,2 olmuştur. Bu oran; son 9 yılın en düşük işsizlik seviyesidir.

3600 ek göstergeye dair detaylar

Birinci dereceye yükselen devlet memurlarımız için 3600 ek gösterge düzenlemesini de hükümet olarak hayata geçireceğiz.