Bulut, kafaları karıştırdı! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

Bulut, kafaları karıştırdı!

Bu haber 23 Haziran 2020 - 18:55 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Depremzede vatandaşların, halen neden kira yardımını alamadıkları konusunda AK Parti MKYK Üyesi, Genel Merkez Teşkilat Başkan Yardımcısı ve Elazığ Milletvekili Metin Bulut’un yaptığı açıklamalar vatandaştan tepki çekti.  Milletvekili Bulut’un, “O aslında bizim yanlış izah ettiğimiz şeylerden bir tanesiydi. Bu konuda mağdur olmuş olan evini taşıyacak olan vatandaşa 11 bin TL kira yardımı yapalım dedik. Bunun 5 bin TL si taşınma yardımı olsun, 6 Bin TL si de kira yardımı olsun. Biz yüzde 50 sini verdik ama diğer yüzde 50 sini ödemedik. Vatandaş, daha kira ödemeye başlamadı. Zaten bu paranın hepsini ev sahibine götürüp bir defada vermiyor, bir yıllık peşin vermiyor” ifadeleriyle dumura uğradığını belirten depremzede vatandaşlar, zaten deprem ile mağdur olduklarını ve Bulut’un bu açıklamalarının abesle iştigal olduğunu ifade ediyorlar.

 

 

Haber: Songül DURSUN

Geçtiğimiz günlerde ilimizde yayın yapan Kanal23 televizyonunda Genel Yayın Yönetmeni Metin Erol’un hazırlayıp sunduğu ‘Gündem Özel’ ve Kanal Fırat televizyonunda Haber Müdürü Furkan Dilaver’in ‘Son Baskı’ programlarına katılan AK Parti Milletvekili Metin Bulut’un programda yaptığı açıklamalar depremzede vatandaşların tepkisine neden oldu.

VATANDAŞ; “BULUT’UN AÇIKLAMALARI ABESLE İŞTİGAL”***

Kira yardımı alamayan depremzede vatandaşlar Milletvekili Bulut’un açıklamalarıyla dumura uğradıklarını belirterek, açıklamaların abesle iştigal olduğunu belirttiler. Bulut’un “Vatandaş kirasını peşin ödemeyecek zaten” sözlerini eleştiren vatandaşlar, 6 bin TL bu geçen sürenin kira bedeli dahi olamaz diyerek serzenişlerini dile getirdiler.

“VEKİLLER, 6 AYDA NELER YAPTILAR?”***

Elazığ da ev kiralarının deprem sonrası yükselişe geçtiğini dile getiren depremzede vatandaşlar,  Elazığ’daki kiralık evlerin fiyatlarına dikkat çekerek,  Vekil Bulut’a 6 bin TL kira yardımının ancak 3 aylık kira bedeli olabileceğini ve depremin üzerinden 6 ay gibi bir süre geçtiğini hatırlatıyorlar ve depremin üzerinde geçen 6 ay gibi bir sürede vekillere ne yaptıklarını soruyorlar.

BAKAN SOYLU: ACİL KİRA ÖDENEĞİ OLARAK 11 BİN TL ÖDENECEK

27 ocak tarihinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Elazığ ve Malatya’daki depremzedelere yapılacak yardımlarla ilgili bilgiler vermiş, acil kira yardımı olarak 11 bin TL yardım yapılacağını söylemişti. Bakan Soylu,  o tarihte bölgeye 24 milyon TL destek gönderildiğini kaydederek, “Ağır hasarlı ve yıkılacak evler için 30 bin lira, acil kira ödeneği olarak da 11 bin lira olmak üzere toplam 41 bin lira verilecek. Orta hasarlı evler için hemen 5 bin lira acil yardım ödeneği, 27 bin lira uzun vadeli faizsiz güçlendirme kredisi vereceğiz. Köylerde yıkılan evler için de 16 bin lira destek vereceğiz” diye konuşmuştu.

26 ŞUBAT TARİHİ İTİBARİYLE KİRA YARDIMI ÖDEMELERİNİN BAŞLADIĞI DUYURULMUŞTU

Arkasından ise 26 şubat 2020 tarihi itibarı ile, Elazığ’da depremzedelere kira yardımı ödemeleri başladığı duyurulmuş,  Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca, 26 şubat tarihinde depremin yaşandığı Elazığ’da ilk etapta iki mahalledeki 797 hak sahibine, 2 milyon 935 bin lira kira yardımında bulunulduğu belirtilmişti. Bakanlık bu kapsamda bölgede iletişim ve irtibat ofisleri açarak, kira yardımları için başvuruları almaya başlamış ve depremzede vatandaşlara her türlü kolaylık sağlanması amaçlanmıştı.

DEPREMZEDELERİNBİR KISMI YARDIM ALAMADIKLARINI İDDİA ETTİ

Ancak depremzede vatandaşların bir kısmı yapılan yardımların bir kısmını alırken bir kısmı ise yardımlardan yararlanamadığını iddia ediyor. Geçtiğimiz gün ilimizde yayın yapan iki yerel televizyonun programlarına katılan AK Parti Elazığ Milletvekili Metin Bulut’a depremzede vatandaşların bir kısmının kira yardımı aldığı bir kısmının ise kira yardımı alamadığı yönünde bir soru yöneltildi.  Kendisine yöneltilen soruyu yanıtlayan Milletvekili Bulut,  vatandaşa 5 bin TL’lik taşınma yardımının yapıldığını ve 6 bin TL’lik kira yardımını ise ikiye bölünerek iki aşamada ödeneceğini kaydetti.

BULUT: O ASLINDA BİZİM YANLIŞ İZAH ETTİĞİMİZ ŞEYLERDEN BİR TANESİYDİ***

Peki, Vekil Bulut depremzede vatandaşların kira yardımı alamamaları konusunda tam olarak ne dedi? Bulut: O aslında bizim yanlış izah ettiğimiz şeylerden bir tanesiydi. Yani biz konuyu yanlış kurduk. Şöyle düşündük, biz kendi içimizde bir ayrım yaptık yani ikiye ayırdık. Düşünürken bunu masada dedik ki; bu konuda mağdur olmuş olan evini taşıyacak olan vatandaşa 11 bin TL kira yardımı yapalım diye düşündük. Bunu yaparken de kendi içerisinde kategorize ettik. Bu bizim kategorizasyonumuzdu. Ne dedik; bunun 5 bin TL si taşınma yardımı olsun, 6 Bin TL si de kira yardımı olsun dedik. Biz şöyle düşündük; biz yüzde 50’sini verdik ama diğer yüzde 50’sini ödemedik. Daha kira ödemeye başlamadı ondan sonra perdey pey verilecek. Çünkü bir pandemi süreci yaşandı ekonomik açıdan sıkıntılı bir dönem; yani planlama bu yöndeydi. Biz normalde vatandaşımıza 11 bin TL ödeyecektik. Bunun hemen 5 bin TL sini ödedik. Tabi bunu vatandaşımızla bu şekilde paylaştığımız için vatandaşa dedik ki bunun 5 bin TL si taşınma 6 bin TL’si kira deyince;  vatandaş 6 bin TL’yi alamayınca dedi ki “Ben kira yardımımı alamadım” Haklıydı.

BULUT; “VATANDAŞ, BU PARANIN HEPSİNİ EV SAHİBİNE GÖTÜRÜP BİR YILLIK PEŞİN VERMİYOR”***

Biz de şöyle düşündük; biz 11 bin TL’nin 5 bin TL’sini verdik. Diğerini de zaten kira yardımı derken bu paranın hepsini ev sahibine götürüp bir defada vermiyor, bir yıllık peşin vermiyor. Günü geldiğinde de bu ikinci aşamayı öderiz dedik. Tabi vatandaş öyle algılamadı. Vatandaş dedi ki ben taşınma bedelini aldım ama kira yardımını alamadım. Bir kısım vatandaş, hepsiyle alakalı değil, O sayı öyle tahmin ediyorum 7 bin civarında kalmıştı ama onunla alakalı bu hafta başlandı diye biliyorum. O 6 bin TL’lik yardımın 3 Bin TL’si ödenmeye başlandı. Kaldı 3 bin TL. Onu da diğer aşamada inşallah vatandaşlarımız alacaklar. Geçtiğimiz hafta bakanımız Süleyman Soylu’nun yanına diğer milletvekili arkadaşlarımızla birlikte giderek, bu meseleyi orada da gündeme getirdik; o da bunun için hemen talimat verdi o 3 bin TL bu hafta içinde ödenmeye başlayacak.

“BULUT, BİLGİ SAHİBİ OLMADIĞI KONUDA NEDEN VATANDAŞI YANLIŞ BİLGİLENDİRİYOR?”***

Bulut’un açıklamalarını, “Kelime oyunları ile vatandaşın aklıyla oynanıyor” diye ifade eden depremzede vatandaşlar, “Zaten deprem psikolojisini üzerimizden atamamışken, Vekil Bulut,  hakkında bilgi sahibi olmadığı konular hakkında konuşarak neden vatandaşı yanlış bilgilendiriyor?” Diye serzenişlerini dile getirerek “Yanlış ifade ettiğimiz şeylerden bir tanesi” derken Milletvekili Bulut’un, ne kastettiğini ve yanlış ifade ettiği başka neler olduğunu sorguluyor. Daha önce İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun 11 bin TL’lik yardım için taşınma ve kira yardımı olarak ayrı ayrı ifade etmediğini anımsatan vatandaşlar, Bakan Soylu’nun kullandığı “acil kira ödeneği olarak 11 Bin TL yardım” ifadesini Bulut’a hatırlatıyorlar.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Korkut Haziran 24, 2020 / 02:20 Cevapla

Çevir kazı yanmasın.Bu işler sana göre değil,sen düğün salonu işletmeciliğine geri dön.Kabahat mi ettik rey vermekle.Ne devletten ne mevzuattan haberin var.Devlet adamının verdiği sözleri çarpıtmak yakışıyor mu?Sanki devlet in kasasından çıkmış gibi birde cahilce konuşmalar.Arkadas milletin ,TV.ler aracılığıyla yaptığı 143 trilyonu yardımı derhal vatandaşa iade edin,devletten katkı istemiyoruz.

Mehmet Şükrü Baş Haziran 24, 2020 / 07:33 Cevapla

Songül Hanım kardeşim….Eline yüreğine sağlık sizi candan kutlarım….Vatandaşın duygu ve düşüncelerine ne güzel tencümanlık yapmışsınız İnşallah Metin Efendi bu güzel yazınızdan biraz der alır.

Atıf kurnaz Haziran 29, 2020 / 09:06 Cevapla

Sayın vekilim.anlamadigim konu, benim kiracı olarak oturduğum ev kentsel dönüşümden dolayı yıkıldı. Ben 2.500 ₺ ta sima bedeli aldım.Ev sahibim ise 11.000 ₺ kira yardımı aldı. Afat 5 000 ₺ yardım yapacağını söyledi. Herhalde o da bizleri unuttu. Lütfen bu konuların düzeltilmesini arz ederim.