BU YAKLAŞIM AKIL TUTULMASINDAN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLDİR! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

BU YAKLAŞIM AKIL TUTULMASINDAN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLDİR!

Bu haber 15 Ekim 2019 - 18:43 'de eklendi ve kez görüntülendi.

AK Parti Elazığ Milletvekili Metin Bulut, Elazığ’a gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un Elazığ ziyaretini değerlendirdiği bir programda Maden ilçesinin sorunlarını uzun uzadıya görüştüklerini söylemiş “Maden’de vatandaşımıza mini bir referandum yapılacak” diye konuşmuştu. Bu haberden sonra Maden Camii Kebir Mahallesi Hafriyat Mağdurları Derneği  Başkanı Hayati Acar, kamuoyuna yazılı basın açıklaması yaparak konuyla ilgili referanduma gerek olmadığını “Vatan toprağı üzerinde atalarımızın bize bıraktığı miras toprak üzerinden referandum yapılması hangi akla sığar” dedi. Başkan Acar, “Üç yılı aşkındır ilçemiz gerek yerelde, gerekse ulusal basında birçok haberlerde çıkmaktadır. Maden ilçesi göçtü göçecek! Bitti bitecek! Taşındı ha taşınacak! Şimdiler de ise minicik bir referandum yapılacakmış. Bunun tek kelimeyle tanımı şudur: Bu yaklaşım akıl tutulmasından başka bir şey değildir. Şartlar belirlenmeden insanlarımıza net samimi bir yol gösterilmeden, insanlarımıza gerekli doğru açıklamalar yapılmadan yapılması düşünülen referandumun amacının ne olduğunu açıkçası merak ediyoruz” dedi.

Haber: Songül DURSUN/ ÖZEL

Geçtiğimiz günlerde ilimize bir dizi ziyaret ve incelemeler gerçekleştiren Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Maden ilçemizde doğal olmayan heyelan ile ilgili olarak “Maden İlçesinde heyelandan mağdur olan vatandaşlarımızı güvenli bir bölgeye taşımak için çalışmalarımızı başlattık. Biri Maden merkezde, diğeri de Gezin’de olmak üzere iki alternatif alan ürettik. Vatandaşlarımız bu iki alandan hangisini istiyorlarsa, yapılaşma sürecini hızlıca yürüteceğiz” İfadelerinde bulunmuştu. Arkasından ise AK Parti Elazığ Milletvekili Metin Bulut da Bakan Kurum’un ziyaretini değerlendirdiği bir programda “Maden’de vatandaşımıza mini bir referandum yapılacak” demişti.

ADALET Mİ, MERHAMET Mİ?

Bu açıklamaların üzerine referandumun ilçede yaşayan mağdur insanlara neler sağlayacağı, neler kaybettireceği, referandum şartları açıklanmadan, bilinmeden yazılı taahhütlerle mağdur ilçe halkına sağlıklı bir yaşam garantisi verilmeden, yapılacak evlerin, yerleşim yerlerinin kişilere neye mal olacağı, ödemelerinin hangi koşullarda olacağı veya olmayacağı, sunulmadan yapılmasının adalete mi yoksa merhamet mi? Sorularını beraberinde getirirken Maden Camii Kebir Mahallesi Hafriyat Mağdurları Derneği Başkanı Hayati Acar’dan bir basın açıklaması geldi. Acar, açıklamasında ilçede referandum yapılmasını akıl tutulması olarak değerlendirdi.

“BU YAKLAŞIM AKIL TUTULMASINDAN BAŞKA BİR ŞEY DEĞİLDİR”

Acar, “Üç yılı aşkındır ilçemiz gerek yerelde gerekse ulusal basında birçok haberlerde çıkmaktadır. Maden ilçesi göçtü göçecek! Bitti bitecek! Taşındı ha taşınacak! Şimdiler de ise minicik bir referandum yapılacakmış. Bunun tek kelimeyle tanımı şudur bu yaklaşım akıl tutulmasından başka bir şey değildir. Şartlar belirlenmeden insanlarımıza net samimi bir yol gösterilmeden, insanlarımıza gerekli doğru açıklamalar yapılmadan yapılması düşünülen referandumun amacının ne olduğunu açıkçası merak ediyoruz” dedi.

“ATALARIMIZIN BİZE BIRAKTIĞI MİRAS ÜZERİNDEN REFERANDUM YAPILMASI HANGİ AKLA SIĞAR?”

Sözlerini sürdüren Acar, “Bu konuyla ilgili referanduma gerek var mı? Tabii ki yok her şey ortada mağdur olan insanlarımız ortada raporlar ortada, tepemizde yığıntı duran hafriyat orta da Allah aşkına bu referandum nereden çıktı?  Vatan toprağı üzerinden, atalarımızın bize bıraktığı miras toprak üzerinden referandum yapılması hangi akla sığar? Birileri çıkıp hepten taşıyalım, birileri çıkıp yarısını taşıyalım, kimiside çıkıp şuraya buraya bağlayalım gibi bir takım hayal dünyası konuşmalarıyla bizleri üzmekteler tarihimize geçmişimize, kendilerini saygıya davet ediyorum Hangi adalete hangi vicdan sığar?” dedi.

“KİMLER İMZA ATTI MERAK EDİYORUZ!”

Başkan Acar, açıklamasında İlçenin taşınmasına dair çıkan asılsız haberlere de tepki göstererek, ilçe  toprağı üzerinden rant sağlamaya çalışan art niyetli kişiler olduğunu ileri sürdü. Acar,  “Bazı okuduğumuz, duyduğumuz haberlerde ilçemizin taşınması ile ilgili müracaatların olduğu imzaların olduğu, biz hafriyat mağdurları olarak yaşayan insanlar olarak bir imza atmış değiliz, bir başvurumuz olmamıştır açıkçası atanları da merak ediyoruz. İlçe insanı mı? Bölge insanımı, köy muhtarları mı? Dışarıda yaşayan gurbetçilerimiz mi? Yoksa macera arayan yazlıkçı mantığıyla ilçe toprağı üzerinden rant sağlamaya çalışan art niyetli kişiler mi?” ifadelerini kullandı.

“MADEN İLÇEMİZİN KADERİNİ BELİRLEMEK HADDİNE DE HAKKINA DA KİMSE SAHİP DEĞİLDİR”

“Maden’in kaderini  belirlemek kimsenin haddi değildir” diyen Acar,“Sosyal medyada bir takım oluşum, platform, şu,bu, ilgili, ilgisiz konuya hakim olmayan , siyasi bakışla, etiketle, çıkar sağlamaya çalışanları esefle kınıyorum. Manipülasyonlara ve spekülasyonlara sebep olan bir takım yayınlarla, haberlerle Maden ilçemizin kaderini belirlemek haddine de hakkına da kimse sahip değildir”

Acar, açıklamasında Maden ilçesinin sorunlarını ise şu şekilde sıraladı:

“HAFRİYATIN KALDIRILMASI GÜNÜMÜZ ÇAĞINDA ZOR DEĞİLDİR”

1-Bizlerin temel sorunu; Maden ilçemiz üzerinde hafriyatla gelen doğal olmayan heyelandan ötürü, tonlarca yük bindiren hafriyatın öncelikle kaldırılması ve toprağımızın doğal haline geri çevrilmesidir. Zemin ıslahı yapılarak tehlikenin ortadan kaldırılması için çalışmaların acilen başlanılması yetkililerimizin dikkatine istirhamla sunuyorum. Teknik boyutta teknoloji boyutunda günümüz çağında bunu başaramamak zor değildir.

“TARİHİ YAPILARIN RESTORASYONLARININ YAPILMASI GEREKMEKTEDİR”

2- Doğal olmayan heyelan sonucu tahribat gören Tarihi Maden girişinde ki köprünün onarılması, Maden Camii Kebir Camisinin restorasyonu ve maden Tarihi Hükumet konağının restorasyonun yapılması, korunması ileriki kuşaklara nakledilmesi azami gayret gösterilmesi.

“MAĞDUR HALKIN ZARAR TESPİTİ YAPILIP, HAKLARI ÖDENMELİ”

3-Doğal olmayan heyelandan dolayı zarara ziyana uğrayan mağdur insanımızın çatlayan evlerinin onarılması,zarar ziyan tespitinin yapılıp haklarının ödenmesi.

“MAĞDUR OLAN VATANDAŞLARIMIZA EK BİR YÜK BİNDİRİLMEMELİ”

4-Mağdur olan vatandaşlarımıza ek bir yük bindirmeden, mağdur olanlara evlerinin, dükkânlarının karşılıksız bir bedel ödenmeden onarılması veya isteyen kişiye istediği yerde evinin, dükkânının yapılması.

ACAR, ORDUMUZA DA BAŞARILAR DİLEDİ

Başkan Acar, Barış Pınarı Harekâtında görev yapan askerlerimizi ve şehitlerimizi unutmayarak, “Bu duygu ve düşüncelerle hukuki ve meşru olan Barış Pınarı askeri operasyonunda şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize sağlıklı acil şifalar diler Allah devletimize askerimize polisimize zeval vermezsin” İfadelerine yer verdi.

“AMACIMIZ, İLÇEMİZE VE İNSANINA ELİMİZDEN GELEN GAYRETİ GÖSTERMEK”

Acar, Maden Camii Kebir Mahallesi Hafriyat Mağdurları Derneği hakkında da bilgilendirmelerde bulunarak;  “Yaşadığımız kentleri, mahalleleri, yerinde korumayı esas alıp, Cumhuriyet değerlerine bağlı, temel insan haklarına dayanarak, ihtiyaç duyulan girişimleri gerçekleştirmek, Maden ilçesi hemşerilerimizin ve sevenlerinin birlik, beraberlik,  yardımlaşma ve dayanışmalarını sağlamak amacıyla değerli yönetim kurulu arkadaşlarımızla derneğimizi kurduk. Maden İlçemizin tanıtımı ile tarihi yapılarını, kültür, tabiat varlıkların yaşatılmasına katkılarda bulunmak, hemşehrilerimiz arasında sanatsal, milli faaliyetlerle gelecek nesillere örnek olmak,  amacımız ile bu yolda ilçemize, insanına kanuni kurulmuş bir sivil toplum kuruluşu olarak elimizden gelen gayreti göstereceğiz” diyerek sözlerini noktaladı.

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.