BU KIŞ ÇOK ÇETİN GEÇECEK! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

BU KIŞ ÇOK ÇETİN GEÇECEK!

Bu haber 24 Aralık 2020 - 15:35 'de eklendi.

Satır Arası

24 Ocak depreminin üzerinden neredeyse bir yıl geçti. O günden bugüne yapıların ya hasarlı ya da hasarsız raporu çıkarılması gerektiği üzerinde durduk. Vatandaşlar;  birbirinden farklı verilen raporların ciddi bir kafa karışıklığına yol açtığını belirtti. Geldiğimiz noktada hâlâ sorunlar ile boğuşan bir çok insanımız var. Orta hasarlı yapı sahipleri evlerini güçlendiremedi ama bu evleri boşaltmak zorundalar. Bu konuda tebligatları kendilerine ulaştı. Daha tehlikeli yapılarda bile oturmaya devam edenler de ne yazık ki var ve bunlar da artık burada oturmasın diye; elektrik, doğalgaz ve su abonelikleri tek tek düşürülecek. Sırf bu binalar boşaltılsın diye yaptırımların olmasını anlıyoruz da bu kış günü yaptırımlarla karşı karşıya kalacak insanlarımızın akıbeti ne olacak? Keşke birileri bunun üzerinde de dursaydı.

 

 

Haber- Analiz: Kübra TÜRKAN

Sürecin başından beri insanlarımız yapılan işlerin sağlıklı yürütülmemesinden dertli mi dertli. Gerek devletimiz gerekse de milletimiz ele ele vererek, depremzedelerin yaralarını sarmak için seferber oldu. Ama bazı işlerin rötarlı ilerlemesi insanları bezdirdi. Kimi insanımız benimle aynı şartları taşıyan komşuma tüm imkânlar seferber edilirken bana neden seferber edilmedi isyanında bulundu.

İNSANLARIMIZIN HÂLİ NE OLACAK?

Önümüz kış. Biz konteyner kentte yaşayan insanlarımız, bir an evvel sıcak yuvalarında otursun derken;  bir bakıyoruz ki; iyi ya da kötü evlerinde yaşam süren kişilere de bak başının çaresine denmeye başladı. Orta hasarlı yapı sahipleri evlerini boşaltılsın diye tebligatlar ile karşılaştılar. Hasarlı evlerde yaşamak zorunda kalanlar ise sen artık bura da kalma denilerek; doğalgaz, elektrik ve su gibi abonelikleri düşürülecek. Kış kıyamette insanlarımız nerede kalacak? Bunun cevabı da verilse keşke…

SESLERİN DUYULMASI ÇOK MU GÜÇ?

Ama bunun cevabı ne yazık ki kimse de yok. Yıl sonuna kadar binlerce konutun teslim edileceği duyuruldu duyurulmasına ama 8 bin konuta; konteyner kentte yaşayanlar mı, yoksa orta hasarlı yapı sahipleri mi yoksa evi hasarlı da olsa burada oturmaya devam edenler mi yerleştirilecek?  Bu kadar insanlar nerede ve nasıl ikame ettirilebilecek? Vatandaşlar bu durum karşısında bile seslerinin duyulmamasının haklı isyanındalar. Bugün gazetemizin manşetinde de ‘Sesimizi duyan var mı?’ başlığı ile depremzedelerin haklı isyanını gündeme taşıdık. Umarız ilgililer sesleri duyar ve sorunlara kalıcı çözümler üretebilirler. Yoksa bu kış gerçekten çok çetin geçecek!

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.