Haber: Kübra TÜRKAN

Elazığ Belediyesi’nin internet sitesinde Elazığ’a ilk kez gelenlere yol gösteren çok önemli bilgiler yer alıyor. Elazığ’a ilk defa gelenler veya nerede, ne yapılabilir? Bunları bilmeyenler pek tabi bu platformdan faydalanabilir. Elazığ Belediyesi’nde yer alan bilgilerde Elazığ genelindeki mesire alanlarına da açıklık getirildi. Bu hafta sonu nerelere gitsem diye düşünenler sizler de bu haberi  okumadan planlama yapmayın!

Cip barajı mesire alanında; mavi ve yeşile doyabilirsiniz

Cip Barajı Mesire Yeri; Elazığ’a 10 km. uzaklıkta bulunan Cip Sulama Barajı ve Mesire Yerinin ağaçlandırılması ve çevre düzenlemesi D.S.İ. tarafından yapılmıştır. Cip Mesire Yeri yöre halkının özellikle yaz aylarında ve genellikle hafta sonu tatillerinde rağbet ettiği mesire yerlerinden birisidir. Cip Baraj Gölünün maviliği ve mesire yerinin yeşilliği insanlara eşsiz bir doğal güzellik sunmaktadır. Baraj gölünde olta ile balık avcılığı da yapılabilmektedir. Cip Mesire yerinde otopark, çocuk parkı, çeşmeler, W.C., beton piknik masaları, ziyaretçilerin kullanımına sunulmuştur. Ayrıca Cip Mesire alanı içerisinde, Fırat Üniversitesi Su Ürünleri Bölümüne ait bir Balık Üretme Çiftliği de bulunmaktadır.

Harput’ta; tarihe yolculuk yaparken, manzaranın tadını da çıkarabilirsiniz

Harput Mesiresi; Elazığ’a 5 km. uzaklıktaki tarihi Harput kentindedir. Bir açık hava müzesi görünümünde olan ve hemen her dönemden kalma tarihi eserlerin bulunması, dini turizm, kaplıca turizmi için de tercih edilen Harput mesiresi, bağlık ve bahçelik oluşu, temiz havası ve gelenlerin tüm ihtiyaçlarını karşılanabilmesi nedeniyle Elazığ ve çevre halkının günübirlik gidebildikleri önemli mesire yerlerinden biridir.

Şehir içinde kalan bir mesire alanı; şehit polis fethi sekin mesire yeri

Şehit Polis Fethi Sekin Mesire Yeri; Elazığ’ın 2 km. batısındaki Fidanlık ile Fırat Üniversitesi Kampüsü arasında bulunan mesire yerinde, çam ağaçları ile kaplı alanlar içerisinde içme suyu, WC, otopark, restoranı, piknik masaları bulunmakta olup, mini bir hayvanat bahçesi de mevcuttur. Yöre halkının özellikle hafta sonlarında tercih ettikleri mesire yerlerindendir.

İçme mesire yerine; araçsız ulaşım zor olsa da hafta sonu uğramayı unutmayın!

İçme Mesire Yeri; Elazığ’a 35 km. uzaklıkta bulunan İçme beldesi, Keban barajının oluşturduğu göl kıyısında ve Elazığ-Bingöl karayolu üzerindedir. Doğal güzelliği, soğuk suları, havuz başları, bağ ve bahçeleriyle son zamanlarda halkımızın ilgi gösterdiği mesire yerlerinden biri haline gelmiştir.