BU GÜNÜMÜZE ŞÜKÜR « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

BU GÜNÜMÜZE ŞÜKÜR

Bu haber 17 Mart 2020 - 14:48 'de eklendi ve kez görüntülendi.

İnsan yeryüzünün efendisi, yaratılanlar arasında en şereflisidir. Dünya insana geniş bir saha olarak bahşedildiğinde akıl, düşünme yetkisi yalnızca insana verilmiş. Yüzyıllardır varoluş nedenlerimizi, serüvenimizi tarih kitaplarında okuyor Allah’ın bizi neden yarattığını anlamaya çalışıyoruz. Değişik kültürler, inançlar, mezhepler, toplumlar, renkler sorguladığımız yaşanmışlıklar dünya yüzünde kavgalarla, anlaşmazlıklarla değil, sen, ben değil farklılık olarak kabul görmeli, herkes olduğu gibi anlamlı… Kimse kimseden üstün değil, kimse kimseden aşağıda da değil, yaratılırken eşit yaratıldık. Böbürlenecek, ya da kendini aşağıda görecek bir şey değil dünyada var oluşumuz. Hepimiz farklı kimliklerle, farklı renklerde, kültürlerde kaderimizle doğmuşuz.

İnsan olmanın gerektirdiklerin, sorumluluklarını anlamak ve yerine getirmek hepimizin görevi. Bugün geldiğimiz noktada tam da şu soruları sormalıyız “Benim ne işim var bu dünyada, Allah beni ne için yarattı, bu dünyadaki görevim ne?”

Şüphesiz değişik kültürlerde düşünceler, yaşam tarzı farklı olur. Benim düşünceme göre her kültür her toplum farklı bir renktir. Bizim kültürümüze baktığımızda bizim kültürümüz asırlardır süre gelen medeniyetlere beşik olmuş, Anadolu’da çığır açan medeniyetler aşikâr bir tarihle önümüzde duruyor. Dünyaya yüzyıl değil binyıl olarak düşündüğümüzde Anadolu’nun her köşesi nesillerce farklı kültürlere, inançlara şahitlik etmiş.

Böylesine zengin bir kültürde yaşamak ilk şükür etmemiz gerekendir. Yedi farklı bölge ve yedi ayrı renk. Geleneklerimiz, inançlarımız, dilimiz, şivemizle güzel bir ülkeyiz. Toplumumuzda farklı inançlarda, dillerde olmak çeşitliliğinde bize değer katıp diğer ülkelere nazaran biz küreselliği yüzyıllardır kendi ülkemizde yaşıyoruz.

Öyleyse nedir dünyanın bu hali? Savaşlar, bencillikler, sen, ben kavgası? Elâzığ depremini peşi sıra virüs tartışması çıktı sonunda geldi geldi ülkemize kadar yetişti. Öyle ki deprem tedbirle öldürmez, depremden korkmuyoruz virüs kadar. Binlerce insan hayatını kayıp etti, binlercesi hasta ve biz hepimiz kendimizden korkuyoruz!

Geldiğimiz bu nokta dünyada insan hayatını önemini ve her ne kültürde, türde, inançta olursak olalım insan hayatının her şeyin üzerinde olduğunu görüyoruz. Her can değeli, her insan bir dünya…Yaşantılara, insana saygıyı yüce kitabımız Kur-anın Tin süresinde bize gösteriyor,” Biz insanı gerçekten en güzel biçimde yarattık.”

Fıtrat tarafından baktığımızda aynı havayı soluyan, arşı paylaşan insanoğlu şimdiye kadar buluşlarıyla, bilimi, dini, matematiği, ilmi akademisiyle yeryüzünü efendisi… Ne hikmetse küçücük bir mikropla mücadele ederken aciz… Herkes bilir Kur-an Yusuf süresinde Hz. Yusuf’un hikâyesini bize yarım cüzle anlatmış. Yine araştıranlar bilir. Hz Yusuf’u zindandan rüya tabiri bilmek hem kurtardı hem de kurtarmadı. Gaflette bulunduğundan rüyasını yorumladığı saray çalışanına,” benim rüya tabir ettiğimi firavuna söyle” demesi hepimizce malum, onda büyük
pişmanlıklara neden olmuş. Allah değil kuldan medet ummak sadece gaflet…

Şimdi yaşadığımız bu zamanda belki Hz. Yusuf yok. Bize indirilen hepimizin evinde olan Kur- An var. Kur-anı Kerim’i doğru anlar hayatımıza idrak edersek İnsanlığın gaflet uykusunda uyanıp gerçekleri görmesi için felaketlere, hastalıklara gerek kalmaz. İnsanlığın gerçeği görmeye hakkı batıl etmemeye, mazluma sahip çıkmaya ihtiyacı var. Bir küçücük virüs gösterdi ki bu dünya hepimizin.

İslam dini kolaylık dinidir. Güzel dinimizin güzelliklerini kendimize zorlaştıran irademiz, nefsimiz, biziz… Bu dünyada nasıl yaşarsak yaşayalım, ne konumda olursak olalım hepimizin sonu o da nasip olursa musalla taşında cenazeden başka bir şey değil.
Kaderimiz var ama iyi veya kötü olmak elimizde, azmimizin elinde. Üç günlük dünyaya güzel
şeyler bırakıp, iyi olarak anılmak cümlemize nasip olsun.

Berrin Darılmaz
Berrin Darılmazberrindarilmaz@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.