BU CİHAZI SAĞLIK HİZMETİNE SUNMAK ÇOK MU GÜÇ? « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

BU CİHAZI SAĞLIK HİZMETİNE SUNMAK ÇOK MU GÜÇ?

Bu haber 07 Ocak 2020 - 19:50 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Geçtiğimiz yıl ‘Sağlık turizmimizi;  bir cihaz geriye düşürmesin!’ üst başlığı ve  ‘Elazığ’a gelen hastayı, başka illere mahkûm etmeyin!’ ana başlığı ile; ilimizde kan ışınlama cihazının olmayışının büyük bir eksiklik olduğunu ifade etmiştik.  İlimiz sağlık turizminde ciddi bir ivme yakalamaya çalışırken,üstelik ilimizdeki hastaneler sadece ilimizdeki hastalara değil,  bölgedeki hastalara da tedavi sağlarken; bir kan ışınlama cihazının eksikliği yüzünden bütün hastaların ve hasta yakınlarının mağdur edilmesinin son derece yanlış olduğunu vurgulamış ve yetkililerin bu konuya eğilmesi gerektiğini aktarmıştık. Ancak edindiğimiz bilgilere göre hâla bu cihazı ilimize kazandıramadığımızı öğrendik. Şimdi haliyle soruyoruz. Böylesi gerekli bir cihaz neden sağlık hizmetimize sunulmaz? Diye… Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız Kan Arıyorum Yardımlaşma ve Eğitim Derneği ( KAYED) Genel Başkanı Murat Özekinci de bu duruma tepki göstererek;  “Kan ışınlama cihazının ilimizde olmaması yüzünden ilimizde tedavi almak isteyen kişilerin bir cihaz yüzünden Malatya’ya mahkûm edilmesi ilimizin sağlık turizminde gelişmesini de engelleyecektir” diyerek yıllar geçse de bu konuda bir adımın atılmamasına üzüldüğünü ifade etti.

 

 

Haber: Kübra TÜRKAN/ ÖZEL

Kan Arıyorum Yardımlaşma ve Eğitim Derneği ( KAYED) Genel Başkanı Murat Özekinci, ilimizde tam anlamı ile sağlık turizminden bahsetmek isteniliyorsa, ilimizde bulunan ve ilimize gelen onkoloji hastalarının, başka illere mahkûm edilmeden tedavi edilmesinin son derece önemli olduğunu ifade etti. Başkan Özekinci, “Sağlık turizmine dair hedefler konulmuşken, bir kan ışınlama cihazı yüzünden sağlık turizminde geriye düşemeyiz. Işınlama cihazının pahalı olduğu belirtiliyor ama pahalı dahi olsa sağlık turizminde adından söz ettiren bir il olmak istiyorsak, gelen hastaya;  sağlık hizmetinin bir kısmını başka ilden almalısın! Deme şansımız yok! ” diyerek sağlık hizmetlerindeki alt yapının ivedilikle kentimize kazandırılması gerektiğini geçtiğimiz yıl da ondan önceki yılda gazetemize gerçekleştirdiği ziyarette dillendirmişti.

BU CİHAZI SAĞLIK TURİZMİNE KAZANDIRMAK İÇİN DAHA KAÇ YIL GEÇECEK?***

Yıllar geçiyor olsa da bu sorunun hâla gündemimizde olması üstelik il olarak ilimizde sağlık turizminde bir ivmeye yakalamaya çalışırken böylesi sorunları konuşuyor olmak bizleri fazlası ile üzüyor. Haliyle soruyoruz böylesi gerekli bir cihazı ilimizde sağlık hizmetine sunmak bu kadar güç mü? Diyerek yetkililere sesleniyoruz.

HASTA VE HASTA YAKINLARINI BAŞKA İLLERE MAHKÛM ETMEK DOĞRU MU?

Birçok platformda KAYED Genel Başkanı Murat Özekinci  kan ışınlamama cihazının öneminden bahsediyordu. Fırat gazetesi olarak bizler de kendisine kan ışınlama cihazının ilimizde neden acil ihtiyaçlar arasında olması gerektiğini konuştuk. Gazetemize özel açıklamalar yapan Başkan Özekinci, sağlık turizminde iyi bir yerde olmak istiyorsak, sağlık hizmetleri için gerekli altyapının ivedilikle hazırlanması gerektiğini kaydetti ve aferez(kan bağışçısından kanının, hasta için gerekli olan ürünün eritrosit, trombosit veya plazma alınıp, ihtiyaç duyulmayan ürünlerin geri verilmesi işlemidir) kanın ışınlanması için ilimizde tedavi olmak isteyen hastaların ve hasta yakınlarının Malatya’ya seferber olmasından dert yandı.

SAĞLIK TURİZMİNDE NASIL ÖNCÜ ŞEHİR OLACAĞIZ?***

Hastaları başka illere mahkûm etmeden tedavi etmenin öneminden bahseden Özekinci, hastaların bulunduğu noktada tedavi edilmesinin ve tedavilerininbir bütün halinde sunulmasının ne derece önemli olduğuna dikkat çekti.  Lakin buna rağmen bu cihazın ilimizde sağlık hizmetine sunulması noktasında bir arpa boyu yol alamadığımızı öğrendik. Haliyle bizler de soruyoruz böylesi önemli sağlık cihazlarının eksikliği ilimizde söz konusuyken; biz nasıl sağlık turizminde öncü şehirlerden olabiliriz? Diye…

SAĞLIK TURİZMİNDE İSTENİLEN NOKTAYA GELMEK ZOR DEĞİL!

Sağlık turizminde önemli bir yer yakalamak istiyorsak yapmamız gerekenler olduğunu da kaydeden Özekinci, “ Sadece onkoloji hastaları ile değil, diğer branşlarda da sağlık turizmine katkı sunalım istiyoruz. Bir cihaz yüzünden sağlık turizmimiz sekteye uğramaktadır. Biz sağlık turizmini bütün alt yapısı ile destekleyelim. Hangi bileşenler bunun için gerekiyorsa onu sağlayalım.   Gerekli cihazları temin ettikten sonra da Elazığ’a gelen hastayı başka ile göndermeden bu ilde sağlıklarına kavuşturalım. Kızılay’dan gelen kanlar ışınlanarak geliyor ama aferez kanlar ışınlanmak için Malatya’ya gönderiliyor. Işınlanma cihazımız olsa; hastaya ekstra bir faturada yansıtılmayacak. Kendi personelimiz tüm kanlar için işlemleri yapabilecektir. Bu da hastaneye ciddi bir gelir sağlayacaktır” diyerek bu konuda ekstra sağlık personeline de gerek olmadığının altını çizdi.

BİR CİHAZ YÜZÜNDEN HASTALARI MALATYA’YA GÖNDERMEK ACI!

Bu konuda henüz bir gelişme olmamasının üzüntüsünü yaşadığına ve de bir takım tezatlıklara da açıklık getiren Özekinci, “ Bölgesel nitelikte sağlık merkezi olan ilimize çevre illerden hasta ve tedavi bileşenleri gelmesi gerekirken kan ışınlama işlemi için; hastaları Malatya’ya göndermemiz sağlık turizminin ilimizde gelişmesinin engellenmesi anlamına gelir” diyerek bu cihazın ivedilikle ilimizde sağlık hizmetine sunulması gerektiğini ifade etti.

ONKOLOJİ VE ORGAN NAKLİNE YATIRIM VAR AMA BUCİHAZA NEDEN YOK?***

Sözlerine devam eden Özekinci, “Bir diğer eğilmek istediğim konu da şu; Fırat Üniversitesi Hastanesi  onkoloji ve organ naklinde yatırım yapıp, kan ışımlama cihazının temin edilmesine sıcak bakamaması da tezat teşkil etmektedir” diyerek yetkili kişilerin bu konuyla ilgilenmesi gerektiğini ifade etti. Özellikle onkoloji hastaları için bu cihazın temin edilmesinin ne denli önemli olduğunu vurgulayarak sözlerini tamamladı.

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.