BÖLGEDE İLK OLAN KOMPOST GERİ DÖNÜŞÜM TESİSİ, İLİMİZDE KURULDU! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

BÖLGEDE İLK OLAN KOMPOST GERİ DÖNÜŞÜM TESİSİ, İLİMİZDE KURULDU!

Bu haber 22 Kasım 2020 - 20:00 'de eklendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde başlatılan ‘Sıfır Atık Projesi’ kapsamında ilimizde, Vali Erkaya Yırık’ın öncülüğünde Türkiye’ye örnek olacak bir uygulamaya imza atıldı. Elazığ’da kompost geri dönüşüm tesisi kuruldu. Tesis ile israfın önüne geçmek ve doğal kaynakları daha verimli kullanmak hedefleniyor. Artık atıklar çöpe gitmeyecek. Başlatılan proje ile organik atıklar gübreye dönüştürülecek. Çıkan gübreler, tarımda kullanılacak. Doğal kaynakların daha verimli kullanması amacıyla kurulan tesis sayesinde atık miktarı azalacak ve atıklar geri kazanılarak, ekonomiye katma değer sağlanacak. Tesis ayrıca bölgede İlk olma niteliğini taşıyor. Kurulan bu tesis ile başlangıç olarak Valilik ve bağlı birimlerdeki aylık 6 tona yakın organik atıktan 2 ton toprak iyileştirici kompost gübresi elde edilecek.

 

 

Haber: Songül DURSUN

Türkiye’de başlatılan Sıfır Atık Seferberliği ile Elazığ’da Vali Erkaya Yırık öncülüğünde örnek bir proje başlatıldı. Kompost Geri Dönüşüm Tesisi ile atıklar gübreye dönüştürülüyor. O gübreler de sera, park, bahçelerde kullanılıyor.

BİR AYDA YAKLAŞIK 300-350 KG GÜBRE ELDE EDİLİYOR

Elazığ’da ‘Sıfır Atık Projesi’ kapsamında Türkiye’ye örnek olacak bir uygulamaya imza atılıyor. Uygulama ile ilimizin ‘sıfır atık ili’ olması hedefleniyor. Yemekhane ve pazarlardan çıkan organik atıklar, bir cihazla birlikte gübreye dönüştürülüyor. Bir ayda yaklaşık 300-350 kg gübre elde ediliyor. Doğal kaynakları daha verimli kullanmak amacıyla başlatılan uygulama sayesinde atık miktarı azaltarak, atıkların geri kazanılarak ekonomiye katma değer sağlanacak.

DÜNYADA YILDA 1,3 MİLYAR TON YEMEK İSRAF EDİLİYOR

Dünyada yılda 1,3 milyar ton yemek israf ediliyor. Ayrıca tonlarca yemek artığı da çöpe gidiyor. Bunu ekonomiye kazandırmak mümkün. Elazığ Valiliği, kullandığı cihaz ile yemekhanelerden ve pazarlardan çıkan organik atıkları yönetiyor, organik gübre elde ediyor. Makineye her türlü yemek artığı atılabiliyor. Ancak peçete, izmarit gibi atıkların atılmaması gerekiyor. Çalışma prensibi ise oldukça basit. Her 10 kilo atığın ardından cihaza bir kilogram talaş atılması gerekiyor

ÜRETİLEN GÜBRE, EN VERİMSİZ TOPRAĞI BİLE CANLANDIRIYOR***

Kompost yapmak, çöp sorununa çözüm sunarken, bir yandan da ürettiği son derece verimli gübre sayesinde en verimsiz toprağı bile canlandırıyor. İl geneline yaygınlaştırıldığında elde edilen bu kompost gübresi Elazığ’da tarla bitkileri üreticileri, süs bitkileri üreticileri, seralar, belediyenin park ve bahçe birimlerinde bitkisel üretim ve peyzaj çalışmaları için kullanılabilecek. Bu sayede çöp olarak nitelenen geri kazanılabilir nitelikte olan organik atıklardan toprağı iyileştiren yüksek verimli kompost gübresi elde edilmiş olacak.

BÖLGENİN İLK KOMPOST GERİ DÖNÜŞÜM TESİSİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde başlatılan ‘Sıfır Atık’ projesi kapsamında bölgede ve Elazığ’da ilk olan , Kompost Geri Dönüşüm Tesisi Elazığ Valiliği Hizmet Binası bahçesinde kuruldu. Elazığ Valisi Erkaya Yırık, kurulan tesis ile atıkların değerlendirilerek, israfın önleneceğini söyledi.

İLİMİZİN, TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLACAK  ‘SIFIR ATIK İLİ’ OLMASI HEDEFLENİYOR***

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde başlatılan ‘Sıfır Atık Projesi’ seferberliği ile Elazığ’da da Türkiye’ye örnek olacak sıfır atık ili oluşturma hedefi başlatıldı. Başlatılan proje ile Elazığ’da ve bölge de ilk olan kompost geri dönüşüm tesisi kuruldu.

“BU TESİSİN DAHA BÜYÜĞÜNÜ, YAKIN BİR ZAMANDA İL ÖZEL İDARE’MİZİN BÜNYESİNDE TAHSİS EDECEĞİZ”***

Tesis ile israfın önüne geçilerek, doğal kaynakların daha verimli kullanılıp, atık miktarının azaltılması ve atıkların geri kazanılarak ekonomiye katma değer sağlanması hedeflendiğini kaydeden Elazığ Valisi Erkaya Yırık, tesisi ziyaret ettiği sırada sanayileşme ve kentleşmeyle birlikte kaynakların hızla tükendiğini anımsattı ve “ Ülkemizde başlatılan Sayın Cumhurbaşkanımızın eşleri Emine Hanımefendi’nin önderliğinde yürütülen ‘Sıfır Atık’ projesi ile Elazığ’ımızı da buluşturuyoruz. Burada kurduğumuz Sıfır Atık Tesisi ile ilimizde atık haline gelen gerek yurtlarda, gerek kurumlarda, bir şekilde pazar yerlerinde oluşan atıkları burada değerlendirmek suretiyle, başta seralar, tarlalar, üreticiler, çiftçilerimiz, park ve bahçe alanlarımız, belediyelerimizin kullanabileceği ‘kompost gübre’ haline dönüştürülecek. Tesisimizin adı ‘Kompost Geri Dönüşüm Tesisi’… Sıfır atık projesiyle atıklarımızı değerlendirmek suretiyle israfı da önleyerek ilimize yararlı hale getiriyoruz. Kompost Geri Dönüşüm Tesisimiz, bu bölgenin ilk projesi. İlimize, Elazığ’ımıza hayırlı olsun. Birinci aşamasını kurmuş olduğumuz bu tesisin daha büyük kısmını da inşallah İl Özel İdare’mizin bünyesinde ve bahçesinde yakın bir zamanda tahsis edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Ekran Alıntısı

Ekran Alıntısı1

Ekran Alıntısı2

Ekran Alıntısı3

Ekran Alıntısı4

Ekran Alıntısı5

Ekran Alıntısı6

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.