Duvar gazetesinde “Gakgoşlar diyarı Elazığ” başlığını taşıyan bir yazı yayımlandı. Bu başlığı okuyunca Elazığ’ın tanıtımına bir katkı diye düşünebilirsiniz düşünmesine lakin yazıyı okuyunca; birçok yerde Elazığ’ın da Elazığ’da yaşayanlarının da zan altında bırakılarak bir yazı kaleme alındığını fark etmemek mümkün değil!  Üstelik yazar Serpil Kurtay; bu yazı ile ilgili Elazığ’ı da Elazığ’da yaşayanları da aforoz edenin kendi olmadığını ekşi sözlüğe yansıyan bazı yorumlar ışığında bu yazıyı kaleme aldığını aktarmayı da es geçmemiş… Elbette düşünce özgürlüğü olmalı! Ama yayımlanan bir şey de gelişi güzel sunulmamalı! Bir şehirdeki yaşama, yaşantıya parmak basacaksanız o şehirde bizzat gelip çeşitli deneyimler elde etmeniz gerekir. O şöyle demiş bu böyle demiş minvalinde kulaktan dolma bir takım bilgilerle kadim bir kültürle özdeşleşen Elazığ’ı ve bu kültürde yaşayan insanları zan altında bırakmak ne denli etik? Varın bunu siz düşünün! Her neyse tüm bunlar uzun uzun diye tartışılır tartışılmasına ama burada ayrı bir parantez açarak; bu duruma şehrin erkleri neden bir ses çıkarmaz? Demeden de geçemiyoruz. Elazığ; 3 yılda 3 büyük deprem yaşadı ve bu yaraların sarılması ve bu şehrin yeniden inşası noktasında Elazığ’ın tanıtımı da son derece önemliyken Elazığ’ın tanıtımını bu denli zedeleyecek bir yazı karşısında; bu yazıyı kaleme alan yazara Elazığ neden yeterince tanıtılmaz da yazar sosyal medyadaki yorumlardan şekillendirdiği pencereden Elazığ’a bakar. Sahi bu şehrin dinamikleri daha nereye kadar suspus kalacak? Elazığ değerleri ile marka bir şehir olma yolunda emin adımlarla pek tabi yürümeli derken üstelik. Sadece bu mu? Kadim kültürü ile dünyanın ilgi odağı; Harput’umuz UNESCO’nuın Geçici Dünya Mirası Listesindeyken böylesi yazılar Elazığ’ın tanıtım atağını sekteye uğratmaz mı? Elazığ’ın değerlerini de Elazığ’ın gakgolarını da gerçek manada tanıtsak hiç fena olmaz sanki ne dersiniz?

Haber- Yorum: Kübra TÜRKAN

Bazen gerçekten bu kadarı pes diyecek noktaya varıyoruz. Sık sık Elazığ’ın birçok değeri olduğuna ve bunların tanıtımının çok daha sağlıklı bir şekilde yapılması gerektiğine dem vurup duruyoruz. Fırat gazetesi olarak da Elazığ’ın artıları kadar eksilerini de gün yüzüne çıkararak,  eksiklikler giderildiği noktada Elazığ’ın ciddi bir sıçrama yaşayabilecek bir potansiyeli olduğunu ifade edip duruyoruz. Kimisine göre reklamın iyisi ve kötüsü olmasa da Elazığ’ı da Elazığ’da yaşayanları bilmeden gelişi güzel yargılanırsa Elazığ’a ve Elazığ’da yaşayanlara dair de önyargı oluşması kaçınılmaz olur. Bu önyargıların önüne geçmek ise bu şehrin yetkililerinin, bürokratlarının işi ve sağlıklı bilgi onlar aracılığı ile kamuoyuna ulaşırsa kamuoyu  o zaman sağlıklı bilgilenir, her şey çok daha güzel olur.

Kalem; en güçlü algı yönetimi aracıdır

30 Ağustos 2023 tarihinde yazar Serpil Kurtay Duvar gazetesinde “Gakgoşlar diyarı Elazığ” başlığını taşıyan bir yazı yayımladı. Yazının başlığını okur okumaz; yazarın Elazığ’a geldiğini ve buradaki izlenimlerinden kesitler sunduğu fikrine kapılıyorsunuz kapılmasına da işin aslı öyle değil! Yazar her ne kadar yazısının belirli kesitlerinde Elazığ’ın sahip olduğu tarihi, kültürel, gastronomi ve doğal güzelliklerinden bir takım kesitler sunsa da Elazığ’daki yaşamı sosyal medya yorumları ile ışık tutmaya çalışarak; kadim bir kültüre sahip Elazığ’ı da Elazığ’da yaşayan insanları üzecek bir takım yorumları da yazısına ilişkilendirmiş.  Yazısının içerisinde Elazığ’ın asayiş açısından sıkıntılı bir yer olduğuna, insanlarının da yobaz olduğu tarzındaki sosyal medya yorumlarını aktarmış.  Özetle münferit bir takım olaylar üzerinden genelleme yapılarak; Elazığ’a da Elazığ’da yaşayan insanları da zan altında bırakacak cinsten yorumları hiç mi hiç es geçilmemiş yazı da.  Kimisine göre reklamın iyisi kötüsü olmasa da kalem en güçlü silahtır ve algı yönetiminin en kuvvetli araçlarındandır.

Sosyal medya yorumlarından Elazığ’a pencere açmak ne denli sağlıklı?

Fırat gazetesi olarak bizler sık sık 3 yılda 3 büyük deprem yaşayan şehrin de insanlarının da kalkınması adına yapılacak olan şeyin Elazığ’ın değerlerinin gün yüzüne çıkarılarak; Elazığ’ın tanıtımının sağlıklı yapılmasından geçtiğini belirtip duruyoruz.  Özellikle Elazığ yeniden inşa edilirken bacasız sanayi turizminde göz ardı edilmemesi gerektiğine parmak basıyoruz.  Biz Elazığ tanıtımı ile yeniden bölgesinin incisi olsun isterken ve bunun için Elazığ’ın tanıtımının son derece önemli olduğunu vurgularken;  Elazığ’ın tanıtımını bu denli zedeleyecek bir yazı karşısında; bu yazıyı kaleme alan yazara Elazığ neden yeterince tanıtılmaz da yazar sosyal medyadaki yorumlardan şekillendirdiği pencereden Elazığ’a bakmak durumunda kalır. Yorumunda bulunmadan geçemiyoruz.

Neden karşı argüman sunup, şehrin tanıtımını sağlıklı yapamıyoruz?

Bir de böylesi hassas konularda bu şehrin dinamikleri daha nereye kadar suspus kalacak? Elazığ değerleri ile marka bir şehir olma yolunda emin adımlarla pek tabi yürümeli derken üstelik. Sadece bu mu? Elbette hayır! Kadim kültürü ile dünyanın ilgi odağı; Harput’umuz UNESCO’nuın Geçici Dünya Mirası Listesindeyken böylesi yazılar Elazığ’ın tanıtım atağını sekteye uğratmaz mı? Elazığ’ın değerlerini de Elazığ’ın gakgolarını da gerçek manada tanıtsak hiç fena olmaz sanki ne dersiniz? Galiba biz sustuğumuz için onlar konuşuyor!