“Bir gün değil, her gün engelli bireylerimizin yanındayız!” « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

“Bir gün değil, her gün engelli bireylerimizin yanındayız!”

Bu haber 02 Aralık 2019 - 18:00 'de eklendi ve kez görüntülendi.

3 Aralık Dünya Engelliler günü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Vali Çetin Oktay Kaldırım, “Bugün farkındalık yaratmak amacıyla hayata engelli bireylerin penceresinden bakılmalı. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün, dünyayı bütün bireyler için yaşanabilir kılmak, engelleri aşmak ve sevgiyle bütünleştirmek için bir vesile olmasını temenni ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle, engelli vatandaşlarımızın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü kutluyorum. Bir gün değil her gün kendilerinin yanlarında olduğumuzu belirterek, onlara; sağlıklı, mutlu ve başarılı yarınlar diliyorum” dedi. Vali Kaldırım’ın yayımladığı 3 Aralık Dünya Engelliler mesajında şu ifadeler yer aldı:

Engellilerin topluma kazandırılması ve haklarının tam ve diğer bireylerle eşit ölçüde kullanılması amacıyla; Birleşmiş Milletler 1992 yılında, 3 Aralık gününü “Dünya Engelliler Günü” olarak kabul etmiştir. 3 Aralık, farkındalık yaratmak amacıyla hayata engelli bireylerin penceresinden bakmaya gayret edilen önemli bir gündür.

İnsanı yaratılmışların en şereflisi olaraknitelendiren ve bu anlayışla inşa edilmiş bir medeniyetin mensupları olarak asli görevlerimizden biri de; Engelli vatandaşlarımızın temel hak ve özgürlüklerden, mevcut imkân ve fırsatlardan eşit şekilde yararlanmaları, topluma etkin ve verimli birşekilde katılmalarıdır. Tüm vatandaşlarımız gibi engelli vatandaşlarımızın da herhangi bir eksiklik hissine kapılmalarına müsaade etmeden, sorunlarını çözme ve taleplerini cevapsız bırakmama, geleceğe güvenle bakıp kaliteli yaşam sürmelerini sağlama gayreti içerisindeyiz.

“İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” düsturuyla hareket eden devlet anlayışımızla; engelli vatandaşlarımızın sosyal hayatın içerisinde etkin olarak yer almaları, günlük yaşama engelsizce katılmaları, toplumla bütünleşmeleri, fırsat eşitliğine sahip olmaları için çok ciddi temel kanuni düzenlemeler yapılmış ve hayata geçirilen sosyal politikalar vesilesiyle engelli vatandaşlarımıza hizmetlerden çok daha kapsamlı istifade edebilme imkânı sağlanmıştır.

Engelli vatandaşlarımızın sosyal hayata entegre edilerek yaşam kalitelerinin yükseltilmesi, medeni birtoplum olmanın vazgeçilmez asli unsurlarından birisidir. Engellilik, sadece engellilerin ve ailelerinin kaderi olan bir sağlık sorunu olmaktan ziyade, sosyal boyutlarıyla tüm toplumu yakından ilgilendiren, olumsuz etkilerini asgariye indirmek için herkesin katkı ve ortak çabasına ihtiyaç duyulan toplumsal bir gerçektir. Her sağlıklı bireyin bir engelli adayı olduğu gerçeğiyle hareket ettiğimiz takdirde, toplumsal hayat içerisinde dikkat edeceğimiz hususlara kimsenin uyarı ve hatırlatmasına gerek kalmadan harfiyen uyacağımıza ve engelli vatandaşlarımızın bakış açısını anlayacağımıza şüphem yoktur. Çünkü hiçbir engel seçim değildir. Toplumsal bilinç ve bilgi düzeyinin artırılması, yardımlaşma, dayanışma ve empati düzeyinin yükselmesiyle engelli kardeşlerimizin yaşam standartlarını artıracağımıza canı gönülden inanıyorum.

Zorluklara rağmen özellikle son yıllarda spordan eğitime, sanattan siyasete kadar, hemen her alanda önemli başarılara imza atan engelli kardeşlerimizin bu azimleri her türlü takdiri hak etmektedir. Engelli bireylerimizin her biri mutlu, konforlu ve rahat birhayat standardına kavuşuncaya kadar çözüm ortağı olarak kendileriyle yol arkadaşlığı yapmaya devam edeceğiz.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün, dünyayı bütün bireyler için yaşanabilir kılmak, engelleri aşmak ve sevgiyle bütünleştirmek için bir vesile olmasını temenni ediyorum. Bu duygu ve düşüncelerle, engelli vatandaşlarımızın 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü kutluyorum. Bir gün değil her gün yanlarında olduğumuzu belirterek sağlıklı, mutlu ve başarılı yarınlar diliyorum.

(Haber Merkezi)

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.