Elazığ’da 40 senedir hamallık yaparak 4 çocuğunu büyüten 67 yaşındaki Ali Rıza Hakverdi artık yeni neslin bu işi yapmadığından ve emeklerinin karşılığını alamadıklarından şikayetçi. Hakverdi, ayrıca eskiden Toprak Mahsulleri Ofisinde çalıştığını ve 250 kiloya kadar yük taşıdığını söyledi.

“40 seneden fazladır hamallık yapıyorum”

250 kiloya kadar yük taşıdığını belirten Ali Rıza Hakverdi; “Ben burada 40 senede fazladır hamallık yapıyorum Mal geldiği zaman malı boşaltıyorum malı yüklerim. O zamanlar bunlar 25’lik yoktu. Mal gelirdi 70-250 kilo arasında değişirdi. Bu taşıdıklarım şimdi 25 kilo rahat bunlar ama eskiden böyle değildi. Bir zamanlar Toprak Mahsulleri Ofisinde çalışırdık. Arpa gelirdi buğday gelirdi onları taşırdım” dedi.

Elazığ'da okuma yazma kursundaki kadınlara ‘KADES’ semineri Elazığ'da okuma yazma kursundaki kadınlara ‘KADES’ semineri

Verdiği borç para eşiyle boşanmasına sebep oldu

Zorlu yaşamında birde eşinden boşandığını söyleyen Hakverdi; “4 tane çocuğum var hamallık yaparak onlara baktım büyüttüm çünkü bir gelirim yoktu. Hamallık yapanlar yok artık olanlarda bizim gibi eskiler. Eskiden kazancımız iyiydi. Hanıma dedim ki gel acilin orada kerpiç bir ev vardı o zamanlar yeni bina yoktu. Ev 2 katlıydı 7 bin lira para istediler o zaman da 12 bin lira param vardı. Benim kaynımın oğlu geldi dedi enişte bu parayı ver bana faiziyle sana geri vereyim parayı aldı götürdü o para öylece gitti. Ev de alamadık hanımla da boşandık bu olaydan dolayı. Ben o kadar ezildim 4 tane erkek çocuğu büyüttüm. Halen daha ufak tefek yükler olunca hamallık yapıyorum” diyerek sözlerini sonlandırdı.