BİNLERCE KİŞİ İŞSİZ! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

BİNLERCE KİŞİ İŞSİZ!

Bu haber 30 Aralık 2020 - 18:44 'de eklendi.

Biyomedikal teknikerleri ve mühendisleri Sağlık Bakanlığından, hastanelerde görev yapmak için atama bekliyor. Atama bekleyen biyomedikal mühendisleri ve teknikerleri; “Sağlık Bakanlığına bağlıyız ama bakanlıkta meslek tanımımız yok. Biz de diğer sağlık personelleri gibi hastanelerde çalışma imkânı istiyoruz” dedi.

 

 

Haber: Aysun ÇETİN/ Remziye KÖKBURİ/ÖZEL

Biyomedikal teknikerleri ve mühendisleri Sağlık Bakanlığından, hastanelerde görev yapmak için atama bekliyor. Hastanelerde biyomedikal mühendislerinin ve teknikerlerinin işlerini farklı meslek gruplarının üstlendiğini iddia eden biyomedikal mühendisleri ve teknikerleri; “Bazı kamu hastanelerinde halen biyomedikal mühendisliği ve teknikerliği mevcut olmamakla birlikte tıbbi cihaz bakımını ve dökümantasyon işlerini elektrik mühendisleri ve diğer meslek grupları yönetmeye çalışmaktadır. Bu durum hastanelerde tıbbi cihaz ile ilgili aksaklıklara sebebiyet vermektedir” dedi.

“BİZLERE DUYULAN İHTİYAÇ HER GEÇEN GÜN ARTMAKTA”

Bunun örneğini geçtiğimiz günlerde Gaziantep’te özel bir hastanenin Covid-19 yoğum bakım servisinde oksijen tüpünden kaynaklandığını belirtilen yangın oldu. Biyomedikal tekniker ve mühendisliğine duyulan ihtiyaç her geçen gün artmakta. Hastanelerde tıbbi cihazların normal standart ölçüde ve sürede çalışmasını temin etmek olan biyomedikal teknikerlerinin ve mühendislerinin hastanelerde olması gerekliliği bir kez daha gözler önüne serildi. Gaziantep’te Covid-19 yoğun bakım servisinde oksijen tüpünden kaynaklandığı belirtilen yangının bir daha yaşanmaması için yasal olarak hastanelerde bulunması gereken biyomedikal tekniker ve mühendisinin önemi bir kat daha arttı. Uzmanlar, Gaziantep’teki vahim olayın bir daha yaşanmaması için hastanelerde biyomedikal tekniker ve mühendisinin bulunması gerektiği fikrinde.

“30 BİN MEZUNUMUZ VAR AMA ATANAMIYORUZ”***

“30 bin mezunumuz var ama atanamıyoruz” diyerek atanmak istediklerini vurgulayan Bahar Çetin; “Ben biyomedikal cihaz teknolojisi bölümü mezunuyum. Teknikerim. Bizim yıllardır bölümümüzden alım yok, atama yok. Nitelik kodumuz yok. Yıllardır onca mezun bir umut KPSS’ye giriyoruz. 30 bin mezunumuz var ama atanamıyoruz. Ve en kötüsü de hangi hastaneye giderseniz gidin bizim görevimizi başkaları yapmakta. Mesleğimizin gerekliliğini aralarında meslekten anlamayan kişiler yapmaktadır. Biz bu durumun son bulmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“HAKKIMIZ OLANIN VERİLMESİNİ İSTİYORUZ!”

Atama sıkıntısı yaşadıklarını aktaran Çetin; “Hakkımız olanın verilmesini istiyoruz. Ben ülkem için daha iyi sağlık koşullarını cihazlar üretmek, bakımını, kalibrasyonunu üstlenmek, sorununu üstlenmek istiyorum.  Dışarıda yapılan hastane masrafların yerine medikal mühendis ve teknikerlerin ataması yapılmalıdır. Hakkımız olan verilmelidir. Bizler biyomedikal mühendisleri ve teknikerleri olarak yıllardır atama sıkıntısı yaşıyoruz. Kadro verilmiyor. Verilse bile aldıkları kişi sayısı 10 ‘u geçmemekte. Onlarca kişi işsiz geziyor. Bizim yerimize başkaları istihdam ediliyor ve işimizi başkaları yapmaktadır. Ve taşeronla alım yapılmakta bizler kamuda biyomedikal teknikleri ve mühendisleri olarak sesimiz duymalarını istiyoruz.  Lütfen artık hakkımız yenmesin” şeklinde konuştu.

“12 BİNLİK ATAMADAN BİZLERE 1 KİŞİLİK BİLE ATAMA AÇILMADI”***

Sözlerini sürdüren Çetin; “Gaziantep’teki yaşanan kötü olayda bize gösterdi ki bizi biyomedikal mühendis ve teknikleri olarak sağlık kuruluşlarının olmazsa olmazlarındanız. Mutlaka bizler sağlık kuruluşlarında yer alması gereken personellerdeniz.  Ama buna rağmen 12 binlik atamadan bizlere 1 kişilik bile atama açılmadı. Teknikerlerimizin nitelik kodu bile bulunmamaktadır. Biz bu haksızlığın durdurulmasını ve birimlerdeki yerimizi almak istiyoruz. Gerekenin yapılmasını rica ediyoruz. Tıb ile medikalin bazen kesiştiği bazen de birleşerek bir bütün oluşturduğu heyecan verici bir buluşma noktası olan biyomedikal mühendisliği ve teknikerliği ülkemizde her ne kadar da adından yeni yeni söz ettirmeye başlansa da geleceğin meslekleri arasındadır. Dünya üzerinde rekabet gösteren bu mesleğin ülkemizde de gereken önemin verilmesini istiyoruz. Bu amaçla insan sağlığına yönelik araştırma ve geliştirme çalışmaları önemli ölçüde ivme kazanmıştır. Elde edilen ilgi çekici ve merak uyandırıcı sonuçlar araştırmacıların her geçen gün yeni ve farklı hedeflere yönelmelerine neden olmuştur. İnsanlık varoluşu gereği hemen her türlü koşulda sağlık ile mühendisliğin ortak çalışmaları neticesinde ulaşılacak yeniliklere ve gelişmelere muhtaç olmuştur. Haliyle temel çalışma amaçlı gereği tıb doktorlarının ve medikallerinin bu işbirliğine uyum sağlamak durumda olmaları kaçınılmazdır. Adından da anlaşılmak üzere biyomedikal çok disiplinli bir alan olup hemen hemen her mühendislik dalıyla ortak çalışma durumundadır. Biz de ülkemizde bu bölümün artık gereken değerinin verilmesini istiyoruz ve hakkımız olan atamaların yapılmasını istiyoruz” dedi.

“SINAVDA YÜKSEK PUAN ALMAMIZA RAĞMEN ATANAMIYORUZ”

KPSS den yüksek puan aldıklarına rağmen atanamadıklarını vurgulayan Mahsum Korhan; Biz üniversitelerin biyomedikal mühendisliği ve teknikerliği bölümlerinin mezunlarıyız. Bizim bölümlerde mezunların bir kısmı farklı sebeplerden ötürü özel sektörlerde iş bulamamaktadır. Nitekim bizde onlardanız. Son çare olarak KPSS sınavına hazırlandık. Sınavda yüksek puan almamıza rağmen atanamıyoruz.  Yeni açılan şehir hastanelerinde biyomedikal meslek grubu mezunları gerek mühendis gerekse tekniker olsun taşeron olarak işe giriyorlar. Bu durum bizi ziyadesiyle mağdur etmiş ve etmeye devam etmektedir” şeklinde konuştu.

“BİRAN ÖNCE MESLEĞİMİZİN BAŞINA GEÇMEK İSTİYORUZ”***

Hastanelerde biyomedikal mühendislerinin ve teknikerlerinin işlerini farklı meslek gruplarının üstlendiğini iddia eden Korhan; “ Bazı kamu hastanelerinde halen biyomedikal mühendisliği ve teknikerliği mevcut olmamakla birlikte tıbbi cihaz bakımını ve dökümantasyon işlerini elektrik mühendisleri ve diğer meslek grupları yönetmeye çalışmaktadır. Bu durum hastanelerde tıbbi cihaz ile ilgili aksaklıklara sebebiyet vermekte. Bu aksaklıklar hastanelerin özel firmalara yüklü paralar ödemesiyle sonuçlanmaktadır. Bizler biyomedikal mühendisleri ve teknikerleri olarak hastanelerde çalışmaya başlayarak, oluşacak olan daha nitelikli teknik servis ekibinin bir parçası olmak ve hastanelere tıbbi cihaz kaynaklı zararı en aza indirmek istiyoruz. Bizler mesleğimizi başka meslek gruplarına bırakmak istemiyoruz. Merkezi alımlarda bizim için kayda değer bir sayı görmek ve biran önce mesleğimizin başına geçmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

“BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLERİ VE TEKNİKERLERİ İÇİN ALIMLARDA KONTENJAN YOK VEYA YOK DENECEK KADAR AZ!”

Biyomedikal mühendislik ve teknikerliği bölümlerinden mezun olanların işsiz kaldıklarına dikkat çeken Elif Uğurgöl; “Biyomedikal mühendisliği ve teknikerliği bölümünden mezun olanlar gibi ben de mezun olduktan sonra iş aradım. Özel sektörde iş bulamadım. Yaklaşık bir yıldır süren iş arayışım sonuçsuz kalmıştır. Hazırlanarak girdiğimiz KPSS ‘den yüksek puanlar aldığımız halde atanamıyoruz. Çünkü ne biyomedikal mühendisleri ne de teknikerleri için alımlarda kontenjan yok veya yok denecek kadar az. Sağlık Bakanlığına bağlıyız ama bakanlıkta meslek tanımımız yok” ifadelerine yer verdi.

“DİĞER SAĞLIK PERSONELLERİ, GİBİ HASTANELERDE ÇALIŞMA İMKÂNI İSTİYORUZ”

Tıbbı cihazların tamirinin birinci elden biyomedikalciler tarafından yapılması gerektiğine dikkat çeken Uğurgöl; “Hastanelerde biyomedikale hem mühendis hem de tekniker olarak ihtiyaç var. Bu ihtiyaca staj yaptığımız hastanelerde bizzat kendimiz gördük. Periyodik bakımı yapılması gerekilen yüksek riskli cihazlar için biyomedikalcilere ihtiyaç vardır. Bunun üzücü örneğini Gaziantep’teki patlama olayında gördük. Bunun yanı sıra hastanelerde tıbbı cihazların tamiri birinci elden biyomedikalciler tarafından yapılabilecekken hastanelerde bu küçücük arızalar için yüklü paralar ödenmektedir. Yeni açılan şehir hastanelerinde de bunun net bir şekilde görebiliriz. Şehir hastanelerinde biyomedikallerin taşeron firmaların tekelinde olması, bu hastanelerin biyomedikalci personelinde taşeron olarak girmesine sebep olmuştur. Biyomedikal mühendisleri ve teknikerlerinin kamu hastanelerinde taşeron olarak alınması KPSS için emek veren binlerce mezunu mağdur etmiştir. Sonuç olarak biz de diğer sağlık personelleri gibi hastanelerde çalışma imkânı istiyoruz. Bu haksızlığa artık son verilmesini istiyoruz” dedi.

“İNSAN SAĞLIĞINI KORUMAK İÇİN KADRO AÇILMASI GEREKLİLİĞİ ESASTIR”

Sağlık Bakanlığı bünyesinde, meslek tanımının olmaması ve nitelik kodlarının bulunmaması sebebiyle biyomedikal mühendisleri ve teknikerlerine sağlık atamalarında kontenjan verilmediğini aktaran Kübra Gemici; “Sağlık bilimlerinde cihazların kullanımı ve hasta güvenliği için biyomedikal mühendislerinin mesleklerinin icra etmesi gerekmektedir. Biyomedikal mühendisi yapay iç organlar, vücut parçalarının yerini alacak yapay aletler ve tıbbi problemlerin teşhisi için makineler gibi tasarım sistemlerini ve ürünlerini geliştirmektedir. Ülkemizde riskli olan tıbbi cihazların bulunduğu ortamda çalışıp ciddi sorunlara anında müdahale edebilecek, bakım ve kalibrasyonu düzenli yapabilecek, biyomedikal mühendislerine ve teknikerlerine gereksinim vardır. Ancak Sağlık Bakanlığımızın bünyesinde, meslek tanımımızın olmaması ve nitelik kodumuzun bulunmaması sebebiyle bölümlerimize sağlık atamalarında kontenjan verilmemektedir. Bizler bu durumun son bulmasını, gerekenin yapılmasını Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca’dan rica ediyoruz. İnsan sağlığını korumak için kadro açılması gerekliliği esastır” ifadelerini kullandı.

“GÖRÜNMEZ OLMAK İSTEMİYORUZ, SAHADA GÖREVİMİZİN BAŞINDA OLMAK İSTİYORUZ”***

“Artık görünmez olmak istemiyoruz sahada görevimizin başında olmak istiyoruz” ifadelerini kullanan Ayşe Kaya; “Her alanda güvenlik koşullarının iyileştirilmesinin gerekli. Sağlık alanında da tıbbi cihazların güvenlik koşullarının çok önemli olduğu bilinmektedir. Cihaz güvenliğini sağlamak biz değerli biyomedikal mühendislerinin ve teknikerlerinin görevleridir. Bizler eğitimini aldığımız meslek gruplarımızın kadrolarda atama eksikliğinin giderilmesini istiyoruz. Maalesef buna rağmen hastanelerde biyomedikal personelleri yeterli sayıda değildir. Sağlık Bakanlığı bizlere gerekli olan kadroyu vermemektedir” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.