Haber: Beyza BİŞKİN—ÖZEL

6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerde Elazığ’da birçok bina hasar aldı. Deprem sonrası yapılan hasar tespit çalışmaları, depremzede vatandaşlar ile uzmanları karşı karşıya getirdi. Bu kapsamda Rızaiye Mahallesi’nde bulunan 3 bloğu bir birine bağlayan binanın hasar tespit sonucu ise vatandaşı adete hayrete düşürdü. Blokların kolon ve kirişlerinin birbirine bağlı olmasına rağmen bloklardan biri ağır hasarlı birisi orta hasarlı diğeri ise hasarsız. Hasar tespit raporuna tepki gösteren vatandaşlar; “Hangi raporun doğru olduğu belli değil. 3 tane rapor var hangi apartman yıkılacak neresi neden yıkılacak hiç belli değil, şimdi bu adamlar ne yapacak?” dedi.

Önce 24 Ocak Elazığ depremi daha sonra ise 6 Şubat’ta meydana gelen asrın felaketi Kahramanmaraş merkezli depremlerde Elazığ’da bir çok bina hasar aldı. Deprem sonrası yapılan hasar tespit çalışmaları, depremzedelerle uzmanları karşı karşıya getiriyor.

Vatandaş rapor sonuçlarına tepkili!

Rızaiye Mahallesi Kazım Hoca Sokak’ta bulunan, 3 bloğunda birbirine bağlı olduğu binanın hasar tespit sonucu adeta bilmece gibi. Blokların kolon ve kirişlerinin birbirine bağlı olmasına rağmen bloklardan biri ağır hasarlı birisi orta hasarlı diğeri ise hasarsız. Vatandaş duruma tepkili 3 tane rapor var hangi rapor doğru belli değil diyor.

“Hangi raporun doğru olduğu belli değil”

Binanın altında dükkânı bulunan esnaf, 3 tane raporun olduğunu ve hangi apartmanın yıkılacağının belli olmadığını belirterek; “Bu apartman Rızaiye Mahallesi Kazım Hoca Sokak 29 numaraydı numara değişti şu an 4, 3 ve 2 numara apartman girişleri iki apartman şeklinde. Alttaki dükkanlar ve apartmanlar birbirine bağlı. Bir apartmanın durumuna gelip bakılmış hasarsız, diğer ekip gelmiş bakmış az hasarlı, bir başka ekip gelmiş bakmış orta hasarlı itiraz edilmiş. Bu sefer de ağır hasarlı olmuş” diye konuştu.

“3 ayrı rapor var ve hiçbiri aynı değil”

Hasar tespit raporuna tepki gösteren esnaf; “Kademeli hasar tespiti ama binalar birbirine bitişik kolon ve kirişleri ortak. Burası hasarsız biri orta hasarlı biri az hasarlı biri ise ağır hasarlı biri de hasarsız.  Apartman numaraları hepsi birbiriyle bağlantılı kapı numaraları var. Hangi raporun doğru olduğu belli değil. 3 tane rapor var hangi apartman yıkılacak neresi neden yıkılacak hiç belli değil, şimdi bu adamlar ne yapacak?” dedi.