BİLET PARALI OLUNCA, SAĞLIK RAFA MI KALKIYOR? « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

BİLET PARALI OLUNCA, SAĞLIK RAFA MI KALKIYOR?

Bu haber 05 Temmuz 2020 - 15:10 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Türkiye Sakatlar Derneği Elazığ Şube Başkanı aynı zamanda gazetemiz köşe yazarlarından Metin Fırat; “Covid- 19 bahanesi ile engellilerin ücretsiz ulaşım hakkı Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) ve TCDD Taşımacılık AŞ tarafından hukuka aykırı olarak askıya alınmıştır” diyerek normalleşme sürecini hatırlattı. Ayrıca Fırat, bu uygulamadan ilgili ve yetkili mercilerin haberlerinin olup olmadığını sorgulayarak, bir nevi bilet paralı olunca kimsenin sağlıklarını düşünmediğine lafı getirdi.

 

 

Haber: Kübra TÜRKAN

TSD Elazığ Şube Başkanı Metin Fırat, koronavirüs pandemisinde normalleşme sürecine geçildiğini belirterek;  “TCDD’nin ve Taşımacılık AŞ’nin, engellilerin ücretsiz ulaşım hakkını askıya alması; 4736 Sayılı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Ürettikleri Mal ve Hizmet Tarifeleri ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanunun ilgili maddelerinin ihlalidir. Pandemi nedeniyle 28 Mart 2020 tarihinde Tüm vatandaşlar için seferleri durdurulan; Yüksek Hızlı Tren (YHT) ve ana hat yolcu tren seferleri, 28 Mayıs 2020 tarihinde tüm vatandaşlar için yeniden başlatılırken;  hiç bir yasal gerekçesi olmadan engellilerin ücretsiz ulaşım hakkı askıya alınmıştır. Bu uygulama hukuksuzdur. Olağanüstü durumlar için herkes için önlem alınır. Kaldı ki, pandemi nedeniyle belirli bir süre, herkes için TCDD’nin seferleri durdurulmuştur. Normalleşme sürecine girildiğinde, pandemiye yönelik gerekli önlemler alınarak TCDD seferleri yeniden başlatıldığında, engellilerin sözde koruma altına alındığı bahane edilerek, ücretli olarak seyahat etmelerine karar verilmiştir” diyerek alınan bu karara tepki gösterdi.

BAŞKAN FIRAT, YETKİLİLERE SORULAR YÖNELTTİ!

Başkan Fırat;  “4736 sayılı Kanunda pandemiye yönelik hiç bir değişiklik yapılmadığı halde, hukuksuz ve dayanaksız bir biçimde engelliler adına alınan bu karar hakkında; Ulaştırma ve Altyapı Bakanımıza soruyoruz; ‘Bu hukuksuz uygulamadan haberdar mısınız?’ Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanımıza ve Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürümüze soruyoruz; ‘Bu hukuksuz uygulamanın kaldırılması hakkında bir işlem başlattınız mı?’ Sağlık Bakanımıza soruyoruz; Bakanlık olarak TCDD’ye; yolcu taşımacılığında pandemiye yönelik önlemler kapsamında ‘Engellilerin ücretsiz ulaşım hakkını askıya alın’ tavsiyesinde bulundunuz mu? Adalet Bakanımıza soruyoruz; 4736 sayılı Kanunda, herhangi, bir değişiklik yapılmadan engellilerin ücretsiz ulaşım hakkının TCDD tarafından askıya alınmasını, hukuka aykırı buluyor musunuz?” diyerek çeşitli sorular yöneltti.

“BU HUKUKSUZLUĞA SON VERİLMELİ”

Sözlerinin sonunda Başkan Fırat; “TCDD Genel Müdürüne ve TCDD Taşımacılık AŞ’ ye soruyoruz; CİMER üzerinden vatandaşlara verdiğiniz yanıtta ‘Yolcu trenlerimizde alınacak tedbirler ve uygulanacak süreçler Sağlık Bakanlığı tavsiyeleri doğrultusunda şirketimizce hazırlanmıştır. Pandemi nedeniyle alınan tedbirler kapsamında trenlerimiz yarı kapasite ile çalıştırılmakta olup engelliler için uygulanan ücretsiz bilet satışımız şu an için geçerli değildir. Ancak ücretli bilet alımı mümkündür’ ifadeleri yer alıyor.  Müdürlük olarak; Sağlık Bakanlığından; ‘Trenlerin yarı kapasite ile çalışması amacıyla, engellilerin ücretsiz ulaşım hakkını askıya alın’ şeklinde bir tavsiye aldınız mı? Eğer bu yönde bir tavsiye almadıysanız, 4736 sayılı Kanuna aykırı olarak hangi gerekçe ile bu uygulama kararını aldınız? Bizler STK’ler olarak; yukarıda sorduğumuz sorular ışığında TCDD’nin ve TCDD Taşımacılık AŞ’nin; bu hukuksuzluğa derhal son vererek, internetten bilet alımı dahil, engellilerin ücretsiz ulaşım hakkına yönelik uygulamayı başlattığını duyurmasını acilen talep ediyoruz” dedi.

Fırat 1

Fırat 1

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.