BİK Kurumsal İletişim Müdürü Türker Çeltik ile dijital medyayı masaya yatırdık!

Basın İlan Kurumu (BİK) Kurumsal İletişim Müdürü Türker Çeltik ile son derece keyifli ve bir o kadar da bilgilendirici bir söyleşi gerçekleştirdik. Söyleşimiz sırasında Müdür Çeltik, genç iletişimcilere mesleklerinde iyi noktalara gelebilmeleri...

16 Aralık 2021, 17:05
BİK Kurumsal İletişim Müdürü Türker Çeltik ile dijital medyayı masaya yatırdık!

Basın İlan Kurumu (BİK) Kurumsal İletişim Müdürü Türker Çeltik ile son derece keyifli ve bir o kadar da bilgilendirici bir söyleşi gerçekleştirdik. Söyleşimiz sırasında Müdür Çeltik, genç iletişimcilere mesleklerinde iyi noktalara gelebilmeleri adına son derece faydalı bilgiler vererek; “Genç iletişimciler birkaç yabancı dil öğrenmeli ve dijital medyayı ıskalamamalı” dedi. Yerel medyanın dijitalleşme sırasında nelere dikkat etmesine de açıklık getiren Müdür Çeltik; “Yerel basınımız demokrasimizin kılcal damarlarıdır. Yerel basınımızın dönüşen dünyadaki yerini alması da demokrasimizin sekteye uğramamasının en önemli unsurlarından birisidir” ifadelerini kullandı.

Röportaj: Kübra TÜRKAN

BİK Kurumsal İletişim Müdürü Türker Çeltik ile dijital medyayı adeta A’dan Z’ye masaya yatırdığımız bir söyleşi gerçekleştirdik.  İşte Müdür Çeltik ile gerçekleştirdiğimiz söyleşinin detayları şöyle…

Öncelikle kendinizi tanıtır mısınız?

“GAZETECİLİK OKUYUP, MESLEĞİNİ YAPAN NADİR İNSANLARDANIM!”

1981 Kahramanmaraş doğumluyum. Üniversiteyi İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünde okudum. Aslında bölümünü okuyup da mesleğini yapan az kişiden birisiyim, bu konuda kendimi şanslı hissediyorum. Staj dönemini de sayarsak bu yıl mesleğimde 20. yılımı karşılamış oluyorum. Bir buçuk yıldır Basın İlan Kurumu Kurumsal İletişim Müdürlüğü görevini ifa ediyorum. BİK’ten önce de yaklaşık 6 yıl Anadolu Ajansı Yeni Medya Haberleri Müdürlüğü görevinde bulundum. Yaklaşık 13 yıldır mesleğin dijital tarafındayım. Google ürünleri (Analytics, Search Console, Adsense, Ads), Reklam yönetimi, Sosyal Medya yönetimi, İçerik Yönetimi, SEO, Yazılım ve Sistem proje yönetimi çalışma alanlarımın hâkim tarafını oluşturuyor.

Birçok kişi dijital dünyaya dair bir takım tanımlamalar yapmakta bizler işin uzmanının bakış açısıyla dijital dünyayı dinlemek istesek neler söylersiniz?

“DİJİTAL BİR ÇAĞDA YAŞIYORUZ VE BUNA ADAPTE OLDUK!”

Dijital bir çağda yaşıyoruz. Bu duruma öylesine adapte olduk ki biz, dijital mecralar sanki dünyanın oluşumunun bir parçasıymış ve her zaman kullanıyorduk gibi bir durum var. Dijital dünya nedir? Sorusunun tanımlamasını yapma çabası çoğu zaman gereksiz gördüğüm nafile bir çaba. Bir sözlük karşılığı gibi hiçbir zaman tek cümleyle ifade edilemeyecek kadar geniş, değişimi ve dönüşümü devam eden bir kavram aslına bakarsanız. Bir tanımlamada bulunsak mesela, dijital, aklınıza gelen her bir verinin, elektronik araçlar yardımıyla sayısallaştırılması diyebiliriz. Yani bütün bu süsün, görselin arkasında 0’lar ve 1’ler var. Enformasyon bu şekilde araçlar arasında iletiliyor. Bu iletişimi kıymetli kılan da internet teknolojisidir. İnternet teknolojisinde Web 1.0 olarak bildiğimiz internet ağı 1980’lerin sonunda şahsi kullanıma açıldı ve az sayıda katılımcıya sahipken 20 yılı aşkın bir süredir, etkileşimli internet olarak nitelendirdiğimiz Web 2.0’ı kullanıyoruz. Artık herkes Web 3.0’ın getireceği yeniliklere odaklanmış durumda. Tüm bu dönüşüm süreci 30-40 sene içerisinde gerçekleşiyor. İnternetin, bilgi erişimi ve paylaşımı konusunda sunduğu olanaklar gün geçtikçe artıyor.

“MEDYA TEKNOLOJİLERİ, TOPLUMSAL YAŞAMIN HER ALANINA NÜFUZ ETMİŞ DURUMDA!”

İçinde bulunduğumuz bu çağda medya teknolojileri toplumsal yaşamın her anına nüfuz etmiş durumda. Bireyin hayatını etkilemekte, dönüştürmekte ve onların yaşam tarzında ve günlük hayatında büyük değişiklikler yaratmakta. Yani bizler artık eğlence, iletişim, sosyalleşme ve bilgiye erişim gibi birçok günlük etkinliği dijital iletişim araçları üzerinden görmekteyiz ve bu durum beraberinde geniş kitlesi olan dijital mecraları kıymetli kılmakta, içerik üreticisi için zamansız ve ölçülebilir şekilde kitlesine ulaştığı için dijital mecraları kıymetli kılmakta. Örnekleri daha da çoğaltabiliriz ama temelde demek istediğim; gelecek tüketenin ve üretenin bir arada bulunduğu bu temel üzerinde inşa ediliyor.

Dijital mecralar denildiğinde sizde ne gibi çağrışımlar yapmakta ve bu mecraların olmazsa olmaz özellikleri nelerdir?

“YENİ MEDYA, SEKTÖR İÇİN MUAZZAM AVANTAJLAR SUNMAKTA!”

Bunun cevabı aslında dijital medyada olan ve konvansiyonel medyada olmayan ya da görece daha az olan etkileşim, kitlesizleştirme ve eşzamansızlık gibi nitelikler. Bunlar yeni medyayı farklı kılan bulunmaz nimetler aynı zamanda. Şöyle izah edeyim, bu mecranın en önemli özelliği interaktif olması, etkileşim demek, kitlesizleştirme demek özelleştirilebilir içerik ve hedeflenebilir kitle demek, eşzamansızlık demek yeni mecranın interaktif olmasıyla birlikte eş zamanlı olarak içeriğinize alınan tepkileri ölçebilmeniz demek.  Geleneksel medyada özellikle dönüş almak, kitlenin nabzını tutmak, duygu durumunu anlayabilmek hem zor hem de maliyet gerektiren şeyler. İşte dijital mecralar bu özellikleri ile sektörler için muazzam avantajlar sunmakta.

Sizce insanlarımız ortalama dijital mecralarda günün kaç saatini geçirmekte?

GÜNDE YAKLAŞIK 8 SAATİMİZİ İNTERNETTE GEÇİRİYORUZ!

Süreler, kişilerin sosyo-demografik özelliklerine göre muhakkak ki farklılık gösterecektir. Net bir şey söylemek kendi açımdan mümkün olmasa da bu tip davranışları ölçmek için istatistiki veri sağlayan bazı kuruluşlar var. Hootsuite’in Digital 2021 Turkey Raporu, Türkiye’de 66 milyona yakın internet, 60 milyona yakında aktif sosyal medya kullanıcısı olduğunu söylüyor. Rapor verilerine göre günde 7 saat 57 dakikamızı internette geçiyoruz. Bunun 2 saat 57 dakikalık kısmını da sosyal medya kaplıyor.

Dijital mecraları ağırlıklı olarak gençlerin kullanıldığı bilinmekte ama onlar da güvenilir olmayan ve çoğu zaman ruh sağlıklarını olumsuz etkileyen bir takım içeriklere de buralardan erişim sağlamakta. Bu mecraların daha güvenilir olması adına ne gibi önlemler alınabilir?

“MEDYANIN; İNSANLAR VE DAVRANIŞLARI ÜZERİNDE DOĞRUDAN VE KONTROL EDİCİ ÖZELLİĞİ OLDUĞU TEORİLERİ VAR!”

Günümüz modern toplumlarında internet, cep telefonu ve bilgisayar gibi bilişim teknolojileri araçları yoğun bir şekilde kullanılmakta. Özellikle de gençlerin bu araçlarla çok zaman geçirdikleri birçok platformda farklı boyutlarıyla değerlendirilen bir konu. Medyanın insanlar ve davranışları üzerinde doğrudan ve kontrol edici özelliği olduğuna dair birçok iletişim teorisi var. Burada küçük yaş grubu için internet servis sağlayıcılarının ‘Güvenli İnternet Hizmeti’ adı altında farklı aile profilleri bulunuyor. Bu şekilde Bilgi Teknolojileri Kurumu tarafından servis sağlayıcılarına gönderilen listelere erişim sağlayacak şekilde interneti filtrelemek mümkün olabiliyor. Yaş grubunu biraz yukarıya çıkardığımızda ise medya okuryazarlığı terimi bilinç düzeyini artırmak adına önemli bir rol oynuyor. Bilindiği gibi medyanın bir sınırı yok. Özellikle sosyal medya ve internet yoluyla dolaşıma sokulan yalan haberlerin oluşturduğu dezenformasyon siyasi, kültürel ve ruhsal bir çok alanda probleme yol açabiliyor. Ama burada medya bilincinin ailede ve eğitim sisteminde yüklendiği genç, medyanın mesajını doğru yorumlayabilecek donanıma sahip olacaktır. Medya okuryazarlığı eğitim kurumlarında ders olarak sunuluyor hatta zorunlu ders haline getirilmesi içinde yoğun çaba harcanıyor diye biliyorum.

Dijital kimliklerin, sosyal hayatın önüne geçtiğini düşünüyor musunuz?

“DİJİTAL DÜNYAYI ARTIK ELİMİZDE TAŞIYORUZ”

İletişim teknolojileri insanların bireysel ve toplumsal tüm ilişki boyutlarını etkiledi. Özellikle bunda mobil verinin önemli rolü var. Artık dijital dünyayı elimizde taşıyoruz. Haliyle sosyal ağlarda kişilerin her anında, bulunduğu her ortamda yaşamının bir parçası haline geldi. Sosyal medya ortamlarında takipleşmek, beğeni almak, yorum yapmak, paylaşmak gibi eylemler önemliyken, bir yandan kişilerin kendilerini hangi isimlerle, görseller veya yorumlarla ifade ettikleri de bir o kadar önemli hale geldi. Özüne bakarsak bu platformlar aslında ticari faaliyetler için önemli bir Pazar sunuyor ve bizlerde bu pazarın alıcılarıyız. Yani dijital görünenle gerçeği iyi ayırt etmek gerekiyor. Bize gösterilen dışında yaşanılan hayatları bilmiyoruz ama özeniyoruz. Sosyalleşmenin şekli Web 2.0’ın getirdiği etkileşimle değişti. Bu mecrada sosyalleştikçe aslında toplumdan uzaklaşıyor, yalnızlaşıyoruz. Bu konunun psikoloji ve sosyoloji bilimiyle ilişkisi daha çok. O yönüyle değerlendirmek daha doğru olacaktır.

Dijital platformlarla ciddi gelirler elde eden bireyler var. Bu mecralar nasıl akıllıca kârlı yatırıma döndürülebiliyor? Bu konuda biraz ipucu verir misiniz?

“AKILLI BİR YATIRIM İÇİN TRENDLERİ İYİ TAKİP ETMEK GEREKİYOR!”

Bugün Türkiye’de trend olan birçok şey aslında bir yerlerde belki de kullanılıyor. Popüler web sayfalarından birçoğu, bugün izlediğimiz dizilerin büyük kısmı uyarlama. Bu kötü bir şey değil. Bizler hep olmayanı aramakla meşgul oluyoruz ama Amerika’yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Akıllı bir yatırım için trendleri iyi takip etmek gerekiyor. Yurt dışı taramaları, gelecek projeksiyonları ile araştırmaları takip etmek gerekiyor. Eskiden popüler olabilecek alan adı isimlerini satın alıp bekletenler vardı. Belki hâlâ daha bu işle meşgul olanlar vardır. Bu basit örnek aslında şunu anlatıyor, olacak olanı sezebilmek çok önemli. Buda iyi bir araştırmacı, gözlemci ve birazda meraklı olmaktan geçiyor. Ulaşmak istediğimiz sonuca ‘şu şekilde yaparsanız başarılı olursunuz’ diyebileceğimiz bir metot maalesef yok. Bütün sosyal medya platformları ve arama motorları aslına bakarsanız bir pazar yeri. Bugün siz para kazanmak istediğinizde Google bireysel girişimcilere de büyük işletmelere de aynı panelleri sunuyor ya da sosyal medyada birçok kişi ve kurum eşit yönetme haklarına sahip. Bunun söylerken sermayeyi yok saydığımı belirtmem gerekiyor çünkü işin içine reklam girince eşitlik biraz bozulabiliyor.

DİJİTALDE SÖZ SAHİBİ OLMAK İÇİN NELER YAPILMALI?

Dijitalde söz sahibi olmak için yapılması gereken öncelikle mecranın çalışma prensiplerine odaklanmak. Aynı dili konuşamadığınız biriyle anlaşamazsınız değil mi? İşte mecranın dinamiklerini öğrenmeliyiz.  Haber içerikleri ile ilgili bir örnek üzerinden gideyim, hiçbir başlık gelişi güzel yazılmıyor, alt başlıklar metinler keza öyle. Kimi zaman metinlerde tekrar eden kelimeler görüyorsunuz ama bunu aslında Google istiyor. İnternet mecrasında, özellikle de günümüzde ne yaparsanız yapın hakkını vermek zorundasınız.

Yazılı, görsel ve işitsel basın artık hemen hepsi dijital mecralarda da söz sahibi olmak istiyor. Sizce bu konuda yerel gazeteler sağlıklı bir yol izleyebiliyor mu? Yani yerel basının dijital mecralarda geleceğini nasıl tanımlıyorsunuz? Dijital mecralarda yerel basının etkili olması adına neler yapılabilir?

“YAZILI BASININ DİJİTALDE BAŞARILI OLABİLMESİ İÇİN UYMASI GEREKEN REÇETE BELLİ”

Basın İlan Kurumu olarak bu konuda yoğun bir çaba harcıyoruz. Hemen hemen her hafta farklı ildeki ve ilçedeki gazetecilerimizle online görüşmeler gerçekleştiriyoruz. Şu ana kadar 900’ü aşkın gazete çalışını ve temsilcisiyle bir araya geldik. Aslında basının dijitalde başarılı olması için uyması gereken reçete belli. Bunu her yerde bulabilirsiniz. Başarılı olmuş örnekleri incelemek dahi önemli bir birikim kazandırabilir. Ama tüm bunların fark edilebilmesi için öncelikli olarak gazete işletmelerinin dijitaldeki varlıklarının ayrı bir sektör içinde olduklarını görmeleri ve yine tekrarlıyorum oyunu kurallarına göre oynamaları gerekiyor.

“TÜRK TOPLUMUNDA İNTERNET ÜZERİNDEN HABER OKUMA ALIŞKANLIĞI VAR!”

Bakın Türkiye’de en çok trafik alan 10 site içerisinde her sene 1-2 tane tane haber sitesi muhakkak oluyor. Bu bize şunu gösteriyor; Türk toplumunda internet üzerinden haber okuma alışkanlığı var. TÜİK verilerine baktığımızda da internet kullanan bireylerin nüfusa oranı %82,6. Bu ne demek biliyor musunuz? Gazete kâğıdını ulaştırabildiğimiz kitlenin çok daha üzerinde bir kitleye internet çoktan ulaşmış. Bu gazeteciler için hedef kitleleriyle iletişim kurmak için internet dışında hiçbir şeye (bayiye, dağıtımcıya, matbaaya) ihtiyaç yok demek.

“DİJİTAL MEDYADA DA İÇERİK KRALDIR”

Yerel basının yapması gereken, internet sitelerinin Basın İlan Kurumu’ndan ek gösterge almak için faaliyet gösterdikleri bir alan olduğu düşüncesinden hızlıca uzaklaşmak. Bunu söz alabildiğimiz her platformda söylüyoruz. Hali hazırda zaten gazetecilerimiz, mesleki tecrübe ve haber kültürüne sahip. Sadece bunu internete nasıl uyarlamaları gerektiğiyle ilgili olan kısmı ile ilgili bir başarısızlık gözlemliyoruz ve bunun içinde Kurumumuz sefer olmuş durumda. Bakın basılı gazetede ki uygulamalarımız ile dijital mecradaki uygulamalarımızı farklılaştırmamız gerekiyor. Her mecranın kendine has dinamikleri, mecradan beklentisi farklı olan kitleleri var. Bugün gazeteye yazdığınız gibi internet sitesine içerik üretemezsiniz, mizanpajınız gazetedeki gibi olamaz. İçerik her zaman olduğu gibi dijital mecralarda da kraldır.

MİLYONLARCA SİTE İÇİNDE KAYBOLMAMAK İÇİN NELER YAPILMALI?

Fakat içeriğinizi arama motorlarına göre optimize etmezseniz milyonlarca site içerisinde kaybolur gidersiniz. Yerel basının internet sitelerine yatırım yapmaları gerekiyor. Bunlar büyük rakamlar değil. Mobile duyarlı tasarım ve güncel bir yazılım yeterli. Bunun yanında kendilerini Google tanıtmaları gerekiyor, içeriklerinin listelenmesi için bir yol haritası var. İnanın internette arattığınızda ne yapmanız gerektiğini anlatan binlerce içerik çıkıyor. Olmadı bunun içinde profesyonel destek alabilirler. Bu da yatırım olarak düşünülebilir.

“YEREL İNTERNET SİTELERİ YERELLEŞMELİ!”

Bir diğer gözlemlediğim husus ise yerel gazetelerin çok geniş bir kategori yelpazesine sahip olması. Bunu daraltmamız lazım. Bu işi ulusallar yapıyor zaten dünyada olan biteni öğrenmek için sanmıyorum ki birileri yerel gazeteleri tercih etsin. Ama birçok kişi ilinde yöresinde ne olduğunu öğrenmek için sizi tercih ediyor. Odaklanılması gereken nokta tamda burası ama bizim gözlemlediğimiz yerel internet sitelerinde yerel dışında her şey var. Sınırlı iş gücünü doğru yere odaklamaları gerekiyor.

“GERÇEK GAZETECİLER VE BU MESLEĞİN İLKESİNİ BİLENLER DİJİTAL MECRALARDA YER ALMALI!”

Dünyanın ekseni farklı bir yöne doğru kayıyor kısmını geçtik, eksen kaydı artık. Okur kitlemizin tercihleri değişti. Reklam verenler medya yatırımlarında dijital mecraları tercih ediyor. Yazılı basın bitecek mi? Bitebilir ama bu hemen gerçekleşmeyecek. Bu zamanı iyi değerlendirip dijitalde yerimizi, gerçek gazeteciler ve bu mesleğin ilkesini, etiğini bilenler olanlar olarak almalıyız.

Bir sürü iletişim fakültesi mezunu tecrübesiz oldukları için iş bulamadıklarından dert yanıyorlar. Henüz fakülte sıralarındayken genç iletişimciler hangi alanlarda kendilerini geliştirerek, aranan bir iletişimci olabilirler?

“GENÇ İLETİŞİMCİLER, DİJİTAL MECRAYI ISKALAMASINLAR!” 

Bu soruya çok kısa cevap vermek istiyorum. Dijital dünyayı ıskalamasınlar ve de mutlaka bir kaç yabancı dil öğrensinler. Çünkü mezun olduktan sonra çok çetin bir mücadele kendilerini bekliyor olacak.

Sizler de iletişimcisiniz ve uzun yıllardır eğitimini aldığınız işi sürdürmektesiniz. Bu meslekte unutamadığınız bir anınızı bizimle paylaşır mısınız?

“ÇALIŞMALARIMIZIN MEYVESİNİ ALDIĞIMIZ GÜNÜ UNUTAMAM!”

SEO (Search Engine Optimization) yani arama motorları optimizasyonu üzerine kafa yoran birisiyim. Daha önce çalıştığım kurumlardan birisinde bir seçim akşamında yaptığımız haberlerin internet sitesinde anlık olarak 400 binin üzerinde kişi tarafından okunduğunu Google Analytics’ten gördüğüm anı ve de gün sonunda 13 milyon kişinin yaptığımız içerikleri okuduğunun raporunu elime aldığım anı unutamam. Çalışmalarımız meyvesini vermişti çünkü!

Yoğun çalışmanıza rağmen yüz yüze olmasa da teknolojinin sağladığı imkânlarla bu söyleşiyi gerçekleştirmemize fırsat sağladığınız için teşekkür ederiz. Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

“YEREL BASIN, DÖNÜŞEN DÜNYADA YERİNİ ALMALI!”

Yerel basınımız demokrasimizin kılcal damarlarıdır. Yerel basınımızın dönüşen dünyadaki yerini alması da demokrasimizin sekteye uğramamasının en önemli unsurlarından birisidir. Genel Müdürümüz Rıdvan Duran liderliğindeki Basın İlan Kurumu olarak da yerel basınımızın her daim yanında olduğumuzu ifade ediyorum.

Yorumlar (0)
23
açık
Namaz Vakti 05 Temmuz 2022
İmsak 03:08
Güneş 04:57
Öğle 12:33
İkindi 16:27
Akşam 19:58
Yatsı 21:40
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31