BELEDİYELER VE STRATEJİK PLANLAMA « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

BELEDİYELER VE STRATEJİK PLANLAMA

Bu haber 01 Nisan 2019 - 8:32 'de eklendi ve kez görüntülendi.

“Hedefsiz plan olmaz.”

Oktay SİNANOĞLU

 

31 Mart günü gerçekleşecek yerel seçimlere sayılı günler kala, ülke genelindeki belediye başkan adaylarının dile getirdikleri vaatler, kimi zaman ilgi çekmekte kimi zaman şaşırtmakta kimi zaman güldürmektedir. Birbirinden ilginç vaatlerin konuşulduğu bu seçim döneminde, adaylar tarafından dile getirilen vaatlerin arka planı hakkında herhangi bir somut bir beyanda bulunulmaması, söz konusu vaatlerin nasıl gerçekleştirileceği konusunda birtakım belirsizlikleri beraberinde getirmektedir. Buna karşın, seçmenlerin, dile getirilen vaatlerin nasıl gerçekleştirileceğini öğrenmek yerine, bunların büyüsüne kapılarak tercihte bulunması, Türkiye’de cereyan eden yerel demokrasimizin eksikliklerinden biri olarak var olagelmiştir.

Halbuki, mevzuatımızda bu konuda yer alan hükümler sayesinde, özellikle, yerel seçimlerden sonra belediyeler tarafından hazırlanması zorunlu kılınan beş yıllık stratejik planlar eliyle, aslında, bir dönem içinde seçilen kişinin hangi faaliyetleri ne kadar miktar para ile ve ne kadar zamanda yapacağını görmek mümkündür.

Kamuya ait kaynaklar ile ilgili düzenlemeleri içeren, 5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu’nda, stratejik plan, “kamu idarelerinin orta ve uzun vadeli amaçlarını, temel ilke ve politikalarını, hedef ve önceliklerini, performans ölçütlerini, bunlara ulaşmak için izlenecek yöntemler ile kaynak dağılımlarını içeren plan” olarak tanımlanmaktadır. Tanımdan hareketle, belediyelerin orta ve uzun vadeli önceliklerini belirleyerek kaynakların bu önceliklere göre dağıtılmak suretiyle, belirli bir mali disiplin anlayışı çerçevesinde, bütçelerini hazırlamaları ve tayin edilen hedeflere uygun bir şekilde belirlenen faaliyetler için ayrılan bütçe kalemlerini etkin kullanıp kullanmadıklarının hesabını vermeleri yasal bir zorunluluktur.

Temel olarak, belediyeler, kentin gelecek rotasını belirlemede iki ana aracı kullanmaktadır. Bunlardan ilki, kentleşme, konut stoku, sanayi, ulaşım ve yeşil alan gibi başlıkların fiziki mekan üzerindeki dağılımını sağlayan imar planlamasıdır. Diğer araç ise, belediyeye ait kamu kaynaklarının (para, araç, gereç, personel, bina, tesis v.b.) etkili, ekonomik ve verimli bir şekilde kullanımının sağlanarak neler yapılması gerektiğini ve nasıl bir kurum olunması gerektiğini belirleyen stratejik planlamadır.

Stratejik planlama sayesinde, kent halkının yaşam standartlarını etkileyen veya etkileyebilecek hususların tespit edilmesi mümkündür. Bu sayede, ileriye dönük birtakım faaliyetlerin gerçekleştirilmesi için hazırlık yapmak kolay hale gelmektedir. Öte yandan, planlama sayesinde, kentin gelecekte varmak istediği konumu belirlemek için ortak ve geniş bir uzlaşının sağlanması mümkündür. Bu konuma varmak için, belirlenecek vizyon ve misyon kapsamında, kaynakların etkin bir şekilde kullanımı, planlamanın olmaz ise olmazlarındandır.

Hizmetlerden yeterli verimin alınamaması veya öngörülen amaç ve hedeflerin gerçekleştirilememesi, sorumluluk gerektiren bir husustur. Hesap verilebilirlik olarak ifade edilen bu durum, bir kurumdaki görevli kılınan kişilerin, yetki ve sorumluluklarının kullanılmasıyla ilgili dile getirilen talep ve eleştiriler doğrultusunda hareket etmek, herhangi bir başarısızlık veya yetersizlik halinde ise sorumluluğu üstüne alma bilincidir. Bu ilke çerçevesinde, belediye yönetimlerinde belediye başkanı, stratejik plan ve performans programına göre yürütülen faaliyetleri, belirlenmiş performans ölçütlerine göre hedef ve gerçekleşme durumu ile meydana gelen sapmaların nedenlerini ve belediye borçlarının durumunu açıklayan faaliyet raporunu hazırlamakla kanunen sorumlu kılınmıştır. Hazırlanan bu raporda yer alan hususlar belediye meclisinde görüşülerek kamuoyuna ilan edilmektedir. Bununla birlikte, belediye başkanınca meclise sunulan bir önceki yıla ait faaliyet raporundaki açıklamalar, meclis üye tam sayısının dörtte üç çoğunluğuyla yeterli görülmezse Danıştay kararı ile belediye başkanının başkanlıktan düşmesi söz konusu olabilmektedir.

Her ne kadar ciddi iyileşmeler söz konusu olsa da halihazırda belediyeler tarafından hazırlanan stratejik planların görsel bakımdan oldukça kaliteli ama içerik bakımından beklentilerden ve gerçeklerden uzak planların hazırlandığı görülmektedir. Ne yazık ki bu olumsuzluk, faaliyet raporlarına da yansımakta ve belediye başkanları zaman zaman eleştirilerin hedefi olmaktadır. Bu bakımdan, belediye yönetimleri tarafından hazırlanacak stratejik planlarda göz önünde bulundurulması gereken ve yasal bakımdan da teminat altına alınan temel ilkeler çerçevesinde, belediyenin sorumluluğunda bulunan beldelerin coğrafi, ekonomik, sosyal ve kültürel unsurlarının sağlıklı bir şekilde tespit edilmesi, belde sakinlerinin ihtiyaçlarının göz önünde bulundurulması, bunun için de plan öncesi çalışmalarda belediye yönetiminde yer alan personelin yanı sıra sivil toplum örgütlerinin ve vatandaşların görüşlerinin anket, kamuoyu araştırması veya yöntemler ile öğrenilmesi ve toplanan tüm verilerin her türlü değişkenden arındırılarak hizmetlerin rasyonel bir anlayışla tespit edilerek yeterli ödeneklerin ayrılması hizmet kalitesinin ve refah seviyesinin arttırılmasında önemli bir işleve sahip olacaktır.

Bu satırların yazıldığı zamanda devam eden seçim yarışının pazar akşamı sonuçlanacağı ve pazartesi günü yeni bir hizmet döneminin başlayacağı gerçeğinden hareketle, hemşehrilerimizin teveccühü ile seçilecek müstakbel belediye başkanımıza, Elazığ’ın ihtiyaçlarına cevap veren, gerçekçi, ekonomik, verimli ve kabullenebilir bir stratejik planlama dönemi geçirmesini diliyorum.

Yüce Allah, memleketimiz için hayırlara vesile kılsın.

Baki muhabbetle…

Ata Şengül
Ata Şengülatasengul@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.