BAYRAM GELMİŞ NEYİME? « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

BAYRAM GELMİŞ NEYİME?

Bu haber 22 Mayıs 2020 - 8:06 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Bir türkü vardır ‘’bayram gelmiş neyime/ anam anam garibem /kan damlar yüreğime/anam anam garibem’’ dörtlüğü ile başlar. Dinlemeyen yoktur. Birçok ünlü sanatçımız bu türküye ses olmuştur.  Ben Şahsen rahmetli ‘’Kazancı Bedih’’ ustadan dinlemeyi severdim. Nur içinde uyusun bir farklı yorum katardı. Neyse bayrama ramak kala nereden aklıma düştüyse, bu türküyü dinleyip koyuldum ezgilerinde bayramı düşünmeye…

Bu bayramı yüreğine kan damlayarak geçirecek bir şehirdir ELAZIĞ…

Yirmi dört ocak gecesi yüreğine ateş düşen bu şehrin müstesna insanlarının yürek yangınları söndürülmeye, kanayan yaraları pansuman edilmeye çalışılırken, damları başına çökmüş insanların başlarına dam, yaşam dünyalarına ev yapılırken, bozulan ruhsal durumlarına şifalı eller sürülürken Çin’de ortaya çıkan covid-19 virüsünden pekte haberimiz yoktu. Olamazdı da. Çünkü sahadan sahaya koşan, aman aman diyene yardım için topyekûn çabalayan bu müstesna insanlar covid-19 belasının depremden sonra yaşam serüvenlerine bir ‘’darbe’’ yapacağını tahmin edemezlerdi… ( bu paragrafta kullanılan darbe sözcüğü soyut, değişmeceli manada kullanılmıştır farklı algıya yol açmasın lütfen) o yardım sever insanlar hala yardıma muhtaç oldukları konular var. Unutulduk ey ülkem!

Covid-19 virüsü ile uğraşan şu fani dünyanın irili ufaklı, gelişmişi az gelişmişi, moderni post moderni güçlüsü güçsüzü mücadele etmeye başlamıştı. Yaklaşık iki ay evvelde bu mücadeleye ülkemizde başladı. Başarılı sayılabilecek tedbirler, pek alışık olmadığımız bilim kurulu oluşturulma evresi davranışı ve bilim kurulunun aldığı hayati kararları uygulamada geç kalmayan bir yönetim başarısı! Özellikle bu süreçte sağlık bakanının fevkalade olumlu, fedakâr, samimi çalışmaları yanında bence savaş evreleri, felaketler sonrası dünya gündeminde hiç bu kadar yer tutmayan sağlık sektörünün kıymetli mensuplarının canlarını ortaya koyarak verdikleri mücadele… ( ama bizde onları üç gün alkışladık. Şu an ülkemizde hiçbir sağlıkçının derdi tasası kalmadı, yemekleri dört dörtlük çıkıyor mu, servisleri, onlara verilen değer soru işaret) Bazı sıkıntılar mevcut olsa da tez zamanda düzeleceği umudunu yaşıyorum. Bende de bu günlerde umut patlaması var… ( umut fukaranın ekmeğidir) (yaklaşık altı aydır işsiz olan sahsım galiba fukara katmanına daha düşmedi, düşse devletimizin yanımızda olacağından kuşkum karmakarışık ) hala yardım bekleyenlerin, yardım talebinde bulunup ta hala yardım alamayanların varlığı, işini kaybedenler…
İşte tüm bunların yanına depremde evini, umudunu, işini kaybedenlerin yaşama tutunmaya çalıştığı yerin adıdır Elazığ.

Elazığlının bu bayram ‘’ bayram gelmiş neyime ‘’ türküsünü çokça dinleyeceğinden eminim.

Keyifli dinlemeler olsun tüm hemşerilerime. Dinlerken lütfen bazı konulara dikkat etsinler. Bu covit-19 aynen ‘’karayılan’’ gibi bunun dostluğu yok ufak bir zaafta hemencecik ısırıyor. Aman dikkat.  Bu karayılan dağda ki karayılan ile başka statülerde, bu dağ-bayır, şehir-kasaba affetmiyor.(Allah bu karayılanların soyunu sopunu kurutsun) aman aman dikkat daha fazla canlara sebep olmadan, farkında olmadan yaratacağımız bulaştırma evresine vesile olacak eylemlerden kaçınalım.
Öpüşmeyelim hemen şapur-şupur bayram sabahı.
Kırk yıldır görmediğimiz asker arkadaşımıza sarılır gibi konu, komşuya bodoslama sarılmayalım… Sevdiklerimizi bol bol arayıp hasbihal edelim.

Bu bayram eski bayramlardan farklı geçecek ilk defa sevdikleri belki yanında olmayacaklar olacak! Çocuklarından uzak olanlar bu duygu çöküntüsü yanında evsizliği, depremle yerle bir olmuş dünyası, velhasıl zor zor bir bayram günü yaşayacaklar! Bayram gelmiş neyime diyecekler!

Hayal etmenin sınırı yok efendim, ben kendime uçsuz bucaksız hayaller kuracağım. Çil çil paralar harcatacağım kendime. Büyük olasılıkla kendimi yurt dışında bir sahilde kum güneş deniz ve arkadaşlarla hayal edeceğim. Çeşme, Bodrum, Fethiye inşallah küsmez bana… ( aç tavuk kendini darı ambarında görürmüş) açken ben; ben değilim dostlar… Allah hiçbir yaratılmış varlığı aç ve susuzluk ile imtihan eylemesin.

Ülkemiz ve özellikle ilimizde bin bir sıkıntı ile mücadele eden tüm gakkoşların, yurttaşlarımın arkadaşlarımın, sağlıkçı dostların,  yüreği yangın yerine dönmüş her mazlumun bayramını en içten dileklerimle kutluyorum…

 

Muhammet Yalçın Azizoğlu
Muhammet Yalçın Azizoğlumuhammetyalcin@elazigfirat.com

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.