Elazığ Berberler ve Kuaförler Esnaf Odasına kayıtlı 450 erkek kufaör,300 bayan kuaför ve 125 güzellik salonu olduğunu belirten, Oda Başkanı Nizamettin Türkoğlu, Bayan kuaförün erkek kuaförüyle yarıştığını güzellik salonlarında da büyük bir artış olduğunu ifade etti. İşte Başkan Türkoğlu’nun açıklamasından çarpıcı kesitler…

Türkoğlu, sektörün durgunlaştığına değindi

Elazığ Berberler ve Kuaförler Esnaf Odası Başkanı Nizamettin Türkoğlu, “Eskiden erkek ve bayan kuaförü arasında yüzde elli fark vardı şimdi bayan kuaförler nerdeyse erkek kuaförler ile kafa kafaya gelmiş durumda. Bu son dönemde güzellik sektörüne büyük bir ilgi var, dükkân açılışları var. Biz normalde ayda bir veya iki defa erkek veya bayan kuaför açılışına giderken, bu son 3 yılda nerdeyse haftada bir iki güzellik salonu açılışına gidiyorduk. Ama son aylarda hiçbir açılışa gitmiyoruz. Sektör durgun bir halde” dedi.

“Denetim eksikliğinden dolayı isteyen istediği yerde dükkân açıyor”

Açıklamasına devam eden Başkan Türkoğlu, denetim eksikliğinden yakınarak, bir binada 4-5 güzellik salonu olduğunu belirterek, “Bizim kimseyi ticaretten men etmeye hakkımız yok. Biz burada oda olarak dükkân açma veya kapatma yetkisine sahip değiliz. Yalnız ülkemizde şu sıkıntı var ülkemizde denetim eksikliği var. Denetim eksikliğinden dolayı isteyen istediği şekilde dükkân açabiliyor. Aslında bu böyle olmamalı! Nüfusa göre bir değerlendirme yapılarak, her meslek gurubundan kaç tane dükkâna ihtiyaç varsa ona göre dükkân açılmalı. O zaman esnaf rahat eder. Bu işletmelerin kadar önü açılmamış olur. Benim bildiğim Elazığ’da 4-5 bina var o binaların her birinde 7-8 güzellik salonu var. Rızkı veren Allah amenna ama bu kadar yaygınlaşması bana göre doğru değil” şeklinde görüş bildirdi.

“Mesleki uzmanlık zaman ve tecrübe ister, 6 aylık eğitim programının akabinde uzmanım denilmesin!”

Güzellik merkezi açan kişilerin 6 aylık bir kurs süresinden sonra aldıkları sertifikayla iş yeri açtıklarını, bu alanın bizzat insan sağlığı ile alakalı olduğu için deneyim kazanmalarının daha doğru olacağını belirten Türkoğlu; “Bir de mesleki yeterlilik okulları var, özel okullar var. Devletin milli eğitim kanalıyla açılan okulları var. Bunlar 6 ay içerisinde ustalık belgesi veriyorlar, ustalık belgesi alanlar ister istemez kendilerine bir iş yeri açıyorlar. Ben burada katıldığım özel okul sertifika törenlerinde şu cümleyi söylüyorum, “Ehliyetinizin var oluşu araç kullanma anlamına gelmez” Bence önce işi iyi bir öğrenin 6 ayda güzellik uzmanı olmak kolay değil. Kusura bakmasınlar, insanların derisine giriyorlar kaşına giriyorlar dudağına giriliyor botoks yapılıyor. Bunlar öyle 6 ayda olacak şeyler değil. Bir doktor 6 yıl tıpta okuyor faydalı olabilsin, tabi ki rızıktır arkadaşlarımız bir yerden hayata atılacak ama bunlar mezun olduktan sonra bence 3-4 yıl iyi bir eğitimden geçtikten sonra iş yeri açarlarsa daha iyi olur. Ama heves ediyor genç kızlarımız, işi dışarıdan gördükleri gibi sanıyorlar, işin içine girdikten sonra işin o kadar kolay olmadığını anlıyorlar, bu arada devredenler çok oluyor, diyor ben buraya bir milyon harcadım bir yılda da bir milyon içeriye girdim deyip de terk edenleri biliyorum. Maalesef sektörde çoğalma yok şu anda” diyerek meslekte uzmanlaşmanın uzun soluklu olduğunu belirterek, gençlere uyarılarda da bulundu.

“Depremlerde 43 esnafın iş yeri yıkıldı ve 10 ya da 15 tanesi esnaflığı bıraktı”

Elazığ’da yaşanan iki büyük depremde 43 esnafın işyerinin yıkıldığını da aktaran Başkan Türkoğlu; “Elazığ depremler geçirdi. 2020 ve 2023 olmak üzere büyük depremler yaşadık. O süreçte benim takip ettiğim ve bildiklerimi söyleyeyim, 43’e yakın benim esnafımın dükkânı yıkıldı. Bunlardan 10-15 tanesi esnaflığı bıraktı geriye kalanlar kendilerine yer aradı. Deprem sonrası fırsatçılığı biraz da biz yarattık. Nasıl yaptık? Elazığ’da kırsal kesimlerdeki mahallelerde bulunan binaların altındaki dükkânların kiraları 500 liraydı depremden sonra esnaf mağdur olduktan sonra o sokaktaki 500 liraya verilen dükkânlar bir anda 3-4 bin lira istemeye başladı. Bu da ister istemez esnafı zora soktu. Bunun akabinde bir pandemi süreci yaşadık bizim 45-50 güne yakın dükkânlarımız kapalı kaldı. Bizler sanatkâr insanlarız, günü birlik geçinen insanlarız emeğimizle para kazanıyoruz. Öyle meslektaşlarımız var ki 875 esnafımızın 200’ünün hiçbir şeye ihtiyacı yok ve gerçekten ekonomik gücü vardır. Ama geri kalan esnaflar bizim gibi mağdurdur sıkıntıyla geçinen insanlardır. O süreçte devlet bin lira para verdi. O bin lira BAĞ-KUR’un bedeli bile değildi. Esnaf o süreçte sıkıntılı bir süreç geçirdi. Şimdi geziyorum bakıyorum iyiye gidiyor” diye konuştu.

“Güncel fiyat tarifesini yakında açıklayacağız”

Çevre illerden fiyat tarifesi aldıklarını ve yakında Elazığ için de fiyat tarifesini açıklayacaklarını kaydeden Başkan Türkoğlu  “ Yönetim kurulumuzla bir hafta önce bir karar aldık, emsal illerimizdeki fiyat tarifelerini istedik. Burada hem vatandaşı düşünerek hem de esnafı düşünerek bir tarife çıkarmayı düşünüyoruz. Dışarıdan bakıldığında berberin ne gideri var diye düşünülüyor. Bu gün berberin en düşük kirası 5 bin lira 7 bin lira BAĞ KUR olduğunda 12 bin lira eder, dükkânın elektriğidir doğalgazıdır 5 binde ona gider 18 bin lira eder. Jileti, sabunu, yemesi içmesi dükkâna anahtar vurulduğunda günlük bin TL gideri var. Hele birde evi de kira ise varın siz hesabını yapın. Bu esnaf en kötüsünden bin 500-2 bin lira ciro yapacak ki ayakta kalsın. Çevre illere bakıyoruz fiyatlar çok yüksek de değil, çok ucuz da değil. Ama esnafın gideri çok fazla katlanarak arttı. Bizde hem esnafımızın hem de vatandaşın zorda kalmaması için bir karar aldık, yazışmalarımızı tamamladıktan sonra açıklarız” dedi.

Başkan Alan, mimar ve mühendislerle bir araya geldi Başkan Alan, mimar ve mühendislerle bir araya geldi

“BAĞ-KUR ve SGK emeklisi aynı koşulda emekli olabilmeli, esnaf her geçen gün eriyor”

Esnafın BAĞ-KUR ödemekte zorlandığını Devletten bir düzenleme yapılmasını istediklerini de ifade eden Türkoğlu; “Devletimizden; küçük esnafı koruma yasası istiyoruz. Esnaf gerçekten 7 bin lira BAĞ-KUR ödemekte büyük sıkıntı çekiyor. SGK’ye gidelim bizim esnafın yüzde 70’i SGK ve BAĞ-KUR’a borçlu, birde EYT kanununda çok büyük bir adaletsizlik var. 2008 yılında Sayın Cumhurbaşkanımız dedi ki ben SGK ile BAĞ-KUR’u birleştirdim. Evet, 2008 yılında birleştirdiler, ama sadece tabelayı birleştirdiler. Bu gün bir esnaf 9 bin gün ile emekli oluyor, Sigortalı 5 bin 500- 5 bin 900 gün ile emekli oluyor. Bu kadar uçurum bir fark gerçekten yazık, bu kadar farkın anlamı ne? Devlete vergisini ödüyor, BAĞ-KUR’u nu ödüyor, bir esnaf neden 9 bin günle emekli oluyor? Bunda bir iyileştirme, bir düzenleme yapılmazsa esnaf ayakta duramaz, her geçen gün erir” dedi.

Editör: Şah İsmail Gezici