BAŞKAN ÖZTÜRK: KAYNAK BULUNUR, TEMEL SIKINTI; UFUKSUZLUK! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

BAŞKAN ÖZTÜRK: KAYNAK BULUNUR, TEMEL SIKINTI; UFUKSUZLUK!

Bu haber 01 Aralık 2020 - 19:01 'de eklendi.

Tetiş Yapı Elazığspor Kulüp Başkanı Selçuk Öztürk, söyleşimizin ikinci kısmında da önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Öztürk’e “Elazığspor’un hep bir kaynak sorunu var. Peki Elazığspor’a kalıcı kaynaklar oluşturulamaz mı? Kalıcı kaynaklara yönelik önerileriniz var mı?” Şeklinde bir soru yönelttik. Sorumuza içtenlikle cevap veren Başkan Öztürk, kendisinin bir proje adamı olduğunu ve 2010 yılından beri Elazığspor’a kalıcı kaynak oluşturacak konularda projeler hazırlayarak bunları ilgili kişilere sunduğunu ama hâlâ Elazığspor tesislerinin kalıcı kaynak olarak değerlendirilmediğinden dert yanarak; bu şehirdeki temel sıkıntının; ufuksuzluk olduğunu iddia etti. Ayrıca Başkan Öztürk, “Artık yürüyen bir Elazığspor var” diyerek, Elazığspor’un kaybettiği kimliğini ona yeniden kazandırmak gayretinde olduklarını da vurguladı.

 

 

Röportaj: Kübra TÜRKAN

Sürekli Elazığspor’un bitmek tükenmez borcu ne kadar? Sorusu tartışılıp duruyor. Bizler de kulübün bu sıkıntısını gidermek adına kalıcı kaynaklar oluşturulamaz mı? Yani borçlar nereye kadar borçlarla kapatılabilir? Sorusunu ve buna bağlı birkaç sorumuzu Başkan Öztürk’e sorduk. Sorularımıza içtenlikle cevap veren Başkan Öztürk’ün açıklamalarının detayları da şöyle oldu…

Elazığspor’un hep bir kaynak sorunu var. Peki Elazığspor’a kalıcı kaynaklar oluşturulamaz mı? Kalıcı kaynaklara yönelik önerileriniz var mı?”

“KULÜPLER BORÇLANMAYA MECBUR KALIYOR”

Sıcak para bir yere kadar. Günü kurtarıyorsanız. Maalesef bu liglerde gelen gelir ne yazık ki gidere yetmiyor. Bu ligin toplam maliyeti; federasyon ile birlikte 2 milyon! 2 Milyon ile hangi kulüp idare edilebilir. Sadece olaya Elazığspor olarak da bakmayın! 4 tane de altyapı takımı var. Onlar da  deplasmana gidip geliyor yani her biri bir takım. Her birinin ayrı masrafı var. Yani mümkün değil bunun yetmesi. Bu defa kulüpler borçlanmaya mecbur kalıyor. 2 milyon gelir var ama ortalama giderin 10 milyon ise; 8 milyon her yıl borçlanırsın. O yüzden biz hep şunu söylüyoruz. Biz bir an evvel süper Lige çıkmalıyız. Bugün süper Ligin geliri 80 ya da 85 milyon.

“KENDİ GENÇLERİMİZİ OYNATARAK MALİYETLERİMİZİ DÜŞÜRDÜK”

Şu an biz Anadolu’da güzel bir Altınordu akademi ruhu oluşturduk. Kendi gençlerimizi oynatarak, maliyetlerimizi düşürdük. Yani tahtanın kapanmasını da bir anlamda fırsata çevirdik. Çok iyi oyuncularımız var. İleride Allah kaza bela vermezse; geçmişte nasıl yaptıysak; süper lige kendi çocuklarımızı vereceğiz. Allah’ın izniyle. Onları desteklemek lazım. Ben geçmişte kalıcı gelirler oluşturmak istedim. O zaman ilimizde sadece Akgün Otel vardı. Onlara Elazığspor tesislerinin arazilerinin bir kısmının verilmesini söyledik. Mesela 30 dönüm bir yer verecektik bir otele burada 5 yıldızlı bir otel dikecektik buraya ve bunlara kâr ortağı olacaktık

“KALICI KAYNAKLARA DAİR NELER YAPILABİLİRİ ANLATTIK, AMA BAZILARI ANLAMADI”

Ayrıca küçük butik dükkânlar oluşturmak istedik. Buraları markalara vererek, bunların kirasını almak istedik. Bir dönem de Elazığ’da hem kız hem erkek öğrenci yurtlarına da ihtiyaç vardı yine yatırımcılarla bunları yaparak onlara kâr ortağı olacaktık ama biz bunları anlattık ama bazıları anlamadı. Arkamızdan bizi bıçakladılar.

“BU ŞEHİRDE SIKINTIMIZ UFUKSUZLUK”

Bugün yine kalıcı gelir sağlanabilir. Tesisler yine orada çok farklı şeyler yapılabilir. Bu tesislerin oraya şu anda oraya yaklaşık bin konut yapılabilir üstelik dükkânlar hariç. Orası 150 dönüm. Bunu Elazığ Belediye başkanımıza teklif ederek, belediye bunu alsın. Elazığspor’da kurtulsun.  Üniversitemizden 600 dönümünü belediyemiz devralmadı mı? Devraldı ve orada bir proje gerçekleştiriliyor. Bizim de 150 dönümümüzü belediye alsa Elazığspor’un hayatı kurtulur. Bunlar orta vadeli ama kalıcı gelirler. Başkan olduğumda yıl 2010’du 10 yıl geçmiş hâlâ ora aynı! Konteyner kentlerden önce işçilerimiz orada sebze ekiyordu. Şehirde hepimizin ufkunu geliştirmesi lazım. Bu şehirdeki sıkıntımız ufuksuzluk.

Vali Çetin Oktay Kaldırım döneminde otopark gelirleri Elazığspor’a aktarılıyordu. Bu hâlâ devam ediyor mu?

“BEN PROJE ADAMIYIM, AYRICA PROJELERİ İLGİLİLERE SUNDUM”

Giden Valimiz Çetin Oktay Kaldırım’a bu konuda çok teşekkür ediyorum. Otopark gelirleri verildi. Depremden önce otoparklarımızdan günlük yaklaşık bin TL geliyorken, depremden sonra yıkımlardan dolayı günde 150-200 TL gelmeye başladı. İşçilerin yevmiyesine gidiyor bunlar. Tesisler kalıcı gelir haline gelebilir. Orada konut yapılır,  dükkan yapılır ve bir kısmı Elazığspor’a verilir. Elazığspor’da kira gelirleri alır. Bugün Elazığ’da ev kiraları 2 bin TL olmuş durumda.  Dükkân kirası kalıcı akaryakıt istasyonları yapılabilir.  Ben proje adamıyım ve projeleri hayata geçirmek istiyorum.  Projelerimiz Valimize de Belediye Başkanımıza da sunuldu.

Kentimizin birçok sıkıntısı varken; Elazığspor yönetimi de maalesef biraz paramparça bir görüntü sergilemekte bunu düzeltmek adına ne yapılabilir?

“ŞU ANDA YÜRÜYEN BİR ELAZIĞSPOR VAR!”

Esasında baktığınızda Elazığspor’un paramparça bir yapısı yok. Düne bir bakalım. Yani düne kadar bu kulüpte gıda yoktu. Elektrik olmadığından çocuklar gece baret ile geziyorlardı. Kaloriferler  yanmıyordu. Şu anda yürüyen bir Elazığspor var. Kaybetmiş kimliğini tekrar öne çıkarmak adına elimizden gelen mücadeleyi gösteriyoruz. Şu an paramparça değil, bir akademi ruhu var ve güzel bir aile ortamı var. Tahtamız kapalı ama tahtamız açılsa alacağımız oyuncu 4 ya da 5’tir. Çünkü ben çocuklarıma güveniyorum. Elimdeki kadroyu dağıtmam, onlarla yürüyeceğim. Ayrıca içeriyi mutlu etmeden yani içerideki çocukların ödemelerini bitirmeden tahtaya gitmeye de benim vicdanım kabul etmez.

Elazığspor’un ciddi ekonomik sıkıntıları olduğuna değindiniz ama ilerleyen zamanlarda olur da bu gidişat düzelirse; Elazığspor’da kadın futbol takımı görmemiz mümkün olmaz mı?

“YENİ KULÜBÜN YENİ MASRAFI OLACAKTIR!”

Neden olmasın ama bunların hepsi ekonomiye dayanıyor işte. Şu anda zaten 5 takımımız var altyapıyı da saydığımızda bu borçlarla zorlanıyoruz zaten. Ama yeni bir kulübün yine masrafı olacak. Onlar da deplasmana gidecek, masrafları olacak.  Ayrıca geçmişte erkek basketbol takımımız ve boks takımız vardır 2010 döneminde; ama o zaman gelir geliyordu ve onları idare ediyorduk.  Erkek Basketbol Takımımıza bir sponsor bulamadık. Kadın futbol takımı kurduğumuzda 25 kişinin direk sigorta başlayacaksınız ve de maaş verince yılda 1 milyon maliyeti olur. Diğer giderlerini geçin onlar da eklenirse 2 milyon gerekir.

Kongre isteğinizden yeniden başkanlık istediğiniz aşikâr peki başkanlıktan ne zaman vazgeçersiniz? Yani kendinize koyduğunuz bir hedef var mı?

Bir gün bırakacaksam; benim hayalim Elazığspor’u siper lige çıkarıp başkanlığı bırakmak olur.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Hayır. Size ve gazeteniz Fırat’a teşekkürler sorduğunuz soruları cevapladıktan sonra bizlere anlatacak bir şey bırakmadınız. Başarılar dileriz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.