BAŞKAN ÖZTÜRK: HİÇBİR YATIRIMIMIZ DURMADI! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

BAŞKAN ÖZTÜRK: HİÇBİR YATIRIMIMIZ DURMADI!

Bu haber 24 Kasım 2020 - 18:03 'de eklendi.

‘Söz Esnafta’ yazı dizimizin bu haftaki konuğu Elazığ Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Suat Öztürk oldu. Uzun yıllardır hem kendi işletmeleri hem de Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı olarak Elazığ’ın ekonomisine yön veren kuruluşların başında bulunan Suat Öztürk, ‘Söz Esnafta’ yazı dizimize önemli açıklamalarda bulundu.

 

 

Haber: Cemil İZGİ / ÖZEL

Başkan Öztürk; 24 Ocak’ta ilimizde yaşanan deprem ve ardından yaşanan pandemi sürecinde OSB’de devam eden hiçbir yatırımın durmadığını söyledi.

“OSB’DE 7 BİN ÇALIŞANIMIZ VAR”***

Elazığ Organize Sanayi Bölgesi’nin 1976 yıllarında kurulmasına rağmen ilk yıllarda önemli bir faaliyeti olmadığını, ağırlıklı olarak 1987 yılından sonra ciddi anlamda faaliyet ve üretime başladığını ifade eden Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Suat Öztürk; şuanda Organize Sanayi Bölgesinde 187 aktif işletme olduğunu, ilimizde yaşanan deprem ve pandemiye rağmen OSB’de 7 bin çalışanın bulunduğunu ifade etti.

ETSO’DAN OSB’YE…

Başkan Öztürk; “Organize kurulduğunda 100 hektarlık alanda kurulmuş 1 etap olarak. İkinci etabı 50 hektar, üçüncü etabı 70 hektardır bu etap 2010 yılında yapıldı.2010 yılında Organize Sanayi Bölgemiz 220 hektardı. 2010 yılında Ticaret Sanayi Odası Başkanlığını bıraktık. Genel kurul kararıyla kendi yönetimimizi oluşturduk. Türkiye’de az sayıda Organize Sanayi kendi yönetimini oluşturmuştur. 2010 yılı birinci ayda müteşebbis heyetinden çıktıktan sonra üçüncü bölgenin ikinci etabını 120 hektar yaptık. Hızlı işler yapmaya başladık. Sayın valilerimizin her zaman buraya destekleri olmuştur. Olması da lazım. Bir yılda 120 hektarı faaliyete geçirdik. Şeker Fabrikasının yerini ben oda başkanıyken almıştık buraya. Oranın beşinci bölgesinin birinci etabının 75 hektarlığını faaliyete geçirdik” dedi.

“ÖZ KAYNAKLARIMIZLA YAPIYORUZ”

Elazığ Organize Sanayi Bölgesinin 650 hektarı faal durumda olduğunu ifade eden Başkan Öztürk; “6 etap için yer araştırması yapıyorduk. Askeri mühimmat depolarıyla bizim sınırımız olan alçı fabrikası arasında 350 hektarlık alanı daha Organize Sanayi Bölgemize kattık. Şuanda oranın imar çalışmaları, jeofizik çalışmalarını yaptırıyoruz. Bunlara bakanlık desteği yok. Organize Sanayi’nin alt yapı çalışmaları, çevre düzenlemesi olsun diğer sosyal çalışmalarını tamamen kendi öz kaynaklarımızla yapıyoruz. 10 yıl içinde ciddi bir yatırım yaptık. Kendi öz kaynaklarımızla yaptığımız yatırımlar 40 milyonu geçmiştir. 350 hektarla birlikte Organize Sanayi Bölgemiz bin  hektara çıkıyor. 650 hektarımız mevcut 350 hektarı da eklersek bin hektar olacak”.

“TÜRKİYE’DE OLMAYAN ÖZELLİKLERİMİZ VAR”

Öztürk; “OSB’mizin bazı özellikleri Türkiye’de birçok OSB’de yok. Mesela atık alanımız OSB’mize çok yakın. Atık alanımız en uzak firmamıza 4,5 km’dir. Bu durumda firmalarımıza çok katkı sağlıyor. Bazı OSB’lerde atık alanları 15-16 km’dir.

“ÜLKENİN ÖNEMLİ FİRMALARINA SAHİBİZ”***

Elazığ OSB’nin karma bir organize sanayi bölgesi olduğunu söyleyen Başkan Öztürk; “OSB’mizde öne çıkan sektörler var bunların başında mermercilik gelir. Mermercilik alanında ciddi fabrikalarımız var. İlimizde TOKİ inşaatları var. Bu inşaatların doğal taş ihtiyacının yüzde 70’ni Elazığ’daki firmalar karşılıyor. Onun yanında mobilya sektöründe kapı, pencere ve mutfak dolapları alanında ciddi tesislerimiz var. Bunlar ful çalışıyor. Yapı kimyasalları ve yalıtım malzemelerinde Elazığ çok iyi yerlerdedir. Strafor, taş yünü, alçı, kireç fabrikalarımız var. Bir tane daha taç yünü fabrikamız kuruluyor OSB’mizde. Yapı kimyasalları hem yerel var hem de 3 tane ulusal firmamız var. Cam sektörü Elazığ’da kümeleşmiş durumda şuanda” dedi .

“TÜRKİYE’DE BİRÇOK OSB’DE DEMİR YOLU YOK”***

Başkan Öztürk; “Elazığ Organize Sanayi’nin bir diğer özelliği de lojistik merkezinin olması. Türkiye’de 3 tane lojistik merkezi var biri de Elazığ’da. Tren hattının OSB’nin içinde geçmesinden dolayı aktarma istasyonunu biz kurduk Fırat Kalkınma Ajansının desteğiyle. Şuanda vagonlar geliyor transferler yapılıyor. Tüm teçhizatları kurmuşuz. Türkiye’de demir yolu nakliyeciliği aktif olarak hizmet vermiyor. Toplu grup olan alanlarda yapılıyor. Geçenlerde Mermer Fabrikamız başka yerlerdeki ocaklarda çıkardığı ürünlerini demir yoluyla Elazığ’a getirdi. Türkiye’de birçok OSB’de demir yolu yoktur” dedi.

“GÜMRÜK MÜDÜRLÜĞÜ BİZİM İÇİN ÖNEMLİ”

“Gümrük Müdürlüğü’nün burada olması bizler için önemli” diyen Öztürk; “Burada ithalat ve ihracatla ilgili her şey burada yapılıyor. Her sabah 8-10 TIR Gümrük Müdürlüğünün önünde bekler. Gümrük Müdürlüğü sadece OSB’ye hizmet vermiyor. Diğer firmalara da hizmet veriyor. Dondurulmuş gıda ilgili ihracat yapan firmalarımız var işlemlerini gelip burada yapıyorlar” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE’DE İLK BİZ İŞ GÜVENLİĞİ VE İŞ YERİ HEKİMLİĞİ OFİSİNİ KURDUK”****

Türkiye’de İş güvenliği ve iş yeri hekimliği ofisini ilk kendilerinin kurduklarını ifade eden Başkan Öztürk; “Burada daha kaliteli iş güvenliği ve iş yeri hekimliği hizmeti veriliyor. İş güvenliğinde kaç saat eğitim gerekiyorsa o kadar eğitimi veriliyor. Bu eğitimleri önemsiyoruz. Eğitimlerle iş kazalarını önlemeye çalışıyoruz. Şimdiye kadar OSB’mizde önemli kaza olmadı. Firmalarımızda bir ceza yemedi. Çünkü cezalar çok ağır” dedi.

“TÜRKİYE’NİN EN YEŞİL OSB’LERİNDEN BİRİYİZ”

Öztürk; “Çok güzel bir konferans salonu yaptık. Tüm binalarımızı restore ettik. Türkiye’nin en güzel butik camisini yaptık. OSB’mizin çevre düzenlemesini yaptık.1-2 bölgenin yolları bozuktu. Bu yollar eskiden betondu yollarını yeniledik kilitli parkeye çevirdik. İmarda yeşil alan görülen yerlerin tamamı yeşildir. Türkiye’nin en yeşil OSB’lerinden biriyiz” diyerek yeşile önem verdiklerini kaydetti.

“ARALIK AYINDA KAZMAYI VURACAĞIZ”

Suat Öztürk; “Kalkınma ajansından çok büyük destekler alıyoruz. İyi projeler yapan ekibimiz var ekibimiz güçlü.5 Bölgenin ikinci etabını Sanayi Bakanlığında kaynak sıkıntı olması nedeniyle Kalkınma Ajansına proje yaptık verdik.12 Milyonluk proje yüzde 20 öz kaynaklardan 10 milyon da hibe olarak çıktı. Altyapıyı biz yapacağız. Bakanlıktan para almayacağız” dedi.

“TEKSTİL KENT’İN TEMELİNİ ATIYORUZ”***

Öztürk; “Tekstil Kent Projesi altında 500 dönümlük yerin işlemleri bitmek üzere tahminen aralık ayında kazmayı vuracağız. Hedefimiz önümüzdeki yılın 8 ayında bitirmek.  Bu alanda yeni yatırımcılara tahsisler de yaptık. Yine tekstil kent adı altında bir proje daha verdik.20 Milyonluk bir proje orada da 14 işyeri kuracağız. Buradaki amacımız 2bin 500-3bin kişiye istihdam sağlayacak bir proje bu. İşyerlerini çok modern bir şekilde yapacağız. Konfeksiyon ve tekstille uğraşan firmalara kiralayacağız. Projeye Özel İdare yüzde 30 ortak yüzde 70 bizim. Kalkınma Ajansıyla birlikte projeyi önümüzdeki yılsonuna kadar bitireceğiz” dedi.

“HİÇBİR YATIRIMIMIZ DURMADI”***

Başkan Öztürk; “Deprem ve pandemi sürecinde devam eden hiçbir yatırımız durmadı. Hiç bir firmamız yatırımlarını durdurmadı. Ciddi istihdam sağlayacak firmalarımız var. Mesela SAKA firması ciddi bir yatırım yapıyor. Kısmı olarak üretime geçti. Bu firmamızda 400 kişi çalışıyor şuanda. Bu firmamıza 120 dönümlük arazi verdik. Gala tekstil firması var şuanda onlarda üretime başlıyor. Taç yünü fabrikası hızla devam ediyor. Birçok firmamız çalışmalarına hızla devam ediyor” dedi.

“TARTIŞMALARIN ANLAMI YOK”

Öztürk; “Ben detaylara takılmak istemiyorum. İlimizde deprem yaşanmış. Şehrimizde büyük hasarlar oluştu. Afet bölgesi ilan edilmesi tek başına yeterli değildi. Tüm bakanlıklarda kararlar çıkması gerek. Ben anlamıyorum zamanında Erzincan’da yapılmış. Meclisin gündemine geldi. Tek başına afet bölgesi ilan edilmesi yetmemiş. Yeni kararlar çıkmış o zaman. Önemli olan afet bölgesi ilan edilmesi değildir. Çevre Şehirlik Bakanımız deprem sonrası tabiri caizse yatağını buraya serdi. İçişleri Bakanımız günlerce ilimizde kaldı. Her şey dört dörtlük olmadı. Çok büyük deprem yaşamışız eksikler mutlaka olacak. İlimizde 20 bine yakın konut yapılacak. Elazığ’ın altyapısını çok güzel yapmamız lazım. Bu bizim için bir fırsat. Afet bölgesi ilan edilmesi önemli değil önemli olan destekte bir eksiklik var mı yok mu ona bakmalıyız. Bu türlü tartışmalara girmenin anlamı yok. Önemli olan bizim istemesini bilmemiz. Biz taleplerimizi isteyelim bakanlıklardan. Tartışmalara girmenin anlamı yok” dedi.

“OSB’LERDEN ÖNEMLİ YARDIMLAR GELDİ”

Elazığ Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Suat Öztürk; “Deprem sonrası OSB olarak tüm işletmelerimizi kontrolden geçirdik. Teknik kadrolarımız OSB’mizi kontrol etti. Depremde ufak tefek hasarlar oluşmuştu. Bir tek fabrikamızda kolonlarında sıkıntı vardı. O firmamızda binasında yenilemeye gidecek. Depremde biz lojistik destek verdik. Bizim ekiplerimiz Valiliğimize ve diğer birimlerimize hemen destek verdi. 8 bin m² boş fabrikamız vardı. AFAD’a depo olarak verdik. Kızılay’a da bir depo verdik. Diyanetimizin ihtiyacı vardı onlara da bir fabrikamızı tahsis ettik. Bizim iş makinelerimizi onların kullanıma verdik. Bizim üst kuruluşumuz OSBÜK’ten bir heyet geldi ilimize. Başka organize sanayi bölgelerinden yardımlar geldi. Biz yardımları kendi bünyemize almadık. Yardımları AFAD depolarına indirdik. Önemli yardımlar geldi organize sanayi bölgelerinden” ifadelerini kullandı.

“PANDEMİDE ÖNLEMLERİMİZİ ALDIK”***

Öztürk; “Depremin ardından pandemi süreci yaşandı. Hemen teçhizatlarımızı aldık. İş güvenliği ve iş hekimliği büromuzun olması bizim için bir altyapıydı. OSB olarak ciddi manada bir ilaçlama yaptık. Hâlâ yapmaya devam ediyoruz. Firmalarımıza bu süreçte destek olduk. Deprem ve pandemi işyerlerini etkiledi mi?  Etkiledi” dedi.

“FİRMALARIMIZ TOKİ’DEN ÖNEMLİ İŞLER ALDI”***

Başkan Öztürk; “İlimizde 20 bin konut yapılıyor. Bu konutların tüm ihtiyacını Elazığ karşılayabilir mi karşılayamaz. Elazığ’da tuğla fabrikaları var. Bu fabrikalar TOKİ’nin ihtiyaçlarını karşılayabilir mi? Karşılayamaz. Bizim tuğla fabrikalarımız paletli mal üretmiyor. TOKİ dökme ürün istemiyor. Bu fabrikalarımız yerel işletmelere dökme satıyorlar. Bims fabrikalarımız paletli üretime geçmiş o fabrikalarımız şuanda ful çalışıyor. Çatı kiremidi zaten ilimizde yok. Taş yünü ilimizde alınıyor. Yetmezse dışardan alıyor. En kötü şantiyede en az 500 kişi çalışıyor. Bin 400 kişi çalışan şantiyeler var. Bu kadar işçi Elazığ’da var mı? Bu kadar kalifiye elaman Elazığ’da var mı? Ben sektörün içindeyim bu kadar eleman yok. Şuanda mobilyacılarımızın kapasitesi dolu. Bu süreç 3-4 aylıktır. Daha sonra kentsel dönüşümler başlayacak işler yine devam edecektir. Camcılarımız dolu, mermercilerimiz dolu yapı kimyasalları dolu, çimento fabrikaları dolu, ürün yetiştiremiyorlar. TOKİ’nin Elazığ’a faydası olmamasının mümkünümü var mı? Yanlışlar var mı var. Mesela yemek firmaları konusunda. Müttehitler gittiği yerde yemek fabrikasıyla anlaşmış nereye giderse yemek fabrikası gelip orada tesis kuruyor. Bu yanlış. İlimizde 10 tane yemek fabrikası var. Bu fabrikalarda alınabilirdi. İş yok söylüyorlar bulsunlar bana bir kamyon. Bulsunlar bir iş makinesi” dedi.

“ÖNEMLİ YATIRIMLAR GELECEK”******

Başkan Öztürk; “30’dan fazla il teşvikte 6. bölgede. Biz ve 6 il sonradan katıldık. Bu iller OSB olarak katıldı. Diğer iller il geneli teşvikten faydalanıyor. O günkü şartalar da siyasetçilerimizin gayretleri Binali Bey’in bizi dinlemesi o günkü milletvekilleri ve Tahir Beyin ciddi katkıları oldu. Allah razı olsun kimin emeği geçtiyse. 6. bölgenin Elazığ’a katkısı olmuştur. Tabi yeni yatırımcılara katkısı olmuştur. Mevcutlara katsı olmamıştır. Mevcutlara yeni yatırım yapıyorsa faydası oluyor. Özellikle istihdama fazla ciddi bir avantaj sağlıyor. OSB’mizde yeni 8-10 yatırım varsa 6. bölgede olmamızdan dolayıdır. Firmalarımız teşviki aldı mı 10 yıl faydalanıyor. Pandemi nedeniyle yatırımlar yavaşladı. Vatandaşlar gelmek istiyor ama pandemi nedeniyle bekliyor. Gelecek yıl ilimize önemli yatırımlar gelecek” diyerek sözlerini noktaladı.

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN