BAŞKAN ÖZTÜRK: GELİR DÜŞMÜŞKEN; BORCU DÜŞÜRMEK BAŞARIDIR! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

BAŞKAN ÖZTÜRK: GELİR DÜŞMÜŞKEN; BORCU DÜŞÜRMEK BAŞARIDIR!

Bu haber 30 Kasım 2020 - 18:22 'de eklendi.

Tetiş Yapı Elazığspor Kulüp Başkanı Selçuk Öztürk, gazetemize nezaket ziyareti gerçekleştirdiği sırada kendisine yönelttiğimiz soruları da cevapladı. Söyleşimizin ilk kısmında Elazığspor’un borçlarına dair bilgiler veren Başkan Öztürk; “Biz 55 milyon borç ile devraldık şu an 43 milyon civarında borcumuz var.  Neredeyse aldığımızdan beri 12 milyon tasarruf etmişiz. Üstelik küme düştüğümüz hâlde. Üstelik geçmişte gelirimiz; 12- 13 milyon iken şu an; PTT 2’nci ligi dolayısıyla 2 milyon gelire düşmüşken bunu sağladık. Eğer küme düşmeseydik bu borcu 5 ya da 6 milyon daha da düşürebilirdik. Gelirimiz düşerken; borcu düşürmek bir başarıdır. Bu borcun bir anda bitmesi mümkün değil! Hemen 43 milyon borcu bitirecek gücümüz yok!” dedi.

 

 

Röportaj: Kübra TÜRKAN

Tetiş Yapı Elazığspor Kulüp Başkanı Selçuk Öztürk, gazetemize nezaket ziyareti gerçekleştirdiği sırada kendisi ile Elazığspor özelinde son derece keyifli bir söyleşi de gerçekleştirdik. İşte Başkan Öztürk ile gerçekleştirdiğimiz söyleşinin detayları…

Geçtiğimiz günlerde Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ilimizi ziyaret ettiğinde kendisiyle bir görüşme gerçekleştirdiniz ve Elazığspor için bir kampanya başlatılacağını duyurdunuz? Bir önceki kampanya çok ciddi başarılı olmadı bu kampanyadan ümitli misiniz?

“KAMPANYAYA BÜYÜK İŞ İNSANLARININ DESTEK VERECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM!”

Belediye Başkanımızın önderliğinde bir forma kampanyası yaptık. Orada 2 milyar 200 bin TL gibi bir gelir elde ettik. Yani o kadar kötü geçmedi o kampanyamızda daha önceki kampanyalara göre; şimdi yapılacak kampanya bir forma kampanyası gibi değil de, Bakanımız Sayın Valimiz önderliğinde gerçekleşecek bir kampanya olacağını ifade etti. Bunu Belediye Başkanımız ile de paylaştık yani ikisinin öncülüğünde olacak. Bakanımız; ‘Sizler kampanyayı başlatın bizler destek olacağız’ ifadelerini kullandı. Kampanyaya hem Elazığlı iş insanlarımızın hem de depremden dolayı ilimizde olan Türkiye’nin en iyi müteahhitlerinin de destek olacağını düşünüyorum.

“BİZ ELAZIĞ’IN MARKA DEĞERİYİZ; İÇERİDEKİ VE DIŞARIDAKİ İŞ İNSANLARINDAN DESTEK BEKLİYORUZ”

Depremden sonra şehrimize devletin ciddi desteği oldu. 1999 depreminde Kocelispor’un 100 milyon üzerindeki borçları kapatıldı. Hem Sakarya’ya hem de Kocaeli’ne yeni tesis binaları da kazandırıldı. Van depreminde aynı destek Vanspor’a da verildi. Vanspor ise süper ligden düşmüştü ve kapanma noktasına gelmişti Vanspor’a ciddi bir destek verilmişti. Bizim istediğimiz de şu;  Elazığlı iş insanlarımız,  bize hep destekler ama dışarıdan gelen iş insanları TOKİ konutları tamamlandıktan sonra bu şehirden çekilecekler. Bizler Elazığ’ımızın bir değeriyiz. İçerideki ve dışarıdaki iş insanlarımızın bizlere destek olmasını bekliyoruz.

“ELAZIĞSPOR TESİSLERİNDEN KAROT ALDIRSAK VE ÇÜRÜK ÇIKSA; KALACAK YERİMİZ BİLE YOK!”

Bizler de şunu rica ediyoruz. Kurumumuzun durumu belli. Tesislerimizden karot aldırmaya bile korkuyorum. 35 yıllık binalardayız. Karot aldırsak ve bina çürük çıksa kalacak yerimiz bile yok! Binanın güçlendirmeye ihtiyacı var ama bu da ciddi bir maliyet. Altyapı ve üstyapı tesislerimiz yaklaşık 13 bin m² .

Basın açıklamanızda Elazığspor kongresini gerçekleştirmek istediğiniz aktardınız. Kongrede yönetim listenizde yerel idarecilerden ve milletvekillerinden de temsilci görebilecek miyiz?

“BİRİLERİ İSİM ÖNERİNCE BİZ ALMAMAZLIK HİÇ YAPMADIK!”

İnşallah göreceğiz. Niyetimiz mali kongre ile seçim kongresini beraber yapmak. Orada zaten ben Sayın Valimiz ile de görüştüğümüzde bize bir temsilci vermesini rica ettim. Hakeza belediye başkanımızdan da, milletvekillerimizden de yönetim kurulunda temsilcilerimiz olmasını istedik. Biz yönetim yapıyoruz ama birileri bize yönetici önerdi de biz almamazlık hiç yapmadık. Geçmiş yönetimlerimizde 4-5 tane belediye meclis üyeleri vardı. Neden olmasın! Biz bunu istiyor ve talep ediyoruz. Biz şeffaf bir yönetimiz. Elazığ’ı temsilen herkes katılsın. Bu şeffaf yönetimimiz de bu vitrinimiz de daha fazla ön plana çıksın istiyoruz.

Elazığspor için imar gerekçesiyle alınan ama kulüp kasasına girmeyen paralar için eski yönetimdekiler ile ilgili suç duyurusunda bulunacak mısınız?

“HARCAMALARI YAPANLARLA İLGİLİ SUÇ DUYURUSUNDA BULUNACAĞIM”

Ben kulüp ile ilgili kısmında bulunacağım. Dışarıdan alınanları bilmem. Ama kulübün içerisine giren ve harcamalarla ilgili bulunacağım. Orada da direk genel yönetim hakkında suç duyurusunda bulunmayacağım. Bunu bir iki kişi yapmışsa tamamen eski yönetimi zan altında bırakmayacağım. Şehrimizin değerli insanlarını da zan altında bırakmayacak, harcamaları yapanlar ile ilgili suç duyurusunda bulunacağım.

Elazığspor’un net borcu nedir. Çünkü Elazığspor denilince maalesef ilk akla gelen şey peki sizce bu borçlar ne zaman biter ya da bitebilir mi?

“ŞU AN BORCUMUZ; 43 MİLYON!”

Biz 55 milyon borç ile devraldık. Kayyumdan sonra;41 milyona kadar borcu bitirmiştim ama yabancı hocalara olan borçlar döviz borcuydu ve döviz ödemeleri artınca bu süreçten dolayı 43 milyon civarlarında oldu borcumuz. Neredeyse aldığımızdan beri 12 milyon tasarruf etmişiz. Üstelik küme düştüğümüz halde. PTT’nin geliri 12- 13 milyon iken PTT 2’nci ligi dolayısıyla 2 milyon gelire düştük. Eğer küme düşmeseydik bu borcu 5 ya da 6 milyon daha da düşürebilirdik. Gelirimiz düşerken borcu düşürmek bir başarıdır. Bu borcun bir anda bitmesi mümkün değil. 43 milyon borcu bitirecek gücümüz yok. Bizim amacımız sıcak kaynaklar oluşturarak; yani 15 milyon bir kaynakla 30 milyon borç ödeyebiliriz. Pazarlık usulü ile bir de ardından kalıcı gelirler olursa düzenli gelirlerden dolayı borç artışı da söz konusu olmaz. Tesisler değerlendirildiği takdirde 40 milyona borç gözüyle bakmayız.

Futbolcularınız zamanında hak ettikleri ücretleri alabiliyorlar mı? Ayrıca bir de şöyle bir söylenti var: Tecrübeli oyunculara düzenli ödeme yapılırken, daha az tecrübeli oyuncuların ödemeleri aynı şekilde düzenli olmadığına dair. Bu doğru mu?

“OYUNCUNUN ALACAK MİKTARINA GÖRE ÖDEME YAPIYORUZ”

Oyuncularımız arasında bir ayrımımız yok. Şu ana kadar bana gelen hiçbir futbolcuyu geri çevirmedim. Biri geliyor 3 bin TL lazım demekte bir diğeri 20 bin TL lazım demekte. Orada da şunu gözetiyorum. İçerideki oyuncunun alacak miktarına göre ödeme yapıyoruz. Ayrıca gençlerimize de prim veriyoruz.

Elazığspor’un alternatif kadrosu hem sakatlıklar hem de covid-19’dan dolayı zaman zaman sıkıntıya giriyor. Sizlerin transfer tahtasının açmak gibi bir hedefi var mı?

“TRANSFER TAHTASINI AÇMANIN KARARINI TEK BAŞIMA VEREMEM!”

Sakat ve kart cezalılarımız olduğu zaman sıkıntı yaşıyor. Van’a deplasmana 11 kişi eksik gittik. Eksik kadrom olmasa 3-0 yener gelirdik. Kadrodaki eksikliklerin ciddi manada sıkıntısını çekiyoruz. Transfer tahtası konusuna da şehrin mülki amirleri ve siyasilerimiz ile kararını verecek durumdayız. Ben bunun kararını tek başıma verecek durumda değilim. Tahtada şu anda 32 milyon borç var.

Covid- 19 dolayısı ile alınan tedbirler kapsamında seyircisiz müsabakalar söz konusu oldu. Peki bu durum da bir maddi kayba yol açmadı mı?

“MADDİ KAYIPLARIMIZ VAR, GİDERLERİMİZ ARTTI!”

Tabi ki oldu. Geçen seneki gibi bir sentetik saha da değiliz. 2 bin 300 kişilik bir tribün var. Emniyetin ihtiyaçlarını da özel güvenliğin ihtiyaçlarını da biz karşılıyoruz. Düşünün emniyetten, özel güvenlikten herkes dahil bir de 3 güne bir covid-19 testi yaptırmaktayız. İçerideki maçta masrafımız 13 ya da 14 bin TL olmakta. Dışarıdaki maçta ise; 8 bin TL civarında…

Söyleşimizin devamını yarın yine gazetemiz Fırat’ta okuyabilirsiniz!

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.