BAŞKAN ÖZDOĞAN: ESNAFIMIZ BİTME NOKTASINA GELDİ « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

BAŞKAN ÖZDOĞAN: ESNAFIMIZ BİTME NOKTASINA GELDİ

Bu haber 01 Aralık 2020 - 18:30 'de eklendi.

Elazığ Kovancılar Esnaf Odası Başkanı Ahmet Özdoğan, ilçede faaliyet gösteren esnafların yaşadığı sorunlar hakkında bilgiler vererek “Pandemi kısıtlamalarının esnafı bitirme noktasına getirdiğini ifade ederek pandemi kısıtlamaları geliyorsa esnafa da hibe kredisi gelmeli dedi.

 

Haber: Cemil İZGİ / ÖZEL

Söz Esnafta yazı dizimizin bu haftaki konuğu Elazığ Kovancılar Odası Başkanı Ahmet Özdoğan oldu. İşte Başkan Özdoğan’ın gazetemize özel yaptığı açıklamaların detayları…

“2020 YILI ZOR GEÇİYOR”

İki dönemdir Kovancılar Esnaf Odası Başkanlığını yürüten Başkan Ahmet Özdoğan; “Elazığ’ımızın bilindiği gibi en büyük ilçesi Kovancılardır. İlçemiz konum olarak çok önemli bir yerde olduğu için sürekli olarak gelişmekte olan bir ilçemizdir. Odamıza kayıtlı bine yakın esnafımız var. Bizler göreve geldikten sonra esnaf sayımız artarak devam etti. Biz esnafımız için elinden geleni yapıyoruz. Ama 2020 yılı ilimiz çok zor geçiyor. Ocak ayında Elazığ’ımızda çok büyük deprem oldu. Ben vefat edenlere bir kere daha Allah’tan rahmet diliyorum. Vefat edenlerin yakınlarına baş sağlığı diliyorum. Marttan sonra başlayan koronavirüs salgını bitmek üzere olan esnafımızı komple bitirdi” dedi.

“PANDEMİ KISITLAMALARI SADECE ESNAFA MI?”*****

Pandemi süreci esnafları çok zorladığını ifade eden Başkan Özdoğan; “Mart ayıyla birlikte tüm dünyayı etkisi altına koronavirüs ekonomiyi bitirme noktasına getirdi. Öncelikle vatandaşlarımızın sağlığı önemlidir. Ama kısıtlamalara bakıyorsunuz sadece esnafa var. Kahvehanelere, lokantalara, kuaförlere kısıtlamalar var bakıyorsunuz resmi kurumda çalışan vatandaşlarımız işlerine gidiyor maaşını alıyor. Ama kısıtlama yaptığınız esnaf nereden geçimini sağlayacak? Eğer esnafın dükkanı kapatıyorsanız desteğini de vermek zorundasınız” ifadelerini kullandı.

“LOKANTACI, KAHVECİ VE KANTİNCİ ESNAFI BİTMEK ÜZERE”***

Başkan Özdoğan, “Pandemiden dolayı kahvehanelerimiz iş yapamıyor. Kahvehaneleri bir ara açtılar ama oyun oynatılmadığı için kimse esnaflarımızın işletmelerine gitmedi. Günlük masrafları bile çıkmadı esnafların şimdi ise yine dükkanları kapandı. Ayrıca lokantacı esnafı paket servis şeklinde hizmet veriyor. İlçede vatandaşlarımız gidip işletmelerde yemekleri yiyorlardı. Hangi vatandaşımız lokantada paket yemek alacak. Alsa da yemeğini nasıl yiyecek? Kahvehane kapalı çay ocağı kapalı. Evinde yese zaten yemek almasına ne gerek var evinde yemeğini hazırlar yer. Acilen esnafımızın bitmemesi için hibe kredi verilmesi lazım. Yoksa ilçemizde birçok sektör kapanmak zorunda kalır. Ayrıca kahvehanelerde ve lokantalarımızda yüzlerce elaman çalışıyor. Onlar da şuanda evlerine ekmek götüremiyorlar” ifadelerini kullandı.

“KREDİLER ERTELENSİN”

Başkan Özdoğan; “50 bin TL’lik krediler deprem için verilen kredilerdi 3-5 içinde esnafların işleri normale döner ve ödemeler yapılır düşünülüyordu. Ancak deprem akabinde gelen pandemi süreci birlikte tüm dengeler bozuldu. Esnafımız hala eski işlerini yapamıyor. Esnaflarımıza verilen kredilerin ödemeleri başladı. Ama esnaflarımızın kredileri ödeme gücü yok şuanda.  Bunun için devletimiz mümkünse esnaf kredilerini en az bir yıl ertelemesi lazım. Ertelenmese esnafımız bu yükün altından kalkamaz. Esnaflarımız kredileri ödeyemediği için sicilleri bozulur” dedi.

“MOBESE EKSİK”

İlçelerinde MOBESE’nin eksik olduğunu dile getiren Başkan Özdoğan; “İlçemiz ilimizin en büyük ilçesidir. İlçemizde MOBESE mevcut ama bu sayı yeterli değil yetkilerimizden ricam eksik olan yerlere MOBESE yerleştirilmesidir. MOBESE için görüşmeler yaptık inşallah olumlu netice alacağız” dedi.

 “HERKES EMLAKÇI OLMUŞ”

Vatandaşlara uyarılarda bulunan Başkan Özdoğan; “Vatandaşlarımız ev, arsa ve işletme kiralarken mutlaka resmi olarak emlakçılık yapan kişilerden işlemlerini yapmaları lazım. Bakıyorsunuz bazı vatandaşların, hiçbir belgesi yok işletmesi yok ayaküstü ev ve arsa alıp sattırıyor. Bunlara kesinlikle itibar edilmemesi lazım. Bir ev alırken en küçük yaşanacak sıkıntıda muhatap bulunması için emlakçılarımızdan al sat yapmalıyız. Ayaküstü al sat yapanların hiç güvenliği yoktur buradan vatandaşlarımızı bu konuda bir kez daha uyarmamız istiyorum. Devletimizden ricamız gayrimenkul satışlarında mutlaka bir emlakçının imzası olmasını istemesidir. Yoksa ayaküstü emlakçılık bitmez” ifadelerini kullandı.

“BANKALAR ESNAFLARIMIZA ÇOK ZORLUK ÇIKARDI”****

Özdoğan; “Deprem sonrası esnafımıza verilen 50 bin TL’lik kredilerin müracaatlarını aldık. Esnaflarımızın faizsiz krediden yararlanmasını sağladık. KOSGEB bünyesinde verilen 100 bin TL’lik kredi içinde esnaflarımızın müracaatlarını aldık. Esnaflarımızın çoğuna kredi verilmesini sağladık. Ama deprem sürecinden sonra esnafımıza verilen kredileri bankalarımız vermek için çok zorluk çıkardı. Bankalar bu kredileri vermemek için elinden geleni yaptı. Biz de ilgili yerlere şikayetlerimizi ilettik ama görüyoruz ki çok bir şey değişmedi” dedi.

“BAĞ-KUR VE KİRA DESTEĞİ VERİLMESİ LAZIM”***

Başkan Özdoğan; “ Pandemi nedeniyle çoğu esnafımız BAĞ-KUR prim borçlarını ödemiyor. Devletimizden isteğimiz pendemi sürecinde esnaftan BAĞ-KUR prim borçlarını almamasıdır. Esnaflarımızdan siftah yapmadan işletmelerini kapatan esnaflarımız var. Ayrıca esnaflarımız dükkan kiralarını da veremiyor. Esnaflarımıza ya hibe kredi verilmesi lazım ya da giderlerine yardımcı olunması lazım” dedi.

“ELAZIĞ’A DA HİBE KREDİ VERİLMESİ LAZIMDI”***

Özdoğan; “Giresun da meydana gelen sel felaketi dolayıyla hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Bir kez daha tüm Giresunlu kardeşlerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Şunu belirtmek istiyorum oradaki vatandaşlarımızda bizim kardeşimiz. Devletimizin oradaki vatandaşlarımıza elini uzatması doğru bir karardır. Ancak şöyle bir durum var. Elazığ büyük deprem yaşadı. Giresun’a gösterilen hassasiyeti Elazığ’ı da gösterilip daha fazla destek olunabilirdi. Depremde işletmesi zarar görmüş esnafımıza kredilerde muafiyet sağlanabilirdi. Herkes bu şehir için elinden gelenini yapmalıdır” şeklinde konuştu.

“ULUSAL MARKETLER İLÇEMİZİ İSTİLA ETTİ”

Kovancılar Esnaf Odası Başkanlığını yürüten Başkan Ahmet Özdoğan;“ İlçemizde gün geçtikçe ulusal marketler mantar gibi çoğalıyor. İlçemizde 9 ulusal market 3 tanede ilimizde faaliyet gösteren zincir marketlerin 3 tane şubesi var toplamda 12 tane ulusal ve zincir marketlerin şubesi var. Bu sayı da ilçemiz için çok sayıdadır. Zaten pandemi sürecinde esnafların yok derecede olan işlerini komple bitirme noktasına getirdi. Acilen ulusal marketlere çözüm bulunması gerekmektedir. Her sokakta ulusal marketlerin bir şubesi açılmaya başlandı. Ulusal marketler onlarca esnaf dalımızı etkilemekte ve birçok meslek dalımızı bitirme noktasına getirdi. Ulusal marketlerin ilçe ekonomine hiçbir şekilde katkısı bulunmaktadır. Ulusal marketlere giden para direk olarak ilçemizden çıkmaktadır. Ayrıca ulusal marketlerde İŞ-KUR üzerinden elamanlar çalışıyor. Devletimiz elaman konusunda da onlara yardımcı oluyor. O zaman devletimiz bizim esnaflarımızı da elaman desteği versin. Ya da elaman desteğini küçük esnafımıza versin. Ulusal marketlerle küçük esnaf arasında çok büyük haksız rekabet var bence”

“YEREL ESNAFINA SAHİP ÇIK KAMPANYASI BAŞLATTIK”

Başkan Özdoğan; “Vatandaşlarımızın ilçemizdeki yerel esnaftan alışveriş yapması için ‘Alışverişini Yerel Esnaftan Yap, Esnafına Sahip Çık’ kampanyası başlattık. İlçemizin işlek caddelerine afişler astık. Radyolara kamu spotu hazırladık ve yayınladık. Broşürler hazırladık vatandaşlarımıza dağıttık. Bu çalışmalarımızdan olumlu sonuçlar aldık. Bu çalışmalarımıza pandemi süreci bittiğinde devam edeceğiz. Bu konuda en büyük sorumluluk ilçe halkımıza düşmektedir. Kendi canından kanından olan ilçe esnafımızdan alışveriş yapmamız lazım. Halkımız kendi esnafına sahip çıkması lazım. İlçe ekonomisinin dönmesi için yerel esnafımızdan alışveriş yapmamız lazım” ifadelerini kullandı.

“KOVANCILAR ESNAFININ SESİNİ DUYURAN FIRAT GAZETESİ’NE TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Kovancılar Esnaf Odası Başkanı Ahmet Özdoğan, “İlçemize gelerek esnaflarımızın sesini duyurduğu için Cemil İzgi kardeşime ve Fırat Gazetesi ailesine çok teşekkür ediyorum. ‘Söz Esnafta’ yazısı dizisi esnaflarımız için çok önemli her hafta faklı bir esnaf dalının sorunlarını dile getiriyorsunuz. İlimiz için çok önemli bir çalışma bence yazıda emeği geçenlere teşekkür ediyorum…” diyerek açıklamasını tamamladı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

PİYASALARDA SON DURUM

 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -

EN ÇOK KAZANANLAR

  EN ÇOK KAYBEDENLER

   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER

    BUGÜN 1000TL NE OLDU?

    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN