Harput Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Turan Kurnaz Esnafın son iki ay içerisinde artan faizler nedeniyle kredilerde yüzde 50 düşüş olduğunu ifade ederek, “Elazığ esnafının 2023’ü değerlendirdiğimizde Elazığ esnafı 2023’ün başlarında değildi 10. ve 11.  aylarında ciddi bir faiz artışı oldu. Daha önce vermiş olduğumuz 0.62 kredilerimizin şu anki faiz oranı 1.87 dolayısıyla esnaf bunu kullanmaz. Çok acil ihtiyacı dışında kullanmaz, eskiye nazaran şu anda kredi talepleri çok düşük. Bunun da nedeni faiz oranlarında ki artıştan dolayı. Merkez bankasının faiz oranları 5’er puan artıkça bu da esnafa yansıyor. Eskiden öyle değildi, Merkez Bankası'nın faiz oranlarını yükseltmesi esnafa yansımıyordu. Bu son iki aydır faiz artışları esnafa da yansıyor. Bu da esnafın kredi talebini yüzde 50 oranında düşürdü.” dedi.

“Yılda 420 milyon kredi dağıtmışız”

Başkan Turan Kurnaz Elazığ’ın risk durumunun 11 yıl önce Harput Esnaf Kefalet Kooperatifi'ni kurduklarında 11 milyon 2023’te 2 milyar olduğunu ifade ederek, ” 11 yıl önce bu kooperatifi kurdum, bu kooperatif kurulduğu zaman Elazığ’da hazine kaynaklı kredilerin toplam vermiş olduğu para, Elazığ riski 11 milyondu. 2023’te Elazığ’ın riski 2 milyar, şu an Elazığ’da 4 kooperatifimiz artı Karakoçan ve Kovancılar ’da birer kooperatif bu kooperatiflerin Elazığ’a dağıttığı kredi tutarı 2 milyar, bu ciddi anlamda Elazığ esnafına ekonomi anlamında destektir. Yani Harput Esnaf ve Kefalet Kooperatifi olarak yılda yaklaşık 420 milyon kredi dağıtmışız. Dolayısıyla Elazığ esnafını bankaların kapısına sokmadık. Zaten bankalarda ki şu an faiz oranları yüzde 4-5 bizde ise 1.87 yani bizde yıllık yüzde 22,5 ise bankalarda bu fazi 45-50’dir. Özel bankalarda daha fazladır. Şu anda 1.87 ile kullandırmış olduğumuz krediye dahi müracaatlar az” diye konuştu.

Elazığ’da 3.5 büyüklüğünde deprem Elazığ’da 3.5 büyüklüğünde deprem

“Elazığ esnafını krediye doyurduk”

Başkan Kurnaz, genel seçimler önce ciddi miktarda hazineden para geldiğini ve gelen paranın esnafa dağıtıldığını belirterek, “ Bizim her ay hazineden aldığımız paralar var hem de yaptığımız tahsilatlar var bizim her ay 20-25 milyon tahsilatımız var. Genel seçimler öncesi her ay 50-60 milyon para geliyordu seçime 3-4 ay kala ister istemez esnafı doyurduk. O zaman faiz oranlarımız 0.62’di. Biz her halükarda Elazığ esnafını krediye doyurduğumuzu sanıyorum. Seçime 3-4 ay kala 300 milyon para aldım. Elazığ Esnafına dağıttık.” dedi.

“Esnafın kredi üst limiti 650 bin TL’dir”

Harput Esnaf Kefalet Kooperatifi Başkanı Turan Kurnaz, kredilerin NACE kodlarına  göre sektörel bazda verildiğini belirterek, “Şimdilerde kredilere kısıtlamalar geldi. Eskiden benim yetkim 500 bindi tüm esnaflarıma kredi verirdim. Şimdi bu değişti bunların NACE kodlarına  göre sektörel bazda düşürdüler ama mantıklı bir olay eskiden teminatını verdimi esnaf parayı veriyordum şimdi teminatını da gösterse vermiyoruz sektörel bazda NACE kodlarına göre alacakları krediler belirlenmiştir, onun dışına çıkamıyoruz. Şu anda üst limitimiz 650 bin TL dir. Harput Esnaf ve Sanatkârlar Kredi Kefalet Kooperatifi olarak 4 bin 700 üyemiz var. Elazığ’da 4 kredi kooperatifi var ama Harput Esnaf Kefalet Kooperatifi'nden başka ilçelere kredi veremez. Kredi verme yetkisi sadece burada var. Sadece Karakoçan ve Kovancılar'da kredi kooperatifi var diğer tüm ilçelere krediyi biz veriyoruz.” dedi.

“Esnaf borcu borçla mı ödüyor?”

Başkan Kurnaz, Elazığ esnafında borç ödemede bir sıkıntı yaşamadıklarını belirterek, “Kredi alan esnaflarda ödeme zorluğu yaşayan oldu mu?" sorusuna Kurnaz, "İnanır mısın? Böyle bir şey görmedim. Bu ekonomik şartlara göre sıkıntı görmüyorum. Esnaf borcu borçla mı ödüyor? İş yapıyor desem tahmin etmiyorum. Ama biz Elazığlıyız, kaburgamız kalın. Elazığ esnafının evine bir ihtar gönderdiniz zaman yıkılır. Çünkü biz böyle yetiştik, biz öyle Devletin parasını umursamayan bir toplum değiliz. Biz atadan böyle gördük, netice itibariyle bu birazda bizim toplumumuzun yapısına bağlı. Kişilik, karaktere, haysiyet önemli ben kendi üye esnafımı dağıttığım 800 Milyon bu sadece hazineden gelen miktar. Elazığ merkez ve iki ilçede bize hazinden gelen kaynak 2 milyar döngüler halinde dönüyor” diye konuştu.      

“Esnaf odaları birliği hizmet binamız açılışa hazır”

Elazığ Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği başkanı Turan Kurnaz, Elazığ esnaflarını bir çatı altında topladıklarını ve Elazığ esnafına hizmet binası kazandıran Elazığ Belediye Başkanı'na teşekkür ettiklerini belirterek, “ Ben 1,5 yıldır Elazığ Esnaf Odaları Birliği Başkanı görevini yapıyorum. Ben göreve geldiğimim zaman tek amacım var, bunu da genel kurulumda söylemiştim, Ben Elazığ’a bir esnaf odaları birliği sarayını Allah'ın izniyle yapacağım demiştim. O söylemimiz bu gün gerçekleşti. Ben buradan sizin aracılığınız ile Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’na canı gönülden teşekkür ediyorum. Çok belediye başkanı gördük ama bu gün Elazığ’ın 20 bin esnaf nüfusuna hizmet veren esnafına öyle bir bina verdi ki, Şahin Bey'e baktığım zaman utanıyorum. Hizmet bu. 30 yıllık Elazığ esnaf odalarının hayalini Şahin Şerifoğulları gerçekleştirdi. Çok az bir eksikliğimiz kaldı doğal gaz işlerini tamamladığımız zaman açılışını yapacağız.

“Milletvekillerimizden çok büyük destek gördük”

Birlik Başkanı Turan Kurnaz, Milletvekillerinden destek gördüğünü, Milletvekili Mahmut Rıdvan Nazırlı ve Gürsel Erol’a da teşekkür etiğini ifade ederek, “Bu arada Milletvekillerimizden çok büyük destek gördük. Ben ilk etapta Mahmut Rıdvan Nazırlı’nın Milletvekili olmasına karşıydım. Nerden geldi, Elazığ'ı bilmez diyordum ve bunu kendisine de söylemiştim ama iyi ki milletvekili olmuş. Elimden tutan bana en büyük desteği veren o. Şahin Şerifoğulları'ndan sonra en büyük desteği veren Nazırlı’dır. Gürsel Erol, Allah razı olsun biz görüyoruz, kimin hangi sahada olduğunu biliyoruz. Ben burada şahsıma bir şey yaptırmıyorum,ben bu gün varım yarın yokum. Ama bu Elazığ esnafı için çok önemliydi. Şahin Şerifoğlulları’nın desteği olmasaydı benim öyle bir gücüm yoktu.  7 katlı bir bina tüm esnaf odaları ve birlik başkanlığı olarak aynı binada olacağız. Bir esnafımız geldiği zaman tüm odaları aynı binada bulabilecek. Ben bu binaya Şahin Şerifoğulları ismini vermek istedim başkan istemedi” diye konuştu.

“Esnaf kendine hizmet edenin yanında olur”

Birlik başkanı Kurnaz, Katıldığı toplantılarda Belediyenin esnafa verdiği desteğin övgüsüyle karşılaştığını belirterek, “ Ben TESK’in kurul üyesiyim Ankara’da katıldığımız toplantılarda ben yapılan binayı anlattığımda bana o belediye başkanının heykelini dikmeniz lazım dediler. Belediyenin bize böyle bir yer tahsis etmesi ve para almamasını hiçbir yerde görmedik. Bizim bir siyasi tarafımız yok esnaf kendine hizmet edenin yanında olur. Biz Belediye başkanından çok büyük hizmet gördük, o nedenle de başkanın yanındayız. Zaman içerisinde oraya gelen esnafımıza çorba da ikram edeceğim, esnafımız gelmiş öğlen saatine denek gelmiş yemek çıkaracağım yemeğini yesin” dedi.