Başkan Karataş: Sağlık çalışanı da insan, çifte standarda karşıyız! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

Başkan Karataş: Sağlık çalışanı da insan, çifte standarda karşıyız!

Bu haber 15 Mart 2020 - 15:09 'de eklendi ve kez görüntülendi.

 

Başkan Karataş, eşitlik istedi!

Kamu Sağlık- Sen Genel Başkanı Ümit Karataş, sağlık çalışanlarının yine bir haksızlıkla karşı karşıya kaldığını üstelik bu haksızlığa da 14 Mart Tıp Bayramı gecesinde sağlık çalışanlarının maruz kaldığını belirtti. Ayrıca Başkan Karataş, sağlık çalışanı kişilerden;  süt izni kullanan, gebe olan ve de kronik hastalıkları olanlara izin verilmeyecek olmasının adaletsizlik olduğunu ifade ederek, sağlık çalışanının da; insan olduğunu ve çifte standarda karşı olduğunu vurguladı.  

Haber: Kübra TÜRKAN / ÖZEL

14 Mart Tıp Bayramı’nda sağlıkçılar eşitlik ilkesine aykırı hareket edildiği için üzüldü.  Üyelerinin haklarını her platformda koruyan Kamu Sağlık- Sen Genel Başkanı Ümit Karataş, yine üyelerinin haklarını isteyen bir açıklamaya imza attı.

CUMHURBAŞKANINCA SUNULAN GENELGE…

Geçtiğimiz günlerde, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü İdari İzin kapsamında; kamu personelinden bazı şartları taşıyanların idari izinli sayılmasını öngörmüştü. Yani; hamililerin, yasal süt izni kullananların, engelli çalışanların, yönetici pozisyonundakiler hariç 60 yaş ve üzerinde olanların, Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği dezavantajlı grupların (bağışıklık sorunu olanlar, kanser hastaları, kronik solunum yolu, hastaları, obezite ve diabet, kalp damar hastaları, organ nakli olanlar, kronik hastalar) bugünden itibaren oniki gün idari izinli sayılmaları ayrıca kamu kurum ve kuruluşlarının; faaliyetlerinin devamını sağlayacak şekilde gerekli tedbirlerin alınması ve zorunlu hizmetlerin yürütülmesi için asgari seviyede personel bulundurulması kaydıyla kamu kurum ve kuruluşlarının başta okul öncesi ve ilköğretimde çocuğu bulunan kadın çalışanlarının yıllık izin taleplerinin karşılanması yıllık izin hakkı bulunmayanlar için mazeret izinlerinin kullandırılması Sayın Cumhurbaşkanımızca uygun görülmüştür” ifadeleri yer aldı.

SAĞLIK BAKANLIĞINCA SUNULAN GENELGE…

Ancak idari izinlerle ilgili bu bilgiler paylaşıldıktan sonra Sağlık Bakanlığı Yönetim Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından personel izinleri ile ilgili ise; bilindiği üzere Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğünün 13/03/2020 tarihli ve E.12362 Sayılı Genelgesi uyarınca 13/03/2020 tarihli ve 910 Sayılı  genel yazımız ile Bakanlığımız personelinin idari iznine ilişkin düzenleme yapılmıştır. Bilahare genel yazımızın dağıtımına müteakip Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü’nün 13/3/2020 tarihli ve E. 12385 Sayılı yazıları ile mezkur salgınla etkin bir şekilde mücadele edebilmek amacıyla Sağlık Bakanlığı personeli hakkındaki uygulamanın Bakanlığımızca değerlendirmesinin talimatlandırılmasına binaen; COVID- 19 salgını ile mücadelenin kesintisiz, etkin ve yeterli sayıda personelle yürütülebilmesini teminen mezkur konuda yeniden düzenleme yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Bu çerçevede; 1) 13/3/2020 tarihli ve 910 Sayılı genel yazımız yürürlükten kaldırılmış olup, Bakanlık Makamından alınan 13/3/2020 tarihli ve 1917 Sayılı Olur gereği, yasal mazeret izinleri (evlilik, ölüm, analık, hastalık ve refakat) hariç Bakanlığımız merkez ve taşra teşkilatında çalışan bütün personelin ikinci bir emre kadar yıllık izinleri durdurulmuştur. 2)Cumhurbaşkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü’nün 13/3/2020 tarihli ve E. 12385 Sayısı Genelgesi uyarınca; yurtdışında bulunan kamu görevlilerinin, yurda dönüş tarihinden itibaren 14 gün evde tecrit oldukları sürenin mesai günlerine tekabül eden kısımlarında idari izinli sayılmaları uygulamasına devam edilecektir. 3) Bahse konu Genelge uyarınca kanser hastaları ve organ nakli olanların durumları kurum amirlerince değerlendirerek idari izinli sayılıp sayılamayacaklarına karar verilecektir. 4) Yakında belirtilen izinlerin dışında herhangi bir izin uygulaması cihetine gidilmeyecektir. Şeklindeki bilgiler paylaşıldı.

KARATAŞ: HAK İHLALİ OLUŞMUŞTUR!

Bu her iki genelgenin ardından gazetemize özel açıklamada bulunan Başkan Karataş, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle Devlet Personel Daire Başkanlığının virüse karşı aldığı hasta ve engelli memurun korunmasına dair tedbir yazısına rağmen Bakanlık Bürokratlarının marifetiyle alınan haksız kararlar tüm memurları kapsayıp, sadece fedakar, cefakar ve gariban sağlık çalışanlarını kapsamaması Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı olduğundan hak ihlali oluşturmuştur” dedi.

“BÜROKRASİNİN ALMIŞ OLDUĞU BU KARARI GÖZDEN GEÇİRMESİ GEREKİYOR!”

Sözlerini sürdüren Karataş, “Yine bu hakkın bir hekimin görüş yazısı ile elimizden alınmış olması vicdanları yaralamıştır! Her durumda ve şartta etik ve deontolojiyi elden bırakmamak gerekir. Bürokrasinin almış olduğu bu kararın tekrar gözden geçirilmesini ve tüm sağlık çalışanlarına; iş yükü, yüksek risk tazminatı verilmesini bekliyoruz” dedi.

“KRONİK RAHATSIZLIĞI OLANSAĞLIK ÇALIŞANLARI DA RİSK ALTINDA”

Sağlık çalışanlarının haksızlığa uğradığına değinen Karataş, “ Kronik rahatsızlığı olan sağlık çalışanı virüse açık haldedir. Birde bunların hastalara baktığını düşünen mesela kronik diyabet ve kronik astımı olan sağlık çalışanları var. Bunlarında izinli olması gerekiyor. Gebelere, süt izni hakkı olanlara ve de kronik hastalara diğer kamu kurumlarında bu haklar verilirken sağlıkçılara neden verilmez? Bir de üniversiteler eğitime kapatılmış ama akademisyenlere de okula geleceksiniz denilmekte. Cumhurbaşkanlığınca gönderilen genelge de bir takım değişikliklere gidiyorlar. Bunun için de sağlık kuruluşlarının bu aşamada yoğun olacağı belirtiliyor. Ki bu da yanlış, refakatçi sayısı azaltıldı” dedi.

“SAĞLIK ÇALIŞANI DA  İNSAN, BİZLER ÇİFTE STANDARDA KARŞIYIZ!”

Acil olmadıkça hastanelere bile gidilmemesi istenecek. İlaç raporları bile tarihi geçse bile haziran sonuna kadar hastaların ilaç alması sağlanacak. Çünkü daha az sayıda hasta alınmaya çalışılacak. Sağlık çalışanı da insan bizler bu çifte standarda karşıyız. Şu aşamada bu konuyu adliyeye taşısak dahi mahkeme iki ya da üç ayda karar verir. Zaten bu izin 12 günlük. O nedenle konuyu yeniden ilgili makamlara taşıdık ve onlarda konuyu yeniden istişare edeceklerini aktardılar” diyerek açıklamasını tamamladı.

 

Önceki Genelge

Önceki Genelge

Sonraki Genelge

Sonraki Genelge

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.