Başkan Karataş hem ilgililere hem de vatandaşa önerilerde bulundu! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

Başkan Karataş hem ilgililere hem de vatandaşa önerilerde bulundu!

Bu haber 22 Mart 2020 - 12:24 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kamu Sağlık-Sen Genel Başkanı Ümit Karataş, koronavirüs pandemisini önleme tedbirleriyle ilgili bir açıklama yaptı. Başkan Karataş; hem eski hastanelerin koronavirüs önleme merkezine dönüştürülmesini hem de maske eldiven gibi özellikle sağlıkçıların vazgeçilmez zaruri koruyucu ekipmanlarının evlerde stoklanmaması gerektiğini ifade etti.

 

 

Koronovirüs riskine karşı kapatılan Askeri Hastaneler ile Şehir Hastanelerinin açılması sonucu atıl bırakılan ve başka kurumlara devredilen hastanelerin acilen dizayn edilerek kontrol ve önleme merkezi olarak kullanılması gerektiği uyarısında bulunan Kamu Sağlık-Sen Genel Başkanı Ümit Karataş; “Yerleşim alanları dışında bulunan eski Askeri hastaneler başta olmak üzere tüm Şehir Hastanelerinin açılması sonucu atıl bırakılan ve başka kurumlara devredilen hastanelerin acilen koronavirüs kontrol ve izolasyon merkezi olarak kullanılması gerekmektedir! Örnek vermek gerekirse; “Elazığ’da kapatılan Askeri Hastane, Eski Devlet Hastanesi, SSK Hastanesi, Diş Hastanesi yeniden techizatları temin edilerek hazır halde bekletilmelidir! Konu ile ilgili talebimizi Sağlık Bakanlığına ilettik. Koronovirüs merkezi olan Şehir Hastanelerinde ve ayrıca Üniversite Hastanelerinde Poliklinik, hasta yatış, yoğun bakım hizmeti veriliyor ve ücretsiz koronovirüs testi yapılıyor” dedi.

KARATAŞ, PANDEMİYİ ÖNLEMEK ADINA NELER YAPILABİLCEĞİNİ BELİRTTİ

Sözlerine devam eden Karataş, “Elazığ’da ve diğer illerimizdeki yerleşim alanları dışında bulunan eski Askeri hastanelerin koronavirüs kontrol ve izolasyon merkezi olarak kullanılması hem Şehir Hastanelerinin ve Üniversite Hastanelerinin yükünü azaltacak hem de koronavirüs şüphesi bulunanların yerleşim yerlerinden uzak bir bölgede kontrol altında tutulmasını sağlayacaktır. Pandemi önleme adına yanı başımızda Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi başta olmak üzere birçok Hastane kampüsünde triyaj alanı oluşturdu. Hastane polikliniklerinin içerisinde koronavirüs polikliniği, koronavirüs servis ve yoğun bakımı diğer servisler içerisinde kuruluyor. Tüm Üniversite ve Şehir Hastaneleri çadır ve konteyner kampüsüne kurarak hastaneden ayrı izole bir yerde koronovirüs polikliniği ve acili açarak hizmet vermelidir!  Belediyeler İl Sağlık Müdürlükleri ile işbirliği yaparak Her mahalleye Sağlık Kabinleri açarak acil ve poliklinik hizmeti vererek pandemiyi ve hastanelerdeki yoğunluğu azaltmalıdır” dedi.

KARATAŞ, SAĞLIK ÇALIŞANLARI KORUYUCU EKİPMANLARA ULAŞMAKTA ZORLUK ÇEKİYOR İDDİASINDA BULUNDU!

“Hastanelerde görev yapan ve yüksek risk altında bulunan sağlık çalışanlarına koruyucu ekipman konusunda malzeme tedarik edilmesinde sıkıntı var” diyen Başkan Karataş,  “Bir çok hastanede iki saat sonra koruyuculuğunu kaybeden cerrahi düz maske bile İMZA karşılığında veriliyor! Lütfen hastanelerdeki Sağlık Çalışanlarının hakkı olan maske, eldiven, el dezenfektanı v.s.malzemeleri evlerinize götürmeyin! Sağlık çalışanları; “Biz evlerde stok yapılmış o maskelere ulaşamadan ve kendimizi koruyamadan ölmek istemiyoruz! “ dedi. Ülkemizde baş gösteren koronavirüs salgını nedeniyle acil servis ve yoğun bakım ünitelerinde çalışan sağlık personeli kabul edilemez şartlarda, insanüstü bir çabayla ve hastalıktan korunabilmeleri için gereken tıbbî malzeme olmadan hizmet vermektedir. Buna rağmen cansiperhane çalışan sağlık personeline önlük, tulum, maske, eldiven, el dezenfektanı, alkol gibi gerekli tıbbi malzemenin kısıtlı verilmesi,  bazı hastanelerde hiç verilmemesi kabul edilemez bir risk oluşturmaktadır. Sağlık çalışanlarının hayati tehlike oluşturan koronavirüsüne karşı kendilerini, ailelerini, hasta ve hasta yakınlarını koruyabilmeleri için zaruri malzemenin derhal temin edilmesi,  verilen malzemelerin ISO güvenlik standartlarına uygun olması gereklidir” diyerek açıklamasını tamamladı. (Haber Merkezi)

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.