Başkan Karataş: Hastaları sömürmeyin! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

Başkan Karataş: Hastaları sömürmeyin!

Bu haber 05 Kasım 2019 - 17:54 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Kamu Sağlık-Sen Genel Başkanı Ümit Karataş; Fırat Üniversitesi Hastanesinden sağlık hizmeti alırken zorlandığını ve bazı kalem sağlık ücretleri için ücret ödemek durumunda bırakıldıklarını iddia eden hastaların ve hasta yakınlarının sesi oldu. Başkan Karataş, diğer sağlık STK’lerinin sessiz kaldığı bu konuda açıklama yaparak; Fırat Üniversitesi Hastanesinin özel hastane mantığı ile sağlık hizmeti vermesini sert sözlerle eleştirdi. Ücret verene anında hizmet, vermeyene de randevu dayatması olduğunu öne süren Başkan Karataş, “Mesai saatleri içerisinde özel sağlık hizmeti sunulamaz” diyerek birçok ilde ücretsiz verilen iyot tedavisi için ilimizde hastaların 1.800 TL ile 3.500 TL arasında bir ücreti karşılamak durumunda olduğunu iddia etti. Ayrıca Karataş, “Hangi kamu kurumunda bu kadar ücret alınır?” Sorusunu yönelterek; “Hastaları sömürüp, kul hakkına girmeyiniz!” uyarısında da bulundu.

 

 

Haber: Kübra TÜRKAN/ ÖZEL

Son zamanlarda Fırat Üniversitesi Hastanesine tedavi olmaya giden hastalar ve hasta yakınları bazı kalem sağlık hizmetleri almak istediklerinde uzun randevu takvimi ile karşı karşıya bırakıldıklarını ama para verdikleri zaman bu randevu süresinin bir anda kısaltıldığını iddia ederek bu duruma anlam veremediklerini aktardı. Hastaların bu iddiası ilimizin sağlık sorunlarına duyarsız kalmayan Kamu Sağlık- Sen Genel Başkanı Ümit Karataş’a da ulaşmış. Bu konuda gazetemize özel açıklamada bulunan Başkan Karataş’ın konuya ilişkin görüşlerinin ayrıntıları ise şöyle…

“ÜCRET VERENE ANINDA HİZMET, VERMEYENE RANDEVU DAYATMASI!”***

Kamu Sağlık- Sen Genel Başkanı Fırat Üniversitesi Hastanesine tedavi amaçlı giden, ama diledikleri gibi sağlık hizmetinden faydalanamadıkları iddiasında bulunan hastaların sesi oldu. Başkan Karataş, Hastaneye özel ücret yatıran hastalara anında hizmet verilirken, ücret veremeyen hastalara randevu dayatmasında bulunarak randevuların 1 ve 3 ay arasında verildiğini öne sürerek yetkilere seslendi.

“BURASI MERKEZDEKİ TEK KAMU HASTENESİ AMA BU DURUM FIRSATÇILIĞA ÇEVİRMEMELİ!”***

Kamu Hastanelerinin şehrin doğusunda bulunan Şehit Fethi Sekin Şehir Hastanesine taşınması sonucu şehir merkezinde kalan tek kamu hastanesi olan Fırat Üniversitesi Hastanesinde aşırı derecede hasta potansiyeli arttığına da dikkat çeken Başkan Karataş,  vatandaşın şehir merkezindeki tek kamu hastanesi olan Üniversite Hastanesine mahkûm edilmesini hastane idaresinin,  fırsatçılığa dönüştürmemesi gerektiğini kaydederek hastane yönetimine seslendi.

“MESAİ SAATLERİ İÇERİSİNDE ÖZEL SAĞLIK HİZMETİ SUNULAMAZ!”***

Başkan Karataş ciddi bir iddia ortaya atarak mesai saatleri içerisinde F.Ü. Hastanesinin özel muayene sağlık hizmeti mevzuatına yönelik çalıştığını belirtti.  Karataş; “F.Ü.Hastanesinde özel muayene sağlık hizmetlerinin mevzuata aykırı şekilde mesai saatleri içerisinde sunulduğu görülmüştür.2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu’nun 58’inci maddesinin (h) fıkrasında: “Öğretim üyelerinin mesai saatleri dışında üniversitede sundukları sağlık hizmetlerinden dolayı, … Alınan ilave ücretler döner sermaye işletmesinin ayrı bir hesabında toplanır. …” denilmekte ve Yükseköğretim Kurumlarında Döner Sermaye Gelirlerinden Yapılacak Ek Ödemenin Dağıtılmasında Uygulanacak Usul ve Esaslara İlişkin Yönetmelik’te de aynı düzenleme yer almaktadır. Dolayısıyla özel muayene ek ödemesi olarak adlandırılan bu ödemenin yapılabilmesi için sağlık hizmetinin fiilen ve mesai saatleri dışında sunulması gereklidir” dedi.

“BURADA MESAİ İÇİ %90 VE ÜZERİ ÖZEL SAĞLIK HİZMETİ SUNULDUĞU SAYIŞTAŞ RAPORUNDA VAR!”***

“F. Ü.Hastanesindeki özel muayene adı altında sunulan sağlık hizmetlerinin çok büyük bir kısmının (%90 üstü) mesai içi çalışma saatlerinde gerçekleştirildiği görülmüştür” iddiasında bulunan Karataş, “Bu durum öğretim elemanlarının asli kamu görevi olarak sunmaları gereken sağlık hizmetlerini sunmadıkları anlamına gelmektedir. Üniversite hastanelerinde kullanılan otomasyon sisteminde mesai saatlerinin tanımlandığı bir ekran olmasına rağmen bu ekranın kullanılmadığı görülmüştür. Hastane yönetiminin, üniversite üst yönetiminin ve döner sermaye işletme müdürlüğünün; özel muayene adı altında sunulan sağlık hizmetlerinin %90’dan fazlasının mesai içi çalışma saatlerinde sunulmasına müdahale etmedikleri görülmektedir. Bu konu Sayıştay tarafından üniversitelerle ilgili düzenlenen kamu idaresi raporlarında da yer almaktadır” ifadelerini kullandı.

“HANGİ KAMU KURUMUNDAN BU KADAR ÜCRET ALINIR?”***

Hastaların özel sağlık hizmetlerine yönlendirildiğine de veryansın eden Karataş, “Özel muayene ve özel radyolojik çekimler son dönemde arttı. Şu anda hastaların çoğunluğu özel muayeneye, özel ameliyata, tetkik ve tedaviye yönlendiriliyor. Sabah özel muayene kuyrukları normal poliklinik kuyruğundan daha fazla oluşmuştur.  Radyoloji Bölümünde normal bir ultrason için 1-3 aydan önce randevu verilmiyor. Hasta Muş’tan, Bingöl’den, Tunceli’den geliyor. Bölgeye hizmet veren 3. basamak bir hastane. Özel ücret veren hastanın ultrasonu, MR ve diğer tetkikleri anında çekiliyor ama özel ücret veremeyen hastalar aylarca bekliyor. Ayrıca MR ve Tomografi sonuçları CD yoluyla hastaya verildiğinden 7 TL CD ücreti alınıyor. Hangi kamu kuruluşundan hizmet alınırken bu kadar ücret alınıyor merak ediyorum?” diyerek bir de soru yöneltti.

“DİYARBAKIR’DA ÜCRETSİZ OLAN TEDAVİ ELAZIĞ’DA 1.800 İLE 3.500 TL ARASINDA ÜCRETLENDİRİLİYOR!”***

Hastalardan gelen şikâyetlere kayıtsız kalmadığını bunun için de ilgililere sorular yönelttiğini de vurgulayan Karataş, “Hastalar; “Buranın bir devlet hastanesi olduğunu ve özel hastane gibi çalıştığını söylüyor “ bu da bizi üzüyor. Sebebini sorduğumuzda şu deniliyor;  “Hasta sayımız arttı, randevular da çoğaldı. “Tamam da özel olunca niye hemen çekiliyor? Nükleer Tıp da hastalara iyot tedavisi yapılırken 1.800 TL ile 3.500 TL arasında ücret alınıyor. Diyarbakır da ücretsiz tedavi yapıldığı için hastalar iyot tedavisi için Diyarbakır’a gidiyor. Enterasan olan iyotu ücretsiz Diyarbakır’ da alan hastalar Sintigrafi çekimi için F.Ü.Hastanesine geldiğinde 90 TL’ de özel çekim ücreti alınıyor. Devletin hastanesinde devletin sintigrafi, MR, Ultrason ve Tomografi cihazı özel muayene sınıfına dahil edilerek sırf hastaneye ve Radyoloji, Nükleer Tıp hocalarına özel ücret kazandırmak için kullanılmamalıdır” diyerek durumdaki tezatlığa dikkat çekti.

“KAMU HASTANELERİ ÖZEL HASTANE MANTIĞI İLE İŞLETİLMEMELİ!”***

Hastaneye yönelik şikâyetlerin bununla da sınırlı kalmadığını belirten Karataş, “Cumhurbaşkanımızın Sağlıkta Dönüşüm Projesinde Kamu Hastanelerinde vatandaşın ücretsiz ve kaliteli hizmet alabilmesi hedeflenmiş ve başarılı olmuştur. Bıçak parası yasaklanmasına rağmen Üniversite Hastanelerinde hastalardan elden para alan hocaların olduğu söyleniyor. Diyarbakır, Erzurum, Samsun,Kütahya’ da ücretsiz iyot tedavisi yapılırken neden F.Ü.Hastanesinde 1.800 ile 3.500 TL  arasında hastalardan hastaneye hibe adı altında makbuz kesiliyor.Buna dur denilmeli, Kamu hastanesi özel hastane mantığı ile işletilmemelidir” dedi.

“HASTALARI SÖMÜRÜP, KUL HAKKINA GİRMEYİNİZ!”***

Hastanede sadece hastaların değil sağlık çalışanlarının da mağduriyet yaşadığını iddia eden Karataş, sağlık çalışanlarının haklarının verilmediğini, hasta sayısının çoğalması sonucu iş yükünün arttığını ve bu sebeple çalışma şartlarının her geçen gün ağırlaştığını ve sağlık çalışanlarının hakkı olan döner sermaye, nöbet, icap ve mahsuplaşma ücretinin verilmediğini belirterek açıklamasına şöyle devam etti; “Hastane idaresinin performans ücretlerinde değişikliğe gitmesi sonucu hocaların performans açığını özel ücretli tetkik ve tedavi yoluyla kapatmaya çalışmasını doğru bulmuyoruz. Sırf hastanenin işleyişi ve performans düşüşünü düzeltmeyi özel hastane mantığı ile çözemezsiniz. Özel ameliyatı, özel muayeneyi ne kadar teşvik ederseniz, belki akademisyenlerin performansını yukarı çekmiş olursunuz ama hastaları sömürmüş olursunuz, kul hakkına girmiş olursunuz. Unutmayalım ki F.Ü. Hastanesi kamu hastanesidir, özel hastane değildir?” diyerek hastanede işleyişin böyle olamayacağını vurguladı.

“HASTANE, HALKI SÖMÜRÜYOR GÖRÜNTÜSÜ VERMEMELİ!”***

Hastanenin bu şekilde işleyişinin halkın sömürüldüğü izlenimi verdiğini iddia eden Karataş; “Hastane halkı sömürüyor söylentileri ayyuka çıktı. Şu an bir hasta özel muayene ücreti ödemeden, özel MR, özel ultrason, sintigrafi gibi tetkikleri yaptırmadan hizmet almada zorluklar yaşıyor ve kaliteli sağlık hizmeti alamıyor” diyerek hastaların  yaşadığı zorluklara dikkat çekti .

“SİSTEM KÖTÜYE GİDİYOR”

“Defalarca bu sorunu çözün, sistem kötüye gidiyor” dediklerini de aktaran Karataş, tüm çağrılarına rağmen sağlık çalışanlarının sesine, yetkililerin kulaklarını tıkadığını savundu. Karataş;  “F.Ü.Hastanesi idaresi çalışanın alın teri olan döner sermaye, nöbet, icap ve mahsuplaşma ücretini versin. Zor şartlarda hizmet veren sağlık çalışanları hakkını istiyor. Hasta çok, hakkı olan ücret yok nasıl izah edilir. Yıllardır hesaplanıp ödenmeyen ve sendikamızın gayret ve iteklemesiyle sadece 2018 yılı yapılan mahsuplaşmanın 2012-2017 yıllarını ihtiva eden miktarı ödenmemiştir. Geçmiş yıllara ait mahsuplaşmanın şimdiye kadar yapılmaması hakkında ihmali olan ve görevini kötüye kullanan Döner Sermaye Müdürü ile Bütçe Tahakkuk Yetkilileri hakkında hastane idaresi yasal işlem yapmamış ve hesap sormamıştır. Sağlık Çalışanlarının önceki yıllara ait alacakları yasal faiziyle verilmeli ve sorumlular hakkında yasal işlem yapılmasını bekliyor ve takip ediyoruz” diyerek sağlık çalışanın da haklarını alması adına gerekli gayreti göstereceğini aktardı.

BAŞKAN KARATAŞ YÖK’Ü GÖREVE ÇAĞIRDI!***

Hem hastaların hem de sağlık çalışanlarının sıkıntılarına eğilen Karataş, “Hasta sayısının her geçen gün arttığını gururla açıklayan idareciler, sağlık çalışanlarının sırtından hastaneyi çalıştırmayı bıraksınlar. Sağlık çalışanları hakkını istiyor. Hastaneye hastaların özel tetkik ve tedavi ücretleriyle nakit para akışı hızlanmış hastanenin işleyişini bu yolla devam ettirmek isteyen idareciler, vatandaşları zor duruma düşürmemelidir. Sağlık çalışanları hastane bütçesini idare etmek zorunda değildir. Kış ayına girdiğimiz bugünlerde doğalgaza gelen %30’luk zamla mücadele etmeyi kara kara düşünen sağlık çalışanları birde döner sermayesini, icap, nöbet ve yıllardır verilmeyen mahsuplaşma alacaklarını alamayınca ne yapacak. Zaten %3 ve %4’lük aldığı komik maaş zammıyla geçinmeye çalışan sağlık çalışanları kara kara düşünmeye başladı. F.Ü. Hastanesi idaresinin acil olarak nöbet, icap ve mahsuplaşma ücretlerini ödemesini ve geçmiş aylarda kesilen döner sermaye ödemelerinin farkları ile tam olarak ödenmesini istiyoruz.  2547 Sayılı Kanunu’nun “Yükseköğretim Kurulunun görevleri” başlıklı 7’nci maddesine göre Yükseköğretim Kurulunun, üniversitelere tahsis edilen kaynakların, etkili bir biçimde kullanılmasını gözetim ve denetim altında bulundurma ve yükseköğretim kurumları arasında koordinasyon görevi bulunduğundan YÖK’ü göreve davet ediyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.