Başkan Kaplan, CHP’li Belediyeleri savundu! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

Başkan Kaplan, CHP’li Belediyeleri savundu!

Bu haber 01 Nisan 2020 - 16:19 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Zeki Kaplan, CHP’li Belediyelerin yardım toplamadığını ifade ederek, CHP’li belediyelerin; vatandaşlar tarafından gönüllü olarak yapılan bağışları kanuna uygun olarak kabul ettiklerini iddia etti.  Ayrıca Kaplan, sosyal devletin nasıl olması gerektiğini belirterek; “Devlet yardım toplamaz, yardım verir” dedi.

 

 

Haber: Kübra TÜRKAN

CHP İl Başkanı Zeki Kaplan, CHP’li Belediyelerin kanuna uygun olarak bağış kabul ettiğini ifade etti. Başkan Kaplan açıklamasında; “5216 Sayılı Kanunun; 18 Maddesinin ( g) bendinde karşılıksız bağışları kabul etmek ve gerekli tasarruflarda bulunmak. Bu yetki Belediye Başkanlarında olduğu açık bir şekilde belirtmiştir. 5393 Sayılı Kanunun. 15.Maddesinde, Belediyenin yetkileri ve imtiyazları başlığı altında bağış kabul etmek, Aynı Kanunun 59.Maddesinde Belediyenin gelirlerinden birinin de bağış olduğunu düzenlemektedir. Ülkemizin dört bir yanına yayılmış Koronavirüs nedeniyle çok sayıda vatandaşımızın yaşamını yitirdiği, hasta olduğu, işlerinden kovulduğu, iş yerlerinin kapandığı bu nedenle issiz kaldıkları aşikardır. Ülkemiz ekonomisinin zor durumda olduğu bu durumlarda  vatandaşların yaşamını kolaylaştırmak için yardımda bulunmaları da belediyelerin en temel görevlerinin başında gelmektedir. Belediye İmkanları yeterli değilse bağış alabilirler ve bu bağışları ne şekilde kullanacakları ise ilgili kanunda belirtilmiştir” dedi.

KAPLAN, “DEVLETİN HAZİNESİ SIFIRI TÜKETMİŞ DURUMDA” DİYEREK CİDDİ BİR İDDİA ORTAYA ATTI

Sosyal devlet olmanın bir takım gereklilikleri olduğunu ifade eden Kaplan, “Devlet olarak vatandaşımızı hiç kimseye muhtaç etmeden tüm ihtiyaçlarını karşılamak, maddi ve manevi olarak yardım yapmak zorundayız. Devleti yöneten merkezi hükümetin en asli görevinin bu olduğunu hatırlatmak isteriz. Oysa merkezi hükümet devletin hazinesini tüketmiş, yani sıfırı tüketmiş bağış toplayarak ayakta kalmayı düşünüyor ve bu bağışlarla vatandaşına yardım yapmayı ilan ediyor. Tereddütümüz toplanacak yardımların amacı dışında kullanılacak olmasıdır” diyerek son derece ciddi bir iddia da ortaya attı.

“DEVLET YARDIM TOPLAMAZ, YARDIM VERİR”

Sözlerini sürdüren Kaplan; “Devlet vatandaşından yardım toplayacağına yandaşları tarafından işletilen şehir hastanelerine oto yollarına, köprülere, hava alanlarına, aktardığı hazine garantili paraların musluğunu kesmeli. Ayrıca yandaş derneklere, cemaatlere, vakıflara ve yandaş müteahhitlere aktardığı paraların musluklarını kesmeli.  Zengin iş adamlarından düzenli olarak vergisini almalı o zaman Devletin yardım toplamaya ihtiyacı kalmaz. Bu paralarla Devlete ait yeni hastaneler, okullar, fabrikalar açmalı ve sağlık personeli başta olmak üzere, işçinin, memurun, emeklinin, köylünün, çiftçinin çalışmayan issiz olan vatandaşına yardım etmelidir” diyerek son derece ciddi iddialar ortaya attı.

“CHP’Lİ BELEDİYEYE YAPILAN BAĞIŞLARIN ENGELLENMESİNİN HUKUKİ DAYANAĞI YOK!”

Halkın CHP’ye ve CHP’li yetkililere inandığını da aktaran Kaplan; “Maddi durumu iyi olan vatandaşlarımız tarafından yoksul ve ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza gıda ya da nakdi yardım olarak dağıtılması için Belediyelerimize yapılan bağışları engellemesinin hukuki bir dayanağı yoktur. Hükümetin CHP Belediyelerine verilen bağışlara el koymasını kınıyoruz. Hukuki mücadelemiz devam edecektir. Belediyelerimize bağış olarak verilen bu paraların İktidarın kendi yandaşlarına peşkeş çekmesine asla müsaade etmeyeceğiz. İşsizlik fonunda toplanan paralar nerde? 17 yıldır toplanan vergiler nerde? Özelleştirilen ve satılan fabrikalardan elde edilen gelir başka satılan taşınır ve taşınmaz mallardan elde edilen paralar nerde? AKP Halka önce bunun hesabını versin” diyerek sözlerini noktaladı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.