Başkan Arslan, müjdeleri tek tek sıraladı… « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

Başkan Arslan, müjdeleri tek tek sıraladı…

Bu haber 12 Mayıs 2019 - 17:55 'de eklendi ve kez görüntülendi.

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan ile son derece bilgilendirici ve bir o kadar da keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Söyleşimiz sırasında Başkan Arslan,  şehrimizin önünü fazlasıyla açacağını düşündüğü kooperatifleşme modelinin bayramdan sonra hayata geçirileceğini müjdeledi. Ayrıca Başkan Arslan, tekstil yatırımcıları ile son görüşmeler de olumlu geçtiği takdirde şehrimize 15- 20 bin bandında bir istihdam olabileceğini de kaydederek müjdeleri ardı ardına sıraladı.

 

 

Röportaj: Kübra TÜRKAN / Fotoğraf: Merve DİLEK

“Elazığ tarımı için kooperatifleşme modelinin uygulanması, hem üreticimizin refahı hem de ürünlerimizin pazar arama problemini ortadan kaldırarak, çiftçimizin ürününü, besicimizin ise;  etini sütünü değerinde alacak ve değerli kılacaktır” diyerek tarım ve hayvancılığımızı kalkındıracak reçeteye açıklık getiren Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Başkanı Asilhan Arslan ile Elazığ’ımızın ekonomisini konuştuk.  Söyleşimiz sırasında Başkan Arslan, kooperatifleşme, yatırım ve de istihdama yönelik müjdeli haberler verdi. İşte Başkan Arslan ile gerçekleştirdiğimiz söyleşimizin detayları…

 

Öncelikle hayal ettiğiniz bir ETSO vardı. Bu hayalinizin kısa sürede ne kadarını gerçekleştirebildiniz?

“HAYAL ETTİĞİMİZ ETSO KİMLİĞİNE YAKINLAŞIYORUZ”

23 projeyle biz yola çıkmıştık. Bu 23 projeyi zaman takvimine yayarak her bir konuyu ele alıp mesafeler kat etmeyi başardık. Süreçler anlamında, yapı anlamında ciddi mesafeler kat ettiğimize inanıyorum.  Bize bağımlı, bizden kaynaklı gecikmelerden dolayı değil de daha çok konjonktürel gecikmelerden dolayı bazı şeyleri hayata geçiremedik. Ama onları da ben inanıyorum ki sadece kısa ertelemeler oluşturacaktır. Onun dışında hayal ettiğimiz ETSO kimliğini her geçen gün yakınlaşıyoruz. Üreten, üretimi planlayan, üyelerine en iyi biçimde hizmet veren, şehrin geleceğini planlamada söz sahibi olan, ciddi anlamda teknik alt yapısı olan çalışmalarla yürüyebildiğimizden dolayı ben son derece mutluyum. İnanıyorum ki bu yapığımız çalışmalar şehrin gerçekten ekonomisini aktif hale getirecek ve birçok konuda şehre ciddi kazanımlar sağlamış olacaktır.

 

Kentimizde ciddi bir işsizlik söz konusu ancak bunun yanı sıra iş adamlarının en temel sorunu da nitelikli eleman sıkıntısı; bunu gidermek adına eğitimler başlattınız. Peki bu projelerinizin meyvelerini almaya başladınız mı ?

“PROJEDE EN FAZLA MESAFE ALAN İL BİZİZ”

Biz Milli Eğitim Müdürlüğü ve Fırat Üniversitesi ile ortak olabilme noktasında ciddi mesafeler kat ettik. Bu iki kurumumuzda bize bu konuda tüm imkanlarını sundular. Onlarla birlikte Milli Eğitim Bakanlığımız ve Türkiye Odalar Borsalar Birliği ile odak noktasına alınan iki önemli proje vardı. Birincisi MEGİP. Bu projede iş dünyasının ihtiyaç duyduğu kalifiye elemanların hem eğitimlerinin teorik olarak sağlanabilmesi hem de eğitimlerini pratiğe dökebilmeleri için çalışma alanları oluşturmaktı.  Biz bu projeyi çok önemsedik ve de ciddi anlamda sahiplendik. Bildiğim kadarıyla Türkiye’de en çok mesafe almış il biziz. 600’ün üzerinde insanımıza MEGİP ile ulaştık. Hem onların niteliğini arttırdık hem de iş yapma becerilerini ciddi anlamda yükselttik. Maddi destek sağlayarak eğitim aldıkları dönemde de çalıştıkları dönemde de günlük yevmiyeleri ödendi.  Ve Sosyal Güvenlik Kurumunda da sigorta primleri yatarak, bu kursiyerlere ciddi bir maddi imkan da sağladık. Bu çalışmalarımız artarak devam ediyor.

 

Son aylarda ilimiz tekstil sektörünün gözdesi haline geldi. Tekstil sektörünün de ihtiyaç duyduğu  kalifiye eleman yetiştirme konusunda da bir adım atacak mısınız?

“EKONOMİK KALKINMA; NİTELİKLİ İNSAN GÜCÜYLE OLUR”***

Tekstil sektörü de burada en büyük payı aldı. Yedi Başak Tekstilin gelmesi, Kovancılar’a da Yıldırım Tekstilinin gelmesi o firmalarımıza sağladığımız desteklerle ciddi anlamda istihdam oluşturduk. Bu sayı artarak devam ediyor. Onun dışında Türkiye Odalar Borsalar Birliği ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan ortak protokol ile Elazığ Merkez Endüstri Meslek Lisesini Milli Eğitim Müdürlüğümüzle birlikte yönetim modeli oluşturduk. Orada eğitimini gören öğrenci kardeşlerimizin mezun olduktan sonra iş kurabilmeleri için müfredatla eğitimlerini alabilmeleri için ciddi anlamda çalışmalar başladı. Onun sayısını da ilerleyen zamanlarda arttırarak devam edeceğiz. Sahadan aldığımız meslek komitelerimizden,  meslek temsilcilerimizden aldığımız veriler ışığında onların ihtiyaçlarına yönelik iş gücü modeline uygun öğrencilerimiz eğitimlerini alacak. Sonrasında ise öğrencilerimizi onlarla buluşturmayı sağlayacağız. Eğer ekonomik kalkınmadan bahsedeceksek bu nitelikli iş gücüyle olabilecektir. Bu işin merkezinde insan ve insan kaynağı var. İnsan kaynağını güçlü tutarsak şehrin ekonomisine ve kültürüne ciddi anlamda fayda sağlayabiliriz.  Önemli olan bunu doğru kurgulayıp doğru kanalize edebilmektir. ETSO olarak bize düşen misyon ve görevlerin farkındayız ve her birini harfiyen eksiksiz yerine getiriyoruz.

 

İçine kapanık bir ETSO vardı. Bu yapıyı bir hayli kırdınız. Kentteki diğer STK’ler ile uyumunuz nasıl?

“İŞ BİRLİKLERİMİZ ŞEHRİMİZE KAZANIM OLARAK DÖNÜYOR”

Elazığ ekonomisinin en güçlüsü Sivil Toplum Örgütü Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası; bu fiziki gerçeklikle birlikte misyon anlamında da birleştirici olma, organizatör olma misyonu da dolayısıyla ETSO’nun . Gerek Ticaret Borsası ve onun değerli başkanı Mehmet Ali Dumandağ Başkan gerekse de  Esnaf Sanatkarlar Odalar Birliği Cemil Erdem Başkanlarımız ve diğer başkanlarımız ile birlikte tek paydaşları aynı masa etrafında toplayabiliyoruz. Birlikte proje yürütebiliyor ve birlikte risk alabiliyoruz. Bu konuda hiçbir sıkıntımızın olmadığı gibi kazanımlarımız da var. Bu kazanımlar muhakkak ki şehrimize olumlu anlamda yansıyacaktır.

 

İzmir ziyaretinizde Kooperatifleşmenin gerekli olduğu ve ilimizde de biran evvel kooperatifleşme adına adımlar atılması gerektiğini söylediniz. Sizin bu fikrinizin altına imza atan ya da bu fikri destekleyen isimler oldu mu? İlimizde heyecan uyandıran bu proje hayata geçirilecek mi?

“ANA OMURGASINI OLUŞTURDUK”

İzmir ziyareti ve Avrupa ziyareti bunun son noktasıydı. Biz 6 ay boyunca proje koordinatörlüğü ile tüm kurum müdürlerimizle ve bazı kurulu kooperatiflerimizle ve özellikle sahada tarım ve hayvancılık ile uğraşan sektör temsilcileri ile birlikte biz bu konuyu ciddi anlamda tartıştık. Ve üzerinde ciddi anlamda projeler yaptık. Elazığ’da uygulanacak kooperatifleşme modelinin ana omurgasını oluşturduk. İzmir ziyaretimiz bunu hem duyurma hem de yaptığımız o organizasyonun ne kadar doğru olduğunu test etmek içindi. Yaptığımız organizasyonun ve aklımızdan geçenlerin artı taslaklarımızın ne kadar mevcut modellerle uyuştuğunu gördük. Orada bulunan başkanlarımızın bu projeye sahip çıkması ve bilgi birikimlerinden deneyimlerinden bizlere istifade ettirmeleri adına sözler aldık. Çok olumlu geçti. İzmir ve Aydın bölgesinde uygulanan bu model gerçekten bölge halkını, bölge ekonomisini ciddi anlamda kalkındırmış. Başarılı bir model. Hollanda’da da kendi ülkelerinin tarımı ile dünyanın tarım ve ekonomisine yön veren bir kalıba bürünmüşler. Bundan Türkiye’nin kendini ve ya Elazığ’ın kendini soyutlaması gerçekten kabullenilemez bir durum.

“BAYRAMDAN SONRA KOOPERATİFLEŞME HAYATA GEÇECEK” ***

Şuan kurulum aşamasındayız.  Tüm omurgasını oluşturduk. Bayramdan sonra kooperatifleşmeyi ve çok yatırımlı ortak şirketi hayata geçirmeyi planlıyoruz. Artık sahada uygulayacağız.  Kooperatif üyelerimizin sayılarının arttırılması ve yapacağımız tüm faaliyetlerin sahada vücut bulmasını gerçekleştireceğiz. Bu hayal değil. Hayal ile başladı ama hayata geçirme noktasında önünde hiçbir engel yok!  Şehrimiz ciddi anlamda bu yapıyı sahiplendi. İnsanımız duyarlı ve herkes bizden bu adımları atmamızı bekliyor. Bizde ETSO olarak üzerimize düşen; şehrin ekonomisinde öncü olma misyonumuzu yerine getirmiş olacağız. Yönetişim modelinde şehrin tüm dinamikleri ile ülkemize rol model olacak yönetim biçimi ortaya koyacağız.

 

Şehrimizin gündeminde genellikle olumsuz şeyler konuşuluyor az önce ifade ettiniz tekstil noktasında ciddi bir istihdam sağlandı dedik ama bu bile şehrimizdeki olumsuz söylemleri ortadan kaldırmadı.  Yeni yapılacak yatırımlarla istihdam hedefini verilerle açacak olsak neler söyler siniz?

“TEKSTİLCİLERİN TALEPLERİ GÖRÜŞÜLÜYOR 15- 20 BİN İSTİHDAM OLABİLİR”***

Ekonomi zor bir dönemden geçiyor. İş dünyası çok rahat değil, işlem hacmini arttıra bilme yeni yatırımlar üretebilme adına ciddi anlamda çok etkileyici değil. Ondan dolayı istediğimiz rakamlara henüz ulaşamadık. Ama altıncı bölge desteklerinden istifade etmek isteyen dış yatırımcıların ciddi çalışmaları var. Bunlardan biri de Türkiye Giyim Sanayiciler Derneği’nin çalışması. Onlarla birlikte ortak proje üretiyoruz. Belli konulardaki talepleri karşılama adına Sayın Valimiz ve Belediye Başkanımız ile son bir toplantı daha yaptık. Önümüzdeki hafta Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü’nde konu tekrar masaya yatırılacak. Onlara bir teklif ile gideceğiz. O teklifin karşılığında Türkiye Giyim Sanayiciler Derneği’nden beklentimiz 15 ve ya 20 bin civarında bir istihdam oluşturabilmeleri. Bu konuda eğer ortak noktada buluşursak, adımlarımızı önümüzdeki günlerde atmış olacağız.

 

Gerek yurt içinden gerek yurt dışından yatırımcı çekme çabası içindesiniz. Son temasınız Hollanda ve Belçika’ydı. Bu temaslarınızı değerlendirir misiniz?

“ELAZIĞ’A EN DOĞRU MODELİ GETİRMEYE ÇALIŞIYORUZ”***

Bu ziyaretler çok verimli geçti. Özellikle seracılık anlamında seracılık merkezli bir çalışma yaptık. Jeotermal kaynağımız ile birlikte sera ihtisas OSB kurulması noktasında Sayın Valimizin direktifleri ile Tarım İl Müdürlüğü’müz çalışıyor. Bize düşen yönüyle Tarım İl Müdürlüğü’nün bu çalışması sahada en güzel şekilde sahiplenilmesi ve kurgunun kurulması. Tarım İl Müdürü ile birlikte sahayı beraber inceledik. Fiyat analizlerini görme fırsatımız oldu. Bununla birlikte Elazığ’a en doğru modeli getirmeye çalışıyoruz. Önümüzde jeotermal kaynağının kapasitesini arttırmana yönelik iade süreçleri var.  Arazi problemi yok Sayın Vali bir alan oluşturma çalışmalarını sürdürüyor. Seracılık konusunda özellikle oradaki iş insanlarımızın ciddi mesafeler aldığını, onların ciddi yatırımcılar olduğunu ve bunun yanında pazarda söz sahibi olduklarını görmek bizleri çok mutlu etti. Belli ürünlerde marka olmuş Avrupa pazarını elinde bulunduran iş insanlarımız var. Onların o bilgi ve deneyimlerini Elazığ’daki modelimize de uyarlamaya çalışacağız. Jeotermal kaynağımız ile birlikte sera ihtisas OSB sadece Türkiye’de değil Avrupa pazarında da kalitesiyle, fiyatıyla, sürdürülebilir hizmeti ile şehrimize ciddi anlamda bir kazanımı olacaktır.

 

Son olarak iş insanlarına iş ölçeğinde vereceğiniz mesajlarınız nelerdir?

“ÜRETEN ELAZIĞ SLOGANI İLE ELAZIĞ’DA YATIRIMLAR ARTIYOR”***

Bir şirketimiz kapanıyorsa yerine yenisi açılıyor. Ekonomik gelişim noktasında bu iyi bir gösterge. Demek ki iş dünyamız hâla yeni iş yerleri açıp,  yeni işler planlıyor. Onların da içinde yine müteahhitlik sektörü ağır basıyor. Hem bu alanda daralma meydana geliyor hem de yatırımlar çoğunlukla müteahhitlik alanına yoğunlaşıyor. Üreten Elazığ sloganıyla Elazığ’ da yatırımlar artıyor. Bununla da kooperatif çalışmamız liderliği alacaktır. Kişi başı geliri arttırmak adına, ihtiyaç duydukları kaynaklara ulaşabilmeleri adına tabandan üretim çok önemli. Tarım ve hayvancılığa dayalı sanayi modellerinin oluşturulması çok önemli . Böylelikle gelir tabana yayılacaktır.  Domatesin, patatesin, soğanın, etin  fiyatına şikayet etmekle bu ürünlerin fiyatı düşmeyecek. Yapılacak yatırımlar o ürünlere sağlanacak katma değer ile biz bunların fiyatlarını konuşmak durumunda kalmayız. Bize düşen ortadaki problemi üretim modelleri ile aşabilmektir. Biz o misyonu yerine getirerek;  gerek sanayi, gerek teknoloji, gerek yazılım ve ekonomide tarım ve hayvancılık sektörlerinde alt yapıyı kurgulamak ve bu alanlara yatırım yapılmasını sağlamak istiyoruz. Bu bizim yegane görevimiz. Bu noktada elimizden geleni yaptığımıza inanıyorum. Bu gayretlerimiz hem meyvesini veriyor, hem de meyvesini vermeye devam edecek şekildedir. Bizi umutlandıran çalışmalar var.  Biz üzerimize düşeni fazlasıyla yerine getirmeye devam ediyoruz.

 

 Bu keyifli ve bir o kadar da bilgilendirici söyleşi için teşekkür ederim. Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

“ŞEHRİMİZE UMUT AŞILAMALIYIZ”***

Teşekkür ederiz, sizlerin şehrimizin ekonomisine ve şehrimizin genel sorunlarına gösterdiğiniz duyarlılığınızdan dolayı bizler mutlu oluyoruz. Gerçekten şehrimizi sahiplenmeli, yapıcı olup, şehrimize umut aşılamalıyız. İnsanlarımızı doğru motive etmek sizler ve bizler açısından da çok önemli. İş dünyasının yanında olursanız; inanıyorum ki kazanan Elazığ ve Türkiye olacaktır.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.