BAŞKAN ARSLAN: AMACIMIZ İŞ DÜNYASININ ÖNÜNÜ AÇMAK! « Elazığ Haber | Elazığ Fırat Gazetesi

BAŞKAN ARSLAN: AMACIMIZ İŞ DÜNYASININ ÖNÜNÜ AÇMAK!

Bu haber 29 Kasım 2020 - 18:20 'de eklendi.

Başkan Arslan ilkleri gazetemizle paylaştı!

Göreve geldiği günden bu yana Elazığ’ın gelişimi ve ekonomisini güçlendirmek adına önemli adımlar atan Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan ile Elazığ TSO’nun yürüttüğü çalışmalara yönelik söyleşi gerçekleştirdik. Söyleşi sırasında gazetemize önemli açıklamalarda bulunan Başkan Arslan; “Kovancılar, Karakoçan, Palu bölgesine bir OSB planlıyoruz. Orada iş gücü ve yatırım imkanı çok yüksek.  Burayla ilgili 2 alternatifli alanımız bakanlığa gitti. Bakanlığımız önümüzdeki günlerde bir heyetle burayı ziyaret edecek ve uygun alanı belirleyecek” dedi.  Bunun yanı sıra Başkan Arslan, İstanbul Deniz Ticaret Odasının bir irtibat ofisinin Elazığ’da olacağının müjdesini de ilk gazetemize verdi.

 

 

Röportaj: Remziye KÖKBURİ/ Aysun ÇETİN

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan ile Elazığ TSO’nun yürüttüğü çalışmalar üzerine son derece keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Söyleşi sırasında Başkan Arslan gazetemize önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Arslan ile gerçekleştirdiğimiz söyleşinin detayları da şöyle…

Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası nedir? Ne gibi çalışmaları var kısaca bahseder misiniz?

“AMACIMIZ; BU ŞEHRİN EKONOMİK YAPISINI YENİDEN KURGULAMA VE ZAYIF HALKALARINI GÜÇLENDİREREK, GÜÇLÜ YARINLARA YÜRÜYEBİLMEK”

Elazığ TSO 5174 sayılı yasa gereği kamu statüsünde sivil toplum örgütüdür. Türkiye’nin de en güçlü sivil toplum örgütüdür. Gerek sahip olduğu imkanlarla gerekse üye kitlesiyle birlikte gerçekten ülkelerin ve şehirlerin en dinamik yapılardan birine sahiptir. Elazığ’da da 7 bine yakın üyesi faaliyet gösteren Borsa birliğinde saygın bir yerde olan gerçekten Elazığ’ımızın gururu bir kurumdur. Bizde o kurumu temsil etmekten büyük bir gurur duyuyoruz. Biz birçok vaat ile geldik. Ne için geldiğimizi neden bu makamı istediğimizi farkındaydık. Amacımız bu şehrin ekonomik yapısını yeniden kurgulama ve zayıf halkalarını güçlendirerek, güçlü yarınlara yürüyebilmekti. Buna yoğunlaştık. Öncelikle üyelerimize rutin vermemiz gereken hizmetler var. Zaten bunda en ufak aksama olmadığı gibi kolaylaştırıcı dünya kadar faaliyet yürütüyoruz. Üye memnuniyeti bu yaptığımız anketlerle de kendini ispatlıyor.

Hedefleriniz nelerdir?

“ŞEHRİN 30 YILDIK MASTER PLANINI YAPMAK ANA HEDEFLERİMİZ ARASINDAYDI”

Elazığ TSO akredite odalardan biri. Bağımsız denetime tabidir. Göreve geldiğimiz C gurubu vasfını yitirmek üzereyken birinci senemizde B gurubumuza aldık. Aralık ayı içerisinde denetlememizde de A gurubu olmak için ara denetleme talep ettik. İnşallah yıldızlı odalardan biri olacağız. Türkiye Odalar Borsalar Birliğiyle yaptığımız tüm faaliyetlerde gerek bölge gerekse diğer odalarda farklılığımızı ortaya koyuyoruz. Bu bizim için son derece umut verici. Elazığ’ın kırmızı kitabını yazacağız demiştik. Elazığ’ın ekonomisinin kırmızı çizgisini yazmak bizim için olmazsa olmazımızdı. Çünkü yol haritamız buradan çıkacaktı. Bu yol haritası üzerinde yürümek şehrin 30 yıldık master planını yapmak ana hedeflerimiz arasındaydı.

“ELAZIĞIMIZIN EKONOMİSİNİN KIRMIZI KİTABI VE MASTER PLANI ÇIKTI”

Çetin Oktay Kaldırım Valimizin başkanlığında Fırat Kalkınma Ajansı, bizler, diğer ekonomi STK’larımız, ticaret borsamız, esnaf odalarımız ve tüm kurumlarımızla birlikte biz bu çalışmayı yürüttük. Hamdolsun Elazığ’ımızın ekonomisinin kırmızı kitabı ve master planı çıktı. Bu plan üzerinde yürüyoruz. Tüm organize sanayi bölgesinin,  yeni planladığımız organize sanayi bölgesinin içerikleri, mantıkları, hem bunun üzerinedir. Toptancılar siteleri, imalatçı sitelerimiz, yeni İŞGEMler, turizmde aşağı Fırat Havzası dediğimiz bölgede yeni destinasyonların oluşması, bunların altyapı hazırlıkları, eko köyler, Sivrice için master planı üzerinde çalışıyoruz.

“5 TANE İLÇEMİZE KIRSAL KALKINMA KOOPERATİFİ KURDUK”

Sivrice bölgesinin, Hazar gölünün ve çevresinin master planına çalışıyoruz. Çünkü biz oraya ne kadar yatırımcı davet ettiysek herkes mastır planı sordu. Master planının olmadığı yere gelmek istemiyorlar. Bunu da mimarlık ofisi, Yedi Tepe Üniversitesi, Valiliğimiz, Sivrice Belediyemiz ve bizler ortak yürüttüğümüz proje ile bedelsiz bu hizmeti yaptırabiliyoruz. Paydaşlarımıza da teşekkür ediyoruz. İnşallah turizmle alakalı şehrin neye ihtiyacı var, destinasyonlarımızın neye ihtiyacı var, yatırımcıları hangi alanlara aşabileceğiz,  ne tür nitelikte alanlar oluşturup turizme kazandıracağız, bunların her birinin planlaması var. Artı tarım var. Tarıma dayalı sanayi, gıda sanayi, gastronomiyle alakalı çalışmalarımız var. 5 tane ilçemize kırsal kalkınma kooperatifi kurduk.

“NE TÜR ALANLARA NE TÜR YATIRIM İHTİYACI VAR ONLARIN PROJELERİ HAZIRLANIYOR”

Yurt başında yazın sebze,  meyve üzüm lokomatif olmak üzere, Gezin’de;  gezin fasulyesi lokomotif olmak üzere çilek ve beyaz nohudu yetiştireceğiz. Ağın’da bademde 2030 yılı için 30 bin ton üretim hedefimiz var. Şuanda 5 bin tonda. Bununla alakalı bir master plan çalışıyoruz. Ağın leblebimizin coğrafi tescili biliyorsunuz. Bunun tüylü nohutunu üretmek için ayrı bir kooperatifimiz var.  Bir de Baskil’de kayısı üretici birliği çalışması var. Bunlarda şuan araziler belirleniyor. Yatırım alanları belirleniyor. İhtiyaç duyulan fiziki şartlar belirleniyor. Ne tür alanlara ne tür yatırım ihtiyacı var onların projeleri hazırlanıyor. Bunları inşallah şehrimiz kazandırırsak kırsaldan kalkınma olacak. Ekonomi yukarıdaki lokomotifler, tabadan yani kırsaldan beslenecek. Bu bizim verimli topraklarımız, sulama projelerimizin de tamamlanmasıyla kırsaldaki tüm ürünlerimize yüksek katma değerli ürünlere dönüştüreceğiz. Üzümümüzü sadece yaş olarak satılmayacak, badem sadece meyve olarak satılmayacak, bunların her biri işlenerek katma değerli hale gelecek.

“VALİLİĞİMİZİN ÖNCÜLÜĞÜNDE TEKSTİL VADİSİ PROJEMİZDE 15 BİN İSTİHDAM ÖNGÖRÜLÜYOR”

Bununla birlikte ile giren para miktarının vesilelerini artıracağız. Böylelikle bu ekonomi kalkınabilir. İle giren para fırsatlarını artırırsanız, katma değeri yüksek ürünlere yoğunlaşırsanız, hem istihdam problemini çözersiniz hem ilin gelir problemini çözersiniz. OSB’ler de de aynı durum. Valiliğimizin öncülüğünde tekstil vadisi projemizde 15 bin istihdam ön görülüyor. Şuan 5 bine yaklaştı.  Onun kalkınma ajansından teminini sağladık. Her birlikte sağladık. Bizim kadın istihdamımız var. Bunu ekonomiye katmamız, kazandırmamız lazım. Böylelikle hane başı geliri artırmamız gerek.  Valimiz ve belediye başkanımız uygun gördü ve kaynaklar oraya aktarıldı.

Kovancılar, Palu, Karakoçan üçgeninde bir organize sanayi kurulması planlanıyor mu?

“SİYASİLERİMİZ VE TÜM ŞEHRİN DİNAMİKLERİ BU PROJEYİ KAZANDIRMAK İSTİYORLAR”

Kovancılar, Karakoçan, Palu bölgesine bir OSB planlıyoruz. Orada yine iş gücü ve yatırım imkanı çok yüksek.  Burayla ilgili 2 alternatifli alanımız bakanlığa gitti. Bakanlığımız önümüzdeki günlerde bir heyetle burayı ziyaret yapıp uygun alanı belirleyecek. Siyasilerimiz ve tüm şehrin dinamikleri bu projeyi kazandırmak istiyorlar. Bakanlık da olumlu bakıyor. Önümüzdeki yıl ilan edilecek. Sera ha keza bin 300 dönüm alan içerisinde cip bölgesindeki jeotermal kaynakların üzerinde bir sera OSB planlanıyor. Bu da ek kuyuların vurulması için MTA yine jeofizik raporlarını hazırladı bitmek üzere. Yatırım fizibilitesi için 460 bin liralık kaynak Tarım Bakanlığımızdan İl Özel İdaresine gelmişti. Şuan yatırım fizibilitesi hazırlanıyor. 1. Organize sanayi bölgemizde prototipleme ve inavasyon merkezimiz var. O çok değerli. Yine ek İŞGEM’ler planlıyoruz.

“ŞEHRİN EKONOMİK YAPILANMASINI EN İYİ DERECEDE YAPABİLEN BİR TSO YÖNETİMİ VAR”*****

Sıradan bir TSO yönetimi değil. Gerçekleri bilen ileriyi kurgulayan günün ihtiyaçlarını karşılamanın dışında geleceğe yön verebilen ve bu şehrin ekonomik yapılanmasını en iyi derecede yapabilen bir TSO yönetimi var. Hep bunun için uğraşıyoruz. Bölge OSB ÇED raporu çıktı. Orada çok güzel bir biyo kütle üretim tesisi kurulacak. Hayvan atıklarının her biri enerjiye dönüştürülecek. 13 bin başlıklı bir büyük baş hayvan yetiştiriciliği yapılan alanda ÇED raporu sonuçlanmak üzere.  Oda ayrı bir yatırımımız. Bunların her biri her alanda yürüdüğü zaman herkes kendi iştirak alanında istenen bir alt yapıya ulaşmış olacak. Amacımız bu zaten. Karma yapıya sahip bir şehirde madem bir karma yapı var. Hiç bir sektörü ihmal etmeden eğer alt yapıyı kurgularsanız buradan muazzam bir sonuç ortaya çıkacak. Bunu master plan çerçevesinde yapıyoruz. Tamamen ona sağdığız ve inanıyoruz. Önümüzdeki günlerde bunun çalışmasını da yapacağız.  Şimdiye kadar master planlar kurultaylarda yapıldı. 10 yıl önce geçerli olan bir sektör sonradan geçersiz olabilir. Zaman zaman değerlendirip masaya yatırıp günün koşullarına göre revize etmek çok olağan bir durum. İnanıyorum ki bu bahsettiğim yatırımlar da hayata geçtikten sonra çok farklı bir noktaya gelecek. Elazığ TSO kendi içinde de birçok şey yaptı. Doğu Anadolu’nun ilk arabuluculuk merkezi bizim odamızda. Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği, Elazığ TSO’da. İhracat Destek Ofisi bizim odamızda. Elazığ Burada. Com. Tr.  İle tüm üyelerimizin e-ticaret bilgisine sahip olup, tüm ürettiği ürünleri dünya pazarına sunma fırsatı verdik.

“İSTANBUL DENİZ TİCARET ODASININ BİR İRTİBAT OFİSİ ELAZIĞ’DA OLACAK”***

İstanbul Deniz Ticaret Odasının bir irtibat ofisi yine Elazığ’da olacak. Çünkü Elazığ’da iç sularda çok ciddi bir yapı var. Hizmet veren firmalarımız var. Feribotlarla taşımacılık yapıyorlar. Onların bir temsilciliği geçen hafta itibari ile Elazığ TSO’da sağlandı. Bizim amacımız iş dünyasının önünü açmak. Onların ihtiyaç duyduğu hizmeti verebilmek. Biz de buna yoğunlaştık.

Bilindiği üzere ilimizde 24 Ocak tarihinde 6.8 şiddetinde bir deprem yaşandı, deprem sonrasında Elazığ TSO olarak ne gibi çalışmalar yürüttünüz, üyelerinizin sorunları nelerdir? Devlet destekleri yeterli oldu mu?

“YAKLAŞIK 2 MİLYAR TL’YE YAKIN BİR RAKAM ELAZIĞ İŞ DÜNYASINA AKTARILDI”

Daha çok deprem sonrası şehirdeki ekonomik durgunluğu ortandan kaldırmak adına finansman destekleri vardı. Bunu da zaten gerek KOSGEB KGF marifetiyle, gerekse TESKON marifeti ile gerekse Türk Odalar ve Borsalar Birliğinin sağladığı nefes kreşi ile fazlasıyla yerine getirdik. Yaklaşık 2 milyar TL’ye yakın rakam bu vesile ile Elazığ iş dünyasına aktırıldı. Deprem sonrası iş yoktu. Bizde bundan mutlu değiliz. İşletmelerimizin ciroları yüzde 30’lara kadar düştü. Ödemelerini aksatmasın, personellerinin maaşlarını verebilsin, Çekleri yazılmasın diye bu kaynaklarla destek olmaya çalıştık. 2020 yılının analizini yaptığımız zaman piyasadaki nakit miktarı da yeterliydi. Çek yazımı oranları düşüktü, kredi geri ödeme oranlarında bir problem yoktu. Bu da amacına ulaşmış oldu.

“113 TIR YARDIM MALZEMESİ TÜRKİYE ODALAR VE BORSALAR BİRLİĞİ’NİN ÖNCÜLÜĞÜNDE ELAZIĞ VE MALATYA’YA GELDİ”

Biz 3 göbek ötesine kadar Elazığlıyız. Şehir böyle bir yara almışken pasif durmak mümkün olamazdı. Biz de gerek kendi şahsi konumumuz gerekse TSO konumu neyi gerektiriyorsa onu yapmaya çalıştık. Öncelikli insanlarının ihtiyacıyla alakalı, maddi ve manevi yardımlar, sahada organizasyonlar, tüm ekip arkadaşlarımız ve yöneticilerimiz, 98 kişilik komite üyemiz, tüm çalışanlarımız 24 saat esaslı insanımızın yanında olmak noktasında büyük bir duyarlılık ve özveri ile çalıştı. Aman kimse yemeksiz ve dışarıda kalmasın dedik. Türk Odalar ve Borsalar Birliği de yanımızda oldu. 113 TIR yardım malzemesi Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin öncülüğünde Elazığ ve Malatya’ya geldi. Bunların her birinin organizasyonunu yaptık. Sonrasın da birçok yardım kuruluşundan, iş adamlarımızdan yardımlar geldi. Bunların her birinin ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması için tüm kurum müdürlerimizle ortak çalışmalar yürüttük. O konuda elimizden geldiğini yapma konusunda vicdanımız rahat. Ne kadar yardımcı olabilirsek de bizim için mutluluktur. Rabbim bir daha bu şekilde afetler yaşatmasın.

“ELAZIĞ’A POZİTİF AYRIMCILIK LAZIM DİYORUZ”****

Devletimiz hemşehrilerimizin acil konut ihtiyacını gidermeye yoğunlaştı. TOKİ marifeti ile çok hızlı bir şekilde yapılanma var. Belediye ve valiliğimize artı pandemi engel oldu. Ama şimdi Elazığ için yaptığımız tüm toplantılarda Cumhurbaşkanımıza ve bakanlıklarımıza Elazığ’a pozitif ayrımcılık lazım diyoruz.  Çünkü Elazığ deprem gördü. Elazığ’da göçü durdurmamız lazım, insanların burada kalmaları için sebepler oluşturmamız lazım. Onun için bu OSB kaynaklarımızın yatırım kaynaklarının acil çıkarılması gerek. Hiçbir bakan bana kaynağımız yok demedi. Bize her birinin yatırım projeleri hazırlanıyor. İzinleri var. Keşifleri hazırlanıyor. İhale noktasına gelin biz sizin yanınızdayız diyorlar. 2’inci OSB’de ihale noktasına geldik. Sözünü aldık zaten. 1 Ocak’ta ihalesi yapılacak. Tarım OSB’mizin, İktisat OSB’mizin her birinin yatırım sözünün tarım bakanlığımızdan aldık.  Sadece bizden projelerin hazırlanıp keşiflerin hazırlanması bekliyorlar. Ama bizde izinleri takip ediyoruz. Her kapı açık. Süreçlerde devam ediyor. Bunlar kolay süreçler değil. TOKİ ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı protokol imzaladı. Mobilya İmalatçılar sitemiz, Oto Sanayi Sitemizin kaynaklarını Sanayi bakanlığı TOKİ marifeti işe oluşturup yatırımlarını gerçekleştirecek. Şuan belediyemizden yer alan projesi hazırlanıyor.

Pandemi süreci Elazığ ekonomisini olumlu veya olumsuz etkiledi mi? Bu süreçte ne gibi çalışmalarınız oldu?

“BİRÇOK PLANIMIZI ÖTELEMEK ZORUNDA KALDIK”

Pandemi sürecinde dünya durdu. Biz birçok planımızı ötelemek zorunda kaldık. Toplantı yapamıyorsun. Seyahat yapamıyorsun. Dünya kadar proje var, kooperatiflerin genel kurullarını yapıyorsun. Tüm OSB’lerin kooperatiflerin ve diğer bizim odanın tüm işleyişinde aksamalar oldu. Biz ondan dolayı böyle geciktik. Yoksa planlamamız Şubat 14 ‘de büyük bir lansmanla çıkacaktık faaliyetlerimize. Şuana kadar bunların birçoğu hayata geçmiş olacaktı. Ama bunlar aksadı. Tabi hayat devam ediyor, önce sağlık diliyoruz. Önce insanlığın var olabilmesi, hemşehrilerimizin ileriki günlere kendilerini taşıyabilmesi için şuan içerisinde bulunduğumuz dönemde sağlıklı bir şekilde hayatlarını devam ettirebilmesidir. Bunun için de üyelerimizden hassasiyet bekliyoruz. Bazen acıtıcı oluyor. İşletmelerin, cadde ve sokakların kapanmasını hiçbirimiz istemeyiz. Ama alınan önlemlerinde ne kadar gerekli ve doğru olduğunu her geçen gün gördük. Bazen mantığımıza oturmadı ama hep bunlar istatiksel verilere dayalıydı.

“ESNAFIMIZIN ÇOK İÇİ YANDI VE ZARAR ETTİ”****

İstatiksel olarak insanların dolaşımını ve birbiri ile temasını engellemek ana hedefti. Ana caddelerimizi bunun için kapattık. Esnafımızın çok içi yandı ve zarar etti. Bizde bunları taşıdık ama kurulla yaptığımız görüşmelere baktığımız zaman onların haklılıkları ortaya çıktı. İçinde bulunduğumuz durumda çok korkunç senaryolar var. Allah korusun o noktaya da insanlığı iletmemek lazım. Amaç insanların dolaşımını azaltarak hastalığın yayılım zamanını uzatmak. Eğer bu birden olursa ne buna sağlık sistemi cevap verebilir ne doktor, ne ilaç ne hastane yeter. Bunun süresini uzatmak için böyle bir istatiksel veriye dayalı çalışması var. Biz de bunu saygı ile karşılıyoruz. İş dünyasının bu konuda duyarlı olmasını ve riayet etmesini istiyoruz.

Son yıllarda kadın girişimcilerin birçok başarılı faaliyetleri oldu. Elazığ TSO olarak kadın girişimcilere yönelik ne gibi çalışmalarınız oldu biraz bahseder misiniz?

“KADINLARIN İŞ DÜNYASINDA AKTİF OLMASI, ÇALIŞMASI VE HANE BAŞI GELİRİN ARTMASI İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Kadın girişim kurulumuzda çok aktif.  Bir çok yürüttükleri projeler var. Özellikle kadınların iş dünyasında aktif olması anlamında ciddi çalışmaları var. İpekböcekciliği yetiştiriciliği ile ilgili çalışmamızı Fırat Üniversitesi, Tarım İl Müdürlüğü ve kadın kollarımız birlikte yürütüyorlar. Kadınların iş dünyasında aktif olması, çalışması ve hane başı gelirin artması için çalışıyor. Her hane de bir kadınımız iş dünyasının içinde olsun ve eve gelir getirsin. Bunu çok istiyoruz. Bununla alakalı bir sürü organizasyonlar var.

“ANA HEDEF HANE BAŞININ ZENGİNLEŞMESİDİR”

Tüm STK’larımızla birlikte ortak çalışmamız var. Tekstil vadisi projesini de bu eksen üzerine kurduk. Kadın işbirliği üzerine kurduk. Kovancılar, Karakoçan Palu’daki OSB’mizinde temelinde adın iş gücü var. Kadınların orada çalışmasını sağlamak istiyoruz. İnsanlarımızın o topraklarda var olarak tarım ve hayvancılığa da devam etmesini istiyoruz. Bir aile düşünün biri OSB’de çalışıyor, diğer zamanlarında evde tarımı ve hayvancılığı ile uğraşıyor. Ana hedef hane başının zenginleşmesidir. Birinci OSB’mizdeki tekstil vadisinde, tarım kooperatiflerinde, ipekböcekçiliğin de olduğu gibi. Bunu önemsiyoruz. Bunu da çok bilinçli bir şekilde yapıyoruz. Böylelikle şehir zenginleşecek. Bu hedefte yürüyoruz.

Elazığ ekonomisi bugün nasıl bir tablo çiziyor?

“ELAZIĞ’IN GENEL EKONOMİK YAPISINDA HİZMET SEKTÖRÜNÜN ÖN PLANA ÇIKTIĞINI GÖRÜYORUZ”

Olağanüstü durumlar yaşıyoruz. Dünyada ekonomi seyrinde değil. Böyle değerlendirmek lazım. Elazığ’ın genel ekonomik yapısında hizmet sektörünün ön plana çıktığını görüyoruz. Önceden madencilik, sağlık, turizm lokomotifti. Şimdi bakın tekstil yerini almaya başladı.  Hizmet sektörü çok gelişiyor. Hizmet sektörüyle birlikte hizmet sektöründe istihdam ciddi anlamda oluşuyor.  Ama hizmet sektörünü ile gelen para miktarı destekleyecek. Eğer halkımız zengin olmazsa hizmet sektöründe para harcamaz. Cebinde ne kadar para varsa o kadar gidip harcar.  Önemli olan hane başı gelirin artması. Biz bu geliri artırırsak hizmet sektörü de böylelikle gelişecek. Pandemiyle birlikte perakende, hizmet sektörü çok olumsuz etkilendi. En çok olumlu etkilenen sağlık sektörü diyoruz ama öyle değil. Olumsuz etkileniyor. Pandemin dışında kimse gidip sağlık hizmeti almak istemiyor. Sadece kovid veya acil bir ameliyat olursa gidiyor. Mecbur kalmadıkça erteliyor.

Bölgemiz sanayi ve ticaret açısından nasıl bir bölge?

“ELAZIĞ DOĞU ANADOLU BÖLGESİNİN EN GELİŞMİŞ SANAYİ ALTYAPISINA SAHİP”****

Elazığ Doğu Anadolu bölgesinin en gelişmiş sanayi altyapısına sahip. Bölgesel ticaret merkezi olma misyonunda. Bingöl, Muş, Tunceli’ye hizmet etme misyonu vazgeçilmez. Son zamanlarda orada biraz gerileme var gibi görülse de biz onu bölge ticaret merkezi olarak kurguladık. Amacımız Elazığ ihracatın merkezi olsun. İhracatın merkezi olabilir mi? Olabilir. Çevre illerde üretilen ürünleri burada sanayileştirip, yüksek katma değere dönüştürüp buradan dünyaya açabiliriz. Bununla alakalı çalışmamız var. Onun için Doğu Anadolu İhracatçılar Birliğinin Ofisini açtık. Amacımız yine burada Elazığ’ı günün koşullarına göre geliştirmek. E-ticaret, sanal fuar gibi aktivitelerin olduğu ihracata yönelik ticari aktivitelerin organizasyonlarının yapılabildiği bir merkez haline dönüştürmek.

Elazığ bilindiği üzere 6. teşvik planlanmasından yararlanıyor, bu teşvik planı nedir? 6. teşvik planı nerelerde geçerli?

“2021 YILINDA TEŞVİKE ESAS KRİTERLER YENİNDEN YAZILACAK”

Doğu ve Güney Doğu Anadolu bölgesinde 23 cazibe merkezi il var. Bu kapsamdaki OSB’lerde 6. bölge desteklerinden faydalanıyor. Normal teşvik sisteminde 2. veya 3. teşvik bölgesinde olsa bile. 6. bölge desteklerinden sadece OSB’lerimiz faydalanıyor ama Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı yeni bir teşvik çalışma yaptı. İlçelerin ilçe bazlı teşvik sistemi deniyor.  İlçelerimizde olan yatırımlar da 6. bölge desteklerinden faydalansın diye böyle bir çalışma oldu.  İlçelerde farkındalık oluşturulması adına bunu olumlu görüyoruz. Ama bazı eksiklikler ve aksaklıklar var. 2021 yılında teşvike esas kriterler yeninden yazılacak. Bunun için bir komisyon kuruluyor. Burada var olabilmek içinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinden ben talepte bulundum. Sanayi Teknoloji Bakanlığının bu çalışmalarında var olup şehrimizi savunalım. Aynı zamanda iş dünyasını savunalım diye. O çalışmalarla birlikte yeniden bir harmanlanacak. Ama şuanda Elazığ OSB yatırımları dışında 4. bölge desteklerinden faydalanıyor. OSB yatırımlarında 6. bölge teşviklerinin faydalanıyor.

Giresun İzmir ve Elazığ hibe kredi konusunda ayrımcılık yapıldığını düşünüyor musunuz?

“602 İŞLETMEYE 2 BİN 500 LİRA DESTEK VERİLDİ”

Elazığ deprem olduktan sonra evleri yıkılan vatandaşlarımıza 11 bin lira acil kira yardımı çıktı. 30 bin lira eşya yardımı çıktı. Biz de Çevre Şehircilik Bakanımız ve İçişleri Bakanımıza bir şey dedik. Dedik ki sayın bakanım Allah razı olsun evi yıkılan inşalarımıza çok ciddi destek verdi. Bu evlerin altında bazı işyerleri var ki kimisin birkaç milyon değerinde içerisinde mülkü var. Bir tek çöpünü bile alamadı işyerleri harap oldu. Bunlara da bir destek çıkmaya çalışın iş dünyasını da unutmayın dedik. Bunlarında beyanlarına göre, içerisinde ne kadar araçları var, ne kadar satılacak mamulleri varsa onların en azından belli bir kısmını karşılarsanız çok mutlu oluruz. O dönem İçişleri Bakanımız böyle bir uygulamamız yok dedi. Ama talebini değerlendireceğim dedi. Yanlış bilmiyorsam 2 bin 500 lira bir hibe destek verildi. Onun da toplam oluştuğu rakam,  602 işletmeye 2 bin 500 lira destek verildi. Geri kalan tüm yaptığımız nakdi destekler geri ödemeliydi. KOSGEB’in acil destek paketi, TESKON’un kredisi faizsizdi.

“HİBE OLARAK 2 BİN 500 LİRA DESTEK ALABİLDİK”

Ama biz hibe olarak 2 bin 500 lira destek alabildik. Sonrasında Giresun ve İzmir’de zarar gören ticaret hanelere 50 bin lira hibe desteği çıkması şehrimiz ve iş dünyası adına çok olumlu karşılanmadı. Bunu tabi Cumhurbaşkanı ve İçişleri Bakanımıza da ilettik. Hatta sosyal medyada propagandalar yapıldı. Şehrimizin bu şekil de duyarlı olması da çok güzel. Hakkını savunması, istemesi çok çok olumlu. Bundan sonraki süreçlerde İçişleri Bakanımız ile görüşmeler devam edecek. Bakalım henüz geri ödemeler başlamadı. TESKON’unki başladı ama acil destek geri ödemesi başlamadı. Bununla ilgili bir tasarrufları olur, iş dünyasının yanında olurlarsa müteşekkir oluruz.

Img 8886

Img 8888

Img 8929

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.